Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V poslední době blogy moc nepíši. Zabývám se především psaním své knihy na téma „ Závislost a spoluzávislost” To je velmi zajímavé téma. Ale říkal jsem si že na abíčko to opravdu nedám. Tolik vás zas zkoušet nebudu. Jsou tu sice „ odborníci” téměř na vše a podle toho i vystupující, ale myslím, že tolik „ odborných pohledů nepotřebuji.” Stejně když si tak čtu některé blog některých „ kvalifikovaných” komentátorů říkám si jaká škoda, že to nevezmou do ruky. Hned by bylo snáz.
Bydlel jsem kdysi z jedním matfyzákem na pokoji.Na ubytovně. Měl jsem byt v Děčíně a nechtěl jsem se v té době stěhovat do Prahy. Tak jsem přes týden jsem na té ubytovně spal. Můj spolubydlící nepochybně inteligentní a vzdělaný. Dalo se s ním mluvit o ledasčem. Ale byl velmi podobný mnohým kritikům zde. Přesně věděl jak a co má být, jak se má žít a představoval si to jako výpočetní techniku. Nějak mu ovšem stále unikalo, že živý organismus je organizován trochu jinak. Stále si dosazoval logické důvody, i tam kde funguje jen víra. Měl pocit, že mu dosažené vzdělání dává právo mluvit do všeho. Mluvil i do toho čemu skutečně nerozuměl a pouze si logicky odvozoval. Většinou mylně. Měl za to že lidské vztahy mají podobnou logiku jako matematika. Bohužel pro něj a k mému pobavení a zároveň i lítosti, neboť díky tomu způsobu uvažování seděl věčně na pokoji sám. Na ubytovně plné mladých sester.
Jednoduše nebyl schopen navázat obyčejný lidský vztah. „ Všemu rozuměl, ale s děvčetem promluvit neuměl. Vždy závistivě koukal po mé mladé přítelkyni Markétě, která byla o dvacet jedna let mladší. Ani pořádně ji pozdravit neuměl. A to přesto, že se Markéta k němu chovala velmi přátelsky. Nejspíš mu nešlo do hlavy jak je možné, že ona se drží mě a ne někoho takového jako je on. Nikdo mu zřejmě neřekl že vypočítat se dá ledacos, ale vztah mezi lidmi je založen na něčem jiném než jen logice, kalkulu a vysokém IQ.A že rozhled spočívá v něčem jiném než v encyklopedických znalostech,kterými okolo sebe házel a z nichž nijak neuměl profitovat.
Bylo mi jej líto protože věčně seděl v křesle na pokoji, četl, pracoval na počítači a neznal jiný druh zábavy. A vím, neboť mi to i říkal, chtěl i něco jiného než jen pc a programování. Jenže k ničemu jinému se neodhodlal. Zároveň mě to zlobilo, protože díky jeho věčné přítomnosti jsem neměl ani trochu soukromí a pokud jsem chtěl s Markétou být skutečně sám musel jsem počkat na sobotu a neděli, které jsme společně trávili v mém bytě v Děčíně. Jinak to bzl hodný kluk a něco jsem se od něj naučil. To mi nedělalo nikdy problémy se učit od kohokoliv. Ale přiznám se až takhle „ nadaný” bych být nechtěl. A když tak někdy čtu některé blogy mám pocit , že mluvím s Danem. Tak se onen spolubydlící jmenoval.
Nikdy jsem nevynikal v matematice, nebo v jiných exaktních disciplínách. Tedy aspoň jsem si to celý život myslel. Nakonec jsem zjistil, že je to jako vše v životě, pouze o času a trpělivosti některé věci chtít se naučit a pochopit. Jsem rád, že některé blogery nemusím žádat o pomoc. Protože přístup některých jak v diskusi tak v komentářích je takový, že si raději koupím knihu, nebo si to najdu na netu. Kupodivu, valná většina z nich se dovolává solidarity a zdůrazňuje speciálnost a odbornost tohoto serveru. Zároveň řeknou nováčkům. „ Už se to tu řešilo„
Jsou nováčkové, jako jsem byl kdysi já, že neumějí ani zacházet s vyhledáváním, nevědí co mají hledat. A „ geekové” je v tom nechají. Tedy někteří. Nechápou totiž , že pro ně je samozřejmost spousta věcí, co pro ty druhé je „magie nejvyššího řádu” A kde se to mají naučit?
Jenže si neuvědomují, že solidarita z nováčky pomáhá rozvíjet vlastní myšlení. Asi tomu nebudou někteří věřit, ale i odbornost. Ve svém povolání odpovídám stále na stejné nebo podobné dotazy. Kupodivu jsem zjistil, že mě to nutí hledat nové odpovědi, protože s některými já sám nejsem spokojený. Nutí mě to hledat nové souvislosti, protože opakováním odpovědí mi vyvstává jejich omezenost a tím i moje omezenost. Nutí mě to myslet. Myslet jinak. Učením druhých se učíme. Nejenom že si opakujeme známe odpovědi, ale hledáme nové cesty, nové postupy.
Nebožtíku Plešingrovi tady neustále někdo nadával za jeho požadavky o linuxový totalcommander. Nakonec Plešinger umřel a zaplať Bůh našli se lidé, kteří se rozhodli to zkusit. Věřím že to dotáhnou do konce a třeba to budu používat a opustím ten starý profláknutý vynikající Midnight Commander. Těším se na něj
A pokud se chce někdo podívat čím se zabývám v posledních dnech nejvíc, tak jsem dal na své stránky několik kapitol týkající se spoluzávislosti. Spoluzávislí a nešťastní Uvažuji, že to vydám buď knižně a nebo to dám do pdf a někam na net ke stažení. Na stránkach je to zatím pracovní a postupně to píši. Je to určeno pro lidi, kteří mají potíže. Jako určitá forma informace. Třeba se to bude hodit i někomu z přítomných.
Tiskni
Sdílej:
Věřím, že o sociologii a psychologii toho víte víc než Pavel Houser. Ale ten jeho článek mi připadá fundovanější prostě proto, že on se na toho "sociálně nepřizpůsobivého jedince" dívá zevnitř, z jeho pohledu. Vy se na něj díváte zvenku, pohledem někoho, kdo se na něj dívá spatra a kdo ho odsuzuje.
Kupodivu, valná většina z nich se dovolává solidarity a zdůrazňuje speciálnost a odbornost tohoto serveru. Zároveň řeknou nováčkům. „ Už se to tu řešilo„Nevím, co je na tom "kupodivu". Představte si například odborníka na kvantovou fyziku. Pokud je to opravdu odborník, má své práce dost a odpovídat podvacáte na otázku, co jsou to Newtonovy pohybové zákony, je pro něj ztráta času. Přitom dotyčný nováček by mohl místo ptaní se otevřít google a zkusit hledat. V tomto imaginárním případě stačí do jednoduchého formuláře napsat "Newtonovy pohybové zákony" a objeví se dost odkazů, ze kterých se něco dozví. A dotyčnému odborníkovi zbyde čas na zodpovídání složitějších otázek. Nemůžete předpokládat, že tím, že odborník bude nováčkovi odpovídat na pitomé dotazy, se z nováčka také stane odborník. Části odbornosti je schopnost řešit problémy samostatně.
Ve svém povolání odpovídám stále na stejné nebo podobné dotazy. Kupodivu jsem zjistil, že mě to nutí hledat nové odpovědi, protože s některými já sám nejsem spokojený.Tím se možná vaše povolání liší od technických oborů. V technice většina věcí platí dost dlouho. A i převratný objev nemusí znamenat žádný převrat (srovnejte významnost teorie relativity s jejím dopadem na mechaniku v běžném životě) P.S.: Typografická poznámka - když mezi počáteční uvozovkou a prvním slovem píšete mezeru, objevuje se občas uvozovka na konci řádku bez toho slova a nevypadá to hezky.
Ve svém povolání odpovídám stále na stejné nebo podobné dotazy. Kupodivu jsem zjistil, že mě to nutí hledat nové odpovědi, protože s některými já sám nejsem spokojený.Tím se možná vaše povolání liší od technických oborů.
Když o tom tak přemýšlím, možná to není ani tak oborem, ale právě tím, že jde o povolání. Když se mne na školení účastník zeptá na něco, na co najde odpověď v každé diskusi desetkrát a kromě toho je to vysvětlené na pátém řádku manuálové stránky, také mu místo odkazu na manuál odpovím. Kdybych dělal na supportu, bylo by to totéž. Ale servery typu ABCLinuxu vnímám (na rozdíl od některých tazatelů) jinak než bezplatný 24x7 support.
Ale lidské vztahy mají logické souvislosti. Jsem přesvědčený, že matematik, který má dobře vyvinuté analytické myšlení a je ochoten se do vztahů a jejich souvislostí na čas ponořit - nic těžkého, žije je - bude mít schopnost odhadnout, jak asi bude reagovat nějaký člověk v nějakém vztahu při nějaké situaci.
Myslím, že odhadnout reakci nějakého člověka není, po jisté praxi, nic složitého.
Vašemu kamarádovi se třeba nechtělo o těhle věcech přemýšlet. Někdy je vyřešení složité matematické úlohy lepší než cokoliv jiného.
ty jevy jsou spojité – tj. když se mi o málo změní vstupní podmínky, o málo se změní i výsledek
Pro chaotické systémy tohle neplatí, ty systémy nejsou stabilní, tj. malá změna vstupních podmínek může způsobit velkou změnu výsledných hodnot.