Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Porušil jsem svoje předsevzetí. Kdysi a to už je dost dlouho, jsem se rozhodl, že nebudu pracovat manuálně. Od svých patnácti let do svých čtyřiceti čtyř let jsem tak poctivě se živil. Potom jsem se začal zabývat šamanstvím, jak by se dost často psychoterapie dala nazvat a usoudil jsem, že není vhodné a ani nutné abych vyvíjel nějakou nadměrnou tělesnou činnost. Tedy mimo sportu a chůze. Vzorem mi jsou britští gentlemani z devatenáctého a první poloviny dvacátého století.
Jak jsem si předsevzal, tak jsem i činil. V případě, že jsem potřeboval něco doma udělat najmul jsem si sílu. Na úklid mám paní, na údržbu bytového zařízení, Tomáše. Potřebuji-li pověsit obrázky zavolám Tomáše. Opravit cokoliv zavolám Tomáše. Všechno co Tomáš umí , přesněji skoro všechno, umím také. Tomáš má ale zlaté ruce. Ten když něco dělá, tak to vypadá, že to nic není a dělá se to vlastně samo. Tak dobrý bohužel nejsem. Také mám svá předsevzetí a ty dodržuji. Ty kolem manuální činnosti mi jejich dodržování jde skvěle. Až na dnešek.
Justýna přivezla nová křesla, jejichž výběrem jsem ji pověřil. Měla v poslední době, takovou utkvělou představu že je potřebuji. Mě ty staré stačily, ale když jinak nedala, tak jsem souhlasil Měla radost. Ona má vždy radost, když ji svěřím z mého hlediska naprosto nepodstatnou věc jako je výběr nové kuchyně, křesel či jiných, z mého hlediska zcela okrajových záležitosti.
Křesla byla v krabicích, protože jsou z IKEA. V IKEA jsem vlastně nakupoval poprvé. Tedy nakupoval, já pouze zaplatil. Justýna byla zvědavá jak se křesla budou vyjímat v mé pracovně. Neříkala nic takového, tak je slož. Očekávala, že řeknu: „Zavolám Tomášovi a až bude mít čas, tak je složí.” Viděl jsem, že nečeká, že bych to byl schopen udělat sám. Moc mi nevěřila moje povídačky o tom co všechno umím v oblasti ručních prací. Spíš mě podezírala z toho, že jsem nešika, který se stydí za to, že má obě ruce levé.
Necítím ji potřebu nijak přesvědčovat. lenost zatím vždy zvítězila nad pokušením ji dokázat, že je to jinak. Ono to pokušení konečně nikdy nebylo zas až tak velké. Ale dnes jsem neodolal tomu smutnému pohledu a řekl jsem: „Tak já jedno staré křeslo rozeberu a na jeho místo dám to nové.” Zrušit staré křeslo byla otázka několika minut. Poté jsem rozbalil krabici, zběžně se podíval na návod a za chvíli jsem měl jedno křeslo pohromadě. Není to nic složitého. Pár vrutů, a hotovo. A když už jsem byl v tom tak jsem rozebral druhé staré křeslo a postavil i to druhé nové. Opět otázka několika minut. Justýna mě sledovala a pak jen poznamenala: „Jsem nečekala, že se u toho ani nebudeš rozčilovat.” Pobavilo mě to. Mám mimo dalšího vzdělání dva výuční listy, vyučil jsem se v údržbě. Léta jezdil na lodi, kde je člověk též vlastně i údržbářem a uklizečkou. A po všech těch letech, se díky vlastní lenosti nakonec dostal do pozice člověka, který si podle představ druhých málem neumí ani uvařit vodu na čaj. Ale šlo mi to a byl jsem rád, že ještě mám možnost v nejhorším uživít se i rukama.
Hrál jsem si v poslední době hodně z NetBSD, a z některými konsolovými nástroji. Naladil jsem si rádio a zjistil jsem, že místo Winampu stačí mít jak v Linuxu tak v BSD, v jakémkoliv, nainstalován gxine a funguje to podobně jako Winamp. Klepnu na odkaz na webu a sanice se mi naladí sama v gxine. Moc mě to potěšilo, že to takhle funguje. Jinak jsem zkoušel nainstalovat většinu aplikací, které v NetBSD používám z pkgsrc. Dřív jsem upřednostňoval instalaci balíčků za pomoci pkg_add z ftp. Jenže ta velmi často hapruje a z pkgsrc je sice delší ale spolehlivější. Aspoň u NetBSD. Navíc jsem přestal v grafice používat všechny ty vymyšlenosti jako je Xfce4, Fluxbox a jiné zbytečné libůstky.
Jako „tvrdý hoch,” používám TWM. Musím říci, že jsem s ním maximálně spokojený. Co potřebuji spustit, spustím v xtermu, těch můžu mít na ploše kolik potřebuji, pokud chci mít přehled co kde mám, tak je k dispozici utilitka TWM Icon manager a žádný problém. Vše se rychle spouští. A protože chci mít i některé věci jako je třeba Kaffeine, K3b nainstaloval jsem KDEbase a KDEmultimedia, takže mám k dispozici i v grafice emulátor konsole a v té lze bezproblémově psát ve VIM a to česky, protože mám pro grafiku nastavenou v XF86conf cz_qwerty a v konsoli se mi zobrazují i české znaky. tedy má to malinký háček, že „ě,š,ř,ů.” se ukazují jen obdélníčky, které ale se zobrazují například při zkopírování do Firefoxu zcela korektně. V gvimu to neumím nastavit. Tam se mi zjevují jakési paznaky. Ale ve VIM v emulátoru, se krásně česky píše.
Mám pocit, že jsem někde viděl konfigurák na správné nastavení fontů pro X a co a jaké fonty doinstalovat, ale nevím přesně kde. Časem to najdu. V grafice funguje i aspell-czech, který je součástí distribuce. Vůbec zatím všechno co jsem potřeboval jak do konsole, tak do grafiky jsem nainstaloval z oficiálních zdrojů. Docela jsem z toho překvapený kolik toho od NetBSD 2.0. kdy jsem NetBSD instaloval poprvé přibylo a v jaké kvalitě. V podstatě žádné problémy. Sice je fakt, že je potřeba dost věcí dopsat a musí se číst manuál, ale to není na překážku. Ta stabilita NetBSD i jeho rychlost je fajn.
Jinak stejně většinu věcí dělám v konsoli a mít v ní možnost česky psát, tak snad ani grafiku skoro na nic nepoužívám. Pouze když si chci zachatovat, tak to v elinksu moc nejde. Na to také potřebuji Firefox. Na ripování cd používám ABCDE a jsem rád, že jsem ten tip dostal. Je to šikovná věc a tak jednoduchý způsob ovládání, že je to až neuvěřitelné. Napíše se jeden příkaz a už to jede. Krásně přehledné, vím co se tam děje a rychlé. Jo jo zlatá konsole. I to rádio mi v ní za pomoci VLC hraje. Dokonce jsem na radiu Česko objevil, že se tam vysílají kursy angličtiny od BBC. Ty mám rád, jsou skutečně kvalitní.
Tiskni
Sdílej:
iso8859-1 -> iso8859-2
v druhých
sloupečcích souborů /usr/X11R6/lib/X11/fonts/{75dpi,100dpi,misc}/fonts.alias
.