Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Po shlédnutí (opět funkčních) nových stránek Danix teamu jsem zjistil, že je na světě nová zatím betaverze mé oblíbené distribuce. Stáhnul jsem si tedy DANIX test CD 2006-06-17b, vypálil a vložil do mechaniky mého notebooku ACER.
Danix vcelku rychle nabootoval a zastavil se až na obrazovce pro přihlášení uživatele, kde dal na výběr mezi rootem a běžným uživatelem.
Přihlásil jsem se jako uživatel a přivítalo mě příjemně sladěné prostředí KDE verze 3.5.3.
Po spuštění dostanete Danix v anglickém jazyce, ale není problém si změnit regionální nastavení na české nebo i jiné. Na výběr máte z několika jazyků. Jen pro změnu jazyka ve všech aplikacích je třeba se odhlásit a znovu přihlásit. Potom s vámi Danix komunikuje česky téměř všude.
Pokud jde o aplikace, které máte k dispozici je zde opravdu přehršel programů. Jestli používáte počítač k běžné kancelářské práci či prohlížení internetu, pravděpodobně nebudete mít problém si vybrat tu svoji aplikaci na kterou jste zvyklí.
Danix obsahuje například:
Pokud by vám přece jen nějaký program chyběl, neměl by být problém si do Danixu doinstalovat chybějící programy. Systém je založený na Debianu a pomocí Synaptic byste měli mít přístup k ostatním balíčkům distribuce Debian.
Doporučuji vyzkoušet
Jo a obsahuje kernel 2.6.15-danix-spk
Tiskni
Sdílej: