Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Chlapečkovi vzali hračku. Tak by se dal charakterizovat výstup premiéra České republiky Jiřího Paroubka včera večer při jeho tiskovém prohlášení. Dal by se tak charakterizovat, ale při představě jaké ten člověk má stále ještě k dispozici mocenské prostředky, mě svírala úzkost. Prostě prohrál.
Přes všechny řeči o tom jak je úspěšný, je druhý a nelze ten fakt oddiskutovat. Pokud by šlo jen a jen o pouhé sečtení hlasů, je levice druhá. To že se používá ještě nějaký další složitý přepočítávací systém, je věc jiná, ale zastavili jsme je.
Zastavili jsme vzestup a vzrůst komunistů. A došlo k jejich pádu. Demokracie pokračuje. Tohohle faktu si na těchto volbách cením nejvíc. Zastavili jsme levici a zmemožnili komunistům legitimně pokusit se změnit společenský systém v této zemi. Případně zhoršit demokratické poměry.
Levice si může si klidně, jestli si troufne, vyvolat nový pokus o další konfrontaci. A nebo se může, což je její legitimní právo si pokusit pro sebe vyjednat demokratickým způsobem další, menší či větší účast na moci.
V každém případě nemají možnost z tohoto státu udělat další experimentální sociální laboratoř. Tohle je prostě už pryč. teď jim zbývá než se soudit a nebo vyjednávat případně spolupracovat. Ale už to nebude jen podle jejich představ.
Je to remíza. Není to vítězství a není to prohra. Dává to šanci otupit extrémy z jedné i z druhé strany. Je to šance pro nás pro všechny. Komunističtí experimentátoři nemají šanci a jak doufám zbytek levice, jsou demokraté, kteří sice mají jiné představy než třeba já, ale jsou si vědomi toho, že volby jsou jediným možným demokratický prostředkem jak převzít moc. Na rozdíl od komunistů.
Je mi líto, že lidovci dostali tak málo, a že zelení také nedostali víc. Volil jsem lidovce. Jako ostatně pokaždé. Jel jsem k vůli volbám do Děčína, kde zatím mám ještě vzhledem k nedořešeným právním věcem kolem koupě bytu trvalý pobyt. Stálo mi to za to se voleb zúčastnit. I přesto že jsem ztrávil několik hodin ve vlaku Českých drah. Znám lepší způsoby jak trávit volný čas. Ale tohle jsem si nemohl nechat ujít.
Kdybych nejel, měl bych pocit, že jsem vůči sobě samému nesplnil povinnost, co jsem na sebe vzal už kdysi dávno.
Odpovědnost za svůj život a svoji životní úroveň. Nemyslím, že je to projev nějaké pravicové ideologie. Prostě se starám o sebe bez ohledu na ideologie. Z hlediska zdravého lidského rozumu. Druhé o pomoc požádat umím, ale jen když na to nestačím sám. Zatím jsem si vzdělání, práci a obživu uměl najít bez „milosrdného” státu. Myslím si že zastávat křesťanské hodnoty, neznamená se zbavit odpovědnosti za sebe samého. To ani Církev neučí. Konečně sv Ignác z Loyoly říká: „Modli se jako by bez Boha nic nešlo. Pracuj tak jako by žádný Bůh nebyl.”
Nehodlám v tomto blogu dělat nějaké politické prognózy. To není účelem blogu. Nejsem prognostik ani politolog, či politický komentátor. Jsem rád, že soudruh Paroubek v televizní debatě přeci jen malinko slevil. I přes omílání „údajných křivd a útoků.” Necítím potřebu se vyjadřovat k tomu, která strana jich udělala víc.
Soudruh Paroubek sice dával najevo, jak má sílu a moc, jak on a strana přistoupí nebo nepřistoupí na to či ono. Pokusil se zastrašovat a vydírat hrozbou soudu. Evidentní je ale fakt, že čas jeho premierování dohasíná. A levice jako taková jde od válu. A on to ví. Zatím skončil. Možná v dalších volbách on a socani jako tací dostanou větší mandát. Možná menší a nebo žádný. To nevíme.
Chce-li se sociální demokracie držet komunistů a hrát jejich kartou, nechť tak činí. To je její právo, ale jestli si chtějí říkat „demokratická strana,” tak asi moc nemohou. To možná mino soudruha Paroubka vědí jiní socani. Možná?
Ale pro tuhle chvíli jsme jako voliči zastavili nástup totalitní moci. A budeme to muset dělat v každých dalších demokratických volbách. Pokud si chceme říkat: Svobodný národ.
Tiskni
Sdílej:
Daleko vetsi vliv na nas zivot maji volby v Nemecku,jak se pohne burza za morem a jak smysli velmi silne ekonomicke skupiny.Bohuzel je to tak.Osobne bych spis napsal "bohudik je to tak".
Jenze rudejm tohle nevadi, oni ho volili prave proto, pro tu hulvatskost, pro to lhani, jak kricel "S komunisty ne!" a 4 hodiny po uzavreni volebnich mistnosti potom ve zpravach halasne rval "S KSC jsme zvytezili a mame 101 hlasu" prave pro tohle voli vsichni mistni levicaci.
Vzpomen si, jak stali jednotne za kristalovym Grossem, i v dobe kdy uz bylo jasne, ze je lhar a blb stahne pod 5%, bez kousku sebekritiky, bez pudu sebezachovy, tam zkratka zadny samoocistny mechanismus neni, Gross je zpatky ve funkci a SocDemakum to nevadi...
Jen doufám, že to postřehlo víc lidí, zvlášť pokud se budou volby opakovat.
Postřehlo. Nedělám si iluze, podle mě ho právě díky tomu bude volit ještě víc lidí. Zkrátka jako stádo ovcí.