Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
priklad.ui
je stejný jako minule.
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <ui version="4.0"> <class>MainWindow</class> <widget class="QMainWindow" name="MainWindow"> <property name="geometry"> <rect> <x>0</x> <y>0</y> <width>98</width> <height>46</height> </rect> </property> <property name="windowTitle"> <string>MainWindow</string> </property> <widget class="QWidget" name="centralwidget"> <widget class="QPushButton" name="pushButton"> <property name="geometry"> <rect> <x>9</x> <y>9</y> <width>75</width> <height>23</height> </rect> </property> <property name="text"> <string>PushButton</string> </property> <property name="checkable"> <bool>true</bool> </property> </widget> </widget> </widget> <resources/> <connections/> </ui>Příklad bude trochu jiný, než minule. Za prvé jsem přešel na Python 3.2 (takže musím psát print jako funkci, ale to je jen kosmetická změna kódu), za druhé jsem na objekt jsem přidal jednu vlastnost (
property
).
#!/usr/bin/env python import sys from PyQt4 import QtGui, QtCore, uic class MyApplication(QtGui.QMainWindow): def __init__(self): QtGui.QMainWindow.__init__(self) uic.loadUi("priklad.ui", self) def run(self): self.show() self.app.exec_() @QtCore.pyqtSlot(bool, name="on_pushButton_clicked") def method_with_some_weird_name(self, value): print ("Clicked {}".format(value)) @QtCore.pyqtSlot(bool) # without this line the slot catches two signals: clicked() and clicked(bool) def on_pushButton_clicked(self, value): print ("Clicked2 {}".format(value)) def closeEvent(self, event): print ("Close event") event.accept() @property def something(self): print("Property get something called") @something.setter def something(self, value ): print("Property set something called with value {}".format(value)) def main(): app = QtGui.QApplication(sys.argv) MyApp = MyApplication() MyApp.app = app MyApp.run() if __name__ == '__main__': main()
Property get something calledcož není úplně to, co by člověk chtěl. V tomto případě je to neškodné, ale pokud se za vyčtením vlastnosti skrývá něco jiného, než přeposlání atributu (
attribute
) objektu, může to způsobit potíže. Toto chování nezáleží na tom, jestli je vlastnost zapsaná pomocí dekorátoru nebo pomocí funkce property()
.
Pokud bude vyčtení vlastnosti například zahrnovat delší výpočet, máme na krku výkonostní problémy. Pokud vyčtení vlastnosti mění stav objektu, může to působit velké potíže v aplikaci a mnoho šedin programátorovi (kdybyste si třeba chtěli počítat, kolikrát byla vyčtena vlastnost, falírovala by tam jednička). Pokud by nedej Bože vyčtení vyžadovalo výpočet s něčím, co není v tu chvíli inicializované (například nastavení něčeho, co se nastavuje z venku přes setter
), máme na krku velký problém.
QtCore.QMetaObject.connectSlotsByName
, která se volá ve funkci createConnections v souboru uicparser.py (v mé verzi Pyqt 4.8.5 to je řádek 861). Dokumentace k tomu píše:
Searches recursively for all child objects of the given object, and connects matching signals from them to slots of object that follow the following form ...
Nezkoumal jsem to až tak do podrobna, ale myslím si, že to rekurzivní hledání způsobí zavolání všech vlastností.
Tiskni
Sdílej:
... PS / 2 konektor pro vytvoření rovnováhy dědictví s nadstandardními funkcemi.PS/2 je technicky lepší než USB, teda aspoň pro klávesnice.
PyQt4.uic.loadUi
. Takže v tomto případě nemá smysl obě knihovny porovnávat.
I ten původní problém je způsoben Pythonem samotným. V C++ se nedá za vyčtění atributu schovat volání funkce, takže tam to problémy neudělá. Ale je možné, že PyQt tam dělá něco, co by mělo být programátorovi skryto.