sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Začal jsem si zahrávat ze Solarisem. Údajně je to též Unix, ale odlišný jak jen Unix může být. Shledávám, že na tomto tvrzení něco může být. Ovšem pouze jsem jej zatím několikrát naistaloval, zrušil a znovu nainstaloval. Tím pádem teprve shledávám co za znalosti se mi z Linuxu nebo BSD do něj hodí. Momentálně mám Solaris 10 i když jsem zkusil i openSolaris. Zatím tu desítku preferuji. Moc toho neumím. Naučil jsem se trochu s PKG-GET. něco jsem doinstaloval za jeho pomoci, ale pouštím třeba vim, který kupodivu není součástí, takto
/opt/csw/bin/vimAbych byl přesný, mám v .bashrc udělány aliasy a za jejich pomoci spouštím doinstalované aplikace. Je to lehce dobrodružné. Až vypátrám, jak se na to jde jinak budu rád. Myslím, že než tak trochu poznám jak to v Solarisu chodí, sejde se rok z rokem.
Musím se naučit kompilovat a přidávat repositáře. To je moje slabá stránka i v BSD. Ale, nakonec všechno co potřebuji, jsem našel v portech. Bezproblémově. V Solarisu dumám nad tím, čím pálit, když nechci instalovat KDE. Asi jen v konsoli. Aspoň tak jsem to našel v handbooku. Zřejmě Solaris je na jiný účely, než je Desktop. Ale zdá se že se lepší. Konečně openSolaris se mi vzhledově líbí. Je to sice takový klikací, chybí mi u toho příkazová řádka jako je v Gnome nebo v KDE. Možná než budu potřebovat pálit, najdu něco co bude fungovat v grafice v Solarisu. Třeba nastavím i TV kartu. Třeba.
Ale jinak už si zvykám, že nemám mačkat ALT + F2 abych si spouštěl aplikace. V tomhle je Solaris lehce zaostalý. Zcela určitě přijdu na další věci, co nejsou jako v Linuxu nebo BSD. Zřejmě se tomu na rozdíl od některých pubertáků nebudu divit jako se tomu někteří vyjukanci diví a rozčiluje je to. Tohle je zkušenost, co jsem tak během hledání po netu zachytil. Pořídil jsem si Solaris jen a jen z toho důvodu, že je trochu jiný. Mám rád změnu.
Jinak češtinu jsem nastavil stejně jako ve všem jiném, pouze ale system lehce zatuhnul, když jsem chtěl qwerty_cz, ale to jsou samé drobnosti, jimiž se není třeba příliš vzrušovat. Nastavil jsem tedy xorg.conf aby to aspoň psalo qwertz, když už ne qwerty. Měl jsem lehké potíže při prvním přihlašování, protože jsem nemohl, nebo nenašel jak nastavit vlastní účet při instalaci, ale docela správně mě napadlo, se přihlásit jako root (ó jaká prasárna. ) Pak jsem na Abíčku propátral jak udělat uživatele a nastavil, odhlásil a přihlásil. Jak prosté, když umí člověk číst. Ani nadaný být nemusí.
Tiskni
Sdílej:
Začal jsem si zahrávat ze Solarisem.Zaujimave vacsinou si Solaris zahraval so mnou
Je to sice takový klikací, chybí mi u toho příkazová řádka jako je v Gnome nebo v KDE.Eh? To je takový problém si ji spustit? Zatím jsem snad nezažil *nix, kde by byla Xka a a nebyl by tam nějaký emulátor terminálu.
Ale jinak už si zvykám, že nemám mačkat ALT + F2 abych si spouštěl aplikace. V tomhle je Solaris lehce zaostalý.Co tam je za desktopové prostředí? V OpenSolarisu co jsem zkoušel bylo Gnome (no, dobře, Sun tomu říká Java Desktop System, aby to bylo víc cool
Zřejmě Solaris je na jiný účely, než je Desktop.
Mně něco takového zřejmé nepřipadá.
Stáhl jsem si tuhle OpenSolaris. Bylo to obyčejné LiveCD, jen tak na vyzkoušení. Nabootoval jsem svůj notebook. Přitom jsem nechal připojený externí monitor. Když na mě vybaflo perfektně nastavené dual head zobrazení s fungujícím OpenGL, mé překvapení nebralo konce. S ArchLinuxem jsem musel zápasit přinejmenším dvě hodiny, než jsem nastavil totéž.
Abych byl přesný, mám v .bashrc udělány aliasy a za jejich pomoci spouštím doinstalované aplikace. Je to lehce dobrodružné. Až vypátrám, jak se na to jde jinak budu rád.Skutečně používáte v Solarisu bash? Není to spíš
ksh
? Každopádně na problém s umístěním externích aplikací stačí přidat tento řádek
export PATH=$PATH:/opt/csw/bin/do rc skriptu vašeho shellu.