Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Jestli něco mám opravdu ve výuce asertivity rád, je to vysvětlení teorie a praktický nácvik komplimentů. Kompliment je stejně jako kritika jak jsem před nedávnem psal sdělený pocit, nikoliv hodnocení.Rozdíl mezi hodnocením a kritikou jsem dost podrobně popsal jinde. Kdo bude mít zájem najde si to.
Takže kompliment je sdělený pocit. Sděluji li mladé krásné dívce, že jsem při setkání s ní ve stavu nadšení, touhy po ní, že se mi líbí a chci ji mít, skládám ji kompliment. Je to o mém duševním stavu. S tím prostě nic nenadělám protože emoce jsou emoce. Stejné jako počasí. s tím také nikdo nic neudělá. Počasí si jako emoce dělá co chce.
Říkám-li že Slackware je to nejkvalitnější distro, dělám hodnocení. Stavím se do role toho co ví, co je nejlepší. To mi nemusí projít. Tedy ti co mají Gentoo budou mít zřetelně jiný názor. O uživatelích FreeBSD a jiných ani nemluvě. Ovšem řeknu-li „se Slackem se mi nejlíp pracuje, se Slackem se cítím nejlíp.” Řeknu vše o svých emocích. A s emocemi nic neudělám. Pouze je vyslovením snížím a udržím emoční hladinu.
I o tom jsem psal jinde. Ale pak je tady jeden takový zajímavý aspekt, který když jsem poprvé slyšel ve svém výcviku asertivity, který jsem absolvoval před lety. Byl jsem jim značně udiven a posléze nadšen. Mluvím o skrytých komplimentech.
Skrytý kompliment má jednu takovou nevýhodu. Vyžaduje u toho komu skládáme aby uměl rozumět sdělovanému. Co mám na mysli? Jedná se o to, že se velmi často skrytý kompliment plete s kritikou. Uvedu příklad. Příjde-li kolega programátor, který je třeba vaším nadřízeným a řekne něco jako: „Tohle předělej, tohle nestačí.” s velkou pravděpodobností to většina lidí bude vnímat jako jeho nespokojenost, kritiku své práce a výtku. Což bude v zásadě asi tak. Budou to do určité míry vnímat správně.
Jenže je tu malý skrytý moment. Zkuste si představit, že tentýž člověk, kterého si vážíte, víte, že má za ušima , prostě umí a ví, dá předělat vaši práci vašemu kolegovi. I v tomto případě došlo ke stejnému. Šéf je nespokojený a chce změnu. jenže už ji nechce od vás, ale na rozdíl od předchozí situace od vašeho kolegy. V prvním případě vyjádřil přes veškerou nespokojenost naději, že jste schopni lepšího výkonu, že máte na víc než jste odvedli, kdežto v tom druhém nad vámi zlomil hůl.
Co z toho vyplývá? Pouze jedno. Pokud na vás vaše žena, váš šéf, kamarád požadují změnu chování, programu, přístupu k věci atd. dělají za za předpokladu, že na to máte. Skládají vám skrytý kompliment. Jestliže na vás už nechtějí nic, mají za to, že je to zbytečné, že jste prostě out.
Tak to je asi ke skrytým komplimentům vše. Rozumět skrytým komplimentům není jednoduché, někdy nás zaplaví emoce a nejsme schopni pochopit, že se nám neděje křivda, ale že nás lidé svými požadavky na změnu neodepisují ani námi nepohrdají. A co víc ani nás nemají za hlupáky, co bez nich nejsou schopni nic. Chce-li na mě někdo abych napsal srozumitelnější blog, předpokládá, že jsem toho schopen. Což není vůbec špatné. Otázkou je jestli moje schopnosti jsou vždy tak velké jak velká jeho víra. Howg.
P.S. Slackware je samosebou to nejkvalitnější distro a FreeBSD nemá chybu.
Tiskni
Sdílej:
Co z toho vyplývá? Pouze jedno. Pokud na vás vaše žena, váš šéf, kamarád požadují změnu chování, programu, přístupu k věci atd. dělají za za předpokladu, že na to máte. Skládají vám skrytý kompliment.Nezažil jste nebo neznáte alespoň z doslechu o celkem častých případech, kdy nadřízený nebo třeba manager klienta přebírající zakázku žádají o změnu/přepracování výsledků vaší práce ne proto, že by tímto skládali "skrytý kompliment", ale čistě z principu uspokojení vlastního ega a pocitu důležitosti. Svoje rozhodnutí nedokáží resp. nechtějí zdůvodnit - tak lze nejlépe demonstrovat iluzi "moci". Není náhodou, že tito jedinci nepatří k top managementu, ale pohybují se někde na střední úrovni. Pokud už dotyčného znáte nebo dokážete odhadnout, neproplýtváte zbytečně síly na 1. verzi, protože ať bude sebedokonalejší, stejně bude určena k přepracování.