Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Mám rád příspěvky typu,„Odcházím z facebooku, z abíčka, opouštím Linux. Vracím se se k Windows.” Tragedie pro sociální sítě a abíčko a jásot na woknech. Samé zdůvodňování proč to a proč ono. Tak já oznamuji, že se znovu vracím k textovému editor Emacs, po letech jsem si ho znovu nainstaloval do FreeBSD. Budu se znovu učit se s ním zacházet, konfigurovat, sice nevím ještě k čemu mi bude znalost tohoto editoru, ale něco se určitě najde. Zatím i tenhle příspěvek píši ve VIM. Jsem s tímhle editorem náramně spokojený, ale prý je Emacs stále stejně dobrý. Někteří tvrdí, že je lepší. Konečně už dlouho jsem nečetl nic nového o těhle dvou editorech.
Takže z abíčka neodcházím, facebook neopouštím, k Windows se od Linuxu nevracím. Především neopouštím facebook. Zjistil jsem že je to vynikající možnost jak propagovat své blogy, kursy a vůbec svou prospěšnou práci. Navíc jsem se díky facebooku setkal s mnoha známými, které jsem léta neviděl. Jo sociální sít. Tomu se říká vymoženost kapitalismu. Kde bychom byli bez toho kapitalismu? Zřejmě bychom okopávali motykou políčka s obilím a brambory a měli trojhonové hospodářství.
Na konec blogu oznamuji. Rozhodně VIM neopouštím. Naopak. Souběžně s Emacs, budu zlepšovat svou dovednost a um při práci s tímto editorem. Abych v důchodu mohl tyto dva editory kvalitně a efektivně využít.
Jinak mě namíchli na Novinkách na seznamu a z toho důvodu jsem se k tomu vyjádřil. Tohle je asi jediné, co mě může namíchnout. Když se vozí někdo pro prachy po nevinném člověku.
Tiskni
Sdílej:
To sou jen takovy kecy od pana Jilka. Ono je to vlastne jednoduchy. Jilek si tady z toho udelal takovej svuj chat. Jedinej smysl tech blogu je vyvolat flejm. U nekterych to bije do oci jak pest na oko. Nekde je to schovany az do posledni vety, kt. nasleduje za bezucelnou vatou.
Proc to Jilek dela je taky jasny. Uz to tu parkarat napsal. Protoze ho bavi sledovat jak na to ostatni reagujou.
V dohledne dobe se nic nezmeni. Nekter lidi to sere. Redakci je to jedno. Ackoliv teda nechapu, proc pak nektere komentare schovava jako spam, ackoliv nadavky hned pod tim ji nevadi.
Ale nějak je mi líto sem dávat blogy, které jsou jinak jinde přijimány dobře a i s tím že poskytují poměrně ucelené informace.Proboha proč?! To vám ti normální kluci, kterých tu je většina, nestojí za to, abyste sem přispěl něčím přínosným? Já sem chodím skoro rok a po rozpačitém přijetí na začátku, můžu říct, že jsem celkem mile překvapena "místními". Jasně, najde se i pár raplů i podivínů, ale tak je to asi všude.
Musím přiznat, že jsem opravdu nepochopil, proč vám stálo za to, přijít sem na Linux, když ten pán má svůj web, kde, jak včera napsal, má dlouhé diskuze pod každým svým blogem?!No řeknu to asi takhle. Protože mi po čase došlo, že web JanJílek slouží k prezentaci JJ, nikoliv k diskusím. A protože diskuse považuji za nedílnou součást blogů (některé si o reakci přímo říkají
mnoho mých klientů se vydalo podívat se na abíčko, co je tu za trotlyMáte prosím přesnou definici trotla. Sám uznáte, že spousta lidí co jsou zde nějakou dobu se zdržují komentářů a většina těch kydanců pochází od neregistrovaných přispěvatelů. A tito přispěvatelé mohou být i Vaši bývalí klienti, může to být však kdokoliv. A řekněme si na rovinu, tito trollové se vyskytují převážně pod Vašimi blogy z nějakého důvodů. Jasně najde se i jiné téma kde toto žije např. blogy PT.