Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Jestli něco mám opravdu ve výuce asertivity rád, je to vysvětlení teorie a praktický nácvik komplimentů. Kompliment je stejně jako kritika jak jsem před nedávnem psal sdělený pocit, nikoliv hodnocení.Rozdíl mezi hodnocením a kritikou jsem dost podrobně popsal jinde. Kdo bude mít zájem najde si to.
Takže kompliment je sdělený pocit. Sděluji li mladé krásné dívce, že jsem při setkání s ní ve stavu nadšení, touhy po ní, že se mi líbí a chci ji mít, skládám ji kompliment. Je to o mém duševním stavu. S tím prostě nic nenadělám protože emoce jsou emoce. Stejné jako počasí. s tím také nikdo nic neudělá. Počasí si jako emoce dělá co chce.
Říkám-li že Slackware je to nejkvalitnější distro, dělám hodnocení. Stavím se do role toho co ví, co je nejlepší. To mi nemusí projít. Tedy ti co mají Gentoo budou mít zřetelně jiný názor. O uživatelích FreeBSD a jiných ani nemluvě. Ovšem řeknu-li „se Slackem se mi nejlíp pracuje, se Slackem se cítím nejlíp.” Řeknu vše o svých emocích. A s emocemi nic neudělám. Pouze je vyslovením snížím a udržím emoční hladinu.
I o tom jsem psal jinde. Ale pak je tady jeden takový zajímavý aspekt, který když jsem poprvé slyšel ve svém výcviku asertivity, který jsem absolvoval před lety. Byl jsem jim značně udiven a posléze nadšen. Mluvím o skrytých komplimentech.
Skrytý kompliment má jednu takovou nevýhodu. Vyžaduje u toho komu skládáme aby uměl rozumět sdělovanému. Co mám na mysli? Jedná se o to, že se velmi často skrytý kompliment plete s kritikou. Uvedu příklad. Příjde-li kolega programátor, který je třeba vaším nadřízeným a řekne něco jako: „Tohle předělej, tohle nestačí.” s velkou pravděpodobností to většina lidí bude vnímat jako jeho nespokojenost, kritiku své práce a výtku. Což bude v zásadě asi tak. Budou to do určité míry vnímat správně.
Jenže je tu malý skrytý moment. Zkuste si představit, že tentýž člověk, kterého si vážíte, víte, že má za ušima , prostě umí a ví, dá předělat vaši práci vašemu kolegovi. I v tomto případě došlo ke stejnému. Šéf je nespokojený a chce změnu. jenže už ji nechce od vás, ale na rozdíl od předchozí situace od vašeho kolegy. V prvním případě vyjádřil přes veškerou nespokojenost naději, že jste schopni lepšího výkonu, že máte na víc než jste odvedli, kdežto v tom druhém nad vámi zlomil hůl.
Co z toho vyplývá? Pouze jedno. Pokud na vás vaše žena, váš šéf, kamarád požadují změnu chování, programu, přístupu k věci atd. dělají za za předpokladu, že na to máte. Skládají vám skrytý kompliment. Jestliže na vás už nechtějí nic, mají za to, že je to zbytečné, že jste prostě out.
Tak to je asi ke skrytým komplimentům vše. Rozumět skrytým komplimentům není jednoduché, někdy nás zaplaví emoce a nejsme schopni pochopit, že se nám neděje křivda, ale že nás lidé svými požadavky na změnu neodepisují ani námi nepohrdají. A co víc ani nás nemají za hlupáky, co bez nich nejsou schopni nic. Chce-li na mě někdo abych napsal srozumitelnější blog, předpokládá, že jsem toho schopen. Což není vůbec špatné. Otázkou je jestli moje schopnosti jsou vždy tak velké jak velká jeho víra. Howg.
P.S. Slackware je samosebou to nejkvalitnější distro a FreeBSD nemá chybu. 
Tiskni
Sdílej:
Co z toho vyplývá? Pouze jedno. Pokud na vás vaše žena, váš šéf, kamarád požadují změnu chování, programu, přístupu k věci atd. dělají za za předpokladu, že na to máte. Skládají vám skrytý kompliment.Nezažil jste nebo neznáte alespoň z doslechu o celkem častých případech, kdy nadřízený nebo třeba manager klienta přebírající zakázku žádají o změnu/přepracování výsledků vaší práce ne proto, že by tímto skládali "skrytý kompliment", ale čistě z principu uspokojení vlastního ega a pocitu důležitosti. Svoje rozhodnutí nedokáží resp. nechtějí zdůvodnit - tak lze nejlépe demonstrovat iluzi "moci". Není náhodou, že tito jedinci nepatří k top managementu, ale pohybují se někde na střední úrovni. Pokud už dotyčného znáte nebo dokážete odhadnout, neproplýtváte zbytečně síly na 1. verzi, protože ať bude sebedokonalejší, stejně bude určena k přepracování.