Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nemám jinou možnost připojení k internetu než přes nějakého mobilního operátora: kabelový operátor v bytové novostavbě není, od ústředny pro ADSL je dům moc daleko a a anténu na střechu pro wifi dát nelze. Nejsem si moc jist, jak je to s podporou linuxu u jednotlivých operátorů. Máte s tím nějaké zkušenosti?
V podstatě jsou čtyři možnosti: výhoda vodafonu je jenom půlroční smlouva za dotovaný telefon, U:fon je nejlevnější (400 oproti 600+ u ostatních), O2 má nejlepší FUP (10GB/měsíc) a řádově vyšší rychlost (ta ale asi není všude - 3.5mbit oproti cca 0.5mbit u konkurence). T-mobile se nezdá zajímavý. Používám Linux (Ubuntu 9.04, ale to asi není podstatné), tak je jeho podpora vcelku kruciální. Většina operátorů nabízí modemy přes USB (o velikosti klíčenky), takže mám jisté pochybnosti, zda to bude fungovat. Na internetu o tom ale nenacházím příliš mnoho informací (na ABClinuxu prakticky žádné za poslední dva roky), tak by se dalo usuzovat, že to snad funguje - nebo to nikdo nepoužívá.
Pokud byste mohli vypíchnout nějaké skryté výhody a nevýhody mimo linuxovou kompatibilitu, byl bych též vděčen.
Tiskni
Sdílej:
Btw. pozor, U:fon neposkytuje připojení do Internetu, to je za příplatek (nebo v červnu 2008 ještě bylo, možná je to teď jinak, ale předtím nabízel připojení jenom do jejich intranetu 172.16.0.0).
Připojení jenom k jedné adrese, jo?
Přijde...
Každopádně, nebýt neustále odkládanýho stěhování, už jsem mohl být půl roku u mnohem lepšího providera
Pokud máš signál 3G a telefon, který 3G umí, doporučuju internet v mobilu od O2. Já mám sice doma net přes pevnou linku, ale zároveň si platím O2 IVM za 40 Kč / týden, hlavně abych měl připojení v pokoji kam nemám zaveden kabel, na normální brouzdání i youtube to stačí. Rychlost je kolem 100 kB/s, ale asi záleží na lokalitě. Nejlepší je, že FUP se neuplatňuje - oficiálně je sice FUP 150MB/měsíc, ve skutečnosti se ale rychlost nezpomalí ani po několika GB (to mám potvrzeno i od dalších lidí)...
Jestli ti to bude v linuxu fungovat záleží na tom jakej máš mobil... když budeš mít štěstí, tak ti to půjde nastavit (alespoň v Ubuntu) přes grafické klikátko. Já mám Sony Ericsson C702 a připojuju se tak, že zapnu blueooth, přes ikonku spustím jed)en skript a jsem na netu. Ten skript spáruje přes bluetooth mobil s notebookem a pomocí wvdial se připojí přes modem v mobilu (nastavoval jsem to asi 2 dny ).
A co zkusit tohle reseni: http://www.koppel.cz/cdmawifi/. Sice musis koupit dalsi zarizeni, ale funguje to spolehlive s jakymkoli OS.
Nehledě k tomu, že cenzurují. To Vodafone takyNavíc pokud cenzuruje i T-Mobile (což sice deklaroval ve svých plánech, ale není jasné, jestli to opravdu zavedl), tak totéž teď čeká i zákazníky ČRa, protože je T-Mobile převezme.
tak totéž teď čeká i zákazníky ČRa, protože je T-Mobile převezme.Tak to upřímnou soustrast.
Tak to upřímnou soustrast.Vazba mezi ČRa a dnešním T-Mobile byla vždy. ČRa byly jedním ze zakladatelů firmy Radiomobil (dnes T-Mobile Czech Republic), provozovatele mobilní sítě Paegas. Nevím, jestli je tam dnes ještě nějaké vlastnické propojení, ale určité spojení tam prostě zůstalo a tak je vcelku logické, že když se ČRa zbavují retailu (což je škoda, protože ty služby byly vždy hodně "technicky" orientované, a i když ne vždy bylo všechno OK, například prakticky netrpěly výpadky), bude nástupcem právě T-Mobile.
Nejsem si moc jist, jak je to s podporou linuxu u jednotlivých operátorů.Nejde o operatory ale spis o podporu jednotlivych modemu v linuxu.
Jeste bych dodal ze O2 ma i mobilni tarif bez FUPu. Tarif se jmenuje "O2 Mobilní Internet Plus"
O2 a jejich huawei e160 taky funguje, i když to potřebuje nějaký usbmodeswitch
A můžete třikrát hádat, proč to je tak blbě udělané. Protože Windows. Když to strčíte do čistých widlí, tak najdou blokové zařízení a automaticky ho připojí a spustí z něj program, který tam je za tím účelem a který nainstaluje do systému „ovladače“. „Ovladače“ udělají to samé, co ten linuxový usbmodeswitch – dočasně přepnou USB zařízení z výchozí konfigurace třídy masstorage na serial nebo cdc-acm a pak nainstalují inicializační AT řetězce modemu jako nové vytáčené spojení. No a tuhle šaškárnu zaregistrují na USB čísla výrobce/výrobku, takže při dalším zapojení modemu do konektoru jej widle „poznají“ a „samy“ sestaví spojení.
Nicméně od té doby, co Microsoft na základě několikaleté masivní kritiky bezpečnostních expertů automatické spouštění vypnul, už to „samo“ nefunguje a výrobce modemu se může se svým plug'n'play jít bodnout.
Malý signál na počet připojených bych řek.