Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dekuji vsem za prani prijemne dovolene. Z letiste jsem vybruslil kupodivu dobre dorazil jsem na misto noclehu bez problemu a rano me probuddil pasak koz. Dokonce mi popral dobre rano. Kozy mecely. Jestli na pozdrav nevim. Jinak Portugalsko je zeme krasna, ale protoze mam O2, nejde mi tu z nejakeho duvodu mobil. Da se rici nastesti. Chodim pomalu, nikam nechvatam, od soboty vecera jsem urazil asi 120 km. Coz je ve zdejsim terenu docela dost. Zatim jsem chodil vic do kopce jak z kopce. Co se mi tu skutecne libi jsou na vesnicich verejne pradelny, kde jeste zeny skutecne perou. No a ja se v nich obcas umeji. Hygiena obcas neskodi a cistota je skutecne jen pul zdravi. Narusuje biologickou rovnovahu.
Seděl jsem a dumal jsem. Dumal jsem nad tím, že toho na NetBSD mám nějak moc. Jak je něčeho hodně, odhodím nepotřebné. Vyzkoušel jsem si nastavení vtwm přes .xinitrc, jak jsem jej objevil knize o Linuxu jménem „Linux, praktický průvodce.” Tuhle knihu jsem si koupil ve svých linuxových počátcích, ale vzhledem k tomu, že jsem měl tehdy poradce a Mandrake 9 , grafické prostředí jsem nenastavoval. Ale včera večer jsem si ji znovu prohlížel a narazil jsem na kapitolu o nastavování Systém X Window. Pečlivě pročetl a našel funkční konfiguraci za pomoci .xinitrc. Zalíbila se mi, dumal jsem jestli bude fungovat i v NetBSD. Funguje. A tady je.
Nebojte se dočíst až do konce.
ničemu nemusíte rozumět
Čím víc objevuji, unixový systém, tím víc jsem udiven. Vím už dávno, že malé nástroje jsou bezva. Vím, že práce z jednoduchými unixovými nástroji přináší netušené možnosti. A to vše při relativně malé potřebě výkonu pc nebo notebooku. Stále mě nepřestává udivovat editor VIM, nebo okenní manažery typu TWM . Nechal jsem se nalákat bezvadným článkem o konfiguraci tohoto typu okenního manažera a říkám si: „Jak jsem bez tebe dodnes mohl existovat?” Sice jsem jej kdysi zkoušel, ale nakonec jsem odešel od něj a zkoušel jiné, více sofistikovanější, abych nakonec po bedlivějším prozkoumání objevil něco málo jeho možností a rychlost.
Dnes jsem byl naposled v blázinci. Tedy naposled až do 6.8, kdy tam musím znovu. Pokud nedám výpověď. Dovolená mi v podstatě začala. Ještě zítra jedna skupina večer, jeden individuální pohovor a už se nemusím zabývat na měsíc cizími osudy a budu se celý měsíc zabývat sám sebou. Letos jsem nadměrně unavený. Přičítám to i skončenému vztahu s Justýnou, který mi odčerpal hodně sil a ještě k tomu se nevedly jiné věci. Nic fatálního, ale přeci jen bylo toho víc než jindy. Navíc nemládnu.
Seděli jsme s Katkou na zahrádce v Ládví a posílali si vzájemně fotky z mobilu. Pomocí blue tooth. Tedy já to do té doby ani netušil, že to jde, ale Katka mě naučila a tak jsme se bavili. Fotili se vzájemně a blbli. Už jsme se dlouho neviděli. Naposled na Vánoce. Byl bezvadný čas a málem jsem jej, ale promeškal, protože jsem na setkání skoro zapomněl. Přišel Marcel a povídali jsme a já jsem zapomněl, že mám jít na oběd k Radimovi. Vzpomněl jsem si až když mi Radim volal. Dopadlo všechno nakonec dobře.