Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Stále slyším a stále čtu nářky na malou kulturnost a na malou rozšířenost Linuxu na Desktopu. Osobně se domnívám, že je to dobře. Protože až to bude umět každý, budete ztraceni v davu "znalců" co budou vědět přesně jak to je, jak to máte dělat a co nemáte. A co oni by na vašem míste rozhodně udělali lépe.
Vzpomínám si na "blahé" doby socialistické výchovy, která učila tehdejší cikánskou mládež v kursech společenského chování,(dnes je to romská mládež, jen tak pro případné ochránce lidských práv) jíst vidličkou a nožem, umývat se před jídlem a po použití WC, a jiné další "prospěšné" věci. Tato výuka spočívala ve zkulturňování mladých temperativních jedinců. U některých více u některých méně, jak se sami můžete přesvědčit.
Účastníkům a účastnicím bylo tak kolem patnácti let. A většina z nich i jejich rodičů uměla skoro dobře číst a psát česky. Což bude, jak se ukáže později, velmi důležitá dovednost. Samozřejmě kursy probíhaly odděleně vzhledem k obavám ze sexuální schopnosti dotyčné mládeže obého pohlaví.
Několika takovýchto kursů jsem se účastnil coby vychovatel. Byla to velmi poučná doba a rád na ni vzpomínám. Ale z jakého důvodu to zde uvádím? Tehdy jak si pamatuji, různé pracovnice sociálního odboru, oddělení pro cikánskou otázku, vzpomínali na "zlaté časy". Kdy tito naši spoluobčané neuměli číst a psát. Zlaté byly ty časy jen proto, že když neuměli číst a psát, nemohli si stěžovat. A když si nemohli stěžovat, tak vlastně žádné potíže neexistovaly. A všichni byli šťastní.
Takže držte se onoho zlatého pravidla. Kdo tomu nerozumí, ten si nestěžuje, bere jak to je. A vy máte stále tu gloriolu počítačových mágů co do toho vědí nejvíc, co jsou potřební a co si na ně skoro nikdo až na JXD netroufne. Držte se toho a nestěžujte si. Bude hůř.
Tiskni
Sdílej:
ze o nem "odbornici" z zive nedelaji ty sve vysoce-inteligentni clanky,O to se momentalne staraji "odbornici" na root.cz a na lupa.cz (causa Bednar napr.). Ze je toho pro zacatecniky v linuxu moc malo, to si mysli evidentne spousta lidi a nekteri dokonce chteji kvuli tomu zakladat extra portaly... ;)
me je jedno jestli na to bude kazdej 15letej smrad expert, horsi jsou pak jejich prezentace na diskuznich forech, nechci aby to treba zde vypadalo jako na ziveHodne zalezi na vseobecne urovni fora, na urovni ostatnich prispevku, pak napr. lze pri nadmernem zneuzivani zavest povinnost registrace, tedy "trolly" blokovat, coz je ta nejlepsi zbran, nikoho nebavi trollovat, kdyz to nikdo necte ani nereaguje (protoze nastesti vsechny prispevky na blbecka jsou blokovany tez, aspon tady) - zkratka, vzdycky se najde cesta. On jeden osamoceny provokativni vykrik flamewar nedela. Flamewary delaji hlavne ti, kdo na ty provokace reaguji, a to je bohuzel casto hlavne "stala komunita", nikoliv 15letí smradi...
Ale kde jsou nejake nevyhody pro vas jako uzivatele, kteri Linux pouzivaji umi s nim pracovat a jsou ochotni se ucit nove veci ctenim manualovych stranek, Googlovanim na netu apod.?Bude tady zamlženo - namísto zajímavých problémů se tu budou řešit debilní problémy. A to bych fakt nerad, to bych zmizel.
Bude tady zamlženo - namísto zajímavých problémů se tu budou řešit debilní problémy. A to bych fakt nerad, to bych zmizel.No to by byla ztrata :P Kdyz nekdo nepozna debilni problem od zajimaveho a venuje se tedy reseni debilnich problemu, tak si nic jineho nez resit debilni problemy nezaslouzi. Ledaze by tu existovala nejaka vseobecna branna povinnost resit vsechny problemy, na ktere kdo narazi... koukam, ze to ani dnes neni pravidlem. A ze se tu vyskytuji "debilni problemy" i dnes, a jak zhusta ;)