Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
freepascal zaujimavosti
Tiskni
Sdílej:
a co pozeram nasiel som zmienku o OS v pascale ta si hovorim fakt huste!!!Copak Pascal, někteří píšou OS i s grafickým rozhraním komplet v assembleru.
TORO is a kernel for architectures x86 and AMD64 . It uses multitasking , FileSytem , Stack TCP-IP and more . It is written in Pascal using the FreePascal . It is distributed under GNU/Linux General Public LicenseProtože žádná licence GNU/Linux General Public License není a když k SW není licence, nemůžete ho redistibuovat, používat, modifikovat, prostě nic.
Pascal je podle mně nejlepší volba pro učení se programovat. Hodně škol ho učí. FreePascal dává dobré možnosti objektového programování, tak snad jenom kdyby se to kantoři naučili a nenechávali studenty v neobjektovém přístupu založeném na procedurách a funkcích.
1) Napsat kernel v jiném jazyce, než Ca predstavte si, ze jsou dokonce i lidi, kteri si napisou programovaci jazyk, aby v nem napsali operacni system... to uz jsou uplni pomatenci, pomalu stejni jako sveho casu K&R ;-]
Kterou podmínku prosím nesplňuje? vs. Doporučuji Vám přihlásit se na kurs českého jazyka, abyste začal chápat smysl českých vět.psal jsem ,,nesplnoval''... cas minuly! zatraceny!
1) Napsat kernel v jiném jazyce, než C+1. Obrovská výhoda C/C++ je jednak velká základna uživatelů, ale také je důležité, že je to jazyk disponující užitečnými fíčurami high-level jazyků (elegantní gramatika, oop, generic prog., ...) ale spojuje to s nízkoúrovňovým programováním (správa paměti, unsafe types, optimalizace instrukcí, ...). Mám tím na mysli: Ve fíčurách se vyrovná Javě, C# atd., ale v těchto jazycích OS napsat nejde...
Real computer scientists admire ADA for its overwhelming aesthetic value but they find it difficult to actually program in it, as it is much too large to implement. Most computer scientists don't notice this because they are still arguing over what else to add to ADA.opravdu adu nepovazuju za moc elegantni jazyk... takovy lisp nebo scheme... to je jina!