Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
IMHO to snad ani nemá dál cenu komentovat. Si pamatuju jak jednou dva chytrolíni pěkně ironicky počítali, když jsem kliknul na C: na staré 100Mhz 486 a jak se řezali když napočítali do 20 sekund a měli průpovídky o64 Mb RAM 2Mb grafická karta (integrovaná, sdílená) Nějakej 6.5Gb disk
rychlosti počítače. Co je to uspávání disku jsem se jim radši ani vysvětlit nesnažil. No a toto je podobný případ. Mám dispozici 150Mhz Pentium bez MMX a snad bych do toho dostal i nějaké dostatečné množství paměti, nějakou grafiku s akcelerací a pořádný disk přes USB.(Windows XP a Elive na to valili vcelku úctyhodně). Mám udělat podobný test já a ztrapnit tě?
Nevystatuj sa recami - urob blog do konca tyzdna!
Neblogujes? Hmm zacni! Tento blog uz bude v tom case v zabudnuti, nie?
Tento blog uz bude v tom case v zabudnuti, nie?To je fakt. Na druhou stranu, začít takto imbecilně? Snad pokud tak až po prvním příspěvku.
spustat KDE/X pod rootom. to je napad..
wow!
Asi tuším kam míříte, takže odpovídám, že KDE bez kwin je stále kde, je tam řada démonů, pro zrychlení spouštění KDE aplikací, služby KDE a další démoni, vše dirigované démony kded4, kdenit4 a klauncher.
Doporučuji Compiz nebo nějaký jiný kompozitní okenní manažer.
Už bys měl zahodit tu 286 a pořídit si nový hardware
Tiskni
Sdílej: