Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pustil jsem se do náramného dobrodružství. Nainstaloval jsem si starý FreeBSD-9.2. Byl jsem zvědavý, jak a co z toho bude fungovat. Přeci jen, stará distribuce pět let, vše je už dávno. Kupodivu, docela funguje.
Mám rád taková dobrodružství. Co spolehlivě fungovalo kdysi, dnes už není jisté. Ale jak se ukazuje, stále je to jistota a vlastně v něm vše funguje jak má. Nainstaloval jsem si fluxbox, ten se dobře nastavuje, firefox-esr 45, také tam chodí vše, co je nutné. Ve vyšších versích FreeBSD, některé věci přestávají fungovat. Grafické prostředí například. Přeci jen už mám starý PC, který používám na experimenty.
Asi si nějaký čas FreeBSD-9.2 nechám. Podrobím ho zkoušce, jak bude fungovat z dlouhodobého hlediska. Verzi 9 jsem nějak přeskočil. Z verze 8 jsem vlastně přešel na verzi 10.
Mám dovolenou, po padesáti letech jsem prvně nevyrazil do světa pěšky. Kolena neslouží, sedmdesátka je blíž než šedesátka, ale pořád mne baví se učit nové věci. Možná si pořídím novější PC, a budu testovat různé distribuce. Mezi fotbalem a pracovními povinnostmi. Do důchodu se mi ještě nechce. Asi jednou, když budu mít štěstí umřu v práci, nebo při sexu. Při sexu nejsou kolena nutná. Všichni, kdo si myslí, že sex chlapa musí nutně s lety přestat bavit se mýlí. Nemusí. Jen se musí starat, praktikovat nějaké jógové a taoistické techniky a vše jde jak za mlada.
Žít se prostě musí umět. Kdo neumí, jen pláče a naříká. Hledá chyby kolem sebe, místo v sobě. Kdysi jsem měl rád lidi z unixové komunity, protože platila zásada: „Napřed se snaž a když vyčerpáš všechny možnosti, pak se ptej.” Dnes většina z těch lidí jen kňučí, na poměry nadává. Všechno je problém. Jo kdyby měli tři dny hlad, museli pěšky sto kilometrů za žrádlem, tak se dá pochopit, že kňučí. Dnes je problém pro většinu lidí, že tramvaj jede až za deset minut a dvě hodiny, neteče teplá voda. Prý jiná doba. Kdepak, jen ufňukanci, co mají slzy na krajíčku, když se na ně někdo ošklivě podívá.
Nakonec, musí s tím žít jen oni sami. Kdo se nechce učit, zůstane jen nevědomý hlupák, který má „celoživotní smůlu.” Na lidi, práci, počasí, vše je špatně. I ty distra nestojí za nic, jak si občas někde přečtu. Někdy poslouchám mladé a říkám si: „Co ty lidi vlastně těší?” ne všichni, ale mnozí. Mlčím, protože jim nechci kázat. Zase, jen oni sami s tím musí žít. Nemůžu chodit dlouhé tratě, jako ještě před pár lety, našel jsem jiný způsob, jak se bavit a cestovat. Člověk se musí umět přizpůsobit, kdo se nepřizpůsobí, zdechne. Třeba jen mentálně. A jak praví Písmo: „Co platné člověku, že získal celý svět, když ztratil svou duši.” Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
starý dobrý časy
Jsi se zbláznil jako ten dědek Klaus?
Co třeba tohle:
Je trestně stíhaný. Ale hlavně je to premiér, který vyhrál demokratické volby. To je první charakteristika. Já jsem poslední, kdo by byl podporovatel pana Babiše a on je poslední, kdo by podporoval mě.
ODS svým posunem o tři a kousek procenta minulý rok totálně prohrála volby. Svým vycouváním z jakéhokoli pokusu ovlivnit dnešní politickou scénu donutila Babiše hledat angažmá výrazně nalevo. Tím ODS posunula českou politickou scénu výrazně doleva, což je podle mého názoru osudová chyba.
Babiš podle mně známých kritérií žádný ideologický koncept nemá. Ta strana jde: tuhle věc ano, tuhle ne. Nemá evidentní kompas, který by ji jasně vedl. To si měli voliči dobře rozmyslet. Jim to ale, zdá se, nevadilo, koblihy se jim možná zdály dostatečně sladké a lány řepky se jim líbily, tak ANO volili. Díky ideové bezbarvosti ANO byla jistota, že se k někomu zleva nebo zprava přidá.
Nebo ti přijde lepší současná situace?
Sebekritika?
Jsou to me penize a misto na zdravotni peci pro cizi bych je radeji vynalozil na koupi noveho obleku. Tech neni nikdy dost.
Do důchodu se mi ještě nechce.Mate odlozeny duchod? Nebo uz ho pobirate a pracuje dal?
Kdysi jsem měl rád lidi z unixové komunity, protože platila zásada: „Napřed se snaž a když vyčerpáš všechny možnosti, pak se ptej.” Dnes většina z těch lidí jen kňučí, na poměry nadává.
Proč myslíš, že jich je většina? Ti, kteří se snažili dost možná svůj problém vyřešili sami a ty se o nich ani nedozvíš, protože neměli potřebu to nikde hlásit.