Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
priklad.ui
je stejný jako minule.
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <ui version="4.0"> <class>MainWindow</class> <widget class="QMainWindow" name="MainWindow"> <property name="geometry"> <rect> <x>0</x> <y>0</y> <width>98</width> <height>46</height> </rect> </property> <property name="windowTitle"> <string>MainWindow</string> </property> <widget class="QWidget" name="centralwidget"> <widget class="QPushButton" name="pushButton"> <property name="geometry"> <rect> <x>9</x> <y>9</y> <width>75</width> <height>23</height> </rect> </property> <property name="text"> <string>PushButton</string> </property> <property name="checkable"> <bool>true</bool> </property> </widget> </widget> </widget> <resources/> <connections/> </ui>Příklad bude trochu jiný, než minule. Za prvé jsem přešel na Python 3.2 (takže musím psát print jako funkci, ale to je jen kosmetická změna kódu), za druhé jsem na objekt jsem přidal jednu vlastnost (
property
).
#!/usr/bin/env python import sys from PyQt4 import QtGui, QtCore, uic class MyApplication(QtGui.QMainWindow): def __init__(self): QtGui.QMainWindow.__init__(self) uic.loadUi("priklad.ui", self) def run(self): self.show() self.app.exec_() @QtCore.pyqtSlot(bool, name="on_pushButton_clicked") def method_with_some_weird_name(self, value): print ("Clicked {}".format(value)) @QtCore.pyqtSlot(bool) # without this line the slot catches two signals: clicked() and clicked(bool) def on_pushButton_clicked(self, value): print ("Clicked2 {}".format(value)) def closeEvent(self, event): print ("Close event") event.accept() @property def something(self): print("Property get something called") @something.setter def something(self, value ): print("Property set something called with value {}".format(value)) def main(): app = QtGui.QApplication(sys.argv) MyApp = MyApplication() MyApp.app = app MyApp.run() if __name__ == '__main__': main()
Property get something calledcož není úplně to, co by člověk chtěl. V tomto případě je to neškodné, ale pokud se za vyčtením vlastnosti skrývá něco jiného, než přeposlání atributu (
attribute
) objektu, může to způsobit potíže. Toto chování nezáleží na tom, jestli je vlastnost zapsaná pomocí dekorátoru nebo pomocí funkce property()
.
Pokud bude vyčtení vlastnosti například zahrnovat delší výpočet, máme na krku výkonostní problémy. Pokud vyčtení vlastnosti mění stav objektu, může to působit velké potíže v aplikaci a mnoho šedin programátorovi (kdybyste si třeba chtěli počítat, kolikrát byla vyčtena vlastnost, falírovala by tam jednička). Pokud by nedej Bože vyčtení vyžadovalo výpočet s něčím, co není v tu chvíli inicializované (například nastavení něčeho, co se nastavuje z venku přes setter
), máme na krku velký problém.
QtCore.QMetaObject.connectSlotsByName
, která se volá ve funkci createConnections v souboru uicparser.py (v mé verzi Pyqt 4.8.5 to je řádek 861). Dokumentace k tomu píše:
Searches recursively for all child objects of the given object, and connects matching signals from them to slots of object that follow the following form ...
Nezkoumal jsem to až tak do podrobna, ale myslím si, že to rekurzivní hledání způsobí zavolání všech vlastností.
Tiskni
Sdílej:
... PS / 2 konektor pro vytvoření rovnováhy dědictví s nadstandardními funkcemi.PS/2 je technicky lepší než USB, teda aspoň pro klávesnice.
PyQt4.uic.loadUi
. Takže v tomto případě nemá smysl obě knihovny porovnávat.
I ten původní problém je způsoben Pythonem samotným. V C++ se nedá za vyčtění atributu schovat volání funkce, takže tam to problémy neudělá. Ale je možné, že PyQt tam dělá něco, co by mělo být programátorovi skryto.