Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Justýna povídala, když si přečetla blog o ruksaku a botách, že by bylo dobré kdybych napsal „vědecký” článek na téma „Jak ruksak vybalit a boty zout. ” Chvíli jsem o tom přemýšlel a usoudil jsem že je to bezvadný nápad. Justýna mi obvykle do těhle věcí nemluví. Ona ví, že je zbytečné mi něco vymlouvat, když se rozhodnu, že pojedu do Norska nebo na Island.Jednoho krásného rána prostě sbalím ruksak a jedu. Taky ví, že když se rozhodnu napsat „štvavý” článek proti bolševikům, napíší jej i kdybych si měl znepřátelit kdejakou jezinku v okolí několika světelných let. Vždy když něco napíšu a neinformuji ji dřív než to uveřejním, tak jen z obavami čeká jaká že to zase bude pohroma. Ale článek o rozbalování ruksaku zatím nikdo nenapsal. Zdá se mi to jako neškodné téma. Docela vhodné na Ábíčko.
Ve světové literatuře je mnoho popisů vracejících se hrdinů z nejrůznějších dálav a válek. Ti hodní se vrátí domu, pohladí děti pomilují ženu a rozdají dárky. Případně je maminka přivítá, uvaří něco dobrého. Otec jen zádumčivě pokývá hlavou a z pýchou hledí na svého syna, jež se samozřejmě potatil. Synek asi dvacet minut odpočívá a posléze se vydá po hospodářství aby konečně zastoupil rodiče jež už netrpělivě čekali na jeho návrat. To je ten idylický obraz. Dalo by se to rozvinout mnohem víc, ale pro ilustraci je to dostačující.
Dramatický návrat to je zcela jiná historka. Zbědovaný, životem, cestou, válkou, chudobou, zbídačelý otec, manžel, syn se vrátí domů a co tam nenajde. Hlad svrab, neštovice, milence své ženy, dcery, případně vypálený dům a pohřbená rodina. Někdy to život i autor ještě nějak víc zdramatizuje a to když se mluví o padlé ženě či dceři. Tam samozřejmě ženy čtoucí toto dílo s tou „kurvou” nemají soucit. Muži si říkají „Ta je ale blbá, dyť se mohla zaháčkovat.” I to pro ilustraci stačí.Dobré a poučné je přečíst si Wolkra. "Balada o námořníkovi". Tam je to krásně a věrohodně vylíčeno.
Já z toho bohužel neprožívám nic. Já se vrátím domů, nikdo mě nečeká, protože Justýna je daleko a navíc v práci. Obvykle se ale domluvíme, že přijede co nejdřív. Odemknu a samosebou se nezují. Doma se nezouvám . Vždy, když se vrátím je tam vzorně uklízeno. To není moje zásluha. To buď udělá Justýna a nebo paní uklízečka, kterou Justýna zverbuje. Nikdy jsem nepochopil z jakého důvodu to dělá, protože když já se vrátím domů a zálibně se špinavý rozhlídnu po bytě, tak za chvíli ten byt jako uklizený nevypadá. Je to stejné jako když si na cestu koupím nové věci. Po měsíci vypadají jako předválečné a nechtěl by je ani bezdomovec. Tedy musel by na tom být fakt mizerně.
Je to z toho důvodu, že se buď vracím z okružní cesty kolem Čech Moravy a blízkého okolí. A měsíc se myji ve studené vodě, neboť spím venku, případně ve stanu a utrácet z hotely mi přijde jako zbytečné vydání. A nebo se vracím letadlem a někde na letišti se samozřejmě odsmradím, ale kdo cestoval třeba z Jižní Ameriky nebo z Nového Zélandu či odjinud potvrdí, že cestou hygiena skutečně není paní nad životem cestujících. A mýt se třeba v Labi to je takové zdravotní riziko, že raději zůstanu neumytý a přesto jsem ještě stále asi šestkrát čistější než po umytí. Čím blíž Praze, tím obtížnější podmínky pro umytí. Obecní pumpy také už moc nejsou.
Odemknu, sundám ranec ze zad a je mi jasné, že na dlouhou dobu se jim nebudu zabývat. Nějakým záhadným způsobem ze mě padají věci, které jinde , třeba v lese ze mě nepadají. A přestože ještě to ráno jsem jej dokázal během deseti minut i se složením stanu sbalit. Odpoledne nebo večer doma je to nad moje síly. V dobách kdy jsem neměl PC jsem našel sílu na to pustit si televizi, věž, a především se najíst. Cestou domů vyhládne. A v tom skutečně nejlepším případě se jdu osprchovat.
Smradlavý ranec stojí vprostřed místnosti a čeká až se ho ujmu. Justýna se vrátí. Zavětří ke mě a řekne něco jako „Ona neteče voda?” Ujistím ji že teče. Vždyť jsem se přece myl. Tak řekne zase něco jako. „Aha ty jsi se zrovna vrátil.” Stále nedůvěřivě stojí opodál. Já udiveně při vědomí, že jediné co jsem neudělal je že jsem nenaházel všechny věci z ruksaku buď do pračky a nebo popelnice odpovím. „Jsem se koupal” .
Justýna řekne „Hmmm.” Její hmm je tak významné, že se tedy odhodlám vyházet ty věci, ruksak hodit za skříň, boty do botníku a odcházím do koupelny, kde si tedy napustím na důkaz své dobré vůle být čistý a voňavý vanu. (Tedy v dobách kdy jsem bydlel v Břevnově, teď mám jen sprchový kout a na Barandov jsem se ještě z cesty nevracel) A stává se ze mě pomalu, ale jistě opět skoro civilizovaný člověk. A to je celá, ta náročná operace "ruksaku rozbalujícího se." Že jo Justýno?
Tiskni
Sdílej:
Snad dojde i na vědecké pojednání o uspořádání věcí na stole a efektivitě práce vzhledem k prostoru před ním?
Mam dojem, že bych to zřejmě sfouk na místě do 10 řádků, co vy?
300 stránek určitě ne, nechci vydat bestseller. Místo psaní prozatím radši něco dělám. Nebo si nevšimnu a vlepím sem to samé, co se tu dva dny před tím probírá . Když na mne padne rozmar, tak i stůl proberu, asi letem světem, z nějaké "psychoanalytické" perspektivy, teď sám nevim, jaká slina mi padne na jazyk
.
Námět na další anketu - jak velký nosíte batoh? 55l, 65l, 75l nebo větší?
Dřív jsem na sportovní víkendy vozil nacpanou krosnu (65l), dvoje kecky, dvakrát oblečení, kufr s výbavou, nějaký jídlo pro začátek ať nemarnim čas běháním po krámech, pak jsem to zredukoval na 25l plus výbavu. Vidím v tom poznání toho, co je podstatné a čím se nerozptylovat.
To se nese všechno vevnitř? Berete stan, spacáky? A taky v batohu, ne připevněné na něm?