Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ministr Pospíšil je odvolán a zase je tu něco ke psaní. Pro jiné, rád si na tohle téma přečtu pár blogů od renomovaných znalců. Já se budu držet svého a budu psát jen obyčejných věcech, které se člověku sem tam přihodí. Mám čas, čekal jsem klienta, leč volal mi jeho kamarád, že se nedostaví, neboť ho vyhodili z práce za fetování. Ač jsem mu minulý týden naznačil tuhle možnost, protože jsem měl informace. Právě od jeho kolegy a kamaráda, že jeho šéf s ním pomalu ztrácí trpělivost.
Inu stane se. Jen doufám, že také ex-ministra Pospíšila nevyhodili z vlády za fetování. Snad ne, zdá se to být mladý nadějný muž. Jako můj klient. Tomu jsem už minule doporučil aby navštívil příjmový pavilon v PL Bohnice a neodkladně požádal o přijetí. Nebude to zas až tak jednoduché, protože místa nejsou, ale třeba bude mít kliku, když na mě dá. Ministr Pospíšil to bude mít zřejmě i přes vyhazov z vlády jednodušší.
Sledoval jsem přes víkend zajímavý web Mises.cz kde jsem objevil spoustu zajímavého povídání o ekonomice, liberalismu, svobodném životě. Poslechl jsem si Petera Schiffa, Paula Rona a další. Přečetl pár zajímavých článků, třeba ten o dobrovolné solidaritě v Čechách v devatenáctém století i jiné. Prostě mi ten pohled z hlediska rakouské školy, kterou reprezentuje Ludwig von Mises vyhovuje. Myslím si, že by to mohla být cesta ze socializujícího se evropského ekonomického pekla. Pochopitelně socani to budou vidět zřejmě jinak, ale na názory socanů na ekonomiku jaksi neberu zřetel.
Ono by už konečně bylo na čase, aby ten skutečný kapitalismus s plnou osobní odpovědností začal. S žádnou státní pojišťovnou za zády. Vymýšlet, vyrábět, prodávat laciné, kvalitní věci. Líbil se mi výrok Petera Schiffa o tom, že před sto lety Ford platil nejvyšší mzdy na světě svým zaměstnancům a zároveň vyráběl kvalitní a laciná auta. A v jiném videu, když velmi srozumitelně vysvětloval, že nízké mzdy ze začátku znamenají nízké ceny jiných výrobků a tedy tím pádem díky zvyšující se produkci i podstatný vzrůst životní úrovně. Za stejné peníze více zboží pro zákazníka. Tohle všem těm grafomanům, co pořád malují jak se životní úroveň snižuje by mohlo docela dojít.
Západ dost dlouho postupně životní úroveň zvyšoval. Nebylo to díky dělnickým bouřím, ale díky právě stabilní měně plus vzrůstající produkci a malých daní. Jen málokdo chápe, v tom socializujícím, všepečujícím světě, který se stává pomalu světem bez osobní odpovědnosti, že zvyšovat, nebo udržet životní úroveň se dá jen tehdy, když jsou lidé ochotni osobního nasazení. Vysokého nasazení, protože mají motiv, pokud jim vláda nesebere víc jak 50% výdělku na přerozdělení. To se to vládním úředníkům přerozděluje, když mají takový balík.
Jistě, může mi kdokoliv vysvětlit, že by si kdokoliv nešetřil na stáří. Někdo opravdu ne, někdo zvolí třeba tohle Pološero Třeba se rozhodne, pro divadelní společnost, než pro učení ekonomie. Proč ne, má recht. Nebo neplatí alimenty a vydává to za komunistický odboj. Sedí v kriminále jako příživník, co sice byl svinský zákon na ochranu pětiletky, ale pak odbojářů v tomto případě bylo desetitísice. Holt jim dnešní režim statut odbojáře nepřiznal a tedy nemají důchod. Oni by ho totiž neměli ani za totáče. Neměli by na něj nárok, neměli by odpracovaná léta. Takových odbojářů jsem znal. Po měsících odsezené roky. Jak říkám, zákon to byl svinský. Jenže když si vyberu tenhle způsob života, musím přijmout i skutečnost, že mi nikdo nic nedluží. Mám pak právo na soukromou solidaritu, leč právo nerovná se nárok. Právo mám říci co chci, ovšem nemám nárok na to to říkat v parlamentu, když mě tam nezvolili.
Dokonce si myslím, že být básníkem je bezva, stejně jako je bezva být dlaždičem, nebo burzovním makléřem, ale pořád by měly být všechny tyto činnosti na vlastní riziko. Solidarita, kterou si lidé dobrovolně projevují, je úžasná věc. Jenže stejně jako lásku si nejde vynutit, tedy lze si vynutit nějaký druh soužití, tak si nejde vynutit solidaritu. Lze sice sebrat lidem peníze, na charitu, třeba charita pro vládní úředníky, ovšem to vnímám pod vlivem „rakouské školy” jako čirou zlodějnu. Lásku si nelze na rozdíl solidarity ani vyprosit. Ale to je jiné téma.
Vrátím se k tomu pořadu „Těžký život básníků.” Jsou lidé, kteří se domnívají, že by je stát měl podpořit. Jenže stát sem i já. Já mám poesii, rád, dokonce si ji i kupuji, natolik jsem romantický, leč si myslím, že tady by podpora stejně jako u jiných potřebných věcí, měla jít ze soukromých zdrojů. Nikoliv státních. I u těch nositelů cen. Podobně jak je tomu například u Open Source. Firmy a jednotlivci podporují vývojáře. Také dělají důležité věci pro jiné lidi, také jsou stejně jako básníci důležití, nebo sochaři, malíři a jiní umělci.
Tiskni
Sdílej:
Kdesi v lodi buší, buch, buch, buch. Též škrábání je slyšet, škráby, škráby, škráb. Voda teče! Hola, hola kapitáne, kde jsi? Krysy zlomili mu vaz.
Obávam sa, že píšeš o niečo inom, pretože libertariánska ekonomika nebráni existencii pôžičiek.
Ten bytový neofeudalizmus spôsobuje skôr štát napr.: vyrábanie peňazí z ničoho, štátny fond rozvoja bývania, štátny príspevok pre mladých (tzv. hypotekárny úver pre mladých), územné plánovanie, technické normy, stavebné konanie, korupcia v stavebnom konaní (len bez tejto poslednej položky by byty v Bratislave mohli byť o 10% lacnejšie) a možno ešte niečo ďalšie.
Tá ochrana nie je zadarmo, takže začneš konkurovať niečim, v čom sa náklady ochrany prejavujú najvýraznejšie.
Každopádne nikto tebe a tvojim kamarátom nebude brániť chrániť si niečo.
Hej, Reagan bol možno neoliberál, ale určite nie libertarián. Fakt by to chcelo ujasniť si pojmológiu, určite sa nechceš zaradiť na úroveň p. Jílka, pre ktorého čo socdemák, to boľševik. Potom človeka napadne, že komuznimus nemusí byť o strieľaní na hraniciach (pokiaľ to náhodou nie je pán fabrikant).
Ono by už konečně bylo na čase, aby ten skutečný kapitalismus s plnou osobní odpovědností začal.Nevím, jestli mám správné informace, ale nejsi ty státní zaměstnanec?
Len sa nesmej. Keďže máme zdravotníctvo tak trocha štátne (na Slovensku možno aj fašistické) a nemôžeš sa ho len tak vzdať, možno sa raz dočkáme povinných rozcvičiek. Veď ako by to vyzeralo, keby každý mohol len tak tučnieť a potom by si musel platiť následky nadváhy/obezity? Nie, nenecháme ho zomrieť!
Prilby už povinné sú, aj pásy, fajčenie sa zdaňuje, možno sa raz dočkáme aj povinných spartakiád.