Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Protože byly stížnosti na to, že píši jen o BSD a ženských, tak se dnes polepším. Budu psát o tom jak jsem zkoušel nakonfigurovat xterm v NetBSD, protože jsem chtěl mít jen Fluxbox, také aby mi to v xtermu psalo hezky kompletně česky i ve VIM. Takže jsem začal pátrat a dopátral jsem se. Už věřím, že lze psát a funguje vše ibez nainstalované konsole z kdebase. Co mě především těší, že jsem našel i možnost aby mi to ve Vimu psalo všechny písmena. Nejenom barvičky. Místo emacs*font jsem napsal vim*font a xterm a VIM funguje. Většinu toho konfiguráku jsem obšlehl tady na abíčku. Tedy autorovi vřele děkuji. Ale i tak jsem si pročetl nezáživnou kapitolku o nastavení X a dodání fontů. Tedy je to složité a ti co se v tom vyznají mají moje uznání. Já to umím opsat. Na to jsem nadaný.
Různě jsem po netu posháněl tohle.
# .Xdefaults xterm*font: -*-fixed-medium-r-*-*-18-*-*-*-*-*-iso8859-* xterm*font1: -*-*-*-*-*-*-2-*-*-*-*-*-*-* xterm*font2: -misc-fixed-*-r-normal-*-8-*-*-*-*-*-iso8859-* xterm*font3: -b&h-lucidatypewriter-bold-*-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xterm*font4: -*-screen-bold-r-normal-*-16-*-*-*-*-*-iso8859-* xterm*font5: -*-lucidatypewriter-medium-*-*-*-18-*-*-*-*-*-*-* xterm*font6: -*-lucidatypewriter-medium-*-*-*-20-*-*-*-*-*-*-* xterm*font7: -dec-terminal-bold-r-normal-*-14-*-*-*-*-*-iso8859-* vim*font: -adobe-courier-medium-r-normal-*-17-*-*-*-*-*-iso8859-2 XTerm*background: black XTerm*foreground: yellow XTerm*pointerColor: green XTerm*pointerColorBackground: black XTerm*cursorColor: navy XTerm*internalBorder: 3 XTerm*loginShell: true XTerm*scrollBar: true XTerm*scrollKey: true XTerm*saveLines: 1000 XTerm*multiClickTime: 250
Musím říci, že než jsem alespoň lehce pochopil o co jde, strávil jsem tím den a půl. Hledáním a čtením. Ne v celku. I tak se mi to na konfiguraci xtermu zdá docela dost. Jenže tím jsem ovšem zabil dvě mouchy jednou ranou, protože i gvim mi začal psát ěščřž a ne že mi je vynechával jako mi to dělal stejně jak ve FreeBSD, tak NetBSD. Netušil jsem pořád čím to je a srabácky jsem instaloval kdebase abych měl konsoli, kde jsem si ještě doinstaloval dejavu-ttf a mohl česky psát. Ale včera jsem se už namíchnul a usoudil jsem že xterm musí fungovat jako funguje jiným. Funguje. Sice jak říkám. Obšlehnul jsem vše. Ale to mi nijak nevadí. Kdo hledá najde. Tady jsem to našel. Jen jsem k tomu doplnil ten řádek s vim*font.
Včera jsem v Metru dělal oči na jednu slečnu. Měla krásné tmavohnědé oči a pořád se za mnou otáčela. A dokonce chvíli na mne vyplazovala jazyk. Omlouvá ji, že ji bylo asi osm měsíců, byla u maminky v loktuši, nebo jak by se tomu dalo říct. Prostě ji maminka měla připevněnou na sobě místo v kočáru a slečně se to evidentně líbilo. Mě se tenhle způsob přepravy malých dětí líbí také. Ty děti jsou u tam kde mají být. U matky. Jsou podstatně klidnější a to pouto matka, dítě je mnohem hlubší.
To je už dávno vyzkoušené, že děti s nimiž se zachází tímto způsobem jsou mnohem méně neurotičtí a cítí se víc bezpečněji, než v sebe luxusnějších kočárech. Jen matky většinou to nepovažují za výhodné pro sebe. Myslím, ale že na kratší vzdálenosti by to mohlo být pohodlnější. Mají volné ruce a nemusí tahat kočár do schodů v Metru nebo v tramvaji. Také ji spíš lidé pustí sednout. Ale to si tu jen tak fantazíruji. Možná je to jinak. Ale protože mám čtyři děti, tak vím, že pokud byly malé nejlíp jim bylo v náručí. Tady ta holčička to měla stabilně a vypadala náramně spokojená.
Pomalinku se připravuji na cestu po Portugalsku. Zítra vyrazím koupit mapu. V dnešních Lidovkách vyšla rádoby příloha o Španělsku a Portugalsku. Omezili se vlastně jen na skrytou reklamu některých rekreačních zařízeních. Praktických informací minimálně. Ale nevadí. Na místě se dozvím. Doufám jen, že tam nebudou ty čtyřiceti stupňová vedra. Ty jsem zažil v Izraeli a v Řecku a to už je trošku náročnější na pěší putování. Do třiceti stupňů je pohoda, do pětatřiceti snesitelné a co je nad, už vyžaduje zvýšené úsilí. Ale jak v Izraeli, tak v Řecku to bylo jen na některých místech a jen několik dní. Jinak snesitelně bylo.
Vlastně mi ta dovolená začne už v úterý večer. To jsem naposled před dovolenou v blázinci, jen ve středu a ve čtvrtek mám odpoledne skupinu, ale jinak volno. Což mě těší. Projdu se po městě, kouknu co kde je pěkného dám někde dobrý oběd, protože mě zase čeká měsíc vločky, ovoce a pečivo. Občas si někde také dám oběd, ale to jen tak občas. Moc se nebudu rozmazlovat. Loni jak jsem putoval po vlastech Českých jsem se rozmazloval náramně. Skoro obden oběd, nebo něco jako svačina v bufetu. Inu doma se cestuje. Hodně se vše zlepšilo oproti ještě celkem nedávné době.
Byly doby, kdy se vydat do Portugalska byl pro většinu lidí celoživotní zážitek a dnes je to v podstatě blízké okolí. Naskočí jeden do letadla, za tři hodiny je na místě, na občanku a je tam tak dlouho jak se mu líbí. Pokud se mu zem líbí, najde práci a žije tam. Když se mu nelíbí, jde jinam. Téměř kamkoliv. I mě to už přijde jako samozřejmost a když si vzpomenu co bylo za problém jen někdy dostat pas, devizový příslib, ten byl tak na jeden den, protože socialistický stát měl za to, že když už někdo někam jede, tak ti co tam žijí se mají povinnost o něj postarat. Naštěstí si to mladí neumějí ani představit a já bych se také docela bez téhle zkušenosti obešel. Jenže ji mám a tak se nedá nic dělat.
Hlavně, když už je to dnes opravdu blízké okolí. Zvykneme si nakonec na jednu velkou Evropu, která sice bude mnohojazyčná a mnohonárodnostní, ale chtěj nechtěj, bude unifikovanější, více jednotnější, ale nadávat si lidé budou stejně. Nakonec i Moraváci občas nadávají Čechům. A to mluvíme jedním jazykem. Natož aby si nenadávali Němci z Francouzy anebo Angličané se Španěly. Ale myslím, že si zvyknem. Bude to lepší. Pro všechny.
Tiskni
Sdílej:
! # barvy obšlehnuté z FAQ rxvt aby to vypadalo jako VGA ! # hlavně v tom dobře vypadá mc - i adresáře jdou pěkně rozlišit od souborů ! # 0=black, 1=red, 2=green, 3=yellow, 4=blue, 5=magenta, 6=cyan, 7=white XTerm*color0: #000000 XTerm*color1: #A80000 XTerm*color2: #00A800 XTerm*color3: #A8A800 XTerm*color4: #0000A8 XTerm*color5: #A800A8 XTerm*color6: #00A8A8 XTerm*color7: #A8A8A8 ! # high-intensity (bold = bright foreground, blink = bright background) XTerm*color8: #000054 XTerm*color9: #FF0054 XTerm*color10: #00FF54 XTerm*color11: #FFFF54 XTerm*color12: #0000FF XTerm*color13: #FF00FF XTerm*color14: #00FFFF XTerm*color15: #FFFFFF