Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Konečně jsem pochopil, jak ve FreeBSD nastavit v X fonty aby i aplikace jako Gvim a Xterm psaly řádně česky. Stačilo se jen pořádně podívat do manuálu a zjistil jsem, že pokud přidám do /etc/profile proměnnou,
LC_CTYPE=cs_CZ.ISO8859-2; export LC_CTYPEa totéž do ~/.profile, kde ještě se mi vyplatilo přidat
LANG=cs_CZ.ISO.8859-2; export LANGa píše vše bez těch různých křížků a já nevím čeho a nevynechává to některá písmenka. Uměl jsem sice v konsoli nastavit za pomoci .login.conf a proměnné
lang=cs_CZ.ISO8859-2češtinu, tak aby vše za pomoci přepínání levý alt+shift psalo v konsoli česky. Jen v těch X mi čeština vzdorovala.
Takže jsem nepsal třeba v Gvim, protože neuměl česky. Ted umí. Nepíši v něm, ale mohu. To mě docela uspokojuje. Ještě jsem přidal .Xdefaults, který používám i v NetBSD. tady Inu žádný učený z nebe nespadl, jen se divím, že jsem to nezkusil dříve. Nakonec mě vše napadlo až v souvislosti s NetBSD. Jsem rád. Maličkost, ale potěší. Mě tedy vždy, když na něco, takhle pro znalce jednoduchého přijdu samostudiem.
Vyrazil jsem dnes za televizní kartou. Odpoledne. Dorazil jsem do Carrefouru na Smíchově, kde ji v Dat-artu neměli a nahoře v Tescu sice ano, ovšem nějaká záhadná značka. Nekoupil jsem ji. Předtím jsem si doma vypsal z manuálu bktr několik karet. Jedná se o tyhle:
ATI TV Wonder VEBylo jich tam víc, ale podle strejdy Googla a různých konferencí se mi ty vypsané zdají asi tak nejvhodnější. Ještě jsem volal Kryštofovi, jestli si mám pořídit externí tuner a nebo interní kartu.
Miro PC TV
Pinnacle PCTV Pro
Pinnacle PCTV Rave
Kryštof soudil, že externí má výhodu, že se dá připojit k notebooku. Sice jsem si říkal, že na tom něco je. Ale.. při mé intenzitě sledování televize, se mi zdá externí jako zbytečný luxus. Nechám si ještě projít hlavou pro co se rozhodnu. Jestli někdo ze čtenářů a členů komunity má s některou zkušenost pod BSD, budu rád, když mi dá vědět. Nechce se mi kupovat něco, co posléze budu skladovat v šuplíku. Podle manuálu by měli být všechny funkční. Jenže chybička se občas vloudí.
V Dat-artu mě příjemně překvapil mládenec, který nejen, že věděl co je BSD, ale dokonce mi dal i nějaké adresy, kde bych k té kartě mohl přijít. Tak snad to zase nebude tak špatné s obsluhujícími v odborných obchodech. Pár jich v týdnu projdu.
Jinak jsem poslechl doporučení a zakoupil jsem další dvě knihy od
Miroslava Žambocha. „Na ostřích čepelí” a „Bez
slitování” Začal jsem číst první uvedenou. Nějak se mi ovšem zdá
„Drsný spasitel” čtivější. Soudruh Koniáš je sice hrdina, ale
C.R to je jiný kafe. . Jo jo, pro dnešek je toho tak akorát a jdu se
věnovat dobrodružstvím šeredného Koniáše.
BSD rulez.. Třeba mi nebudou Linuxoví přívrženci nadávat.
Tiskni
Sdílej:
me:\ :charset=UTF-8:\ :setenv=LC_ALL=C:\ :setenv=LC_CTYPE=cs_CZ.UTF-8:(tj. pise to anglicky, ale nema to problemy se psani cestiny v UTF-8). V .Xresources (.Xdefaults) pak mam tohle:
*VT100*font: -misc-fixed-medium-r-normal--15-140-75-75-c-90-iso10646-1 *xterm*cursorColor: green *xterm*font: -misc-fixed-medium-r-normal--15-140-75-75-c-90-iso10646-1 *xterm*saveLines: 1024 *xterm*reverseVideo: truecoz na bezproblemovou cestinu v Xtermu staci. Jinak ale davam prenost ve FreeBSD spise (t)csh ktere me prece jen k tomu systemu lip padne do ruky (zajimave je ze v Linuxu me padle lip bash, asi by to chtelo nejaky psychologicky rozbor:) ) a taktez nemam tuseni, jak se to chova s iso8859-2 nebo (g)vimem, protoze ani jedno nepouzivam.