Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Honza Lutera, můj přítel a excelentní terapeut, říkal, cituji: „Prase vidí svět prasečíma očima.” Takže když někdo vidí svět a druhé lidi jako svině, pak je sám svině. Mnohokrát potvrzeno a vyzkoušeno. Celoživotní zkušeností. Stejně tak, když někdo hovoří o tom čemu věří, nebo nevěří, pak mluví o tom, co neví a musí se spoléhat jen na dojmy, řeči jiných, ale rozhodně neví o faktech.
Lidé do třiceti let, možná do čtyřiceti si z totáče pamatují málo. Jsou odkázáni na informace těch, co tu dobu prožili, stejně jako já jsem odkázaný na informace od těch, co prožili druhou světovou válku. Mohu si něco přečíst, sehnat data, interpretovat je a jsem odkázaný na víru v ty zjištěná data, která se mění.
Ano jak praví jeden komentář, za bolševika byl každý nahraditelný, stejně jako je nahraditelný dnes. V libovolném povolání, libovolné funkci. Otázkou je kvalita. Za totáče obvykle odcházeli, lépe řečeno utíkali lidé, kteří něco uměli. Uměli se postarat o sebe, nebo byli tak dobří, že se těm zemím, firmám kam odcházeli, vyplatilo se o ně postarat.
V sedmdesátých letech minulého století bylo u nás vyhozeno z nejrůznějších odborných postů velké množství lidí, kteří se na rozdíl od padesátých let, etablovali jako odborníci, nahradili ty dělnické ředitele a funkcionáře a trochu ten komunistický stát v šedesátých letech pozvedli. Navíc žilo ještě dost lidí, co měli znalosti ekonomiky z třicátých let a mohli poskytnout spoustu cenných informací. Ti potom bud utekli, nebo byli v dělnických povoláních.
Mnozí z nich byli totiž odejíti z politických důvodů v časech „Normalizace.” Jak tomu sami bolševici říkali. Jenže pak se ukázal ten problém. Noví neměli zkušenosti, takže nastal postupný kolaps státu. Ten se propadal do obrovských potíží a dostával se do vnitřního dluhu. Města se rozpadala a soudruzi koncem osmdesátých let zjistili, že jsme se stali rozvojovou zemí.
Takže postupně se mohli, částečně vracet ti, co byli vyhozeni, degradování, jenže už bylo pozdě. Rozpad nezastavili, chaos už byl všude. Konem sedmdesátých let znovu mohli omezeně cestovat lidé, v polovině osmdesátých let už se hovořilo o částečném otevření hranic, po polovině už lidé mohli mít valutová konta, přesto STB byla ještě pořád v pohotovosti. Ale i k plavbě se brali lidé, které by začátkem sedmdesátých let firma nepřijala. Koncem sedmdesátých let ano, protože se rozšiřoval provoz a nebyli lidé ani na tak lukrativní zaměstnání.
Takže ideologický profil už nebyl tak striktní. Stačil i dělnický původ. Ono, dřina na takovém vlečném člunu lákala málokoho. A strávit na něm pár let, aby člověk mohl na lepší loď pro většinu těch nových lidí bylo nutné.
Pochopitelně ideologický výplach mozku stále pokračoval, jenže už v sedmdesátých letech byl velmi nesnadný. Rok 1968 byl pořád v dobré paměti. Jak jaro, tak srpen. Živnosti sice nebyly povoleny, ale i komunističtí papaláši si nechali opravovat své vily meloucháři. A bez jakýchkoliv postihů. Dobrý zedník, instalatér, klempíř, elektrikář a další řemesla byly žádané a melouchářství provozované z nakradeného materiálu jen kvetlo. A za nezdaněné peníze. I komunističtí šéfové těm lidem platili. Ano disidenti byli pronásledování, takže ti opravdu měli tvrdý chleba. Tedy ti, co nepráskali ty ostatní disidenty. Také jich bylo dost mezi disidenti, podobně jako bylo dost těch, co práskali mezi plavci. Ale na některé se to docela vědělo a po 1989 roku se i potvrdilo.
Nepochybuji, že se ozvou „vševědové,” co všechno četli,
slyšeli a tudíž tedy i nejlíp vědí, ale jejich „vědění” je
založeno na víře, nikoliv na rozdíl ode mne, nebo Dalibora Smolíka na
zkušenosti. Navíc, jsou zde na abíčku lidé, co vidí ten svět svýma prasečíma
očima a podle toho komentují. Ale ani svými komentáři nezmění nic na
tom, že nevědí nic a ještě svou nevědomost prezentují jako vědomosti. Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
Eeeee, co je smyslem blogu ?jako vždycky
autor tohoto a dalších svých blogů využívá tento portál ke svým soukromým pracovním účelůmHledá solventnější klienty, aby mohl provozovat soukromou poradenskou činnost a dělá si skrytou reklamu jako lektor kurzů komunikačních dovednosti a asertivní komunikace? To možná taky, ale hlavně je v té své kobce se zaskleným balkonem a žemlou s tuňákem jako kůl v plotě.
možná taky, ale hlavně je v té své kobce se zaskleným balkonem a žemlou s tuňákem jako kůl v plotě. Jak přesné máš informace. Ale vážně, moje partnerka a moje dcery se můžou smíchy potrhat, při čtení těch kydů.Tak to jste v oslavili v rodinném kruhu největší křesťanský svátek v roce skutečně originálním způsobem
manipulace za pomoci hodnocenízaseklý poklop na kontejneru?
To že si vypujčíš moje jméno ukazuje jen na to, že jsi slabšíA koľkokrát si si TY požičal cudzie značky, napr. môj patentový zákon? Bol to vari výraz Tvojej slabosti? Alebo snáď demonštrácia tvojich nasertívnych zručností ?
a tajemná.
Za totáče obvykle odcházeli, lépe řečeno utíkali lidé, kteří něco uměli.
Totéž nás čeká příští rok, protože se totáč vrací (nebo spíš nikdy úplně nezmizel). Elektronická evidence tržeb, která znamená, že stát bude vědět o každém obchodu v zemi – kdo, kdy, komu, co, za kolik – a všechny tyto informace budou ve strojově zpracovatelné formě, a tudíž se dají snadno vytěžit a využít k prosazení politických i obchodních zájmů vybraných lidí. Pro hodně podnikatelů to bude překročení mezí, které jsou ochotní ještě tolerovat, a impulzem k účetnímu opuštění ČR a přesunu podnikání do jiné země nebo do šedé/černé ekonomiky.
tohle nemuze nikdy fungovat
Samozřejmě se dá čekat, že to nestihnou vyvinout a nasadit podle plánu a že to bude zpackané. Ale to je neomlouvá – už jen za ten nápad by měl někdo viset na lampě.
BTW: tak mě napadá, že bych mohl svoje služby účtovat po minutě a každou fakturovat zvlášť Případně jsou i menší časové jednotky…
Měsíc má přibližně 576 000 000 pracovních milisekund. Možná si stát ještě rozmyslí, jestli o moje data stojí
Svojí banku mám celkem rád (nabízí dobré služby za slušnou cenu), platby by šlo agregovat a v jedné zaplatit více faktur.
Dost podrobně jsem popisoval, jak to fungovalo, včetně např. domovní důvěrnice, která podávala informace o lidech, kteří měli být třeba povýšeni, paní, která myla schody a sotva uměla číst a psát dala negativní informaci o profesorovi a vědci, protože jí pošlapal mokré schody.Tak o existencii nejakých "domových dôverníkov" viem naozaj len z vašich filmov a z tých akože spomienkových relácií na časy totality vo vašej TV - to fungovalo v ktorých rokoch? Ja si na nič podobné nepamätám. O nejakých uličných výboroch som počula, ale čo to malo byť, to asi nikto z nás, kto sme v nijakom uličnom ani inom výbore neboli, netušil. Tiež si nepamätám, že by pri podávní prihlášok na školu nejaké uličné či aké výbory niečo do prihlášok vpisovali, bola to záležitosť školy, ktorá potvrdzovala prihlášku (tak je to nakoniec pri čerstvých absolventoch doteraz, lebo prihlášky s podávajú skôr, než má dotyčný uchádzaš v ruke maturitné vysvedčenie). Akurát že ste mali k dobru nejaké body za "angažovnosť" svoju a svojich rodičov a k prihláške škola pridávala posudok. Či niekomu poškodil, to záviselo od toho, či bol riaditeľ sviňa, a niektorý, ako ten Jílek, bol. O prijatí/neprijatí rozhodovali hlavne známosti a korupcia (ak ste chceli na školu a na odbor, kde bol väčší nával), pretože to nebolo ako dnes a škôl bolo málo, zatiaľ čo uchádzačov veľa. Ono to z tých vašich spomienok vyzerá, že na každom rohu striehol nejaký udavač a že vás od rána do noci pozorovala v činžiaku nejaká tetka v zapínacom šurci :), ktorá vám závidela úzkropofilový tovar:) a okmžite, keď vás uvidela s banánmi, letela na metle na ten uličný výbor, aby vás udala, že ste obdržali podpultový tovar. A to všetko len kvôli závisti, lebo nemala v zelovoci protekciu
tvrdit může cokoliv, ale tvrzení není důkaz.
nic netrvá věčněale to tvoje papagájovanie - stále dookola- tých tvojich múdrostí a nevyžiadných rád hej .-))
V současné době se zase dělají na Praze 6 kroužky pro seniorynemáte nějaký odkaz. Právě něco takového hledám.
Ja si myslím, že mám v sebe celkom dobrý kompas, by som tkých rozoznala od onakých. Dokonalý nie je nikto, ale jedna vec je byť nedokonalý a druhá zlý.Kam tedy řadíš sebe?
Už vím, jsem zlý ošklivý skřet, který nesnáší lidi. :Dto sú iba Tvoje halucinácie :D pán farár, čo u nás učil náboženstvo veril v anjelov, ale mal (aj) preto nepríjemnosti s katol. vrchnosťou:)... nejakí anjeli asi budú, ale tak veľa ich zas nebude, aby ich človek stretával za každým rohom:)) (*už som sa ti ospravedlnila za niečo, čo som bez rozmyslu vystrelila (JS si možno spomenie)- a mrzí ma to)
skús to vysloviť: rrrrrrrrrr (dlhé) znie ako keď ti to hejno splašených anjelov zatrepoce krídlami nad hlavou - a de aj ľ musíš vysloviť mäkko
to ti môže pripomínať niečo mäkké a vlhké - ako pozdrav, ktorý ti zhora ešte pošlú odlietajúce holubyTá hipoterapia by s kľudne mohla študovať ako nadstavba nad nejakou poľnohosp.jiste dala, jako vsechno, ale uroven poznatku by asi byla nekde jinde
jiste dala, jako vsechno, ale uroven poznatku by asi byla nekde jindeNo, neviem...keď naši študenti opäť začali zač. 90. rokov chodiť na študijné pobyty na zahraničné VŠ (aj koncom 60. rokov z Dubčeka s chodievalo na také pobyty napr. do Franc., Nemecka,V. Británie...ale potom sa to zarazilo), vracali sa s takými skúsenosťmi, že v Československu sa učili na strednej škole to, čo tam v zahraničí v prvých ročníkoch - na tom bakalárskom stupni - na VŠ. (Konkrétne si spomínam, že sa tak vyjadrovali zač. 90. rokov napr. študenti lesníctva zo Zvolena, kde bol aj veľmi kvalitná takto zameraná SŠ a jej absolventi potom pokračovali na takto zameranej VŠ.) Minule ste tu rozoberali kvalitu vzdelávania, spomínali ste fínsky model...podľa mňa( a nielen mňa...) je pes zkopaný najmä na tých rozbujnených VŠ, ktoré si často vymýšľajú tie všelijaké špecializované odbory... napr. "masmediálna komunikácia" :)) sa študuje už dobre že nie na poľnohospodárskych "univerzitách"... Kedysi dostať sa na žurnalistiku bolo sakramentsky ťažké a to prvé, čo bolo treba perfektne ovládať, bol jazyk, literatúra a komunikácia ... Dnešní "novinári" majú problém už aj s gramatikou. Tie masmediálne odborníčky sú skôr modelky na móle ... Neodpovedal si, či je to štúdium zo záujmu alebo prvé kvalifikačné... Ale je to &tvoj osobná vec, tak je to na Tebe:). Len keby šlo o kvlifikáciu na budúcu profesiu, zujímalo by ma, kde s upltní toľko odborníkov na exotické zviertá a ichytyológov... Hoci... tá škola v Štiavnických Baniach alebo podobná by bola pre nich ideálna:).
kde s upltní toľko odborníkov na exotické zviertá a ichytyológovtyhle otazky muze pokladat jen nekdo, kdo si mysli, ze jidlo se vyrabi ve fabrice nebo co a predstava jak se (obzvlast dnesni) stredoskolak mori s molekularni biologii, biochemii... je dosti zabavna ja mam za sebou _prirodovedne_ gymnazium, a vim jak tam vypadala vyuka biologie a chemie jinak treba lidi z naseho oboru ti muzou zarizovat treba decko, az nebudes moci otehotnet, ale to uz se te asi netyka :)
ja mam za sebou _prirodovedne_ gymnazium, a vim jak tam vypadala vyuka biologie a chemietrebárs by si mohol pri väčšej pokore a skromnosti učiť na tom gymnáziu, aby si pozdvihol tamojšiu neuspokojivú úroveň... nemyslím si, že tí učitelia z tej základnej školy v Š.B. ( máš tam na ich stránke odkaz na dokument o tej škole na you tube) by nedosahovali Tvoje "vedecké kvality", resp. že by to mlo byť pod úroveň "vedca" Tvojich kvalít. Ale na to, aby si mohol učiť tak dobre ako oni, nech by si už bol hocký odborník na exotické zvieratká a rybičky, by si musel mať aj niečo naviac, čo majú oni, ale zrejme Tebe zatiaľ (?) chýba, ako je vidieť napr. z tohto:
treba lidi z naseho oboru ti muzou zarizovat treba decko, az nebudes moci otehotnet, ale to uz se te asi netyka :)dnes to máte ťažké s tou plodnosťou, ale snáď sa ti podarí nejakého potomka vypestovať v skúmavke (len pozor na darcu, by to nebol nejaký nekvalifikovaný psycho(pa)tický lektor efektívnej komunikácie) , alebo vyklonovať... nakoniec, šlo by to aj bez spermie:)
jinak je strasne vtipne jak si lidi mysli, ze biologie, nobo dokonce zoologie, je cosi jednoducheho, na co staci stredni skola .) kdyz se s tim pak setkaji v realu, vetsinou maji otevrenou pusuže si to myslím ja, som nikde nenapísala, a ak si to z toho, čo som napísala vyčítal, tak si nesprávne pochopil text napísala som iba, že by tá úroveň na VŠ bola vyššia, keby ich bolo menej a uchádzači by museli spĺňať vyššie kritériá ako je to dnes, keď sa nie oni uchádzajú o prijatie na školu, ale školy o nich... že dobrý hipoterapeut by napr. mohol byť aj odchovancom dobrej strednej školy žiaden odbor nepodceňujem, jeden môj syn chvíľku uvažoval o štúdiu chémie, keď sa predtým predtým fanaticky z zaoberal entomológiou, njmä modlivkami:), z chémie látku zvládol sám cez prázdniny dopredu, na hodinách v škole sa nudil, nakoniec skončil na aplik. informatike, je progrmátor a dnes kreslí, zaujíma ho filozofia a sociálne vedy... práve ľudi, ktorí boli nespokojní s tým, čo im tá škola, ZŠ, gymnázium ..., dala, by možno mohli ten systém vylepšiť
kdyz to mastim na klavesnici (o smatladle ani nemluve), delam miliony preklepu,o tom mi niečo hovor
V odborné sféře určitě kvalita neklesá, ale klesá ve všeobecném rozhledu,ale ono to jedno s druhým súvisí... najprv treba mať všeobecný rozhľad, by ste sa mohli špecializovať...
zda pred zkouskou clovek stahne skripta z netuskriptá, to je predžutý výcuc, ak to niekde na skúšku stačí (a viem, že dnes na mnohých tzv. VŠ stačí), tak to je potom ozaj kvalita:) internet je fajn, ale odučil mnohých práve tým "usnadnením" vynakladať vlastnú námahu na získavanie a spracovanie informácií, zvádza k povrchnosti, k formálnemu "splneniu" úlohy...nevravím, že u niekoho, kto naozaj zo záujmu študuje zoológiu:)...ale paradoxne u mnohých prispieva k samoúčelnému mechanickému bifľovaniu ( nabiflím sa to vyznačené v jeho skriptách a odverklíkujem to tomu skúšajúcemu od slova do slova, lebo on vyžaduje práve tie, a nie iné definície a klasifikácie) a podporuje plagiátorstvo ( ak zadáš žiakom nejakú tému na referát, tak majú všetci ten istý stiahnutý z wikipédie alebo zo seminárok.sk a ani si to neprečítali...tak sú zvyknutí už od ZŠ a s tým absolvujú aj tie mnohé tzv. VŠ)
rozdil je v tom, ze kdyz jsem shanel odborny clanek v devadesatych letechtá moja otázka smerujúca k "prvému kvalifikačnému štúdiu" znmenala, či si skončil tú medicínu, ktorú spomínaš, že si predtým študoval... ale ako lekár asi nesedíš v "kancelárii" a tú si kdesi v nejakom blogu alebo diskusii spomínal, takže neviem, ako to s tou medicínou v tých 90. rokoch nakoniec dopadlo:) aj medzi lekármi sú všelijakí a u niektorých nechápem, ako mohli také ťažké štúdium absolvovať... všeobecným rozhľadom a prirodzenou inteligenciou sa nevyznačujú a ako "špecialisti" sú postrachom pacientov ... z našej triedy na gymn. skončili medicínu 4, dve z nich mali síce dobré známky, ale boli to také tie typické bifľošky-roboty... a k jednej ich skoro spolužiačke, očnej lekárke, chodievam, (v našom meste je ešte horšia:)), má ale u mňa plus, lebo ma poslala do jednej fakultnej nemocnice s hrozivou diagnózou, a tam mi môj problém so zrakom (iný) vyriešili (takže s tou slepeckou paličkou si to skoro trafil:))
skoly nejsou dulezite kvuli nejakemu papiru o dokonceni,to iste nie, ale niekedy sa to používa aj ako výhovorka, keď sa narazí na prekážku, a človeku sa nechce ju prekonať... viedla som o tom dlhé debaty so synátorom, ktorý tvrdil tiež, že ho škola práve brzdí, že je tam plno nepotrebného balastu a že tam až na výnimky učia neschopní pakovia úplne zbytočné hovadiny a že je to len strata času:)... tie isté argumenty, ako mnohokrát čítam tu (potom človek príde v tridsiatke na to, že by predsa len bolo do tej školy sa vrátiť, ako môj synovec:)) asi by sa malo študovať, až keď príde kríza stredného veku:)
Šlechtění rostlinnejakí študenti, moji rovesnícim to za našich čias študovali v Moskve:))... jedna taká si potom urobila účtovnícky kurz a strojopis a učila to u nás, lebo po rozpade poľnohospodárstva by bola nezamestnaná :)
o jo, v moskve, tam na to byli machri, prohlasili, ze chromozom je artefakt burzoaznich pavedcu...ale no tak, to je ako propaganda za Stalina od nejakého Elektróna Josifoviča Kyknosova, len obrátená naopak:)
mě nemusíš nic dokazovatani nemienim:)
na nic se neptám