Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Po shlédnutí (opět funkčních) nových stránek Danix teamu jsem zjistil, že je na světě nová zatím betaverze mé oblíbené distribuce. Stáhnul jsem si tedy DANIX test CD 2006-06-17b, vypálil a vložil do mechaniky mého notebooku ACER.
Danix vcelku rychle nabootoval a zastavil se až na obrazovce pro přihlášení uživatele, kde dal na výběr mezi rootem a běžným uživatelem.
Přihlásil jsem se jako uživatel a přivítalo mě příjemně sladěné prostředí KDE verze 3.5.3.
Po spuštění dostanete Danix v anglickém jazyce, ale není problém si změnit regionální nastavení na české nebo i jiné. Na výběr máte z několika jazyků. Jen pro změnu jazyka ve všech aplikacích je třeba se odhlásit a znovu přihlásit. Potom s vámi Danix komunikuje česky téměř všude.
Pokud jde o aplikace, které máte k dispozici je zde opravdu přehršel programů. Jestli používáte počítač k běžné kancelářské práci či prohlížení internetu, pravděpodobně nebudete mít problém si vybrat tu svoji aplikaci na kterou jste zvyklí.
Danix obsahuje například:
Pokud by vám přece jen nějaký program chyběl, neměl by být problém si do Danixu doinstalovat chybějící programy. Systém je založený na Debianu a pomocí Synaptic byste měli mít přístup k ostatním balíčkům distribuce Debian.
Doporučuji vyzkoušet
Jo a obsahuje kernel 2.6.15-danix-spk
Tiskni
Sdílej: