Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ležím v posteli, mám díky eurotelímu připojení notebook vedle sebe a píšu si úvahy na téma: Lepší je být mladý bohatý a milovaný, než starý, hladový ,smutný a bezdomovec.. Je to prostě pohoda. Střídám si textové editory, teď zrovna píšu v Emacsu, ale za chvíli mě to přestane bavit, přejdu do VIM a pak budu hledat jak se nastavuje framebuffer v Arch Linuxu, když nemám Lilo pouze Grub, protože jsem chtěl dát Grubu šanci. Chci za pomoci fbtv koukat na televizi v konsoli i v Arch Linuxu.
Umím nastavit jak Lilo, tak Grub ohledně toho jak přidat další operační systém. Jinak ni dalšího. Sice jsem ve Slackwaru , když jsem chtěl používat TV i v konsoli přepsal v Lilu z vga = normal na vga = 778" a díky tomu mi chodí televize ve Slackwaru i v konsoli. Ale tomu se nedá říkat znalost. Sbírám ty střípky po kouskách. Mám sice několik knih o Linuxu, jenže v těch se takové věci většinou nepíšou. Tyto a jiné podobně důležité věci se nejčastěji dozvím na netu, kde jsou experimentující nadšenci.
Tu věc jsem ve Slackwaru pohledem na konfigurák Lila, a četbou na netu nějak logickou úvahou vydedukoval a praktickým pokusem vyzkoušel. Mám vždy dvě distra, takže vždy je naděje, že pokud něco selže při přihlašování, vrátím se přes to druhé do toho co jsem se pokusil vylepšit a opravím to. Tohle naštěstí vyšlo. Opravovat jsem nemusel.
Teď mi při zadání fbtv v Arch Linuxu vypisuje něco jako /dev/fb0 neexistuje, což může znamenat, že nemám práva jako uživatel a nebo, že fakt není. Pouhým dotazem ls /dev/ jsem snadno zjistil, že onen zmíněný device neexistuje. Tedy mi zbývá další možnost. Bud jej vytvořit příkazem mknod plus parametry, které samozřejmě neznám, protože je neumím odhalit. A možná že jsou v manuálu, ale neumím je najít. A nebo, podobně jako v Lilu to přenastavit v Grubu, což se mi zdá dost nepravděpodobné. Ale je to možnost.
Kdysi jsem viděl jednoho programátora psát skript, kterým odhalil číslo zařízení a přesně mi ukázal jakým způsobem vytvořit device pro čtečku na fotky z digitálu. Ale to už je dávno, Jinak ten příkaz na device si pamatuji mknod /dev/sdd1 b 8 49. Ale to asi nebude univerzální příkaz.
A ještě další možnost je nainstalovat Lilo a pokusit se to nastavit zase v Lilu, k tomu mě napadá, že to bude možná potřebovat nějaký modul, a nevím jaký, což jistě najdu za pomocí googlu, abych neobtěžoval komunitu, která řeší velmi závažné záležitosti ohledně Open Source. Mám mizerný zvyk se učit věci které momentálně potřebuji. Nikoliv soustavné studium. Takže mi pak někdy chybí elementární znalosti. Ale v padesáti pěti letech už to asi nezlepším. Jo jo. mám zábavu na několik dní dopředu. To zas bude radosti, až to najdu.
Tak jo jsem se s vámi musel podělit o svou radost z válení se v posteli a na co v sobotu ráno myslím. No sem tam i myslím na děvčata. To prý taky není nic proti ničemu, prý je to i občas radost. Ty děvčata. A samozřejmě i Open source.
No a protože jsem ještě stále v posteli, nezdá se mi nic až tak obtížné. Jo bejt mladý a bohatý a chytrý, to je život paráda.
Jak říká klasik
...Už v dětství slyšel jsem ten moudrý hlas,
žít v komfortu,ach nad to není...
F. Villon
Tiskni
Sdílej:
default=0 #ktere jadro bude defaultni
timeout=5 #jak dlouho se ceka nez se zacne automaticky bootovat
splashimage=(hd0,5)/boot/grub/linux_dantis.xpm.gz #obrazek na pozadi
color white/black black/white
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.14-nitro2
#:0 <-- type: 0 => linux, 1 => windows, 2 => other
root (hd0,5)
kernel /boot/moje/vmlinuz-2.6.14-nitro2 root=/dev/hda6 ro video=tdfxfb:1024x768-16@100 splash=verbose
initrd /boot/moje/initrd.img-fbsplash
savedefault
boot
Optimismus Ti nechybí, a je to dobře))....ještě, že máš tu pohodlnou postel