Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Btw. pozor, U:fon neposkytuje připojení do Internetu, to je za příplatek (nebo v červnu 2008 ještě bylo, možná je to teď jinak, ale předtím nabízel připojení jenom do jejich intranetu 172.16.0.0).
Připojení jenom k jedné adrese, jo?
Přijde...
Každopádně, nebýt neustále odkládanýho stěhování, už jsem mohl být půl roku u mnohem lepšího providera
Pokud máš signál 3G a telefon, který 3G umí, doporučuju internet v mobilu od O2. Já mám sice doma net přes pevnou linku, ale zároveň si platím O2 IVM za 40 Kč / týden, hlavně abych měl připojení v pokoji kam nemám zaveden kabel, na normální brouzdání i youtube to stačí. Rychlost je kolem 100 kB/s, ale asi záleží na lokalitě. Nejlepší je, že FUP se neuplatňuje - oficiálně je sice FUP 150MB/měsíc, ve skutečnosti se ale rychlost nezpomalí ani po několika GB (to mám potvrzeno i od dalších lidí)...
Jestli ti to bude v linuxu fungovat záleží na tom jakej máš mobil... když budeš mít štěstí, tak ti to půjde nastavit (alespoň v Ubuntu) přes grafické klikátko. Já mám Sony Ericsson C702 a připojuju se tak, že zapnu blueooth, přes ikonku spustím jed)en skript a jsem na netu. Ten skript spáruje přes bluetooth mobil s notebookem a pomocí wvdial se připojí přes modem v mobilu (nastavoval jsem to asi 2 dny ).
A co zkusit tohle reseni: http://www.koppel.cz/cdmawifi/. Sice musis koupit dalsi zarizeni, ale funguje to spolehlive s jakymkoli OS.
Nehledě k tomu, že cenzurují. To Vodafone takyNavíc pokud cenzuruje i T-Mobile (což sice deklaroval ve svých plánech, ale není jasné, jestli to opravdu zavedl), tak totéž teď čeká i zákazníky ČRa, protože je T-Mobile převezme.
tak totéž teď čeká i zákazníky ČRa, protože je T-Mobile převezme.Tak to upřímnou soustrast.
Tak to upřímnou soustrast.Vazba mezi ČRa a dnešním T-Mobile byla vždy. ČRa byly jedním ze zakladatelů firmy Radiomobil (dnes T-Mobile Czech Republic), provozovatele mobilní sítě Paegas. Nevím, jestli je tam dnes ještě nějaké vlastnické propojení, ale určité spojení tam prostě zůstalo a tak je vcelku logické, že když se ČRa zbavují retailu (což je škoda, protože ty služby byly vždy hodně "technicky" orientované, a i když ne vždy bylo všechno OK, například prakticky netrpěly výpadky), bude nástupcem právě T-Mobile.
Nejsem si moc jist, jak je to s podporou linuxu u jednotlivých operátorů.Nejde o operatory ale spis o podporu jednotlivych modemu v linuxu.
Jeste bych dodal ze O2 ma i mobilni tarif bez FUPu. Tarif se jmenuje "O2 Mobilní Internet Plus"
O2 a jejich huawei e160 taky funguje, i když to potřebuje nějaký usbmodeswitch
A můžete třikrát hádat, proč to je tak blbě udělané. Protože Windows. Když to strčíte do čistých widlí, tak najdou blokové zařízení a automaticky ho připojí a spustí z něj program, který tam je za tím účelem a který nainstaluje do systému „ovladače“. „Ovladače“ udělají to samé, co ten linuxový usbmodeswitch – dočasně přepnou USB zařízení z výchozí konfigurace třídy masstorage na serial nebo cdc-acm a pak nainstalují inicializační AT řetězce modemu jako nové vytáčené spojení. No a tuhle šaškárnu zaregistrují na USB čísla výrobce/výrobku, takže při dalším zapojení modemu do konektoru jej widle „poznají“ a „samy“ sestaví spojení.
Nicméně od té doby, co Microsoft na základě několikaleté masivní kritiky bezpečnostních expertů automatické spouštění vypnul, už to „samo“ nefunguje a výrobce modemu se může se svým plug'n'play jít bodnout.
Malý signál na počet připojených bych řek.
Tiskni
Sdílej: