Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Dělal jsem si malé radosti ve FreeBSD i v CentOS. Začal jsem tím, že jsem si vytvořil zvláštní partišnu ntfs, na kterou budu ukládat data a oba OS k ní jsem připojil, abych nepřicházel někdy o zajímavá data která si stáhnu a uložím právě na tu část disku, kam bych tedy nikdy neměl nic instalovat.Tahle partišna je veliká, tam co mám OS, je mnohem menší, Celkem co potřebuji uložit, dám na NTFS, pokud budu instalovat něco jiného, jen připojím a data tedy zbudou.
Pak jsem vykoumal jak nemuset rozcházet ani v jednom systému Postfix, tedy především ve FreeBSD, protože jsem našel způsob ověřování. V Linuxu, specielně ve Slackware to na mě nechtělo, ve FreeBSD mě to neodesílalo, až jsem se podíval na Téhle stránce pořádně. Přečetl si ji celou a pak už to byla hračka vytvořit adresář a připojit „Using the StartTLS extension” a už to chodí jak má. No i bez Postfixu. Ten jsem sice rozchodil, ale rvalo mi srdce, že jsem nerozchodil něco, co údajně mělo být snazší, tak abych odesílal poštu z Muttu. V CentOS to na mě podobně jako ve Slackwaru nechtělo. Jen nastavit práva a už esmtp frčel.
Další radost bylo, že jsem rozchodil Skype, když mi drze vypisoval, že nemamá audio připojení. Opět vypomohl Google a ve FreeBSD jsem nastavil
OSSa už to na mě i mluvilo, když jsem na něj mluvil já. Jsem nějaký zmlsaný z toho Macu. Tam se nic takového nemusí. Podobně jsem tak učinil v CentOS, tam jsem metodou pokus omyl prozkoušel, co bude mluvit, po chvíli na to přišel a bylo. Samé drobnosti, ale psychologická pomoc to je, to jo. Tohle musím přiznat. Další drobnost, která mi udělala radost, byla ta, že jsem se zadumal, jestli v Fluxboxu jdou nastavit tapety. Kouknul, nainstaloval program „Feh” zjistil jsem, že se to dá nastavit dvěma příkazy:
feh --bg --center ~/016.jpga nebo:
fbsetbg -a 016.jpg
Když jsem si předtím stáhnul několik tučňáků a démonů FreeBSD. Malá radost, ale taky radost. Tolik radosti najednou No zítra jdu do blázince, tak mě to přejde. Jinak mě zítra přijde navštívit vnuk z Londýna, tedy přiletěl letadlem, ale i tak je to od něj hezký. Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
feh
je dobrej. Neposkytuje sice komfort běžných okeních prohlížečů obrázků, ale když člověk pracuje v konzoli a potřebuje rychle zjistit nebo prohlídnout nějaký obrázky, tak je to určitě šikovnej nástroj. Plus umí nastavit tapetu, jak je zmíněno v blogu...
PLATÍ OBÉ.Hezký... Mezi těmi víceméně černobílými komentáři se mi tenhle líbífREE SOFTWARE vytáhnul z obého to nejlepší.
Extrémy na jednu nebo druhou stranu jsou vždicky naprdlajs...+1
Ľavica a pravica sú pojmy poplatné dobe svojho vzniku, takže v súčasnosti akosi nemajú zmysel. Lenže aké sú to tie prostriedky pre dosiahnutie vyššieho ľudského poznania, rast spoločnosti v oblasti duchovnej alebo technickej a ľudské slobody ako také, budúcnosti ľudstva, vyššej úrovne vedomia? Libertariánske? Minarchistické? Kresťanskodemokratické? Feministické? Sociálnodemokratické? Socialistické? Komunistické? Fašistické?
Podobné vzletné frázy považujem bez uvedenia prostriedkov za prázdne. Kľudne sa ti po ne podpíšem aj ja, ale s mojími riešeniami budeš ostro nesúhlasiť (aj keď, ak by si mi dovolil trhnout se, tak by nám to obom mohlo byť šumafuk).
A odkdy je svoboda ciste pravicova hodnota?Odvtedy, odkedy si Česi po tom, ako si vybojovali komunizmus, vybojovali kapitalizmus.