Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pustil jsem se do náramného dobrodružství. Nainstaloval jsem si starý FreeBSD-9.2. Byl jsem zvědavý, jak a co z toho bude fungovat. Přeci jen, stará distribuce pět let, vše je už dávno. Kupodivu, docela funguje.
Mám rád taková dobrodružství. Co spolehlivě fungovalo kdysi, dnes už není jisté. Ale jak se ukazuje, stále je to jistota a vlastně v něm vše funguje jak má. Nainstaloval jsem si fluxbox, ten se dobře nastavuje, firefox-esr 45, také tam chodí vše, co je nutné. Ve vyšších versích FreeBSD, některé věci přestávají fungovat. Grafické prostředí například. Přeci jen už mám starý PC, který používám na experimenty.
Asi si nějaký čas FreeBSD-9.2 nechám. Podrobím ho zkoušce, jak bude fungovat z dlouhodobého hlediska. Verzi 9 jsem nějak přeskočil. Z verze 8 jsem vlastně přešel na verzi 10.
Mám dovolenou, po padesáti letech jsem prvně nevyrazil do světa pěšky. Kolena neslouží, sedmdesátka je blíž než šedesátka, ale pořád mne baví se učit nové věci. Možná si pořídím novější PC, a budu testovat různé distribuce. Mezi fotbalem a pracovními povinnostmi. Do důchodu se mi ještě nechce. Asi jednou, když budu mít štěstí umřu v práci, nebo při sexu. Při sexu nejsou kolena nutná. Všichni, kdo si myslí, že sex chlapa musí nutně s lety přestat bavit se mýlí. Nemusí. Jen se musí starat, praktikovat nějaké jógové a taoistické techniky a vše jde jak za mlada.
Žít se prostě musí umět. Kdo neumí, jen pláče a naříká. Hledá chyby kolem sebe, místo v sobě. Kdysi jsem měl rád lidi z unixové komunity, protože platila zásada: „Napřed se snaž a když vyčerpáš všechny možnosti, pak se ptej.” Dnes většina z těch lidí jen kňučí, na poměry nadává. Všechno je problém. Jo kdyby měli tři dny hlad, museli pěšky sto kilometrů za žrádlem, tak se dá pochopit, že kňučí. Dnes je problém pro většinu lidí, že tramvaj jede až za deset minut a dvě hodiny, neteče teplá voda. Prý jiná doba. Kdepak, jen ufňukanci, co mají slzy na krajíčku, když se na ně někdo ošklivě podívá.
Nakonec, musí s tím žít jen oni sami. Kdo se nechce učit, zůstane jen nevědomý hlupák, který má „celoživotní smůlu.” Na lidi, práci, počasí, vše je špatně. I ty distra nestojí za nic, jak si občas někde přečtu. Někdy poslouchám mladé a říkám si: „Co ty lidi vlastně těší?” ne všichni, ale mnozí. Mlčím, protože jim nechci kázat. Zase, jen oni sami s tím musí žít. Nemůžu chodit dlouhé tratě, jako ještě před pár lety, našel jsem jiný způsob, jak se bavit a cestovat. Člověk se musí umět přizpůsobit, kdo se nepřizpůsobí, zdechne. Třeba jen mentálně. A jak praví Písmo: „Co platné člověku, že získal celý svět, když ztratil svou duši.” Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
starý dobrý časy
Jsi se zbláznil jako ten dědek Klaus?
Co třeba tohle:
Je trestně stíhaný. Ale hlavně je to premiér, který vyhrál demokratické volby. To je první charakteristika. Já jsem poslední, kdo by byl podporovatel pana Babiše a on je poslední, kdo by podporoval mě.
ODS svým posunem o tři a kousek procenta minulý rok totálně prohrála volby. Svým vycouváním z jakéhokoli pokusu ovlivnit dnešní politickou scénu donutila Babiše hledat angažmá výrazně nalevo. Tím ODS posunula českou politickou scénu výrazně doleva, což je podle mého názoru osudová chyba.
Babiš podle mně známých kritérií žádný ideologický koncept nemá. Ta strana jde: tuhle věc ano, tuhle ne. Nemá evidentní kompas, který by ji jasně vedl. To si měli voliči dobře rozmyslet. Jim to ale, zdá se, nevadilo, koblihy se jim možná zdály dostatečně sladké a lány řepky se jim líbily, tak ANO volili. Díky ideové bezbarvosti ANO byla jistota, že se k někomu zleva nebo zprava přidá.
Nebo ti přijde lepší současná situace?
Sebekritika?
Jsou to me penize a misto na zdravotni peci pro cizi bych je radeji vynalozil na koupi noveho obleku. Tech neni nikdy dost.
Do důchodu se mi ještě nechce.Mate odlozeny duchod? Nebo uz ho pobirate a pracuje dal?
Kdysi jsem měl rád lidi z unixové komunity, protože platila zásada: „Napřed se snaž a když vyčerpáš všechny možnosti, pak se ptej.” Dnes většina z těch lidí jen kňučí, na poměry nadává.
Proč myslíš, že jich je většina? Ti, kteří se snažili dost možná svůj problém vyřešili sami a ty se o nich ani nedozvíš, protože neměli potřebu to nikde hlásit.