Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Jak si tak čtu tady na abíčku některé diskuse, táhne mi hlavou ledacos. A přemýšlím o mnohém.
Přemýšlím proč si například nešiji sám boty, nepíši kupní smlouvy a nebo neopravuji PC? A odpovídám si. Z jednoduchého důvodu. Protože to neumím jako odborníci. Zcela určitě bych se to naučil kdybych měl zájem a čas. Ale oboje mi chybí .
Navíc mám zkušenost, že je pro mne jednodušší zaplatit za určitou činnost již zcela neovládám někomu jinému, kdo to umí, zvládá lépe a rychleji než já a tím si uvolním energii a prostor pro svoje věci, které umím a jež mi poskytnou podstatně větší peníze než jaké ušetřím tím, že něco udělám sám.
Je takový zvyk v této zemi, že „všichni umí všechno a každý rozumí všemu. Samozřejmě lépe než ti odborníci. ” Konečně to je vidět i zde na Abíčku. Tento zvyk, pohrdat odborníky a věřit, „že to přeci nic není, to svede každý&rdquo většinou vede jen k jednomu.
K čirému amatérismu, jež je zajímavý v určité oblasti jako hobby, ale pokud se začne používat například v trestně právní oblasti končí to často katastrofou.
Konečně občansko právní spor je někdy mnohem větší katastrofa než ten trestní. Například exekuce majetku na základě špatně uzavřené smlouvy. Kolik znám lidí, kteří v naivní důvěře někomu něco zaplatili a nakonec ještě přišli nejen o peníze, které zaplatili ale o mnohem větší majetek.
A to jen na základě rady nějakého takového „odborníka, co to přeci už dělal, nebo někdo to s někým sjednával.” Zrovna tak znám lidi, lépe řečeno znal jsem lidi, co si sami seřizovali brzdy u auta aby potom se rozsekali na hadry. Jen z toho důvodu, že si přeci takové maličkosti udělají sami. Ani jim nešlo o to ušetřit.
Kolik jsem viděl rozpadlých manželství, které se vůbec nemusely rozpadnout, jen kdyby ti lidé byli ochotni investovat něco málo peněz a času k určitému nácviku porozumění jeden druhému. A to dřív něž dojde ke katastrofě, ve které shoří ty nejlepší úmysly o slušném manželství dřív, než si ti lidé vůbec uvědomí, co se vlastně stalo.
Kolik jsem zažil maminek, okradených vlastními fetujícími dětmi, jen proto „že, nebudou chodit někam do poradny protože tam jim stejně nikdo neřekne jak to udělat aby jejich děti nefetovali.”
Nebo manželek, které nebudou prát špinavé prádlo někde na AT, aby se nakonec zhroutily, ony i jejich děti naprosto kompletně ze života s opilcem. A potom seděly v té poradně, uplakané, neštastné protože nemohly uvěřit, že jejich děti, manžel, sourozenec je zbil, okradl je i své sourozence, prarodiče a mnohé jiné blízké lidi z jejich okolí. A mohl bych pokračovat dál a dál.
Je to taková obyčejná pýcha, která některé lidi naprosto zaslepuje. Zaslepuje a nedovolí jim se podívat na vlastní možnosti střízlivým zrakem. Pýcha, hloupost, naivita. Je to divadlo kde v hlavních rolích hrají naivkové, co si pletou četbu manuálů v Linuxu, se skutečnými životními potížemi, naivků, co mají za to, že když si přečtou informaci ve Wikipedii, už obsáhli moudrost celého spektra poznání.
Tak to je co mi dnes v noci táhne hlavou. Nedělám si naděje, že se něco změní. Ale konečně to neznamená, že to musím nechat pro sebe.
Tiskni
Sdílej:
Je to divadlo kde v hlavních rolích hrají naivkové, co si pletou četbu manuálů v Linuxu, se skutečnými životními potížemi, naivků, co mají za to, že když si přečtou informaci ve Wikipedii, už obsáhli moudrost celého spektra poznání.Jak často tohle platí a jak mě to trápí...
Ju zase napíšu zase druhou stránku věci. Zkuste dneska tedy nedělat všechno sám a začněte důvěřovat odborníkům. Dopadnete ještě mnohem hůř.Samozrejme je nutne udrzet si kriticky usudek. Ze je nekdo povazovan za odbornika, jeste nezarucuje, ze to odbornik je (a leckdy nepomuzou ani diplomy a tituly). Casto je prave "odbornik" pouze "fachidiot", tj. jedna jen podle toho, co je vyhodne pro nej a jak je zvykly. Jsou to asi dva extremy, jeden delat za kazdou cenu vsechno sam, druhy slepe se odevzdat nekomu do ruky. Prvni je ovsem zalezitost organizace sveho casu a svych vydaju energie, tj. casto se clovek domniva, ze sam si vsechno udela lepe a levneji a nakonec ho to vyjde draz a je to na houby. Tak jsem pochopil ten blogpost. O tom druhem extremu by mohl byt zase jiny blogpost. Obecne z toho vyjde, ze ten kdo kriticky nereflektuje sve jednani, tak si zbytecne ztezuje zivot... ;)