Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nemám jinou možnost připojení k internetu než přes nějakého mobilního operátora: kabelový operátor v bytové novostavbě není, od ústředny pro ADSL je dům moc daleko a a anténu na střechu pro wifi dát nelze. Nejsem si moc jist, jak je to s podporou linuxu u jednotlivých operátorů. Máte s tím nějaké zkušenosti?
V podstatě jsou čtyři možnosti: výhoda vodafonu je jenom půlroční smlouva za dotovaný telefon, U:fon je nejlevnější (400 oproti 600+ u ostatních), O2 má nejlepší FUP (10GB/měsíc) a řádově vyšší rychlost (ta ale asi není všude - 3.5mbit oproti cca 0.5mbit u konkurence). T-mobile se nezdá zajímavý. Používám Linux (Ubuntu 9.04, ale to asi není podstatné), tak je jeho podpora vcelku kruciální. Většina operátorů nabízí modemy přes USB (o velikosti klíčenky), takže mám jisté pochybnosti, zda to bude fungovat. Na internetu o tom ale nenacházím příliš mnoho informací (na ABClinuxu prakticky žádné za poslední dva roky), tak by se dalo usuzovat, že to snad funguje - nebo to nikdo nepoužívá.
Pokud byste mohli vypíchnout nějaké skryté výhody a nevýhody mimo linuxovou kompatibilitu, byl bych též vděčen.
Tiskni
Sdílej:
Btw. pozor, U:fon neposkytuje připojení do Internetu, to je za příplatek (nebo v červnu 2008 ještě bylo, možná je to teď jinak, ale předtím nabízel připojení jenom do jejich intranetu 172.16.0.0).
Připojení jenom k jedné adrese, jo?
Přijde...
Každopádně, nebýt neustále odkládanýho stěhování, už jsem mohl být půl roku u mnohem lepšího providera
Pokud máš signál 3G a telefon, který 3G umí, doporučuju internet v mobilu od O2. Já mám sice doma net přes pevnou linku, ale zároveň si platím O2 IVM za 40 Kč / týden, hlavně abych měl připojení v pokoji kam nemám zaveden kabel, na normální brouzdání i youtube to stačí. Rychlost je kolem 100 kB/s, ale asi záleží na lokalitě. Nejlepší je, že FUP se neuplatňuje - oficiálně je sice FUP 150MB/měsíc, ve skutečnosti se ale rychlost nezpomalí ani po několika GB (to mám potvrzeno i od dalších lidí)...
Jestli ti to bude v linuxu fungovat záleží na tom jakej máš mobil... když budeš mít štěstí, tak ti to půjde nastavit (alespoň v Ubuntu) přes grafické klikátko. Já mám Sony Ericsson C702 a připojuju se tak, že zapnu blueooth, přes ikonku spustím jed)en skript a jsem na netu. Ten skript spáruje přes bluetooth mobil s notebookem a pomocí wvdial se připojí přes modem v mobilu (nastavoval jsem to asi 2 dny ).
A co zkusit tohle reseni: http://www.koppel.cz/cdmawifi/. Sice musis koupit dalsi zarizeni, ale funguje to spolehlive s jakymkoli OS.
Nehledě k tomu, že cenzurují. To Vodafone takyNavíc pokud cenzuruje i T-Mobile (což sice deklaroval ve svých plánech, ale není jasné, jestli to opravdu zavedl), tak totéž teď čeká i zákazníky ČRa, protože je T-Mobile převezme.
tak totéž teď čeká i zákazníky ČRa, protože je T-Mobile převezme.Tak to upřímnou soustrast.
Tak to upřímnou soustrast.Vazba mezi ČRa a dnešním T-Mobile byla vždy. ČRa byly jedním ze zakladatelů firmy Radiomobil (dnes T-Mobile Czech Republic), provozovatele mobilní sítě Paegas. Nevím, jestli je tam dnes ještě nějaké vlastnické propojení, ale určité spojení tam prostě zůstalo a tak je vcelku logické, že když se ČRa zbavují retailu (což je škoda, protože ty služby byly vždy hodně "technicky" orientované, a i když ne vždy bylo všechno OK, například prakticky netrpěly výpadky), bude nástupcem právě T-Mobile.
Nejsem si moc jist, jak je to s podporou linuxu u jednotlivých operátorů.Nejde o operatory ale spis o podporu jednotlivych modemu v linuxu.
Jeste bych dodal ze O2 ma i mobilni tarif bez FUPu. Tarif se jmenuje "O2 Mobilní Internet Plus"
O2 a jejich huawei e160 taky funguje, i když to potřebuje nějaký usbmodeswitch
A můžete třikrát hádat, proč to je tak blbě udělané. Protože Windows. Když to strčíte do čistých widlí, tak najdou blokové zařízení a automaticky ho připojí a spustí z něj program, který tam je za tím účelem a který nainstaluje do systému „ovladače“. „Ovladače“ udělají to samé, co ten linuxový usbmodeswitch – dočasně přepnou USB zařízení z výchozí konfigurace třídy masstorage na serial nebo cdc-acm a pak nainstalují inicializační AT řetězce modemu jako nové vytáčené spojení. No a tuhle šaškárnu zaregistrují na USB čísla výrobce/výrobku, takže při dalším zapojení modemu do konektoru jej widle „poznají“ a „samy“ sestaví spojení.
Nicméně od té doby, co Microsoft na základě několikaleté masivní kritiky bezpečnostních expertů automatické spouštění vypnul, už to „samo“ nefunguje a výrobce modemu se může se svým plug'n'play jít bodnout.
Malý signál na počet připojených bych řek.