Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Včera jsem psal o skrytých komplimentech a dnes bych s chtěl zastavit u smyslů situací. To pochází z logoterapie. Logoterapie je psychoterapeutický směr, který založil V.E. Frankl. Měl k tomu setsakramentský důvod. přežil jako vídeňský žid holocaust a po návratu pokračoval v práci psychiatra. Frankl se velmi často zabývá ve svých knihách lidským utrpení, smyslem utrpení a smyslem životních situací.
Osobně mám rád jeho pohled na svět na život a je mi hodně blízký. Navíc logoterapie stejně jako daseinanalýsa se řadí mezi existenciální psychoterapeutické přístupy a obě jsou svým založením značně odlišné od psychoanalýzy. Zabývají se člověkem, jeho postavením ve světě a zvládáním života jako takového. Hovoří o lidských možnostech a lidské svobodě. Jsem si vědom toho, že tohle není vyčerpávající, ale spoléhám na to že zájemci jsou si schopni opatřit více informací.
O co vlastně jde těmi životními situacemi. Jde jen o to najít smysl v tom co se se mnou a kolem mě děje. Jestliže trpím ztrátou nejbližších, například ztrátou, ženy dětí, mohu se tázat zda a jak má smysl žít dál. Odpověď mohu najít v tom že objevím další lidi pro které mohu být důležitý a prospěšný.
Vzpomínám na jednu kolegyni, která ztratila jediného syna a svůj smysl našla v práci pro psychiatrické opuštěné pacienty. Její utrpení se nesnížilo, ale stalo se snesitelným. I v té extrémní situaci se dokázala zeptat: „ Co ode mne život chce?.” Uvědomila si tou otázkou svou možnost. Možnost se rozhodnou zda i v tak mezní situaci jako jsou ty výše uvedené bude pro sebe hledat smysl té situace, a tím odpověď na otázku zda má smysl žít i nadále, když vlastně vše ztratila. Takových lidí jsem v životě potkal docela dost.
Někdy lidé ani nemusejí zažít něco tak extrémního jako je smrt blízkých, zmrzačení nebo jiné podobné extrémní zatížení a přesto mluví o ztrátě smyslu. Z lidského hlediska je to obrovské utrpení, nemít smysl a prožívat utrpení beze smyslu. Bez smyslu je to nejhorší co nás jako lidi může potkat.
V opačném případě si asi většina uvědomuje, pokud něco děláme, trpíme a přitom najdeme smysl námahy i utrpení, je to snesitelne. Námaha práce se sice nesníží ani utrpení, ale přesto se nějak promění a to většinou natolik, že jsme schopni pokračovat. Frankl tomu říká a také se tak jmenuje i jedna z jeho knih: „A přesto říci životu ano.”
Se smyslem a jeho nalezením a pozitivní odpovědí na otázku „Co život na nás chce, co od nás očekává?” Nacházíme sami sebe, a pak už nemusíme čekat na to co nám život dá, ale stáváme se svobodnými bez ohledu na okolnosti. plníme úkol, který jsme na sebe dobrovolně vzali a tím si uvědomuje svou odpovědnost za své štěstí. Protože jak Frankl říká:
Štěstí se neděje, štěstí se musí udělat.
Tiskni
Sdílej: