Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jako zakladatel a provozovatel sedmi terapeutických skupin a jednoho divadelního souboru, to vše dohromady čítající kolem sta lidí, si myslím, že mohu napsat úvahu, nikoliv však doporučení, na téma, co bych dělal, kdybych se stal majitelem portálu jako je Abíčko.
V první řadě bych prosadil dodržování pravidel, které jsem stanovil a rozhodně bych nenechal nikoho o nich diskutovat. Ti, co platím, řekněme moderátory. Mohou vznášet připomínky, které akceptovat mohu a také nemusím. Oni na druhou stranu mají možnost je přijmout, nebo rezignovat.
Poté bych zcela jasně se rozhodl, jestli chci provozovat dobročinnost, charitu, komunitní portál, nebo chci mít funkční profesionální portál, zaměřený na nějakou oblast IT, který mi má přinést zisk.
Z toho bych vycházel. Ale v každém výše jmenovaném případě o zaměření, bych na dodržování pravidel striktně trval. Chápu, že pro terapeutické skupiny, platí jinak stanovená pravidla, ale bez pravidel by ty skupiny nefungovaly a já bych byl bez výdělku. Stejně tak platí jiná pravidla pro ochotnický divadelní soubor, ale bez pravidel se nic nenazkouší.
V obou výše zmiňovaných případech, musí být jasné, co kdo má dělat, co je v čí kompetenci a kdo má poslední slovo. Jsem přesvědčený, že tohle platí i pro komunitní portál, který není majetkem komunity, ale majetkem konkrétního člověka, nebo lidí.
Nejsnadnější cesta jak o něco přijít, je nechat majetek spravovat lidem bez úcty k tomu majetku a bez úcty ke své obživě. Lidé, kteří nechtějí dodržovat dohodnutá pravidla, pak si přivlastní, co jim nepatří a svévolně ten majetek vytěží a rozhodně ho nerozmnoží.
Je-li někdo pro demokratického hlasování o pravidlech v soukromém majetku, má na tenhle názor právo, ale nutně neznamená, že má nárok vyžadovat dodržování svých představ, tam kde žádné společné vlastnictví není. V soukromém majetku rozhoduje majitel.
Moji klienti mohou zcela svobodně vyhledat jiný subjekt, zabývající se terapii závislosti. Ale rozhodně nebudou určovat pravidla terapeutické skupiny, kterou vedu. Stejně tak platí tohle v nácviku mých divadelních her. Buď přijmou mou představu, nebo odejdou. Myslím, že tohle platí i na portálech typu Abíčka.
Ano vytvářejí obsah, hry, dokonce to dělají zadarmo, ale pořád platí, že jsem autor a majitel té hry a oni mohou buď zůstat doma, nebo jít tam, kde budou přihlížet k jejich představám o vedení zkoušek, nebo obsahu hry. Nebo souhlasit a hrát podle mých představ, v nichž si samozřejmě maluji, že diváci přijdou a budou se o hru zajímat. Nebo nebudou a já budu muset svůj umělecký záměr korigovat, tak aby lidé přišli a herci chtěli hrát. Diváci zatím přišli, dvakrát jsme hráli, vždy bylo plno. Není proto zatím nutné měnit přístup. No a to je všechno.
Mohou si majitelé, či někdo jiný tento blog přečíst, mohou ho smazat, pokud mají za to, že nesplňuje pravidla tohoto portálu, mohou se mnou diskutovat, nebo mohou vše nechat jak je. Já jsem jen využil práva a možnosti se vyjádřit formou, jakou považuji za vhodnou a srozumitelnou.
PS: Stanovit pravidla není o dostatku a nedostatku peněz, ale odvaze je nastavit, a vyžadovat jejich dodržování do doby, než se ukáží jako přehnané, nadbytečné, nebo nesrozumitelné.
Tiskni
Sdílej:
Keby som mal linuxový portál viedol by som ho ako abclinuxu.cz. Počkať ja mám linuxový portál.
Nie, my psychoterapeuta nepotrebujeme, nám už nepomôže
Trošku tuším, jak příslušný ISP přiděluje IP adresy.
Ta IP je stejná celou dobu od „návratu“. Je stejná teď i u dvou komentářů oddělených cca 50 minutami v jednom vlákně.
Stále nové maňáskové přezdívky – tolik typické pro Jílka a tu smečku, která za ním přitáhla – se blbě blokují.