Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Je nedělní dopoledne, jen tak se poflakuji, což já rád.Mám rád ticho nedělních rán, a když Pavel Bobek zpíval „Nedělní ráno,” zpíval jsem s ním, protože mi ta písnička zněla z duše. Jen tak se poflakovat, jen tak zpívat a necítit pocit viny, co všechno jsem mohl udělat.
Díval jsem se včera a předevčírem na hokej a uvědomil jsme si v té souvislosti, že jsem byl na Slovensku naposledy v roce 1989. Dělal jsem v Hronovcích první psychoterapeutický výcvik. Vlastně jsem byl dost udivený, když jsem do místa se slovenským názvem dorazil a zjistil, že se tam mluví skoro výhradně maďarsky. Maďaři, ale byli slušní a tak jsem našel, co jsem potřeboval. Prožil jsem tam týden mezi 23 a 30 listopadem 1989, dokonce jsme měli i my účastníci výcviku, možnost zúčastnit se odborové schůze zaměstnanců PL na podporu stávky. Mluvilo se, s ohledem na slovenské a české účastníky, slovensky. Jinak mezi sebou zaměstnanci mluvili maďarsky.
Byla tohle zajímavá zkušenost. Ač jsem předtím byl na Slovensku mnohokrát, tak mimo Košic, kde se také hodně mluvilo maďarsky jsem nikdy maďarskou oblast nenavštívil. Nevzpomínám na Maďary ve zlém. V tom roce 1989 se Slováky a Maďary, v Hronovcích nikdo z nás nepochyboval, že Československo se otáčí do lepších časů. Za čtyři roky už bylo vše jinak.
Do lepších časů jsme se otočili, i přes veškerou bídu, kterou dnešní politická reprezentace nabízí, ale společný stát skončil. Nemohu dnes říci, že bych toho litoval. V roce 1993 ano, tehdy ano. Dnes ne. Myslím, že to bylo to nejrozumnější, co se mohlo stát. Máme možná bordel ve státě, ale je to náš bordel. Sentiment není na místě. Buď si bordel uklidíme a nebo v něm budeme žít jen my sami. Ale skončily hádky, kdo komu co udělal a neudělal. Tak jen tak mě tohle napadlo vlastně po sledování hokeje.
Diváci na stadionu sice skandovali: „My jsme tu doma,” ale myslím, že se v posledních čtyřech zápasech moc doma necítili. Slovensko hrálo krásný hokej, to ano, ale vzpomněl jsem si na MS ve fotbale v roce 1962, kde hrálo Československo ve čtvrtfinále s Maďarskem, vyhrálo 1:0 a trenér Maďarů měl krásný komentář. Umřeli jsme na krásu a Schrojf nám zatlačil oči. Maďarsko pak mělo takový poslední fotbalový úspěch, když na MS v Anglii porazilo ve skupině Brazílii. Od té doby nic. Snad Slováky nečeká podobný osud v hokeji.
Tiskni
Sdílej:
a jestli mate rad letadla, tak neni k zahozeni muzem na letisti ve kbelich ... jestli si dobre pamatuju tak jste rikal ze tam mate nejakyho kamarada ve vedeni mesta :)
No, zrovna ten chlapik mi z toho zapisku pripadnul jako pragmatik a ne jako blazen nebo dokonce magor.Mně je pan Stráský ukradený. Pouze nechápu, co na postu ředitele chráněného území dělá člověk, který tomu rozumí jako koza petrželi! Nechápu, proč zde s odpuštěním opruzuje v takovéto funkci a neužívá si v klidu důchodu. Mohl by si sypat pesticidy a rubat stromy na svém dvorku. Pro mě je relevantní názor např. tohoto odborníka.
Nejvetsi skody tam totiz napachali IMHO ti, co tam vsude naprali smrcinu jakozto rychle drevo.To asi ano, teď je ale potřeba co nejrozumněji řešit současnost. Příroda má samoregenerační schopnosti. Jen jí dát šanci a nechat jí aspoň pár let na pokoji.. Tím, že se "vyčistí" les, půda mezitím zvětrá, a než stihne vyrůst nová umělá výsadba, eroze vykoná své. Zatímco staré uhynulé porosty slouží jako ochrana před větrem, udržovač vlhkosti /mikroklamatu/ i výživa pro mladé semenáčky. Je to vlastně celkem logické.
Nekdo umi zbohatnout i na nezdaruTo jo, to je umění