Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
a co pozeram nasiel som zmienku o OS v pascale ta si hovorim fakt huste!!!Copak Pascal, někteří píšou OS i s grafickým rozhraním komplet v assembleru.
TORO is a kernel for architectures x86 and AMD64 . It uses multitasking , FileSytem , Stack TCP-IP and more . It is written in Pascal using the FreePascal . It is distributed under GNU/Linux General Public LicenseProtože žádná licence GNU/Linux General Public License není a když k SW není licence, nemůžete ho redistibuovat, používat, modifikovat, prostě nic.
Pascal je podle mně nejlepší volba pro učení se programovat. Hodně škol ho učí. FreePascal dává dobré možnosti objektového programování, tak snad jenom kdyby se to kantoři naučili a nenechávali studenty v neobjektovém přístupu založeném na procedurách a funkcích.
1) Napsat kernel v jiném jazyce, než Ca predstavte si, ze jsou dokonce i lidi, kteri si napisou programovaci jazyk, aby v nem napsali operacni system... to uz jsou uplni pomatenci, pomalu stejni jako sveho casu K&R ;-]
Kterou podmínku prosím nesplňuje? vs. Doporučuji Vám přihlásit se na kurs českého jazyka, abyste začal chápat smysl českých vět.psal jsem ,,nesplnoval''... cas minuly! zatraceny!
1) Napsat kernel v jiném jazyce, než C+1. Obrovská výhoda C/C++ je jednak velká základna uživatelů, ale také je důležité, že je to jazyk disponující užitečnými fíčurami high-level jazyků (elegantní gramatika, oop, generic prog., ...) ale spojuje to s nízkoúrovňovým programováním (správa paměti, unsafe types, optimalizace instrukcí, ...). Mám tím na mysli: Ve fíčurách se vyrovná Javě, C# atd., ale v těchto jazycích OS napsat nejde...
Real computer scientists admire ADA for its overwhelming aesthetic value but they find it difficult to actually program in it, as it is much too large to implement. Most computer scientists don't notice this because they are still arguing over what else to add to ADA.opravdu adu nepovazuju za moc elegantni jazyk... takovy lisp nebo scheme... to je jina!
Tiskni
Sdílej: