Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Dvacátý jednadvacátý a dvaadvacátý srpen to jsou tři dny, které mají pro mne svoji důležitost. Dvacátého srpna se narodila má dcera Katka, jednadvacátého před třiceti osmi lety přitáhly rabovací bolševický hordy s půlmilionovou armádou do Československa, den na to zemřel jeden z mých mnoha strejdů ve čtyřiačtyřiceti letech a patnáct let na to ve stejný den a téměř stejnou hodinu můj táta. Ale nějak to zas tolik už neprožívám. Táta je po smrti s mámou dost dlouho abych se s tím smířil. Katka slaví narozeniny vždy téměř někde jinde a bolševická svoloč po dvaadvaceti letech rabování odtáhla tam kam patří.
Tak jsem si dnes říkal když jsem četl blogy na abíčku, že stejně jsou věci jejichž důležitost člověk pochopí plně až když je prožije. Ať se to týká narození dětí, protože tím dnem se vše v rodině obrátí. A pokud je to aspoň trochu normální rodina, začne v ní být dítě tím nejdůležitějším členem rodiny a středem zájmů všech kolem něj. Zrovna tak dokud mi neumřeli rodiče nevěděl jsem tak moc, co to znamená smutek ze ztráty někoho blízkého. Až když jsem to prožil pochopil jsem jak je nesmyslné někomu říkat: „Už netruchli, vždyť tím nic nezměníš.” Většina lidí zažije oboje. Jak radost z nového života, tak smutek ze ztráty. To jsou věci, kterým se málokdo vyhne. Musí to prožít celé nezkrácené. Pokud to zarazí projeví se to jinak a jinde. To si jen tak reaguji na komentáře k jednomu blogu, kde autor se pokusil začít anglicky, podle některých udělal hrubou chybu a někteří místo toho aby komentovali o čem že ten blog vlastně je, zaměřili se na nepodstatné věci. Mám s tím podobnou zkušenost zde. A několikrát.
Chápu, že programátoři, matematici a další lidé, co se pohybují v oblasti exaktních věd trvají na přesném pojmenování, upozorňují druhé na nepřesnosti a mají za to, že pokud někdo se nevyjadřuje jak oni jsou zvyklí, že to vnímají jako vadu člověka. Zrovna tak to dělají češtináři, jež mají často za to, že kvalita žáka se projevuje v tom, že přesně ovládá gramatická pravidla. Jen se tak divím, že ti lidé nepřemýšlejí z jakého důvodu jsou vlastně aspelly a ispelly. Tolik trvají na té přesnosti a tolik hodnotí chyby jako hloupost, že si neuvědomují, že je to i jejich problém. Ty pomůcky vymysleli lidé, kteří si byli vědomi toho, že oni sami a další jiní lidé jsou omylní. Údajně programátoři napřed řeší vlastní problémy a následně tím poskytují i nástroje na řešení podobných problému třeba s gramatikou a překlepy i neprogramátorům. Díky tomu máme pomůcku alespoň v odstraňování překlepů.
Co si tak vzpomínám, tak už mi několik programátorů sdělilo, že i když se snaží co nejvíc udělat co nejméně chyb, stejně nikdy nevědí jak to bude fungovat. Můj kamarád Radim, který je velmi zkušený programátor mi jednou řekl. „Vždy doufám, že to bude fungovat jak jsem si představoval, ne vždy to funguje jak jsem si představoval. A ladím.” A když to říká i Radim, tak k tomu není co dodat. Radim je jeden z těch co už se odnaučili upozorňovat ty druhé na jejich chyby. Maximálně řekne, když něco „geniálního” v oblasti IT vymyslím a následně provedu: „Vypadá to že už jsi přišel na to že tohle není ta správná cesta.” A já se vždy zeptám jak tedy na to. A je vystaráno.
Nepochybně je dobře umět svůj obor co nejlíp, ale bohužel jsme lidé a děláme chyby. Programátoři mají svoje ladící (nebo odlaďovaní, nevím jaký je přesný název) nástroje, co jim napomáhají odstraňovat chyby. Bohužel v životě ne vždy jsou „ ladící nástroje” na lidské chyby. Učíme se zkušeností. Kupodivu ani ne tolik knihami. Možná že ti co mají ve zvyku stále ty druhé upozorňovat na jejich chyby, zdůrazňovat význam přesnosti, (zcela určitě je to důležité.) tak možná tito lidé věří že najdou nějakou pravdu. Nevím, zdá se mi že objeví nějaký fakt, který může napomoci lepšímu poznání. Ale rozhodně širší poznání neznamená nutně pravdu. Možná jsou tito lidé úzkostní a mají strach z toho, že pokud se ani oni nebudou vyjadřovat přesně budou za hlupáky a budou vnímáni jako nedostateční.
V určitých kruzích tomu tak je, ale většinou jsme jako lidé docela rádi, když vidíme, že ani ti druzí nejsou dokonalí a máme radost, že v tom nejsme sami. Vidím to na klientech a pacientech jak se zaradují, že mám nějaké lidské slabosti a že se někdy mýlím. Nemám jim to za zlé. Nejvíc mě potěšil nedávno jeden bývalý pacient, když mi napsal vzkaz, že četl některé moje příspěvky, že se mu líbily a že netušil, že bych mohl i některé věci v životě vnímat a vidět jako on.
Prostě v tom blázinci, kde se jevím jako člověk, který nemá možná jiné zájmy než je psychoterapie a jóga, nemají čas a možnost většinou zjistit něco o mých zájmech. Nejsem tam proto abych je tím zatěžoval. A je pro ně velkým překvapením, když mimochodem zjistí že se zajímám o počítače, ženské, muziku, cestování a mnoho dalších věcí. A protože mám klienty nejrůznějších oborů, od primářů v nemocnici, přes soudce a kopáče, uvědomuji si v kolika oblastech mě někteří tito lidé převyšují. A přesto jsou mými klienty a přesto mě mají za odborníka, kterému věří. I tak to v životě někdy je. V oblasti závislosti, ježdění s lodí, stavebních prací atd jsem a nebo jsem byl profesionál. V ostatních oblastech jsem amatér.
A vrátím-li se ještě k té zkušenosti. Tak jen ten kdo žije a vyznává nějakou náboženskou víru ví co to znamená. Ti ostatní si možná o tom něco přečetli a jdou po věcech, které v té oblasti jsou sice důležité, ale ne stěžejní. Nemohou rozumět tomu co to je věřit. Prostě vidí vnější znaky a projevy té víry. Stejně tak v józe nebo zenu. Kdo si to neodcvičí neví, nerozumí i kdyby přečetl veškerou literaturu v tomto směru. Ale to platí ostatně v každé další jiné lidské činnosti. s lidmi, co o sobě říkají, že jsou ateisté o víře a náboženství mnoho nediskutuji a hlavně nevysvětluji. Ti co věří, ti vysvětlování nepotřebují. Ti co nevěří těm žádné vysvětlení nestačí. Ti potřebují udělat zkušenost. A netýká se to jen náboženství.
Tiskni
Sdílej:
Chápu, že programátoři, matematici a další lidé, co se pohybují v oblasti exaktních věd trvají na přesném pojmenování, upozorňují druhé na nepřesnosti a mají za to, že pokud někdo se nevyjadřuje jak oni jsou zvyklí, že to vnímají jako vadu člověka.Proč by to měli považovat za vadu člověka? Měl jsem zato, že diskuzní fóra na ábíčku jsou hlavě proto, aby ti, co ví, mohli radit těm, co neví. Představme si, že pisatel udělá tu chybu několikrát a nikdo ho na to neupozorní, aby nebyl za (viz. citace). Pak ji udělá ještě jednou v dokumentu psaném anglicky, který přikládá k žádosti o práci v cizině (CV například) a příliš gramatikou posedlý perzonalista ji rovnou hodí do koše. IMO upozornění na školáckou chybu je lepší tady, kde to nikoho nebolí.
Jinak prvni clanek o vas co sem precetl az do konce