Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dělal jsem si malé radosti ve FreeBSD i v CentOS. Začal jsem tím, že jsem si vytvořil zvláštní partišnu ntfs, na kterou budu ukládat data a oba OS k ní jsem připojil, abych nepřicházel někdy o zajímavá data která si stáhnu a uložím právě na tu část disku, kam bych tedy nikdy neměl nic instalovat.Tahle partišna je veliká, tam co mám OS, je mnohem menší, Celkem co potřebuji uložit, dám na NTFS, pokud budu instalovat něco jiného, jen připojím a data tedy zbudou.
Pak jsem vykoumal jak nemuset rozcházet ani v jednom systému Postfix, tedy především ve FreeBSD, protože jsem našel způsob ověřování. V Linuxu, specielně ve Slackware to na mě nechtělo, ve FreeBSD mě to neodesílalo, až jsem se podíval na Téhle stránce pořádně. Přečetl si ji celou a pak už to byla hračka vytvořit adresář a připojit „Using the StartTLS extension” a už to chodí jak má. No i bez Postfixu. Ten jsem sice rozchodil, ale rvalo mi srdce, že jsem nerozchodil něco, co údajně mělo být snazší, tak abych odesílal poštu z Muttu. V CentOS to na mě podobně jako ve Slackwaru nechtělo. Jen nastavit práva a už esmtp frčel.
Další radost bylo, že jsem rozchodil Skype, když mi drze vypisoval, že nemamá audio připojení. Opět vypomohl Google a ve FreeBSD jsem nastavil
OSSa už to na mě i mluvilo, když jsem na něj mluvil já. Jsem nějaký zmlsaný z toho Macu. Tam se nic takového nemusí. Podobně jsem tak učinil v CentOS, tam jsem metodou pokus omyl prozkoušel, co bude mluvit, po chvíli na to přišel a bylo. Samé drobnosti, ale psychologická pomoc to je, to jo. Tohle musím přiznat. Další drobnost, která mi udělala radost, byla ta, že jsem se zadumal, jestli v Fluxboxu jdou nastavit tapety. Kouknul, nainstaloval program „Feh” zjistil jsem, že se to dá nastavit dvěma příkazy:
feh --bg --center ~/016.jpga nebo:
fbsetbg -a 016.jpg
Když jsem si předtím stáhnul několik tučňáků a démonů FreeBSD. Malá radost, ale taky radost. Tolik radosti najednou No zítra jdu do blázince, tak mě to přejde. Jinak mě zítra přijde navštívit vnuk z Londýna, tedy přiletěl letadlem, ale i tak je to od něj hezký. Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
feh
je dobrej. Neposkytuje sice komfort běžných okeních prohlížečů obrázků, ale když člověk pracuje v konzoli a potřebuje rychle zjistit nebo prohlídnout nějaký obrázky, tak je to určitě šikovnej nástroj. Plus umí nastavit tapetu, jak je zmíněno v blogu...
PLATÍ OBÉ.Hezký... Mezi těmi víceméně černobílými komentáři se mi tenhle líbífREE SOFTWARE vytáhnul z obého to nejlepší.
Extrémy na jednu nebo druhou stranu jsou vždicky naprdlajs...+1
Ľavica a pravica sú pojmy poplatné dobe svojho vzniku, takže v súčasnosti akosi nemajú zmysel. Lenže aké sú to tie prostriedky pre dosiahnutie vyššieho ľudského poznania, rast spoločnosti v oblasti duchovnej alebo technickej a ľudské slobody ako také, budúcnosti ľudstva, vyššej úrovne vedomia? Libertariánske? Minarchistické? Kresťanskodemokratické? Feministické? Sociálnodemokratické? Socialistické? Komunistické? Fašistické?
Podobné vzletné frázy považujem bez uvedenia prostriedkov za prázdne. Kľudne sa ti po ne podpíšem aj ja, ale s mojími riešeniami budeš ostro nesúhlasiť (aj keď, ak by si mi dovolil trhnout se, tak by nám to obom mohlo byť šumafuk).
A odkdy je svoboda ciste pravicova hodnota?Odvtedy, odkedy si Česi po tom, ako si vybojovali komunizmus, vybojovali kapitalizmus.