Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Silvestr byl dlouhý. Byl jsem v blázinci a hezky jsem zorganizoval silvestrovký běh. Žádný zádrhel. To je totiž tak, když si jeden vybere schopné pacienty, svěří jim organizaci a neplete se jim do toho. Maximálně jen rozhodne samé "takové" důležité věci, že až se skončí, směrovníci posbírají fáborky a hodí je do kontejneru. No a vyfasuje stopky. A dává pozor na to aby nebyl zbytečný brajgl.
Tedy, vše bez zádrhelů, ale fotbal jsem jít hrát neměl. Zjistil jsem, že jsem starý, pomalý a bez obratnosti. Sice se dotknu dlaněni s nataženými nohami země, udělám most, hlavou se bez potíží dotknu kolen. Ale na fotbal je to málo. Ach jo, mladý a rychlý už nikdy nebudu. Nechali mě dát gól. Hodný pacienti. Byl to mač mezi mými skupinami, ale chyběl jeden hráč. Proto jsem nastoupil. Nikdo si mě ze soucitu nedovolil ani kopnout. Jinak to byl nemilosrdný mač mezi mými doléčovacími skupinami. Šli do sebe bez váhání. Naštěstí se nikdo nezranil, ale fotbal v Karlíně v centru aikido, na žíněnkách a bosky, má něco do sebe. Škoda že nejsem mladší. Bylo by to maso. Takhle ty "hajzlici" vždycky stačili uhnout. Eště se pošklebovali.
Navíc mě bolely kolena. Z toho plyne, že chlap má být soudný a nepropadat zbytečné pýše. Dost na tom, že mě nebolejí záda a jen kolena. S tím se žít dá. Stále ještě ujdu svých třicet kilometrů. I když to chození flákám. Ale rozhodl jsem se že když budou peníze vyrazím do Norska. Navíc mám dnes na Nový rok radost z toho, že jsem přišel na to jak ve Slacku pouštět televizi na konsoli. Tak aspoň že mi to ještě trochu myslí. No když nebude líp, tak snad nebude ještě nějaký čas hůř.
Ted si griluju kuřátko, k tomu mi hrajou Led Zeppelins. Není vůbec tak zle. Na kuřátko se těším. Brambory ve šlupce. Ale to je z nouze cnost. Nemůžu najít své dva nožíky na loupání brambor a otevírání konserv. Ale zase jsem ještě přišel na to jak si v konsoli za pomoci lilo.conf nastavit framebuffer a velikost fontů. Což jsem dost dlouho hledal a pak jsem na to nakonec přišel logickou úvahou. Což mě obzlášť těší. Holt "stařecké" radosti. Tak nechám blog blogem a jdu na to kuřátko.
Tiskni
Sdílej:
jojo, fotbal. Jakožto aktivní fotbalista (před půl rokem ještě vyšší soutěž) nyní vesnického klubu držíme takový krásný zvyk, že vždy 1.1. v 10:00 na hřišti se sejdeme všichni staří, mladí, ženatí, svobodní, děti prostě kdo chce a koho to baví a hrajeme. Většinou svobodní proti ženatým, dnes to vyšlo na mladí proti starým. Tedy děti proti otcům. Je opravdu zábavné pozorovat jak banda s kocovinou běhá ve sněhu za balonem. Všichni jsme si to užili, nikdo nikoho nešetřil, tátu jsem pořádně přejel, vyhráli jsme a šli na pivo. Jojo, vesnice, už se zase těším až se zase za rok sejdeme a znova si zahrajeme.
Jinak docela bez úrazu se to neobešlo. Jeden ze starších (strýc) musel chvíli po začátku odběhnout za mez protože jeho žaludek nebyl schopný po náporu alkoholem ještě vydržet běhání