Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jako zakladatel a provozovatel sedmi terapeutických skupin a jednoho divadelního souboru, to vše dohromady čítající kolem sta lidí, si myslím, že mohu napsat úvahu, nikoliv však doporučení, na téma, co bych dělal, kdybych se stal majitelem portálu jako je Abíčko.
V první řadě bych prosadil dodržování pravidel, které jsem stanovil a rozhodně bych nenechal nikoho o nich diskutovat. Ti, co platím, řekněme moderátory. Mohou vznášet připomínky, které akceptovat mohu a také nemusím. Oni na druhou stranu mají možnost je přijmout, nebo rezignovat.
Poté bych zcela jasně se rozhodl, jestli chci provozovat dobročinnost, charitu, komunitní portál, nebo chci mít funkční profesionální portál, zaměřený na nějakou oblast IT, který mi má přinést zisk.
Z toho bych vycházel. Ale v každém výše jmenovaném případě o zaměření, bych na dodržování pravidel striktně trval. Chápu, že pro terapeutické skupiny, platí jinak stanovená pravidla, ale bez pravidel by ty skupiny nefungovaly a já bych byl bez výdělku. Stejně tak platí jiná pravidla pro ochotnický divadelní soubor, ale bez pravidel se nic nenazkouší.
V obou výše zmiňovaných případech, musí být jasné, co kdo má dělat, co je v čí kompetenci a kdo má poslední slovo. Jsem přesvědčený, že tohle platí i pro komunitní portál, který není majetkem komunity, ale majetkem konkrétního člověka, nebo lidí.
Nejsnadnější cesta jak o něco přijít, je nechat majetek spravovat lidem bez úcty k tomu majetku a bez úcty ke své obživě. Lidé, kteří nechtějí dodržovat dohodnutá pravidla, pak si přivlastní, co jim nepatří a svévolně ten majetek vytěží a rozhodně ho nerozmnoží.
Je-li někdo pro demokratického hlasování o pravidlech v soukromém majetku, má na tenhle názor právo, ale nutně neznamená, že má nárok vyžadovat dodržování svých představ, tam kde žádné společné vlastnictví není. V soukromém majetku rozhoduje majitel.
Moji klienti mohou zcela svobodně vyhledat jiný subjekt, zabývající se terapii závislosti. Ale rozhodně nebudou určovat pravidla terapeutické skupiny, kterou vedu. Stejně tak platí tohle v nácviku mých divadelních her. Buď přijmou mou představu, nebo odejdou. Myslím, že tohle platí i na portálech typu Abíčka.
Ano vytvářejí obsah, hry, dokonce to dělají zadarmo, ale pořád platí, že jsem autor a majitel té hry a oni mohou buď zůstat doma, nebo jít tam, kde budou přihlížet k jejich představám o vedení zkoušek, nebo obsahu hry. Nebo souhlasit a hrát podle mých představ, v nichž si samozřejmě maluji, že diváci přijdou a budou se o hru zajímat. Nebo nebudou a já budu muset svůj umělecký záměr korigovat, tak aby lidé přišli a herci chtěli hrát. Diváci zatím přišli, dvakrát jsme hráli, vždy bylo plno. Není proto zatím nutné měnit přístup. No a to je všechno.
Mohou si majitelé, či někdo jiný tento blog přečíst, mohou ho smazat, pokud mají za to, že nesplňuje pravidla tohoto portálu, mohou se mnou diskutovat, nebo mohou vše nechat jak je. Já jsem jen využil práva a možnosti se vyjádřit formou, jakou považuji za vhodnou a srozumitelnou.
PS: Stanovit pravidla není o dostatku a nedostatku peněz, ale odvaze je nastavit, a vyžadovat jejich dodržování do doby, než se ukáží jako přehnané, nadbytečné, nebo nesrozumitelné.
Tiskni
Sdílej:
Keby som mal linuxový portál viedol by som ho ako abclinuxu.cz. Počkať ja mám linuxový portál.
Nie, my psychoterapeuta nepotrebujeme, nám už nepomôže
Trošku tuším, jak příslušný ISP přiděluje IP adresy.
Ta IP je stejná celou dobu od „návratu“. Je stejná teď i u dvou komentářů oddělených cca 50 minutami v jednom vlákně.
Stále nové maňáskové přezdívky – tolik typické pro Jílka a tu smečku, která za ním přitáhla – se blbě blokují.