Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Začal jsem si zahrávat ze Solarisem. Údajně je to též Unix, ale odlišný jak jen Unix může být. Shledávám, že na tomto tvrzení něco může být. Ovšem pouze jsem jej zatím několikrát naistaloval, zrušil a znovu nainstaloval. Tím pádem teprve shledávám co za znalosti se mi z Linuxu nebo BSD do něj hodí. Momentálně mám Solaris 10 i když jsem zkusil i openSolaris. Zatím tu desítku preferuji. Moc toho neumím. Naučil jsem se trochu s PKG-GET. něco jsem doinstaloval za jeho pomoci, ale pouštím třeba vim, který kupodivu není součástí, takto
/opt/csw/bin/vimAbych byl přesný, mám v .bashrc udělány aliasy a za jejich pomoci spouštím doinstalované aplikace. Je to lehce dobrodružné. Až vypátrám, jak se na to jde jinak budu rád. Myslím, že než tak trochu poznám jak to v Solarisu chodí, sejde se rok z rokem.
Musím se naučit kompilovat a přidávat repositáře. To je moje slabá stránka i v BSD. Ale, nakonec všechno co potřebuji, jsem našel v portech. Bezproblémově. V Solarisu dumám nad tím, čím pálit, když nechci instalovat KDE. Asi jen v konsoli. Aspoň tak jsem to našel v handbooku. Zřejmě Solaris je na jiný účely, než je Desktop. Ale zdá se že se lepší. Konečně openSolaris se mi vzhledově líbí. Je to sice takový klikací, chybí mi u toho příkazová řádka jako je v Gnome nebo v KDE. Možná než budu potřebovat pálit, najdu něco co bude fungovat v grafice v Solarisu. Třeba nastavím i TV kartu. Třeba.
Ale jinak už si zvykám, že nemám mačkat ALT + F2 abych si spouštěl aplikace. V tomhle je Solaris lehce zaostalý. Zcela určitě přijdu na další věci, co nejsou jako v Linuxu nebo BSD. Zřejmě se tomu na rozdíl od některých pubertáků nebudu divit jako se tomu někteří vyjukanci diví a rozčiluje je to. Tohle je zkušenost, co jsem tak během hledání po netu zachytil. Pořídil jsem si Solaris jen a jen z toho důvodu, že je trochu jiný. Mám rád změnu.
Jinak češtinu jsem nastavil stejně jako ve všem jiném, pouze ale system lehce zatuhnul, když jsem chtěl qwerty_cz, ale to jsou samé drobnosti, jimiž se není třeba příliš vzrušovat. Nastavil jsem tedy xorg.conf aby to aspoň psalo qwertz, když už ne qwerty. Měl jsem lehké potíže při prvním přihlašování, protože jsem nemohl, nebo nenašel jak nastavit vlastní účet při instalaci, ale docela správně mě napadlo, se přihlásit jako root (ó jaká prasárna. ) Pak jsem na Abíčku propátral jak udělat uživatele a nastavil, odhlásil a přihlásil. Jak prosté, když umí člověk číst. Ani nadaný být nemusí.
Tiskni
Sdílej:
Začal jsem si zahrávat ze Solarisem.Zaujimave vacsinou si Solaris zahraval so mnou
Je to sice takový klikací, chybí mi u toho příkazová řádka jako je v Gnome nebo v KDE.Eh? To je takový problém si ji spustit? Zatím jsem snad nezažil *nix, kde by byla Xka a a nebyl by tam nějaký emulátor terminálu.
Ale jinak už si zvykám, že nemám mačkat ALT + F2 abych si spouštěl aplikace. V tomhle je Solaris lehce zaostalý.Co tam je za desktopové prostředí? V OpenSolarisu co jsem zkoušel bylo Gnome (no, dobře, Sun tomu říká Java Desktop System, aby to bylo víc cool
Zřejmě Solaris je na jiný účely, než je Desktop.
Mně něco takového zřejmé nepřipadá.
Stáhl jsem si tuhle OpenSolaris. Bylo to obyčejné LiveCD, jen tak na vyzkoušení. Nabootoval jsem svůj notebook. Přitom jsem nechal připojený externí monitor. Když na mě vybaflo perfektně nastavené dual head zobrazení s fungujícím OpenGL, mé překvapení nebralo konce. S ArchLinuxem jsem musel zápasit přinejmenším dvě hodiny, než jsem nastavil totéž.
Abych byl přesný, mám v .bashrc udělány aliasy a za jejich pomoci spouštím doinstalované aplikace. Je to lehce dobrodružné. Až vypátrám, jak se na to jde jinak budu rád.Skutečně používáte v Solarisu bash? Není to spíš
ksh
? Každopádně na problém s umístěním externích aplikací stačí přidat tento řádek
export PATH=$PATH:/opt/csw/bin/do rc skriptu vašeho shellu.