Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Jak si tak čtu tady na abíčku některé diskuse, táhne mi hlavou ledacos. A přemýšlím o mnohém.
Přemýšlím proč si například nešiji sám boty, nepíši kupní smlouvy a nebo neopravuji PC? A odpovídám si. Z jednoduchého důvodu. Protože to neumím jako odborníci. Zcela určitě bych se to naučil kdybych měl zájem a čas. Ale oboje mi chybí .
Navíc mám zkušenost, že je pro mne jednodušší zaplatit za určitou činnost již zcela neovládám někomu jinému, kdo to umí, zvládá lépe a rychleji než já a tím si uvolním energii a prostor pro svoje věci, které umím a jež mi poskytnou podstatně větší peníze než jaké ušetřím tím, že něco udělám sám.
Je takový zvyk v této zemi, že „všichni umí všechno a každý rozumí všemu. Samozřejmě lépe než ti odborníci. ” Konečně to je vidět i zde na Abíčku. Tento zvyk, pohrdat odborníky a věřit, „že to přeci nic není, to svede každý&rdquo většinou vede jen k jednomu.
K čirému amatérismu, jež je zajímavý v určité oblasti jako hobby, ale pokud se začne používat například v trestně právní oblasti končí to často katastrofou.
Konečně občansko právní spor je někdy mnohem větší katastrofa než ten trestní. Například exekuce majetku na základě špatně uzavřené smlouvy. Kolik znám lidí, kteří v naivní důvěře někomu něco zaplatili a nakonec ještě přišli nejen o peníze, které zaplatili ale o mnohem větší majetek.
A to jen na základě rady nějakého takového „odborníka, co to přeci už dělal, nebo někdo to s někým sjednával.” Zrovna tak znám lidi, lépe řečeno znal jsem lidi, co si sami seřizovali brzdy u auta aby potom se rozsekali na hadry. Jen z toho důvodu, že si přeci takové maličkosti udělají sami. Ani jim nešlo o to ušetřit.
Kolik jsem viděl rozpadlých manželství, které se vůbec nemusely rozpadnout, jen kdyby ti lidé byli ochotni investovat něco málo peněz a času k určitému nácviku porozumění jeden druhému. A to dřív něž dojde ke katastrofě, ve které shoří ty nejlepší úmysly o slušném manželství dřív, než si ti lidé vůbec uvědomí, co se vlastně stalo.
Kolik jsem zažil maminek, okradených vlastními fetujícími dětmi, jen proto „že, nebudou chodit někam do poradny protože tam jim stejně nikdo neřekne jak to udělat aby jejich děti nefetovali.”
Nebo manželek, které nebudou prát špinavé prádlo někde na AT, aby se nakonec zhroutily, ony i jejich děti naprosto kompletně ze života s opilcem. A potom seděly v té poradně, uplakané, neštastné protože nemohly uvěřit, že jejich děti, manžel, sourozenec je zbil, okradl je i své sourozence, prarodiče a mnohé jiné blízké lidi z jejich okolí. A mohl bych pokračovat dál a dál.
Je to taková obyčejná pýcha, která některé lidi naprosto zaslepuje. Zaslepuje a nedovolí jim se podívat na vlastní možnosti střízlivým zrakem. Pýcha, hloupost, naivita. Je to divadlo kde v hlavních rolích hrají naivkové, co si pletou četbu manuálů v Linuxu, se skutečnými životními potížemi, naivků, co mají za to, že když si přečtou informaci ve Wikipedii, už obsáhli moudrost celého spektra poznání.
Tak to je co mi dnes v noci táhne hlavou. Nedělám si naděje, že se něco změní. Ale konečně to neznamená, že to musím nechat pro sebe.
Tiskni
Sdílej:
Je to divadlo kde v hlavních rolích hrají naivkové, co si pletou četbu manuálů v Linuxu, se skutečnými životními potížemi, naivků, co mají za to, že když si přečtou informaci ve Wikipedii, už obsáhli moudrost celého spektra poznání.Jak často tohle platí a jak mě to trápí...
Ju zase napíšu zase druhou stránku věci. Zkuste dneska tedy nedělat všechno sám a začněte důvěřovat odborníkům. Dopadnete ještě mnohem hůř.Samozrejme je nutne udrzet si kriticky usudek. Ze je nekdo povazovan za odbornika, jeste nezarucuje, ze to odbornik je (a leckdy nepomuzou ani diplomy a tituly). Casto je prave "odbornik" pouze "fachidiot", tj. jedna jen podle toho, co je vyhodne pro nej a jak je zvykly. Jsou to asi dva extremy, jeden delat za kazdou cenu vsechno sam, druhy slepe se odevzdat nekomu do ruky. Prvni je ovsem zalezitost organizace sveho casu a svych vydaju energie, tj. casto se clovek domniva, ze sam si vsechno udela lepe a levneji a nakonec ho to vyjde draz a je to na houby. Tak jsem pochopil ten blogpost. O tom druhem extremu by mohl byt zase jiny blogpost. Obecne z toho vyjde, ze ten kdo kriticky nereflektuje sve jednani, tak si zbytecne ztezuje zivot... ;)