Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Dělal jsem si malé radosti ve FreeBSD i v CentOS. Začal jsem tím, že jsem si vytvořil zvláštní partišnu ntfs, na kterou budu ukládat data a oba OS k ní jsem připojil, abych nepřicházel někdy o zajímavá data která si stáhnu a uložím právě na tu část disku, kam bych tedy nikdy neměl nic instalovat.Tahle partišna je veliká, tam co mám OS, je mnohem menší, Celkem co potřebuji uložit, dám na NTFS, pokud budu instalovat něco jiného, jen připojím a data tedy zbudou.
Pak jsem vykoumal jak nemuset rozcházet ani v jednom systému Postfix, tedy především ve FreeBSD, protože jsem našel způsob ověřování. V Linuxu, specielně ve Slackware to na mě nechtělo, ve FreeBSD mě to neodesílalo, až jsem se podíval na Téhle stránce pořádně. Přečetl si ji celou a pak už to byla hračka vytvořit adresář a připojit „Using the StartTLS extension” a už to chodí jak má. No i bez Postfixu. Ten jsem sice rozchodil, ale rvalo mi srdce, že jsem nerozchodil něco, co údajně mělo být snazší, tak abych odesílal poštu z Muttu. V CentOS to na mě podobně jako ve Slackwaru nechtělo. Jen nastavit práva a už esmtp frčel.
Další radost bylo, že jsem rozchodil Skype, když mi drze vypisoval, že nemamá audio připojení. Opět vypomohl Google a ve FreeBSD jsem nastavil
OSSa už to na mě i mluvilo, když jsem na něj mluvil já. Jsem nějaký zmlsaný z toho Macu. Tam se nic takového nemusí. Podobně jsem tak učinil v CentOS, tam jsem metodou pokus omyl prozkoušel, co bude mluvit, po chvíli na to přišel a bylo. Samé drobnosti, ale psychologická pomoc to je, to jo. Tohle musím přiznat. Další drobnost, která mi udělala radost, byla ta, že jsem se zadumal, jestli v Fluxboxu jdou nastavit tapety. Kouknul, nainstaloval program „Feh” zjistil jsem, že se to dá nastavit dvěma příkazy:
feh --bg --center ~/016.jpga nebo:
fbsetbg -a 016.jpg
Když jsem si předtím stáhnul několik tučňáků a démonů FreeBSD. Malá radost, ale taky radost. Tolik radosti najednou No zítra jdu do blázince, tak mě to přejde. Jinak mě zítra přijde navštívit vnuk z Londýna, tedy přiletěl letadlem, ale i tak je to od něj hezký. Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
feh
je dobrej. Neposkytuje sice komfort běžných okeních prohlížečů obrázků, ale když člověk pracuje v konzoli a potřebuje rychle zjistit nebo prohlídnout nějaký obrázky, tak je to určitě šikovnej nástroj. Plus umí nastavit tapetu, jak je zmíněno v blogu...
PLATÍ OBÉ.Hezký... Mezi těmi víceméně černobílými komentáři se mi tenhle líbífREE SOFTWARE vytáhnul z obého to nejlepší.
Extrémy na jednu nebo druhou stranu jsou vždicky naprdlajs...+1
Ľavica a pravica sú pojmy poplatné dobe svojho vzniku, takže v súčasnosti akosi nemajú zmysel. Lenže aké sú to tie prostriedky pre dosiahnutie vyššieho ľudského poznania, rast spoločnosti v oblasti duchovnej alebo technickej a ľudské slobody ako také, budúcnosti ľudstva, vyššej úrovne vedomia? Libertariánske? Minarchistické? Kresťanskodemokratické? Feministické? Sociálnodemokratické? Socialistické? Komunistické? Fašistické?
Podobné vzletné frázy považujem bez uvedenia prostriedkov za prázdne. Kľudne sa ti po ne podpíšem aj ja, ale s mojími riešeniami budeš ostro nesúhlasiť (aj keď, ak by si mi dovolil trhnout se, tak by nám to obom mohlo byť šumafuk).
A odkdy je svoboda ciste pravicova hodnota?Odvtedy, odkedy si Česi po tom, ako si vybojovali komunizmus, vybojovali kapitalizmus.