Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Aneb já jsem malý masochista :P
Jelikož je abíčko plné nového kde tak jsem nemohl být pozadu! Natočil jsem video jak je vlastně rychlé (pekelně, řeknu vám). Omlouvám se že jsem si neublognul článek sem, ale oba moji návštěvníci mého webu byli celí nedočkaví na článek (ano, mluvím o google a seznam botovi :)). Článek a video naleznete zde
Tiskni
Sdílej:
IMHO to snad ani nemá dál cenu komentovat. Si pamatuju jak jednou dva chytrolíni pěkně ironicky počítali, když jsem kliknul na C: na staré 100Mhz 486 a jak se řezali když napočítali do 20 sekund a měli průpovídky o64 Mb RAM 2Mb grafická karta (integrovaná, sdílená) Nějakej 6.5Gb disk
rychlosti počítače. Co je to uspávání disku jsem se jim radši ani vysvětlit nesnažil. No a toto je podobný případ. Mám dispozici 150Mhz Pentium bez MMX a snad bych do toho dostal i nějaké dostatečné množství paměti, nějakou grafiku s akcelerací a pořádný disk přes USB.(Windows XP a Elive na to valili vcelku úctyhodně). Mám udělat podobný test já a ztrapnit tě?
Nevystatuj sa recami - urob blog do konca tyzdna!
Neblogujes? Hmm zacni! Tento blog uz bude v tom case v zabudnuti, nie?
Tento blog uz bude v tom case v zabudnuti, nie?To je fakt. Na druhou stranu, začít takto imbecilně? Snad pokud tak až po prvním příspěvku.
spustat KDE/X pod rootom. to je napad..
wow!
Asi tuším kam míříte, takže odpovídám, že KDE bez kwin je stále kde, je tam řada démonů, pro zrychlení spouštění KDE aplikací, služby KDE a další démoni, vše dirigované démony kded4, kdenit4 a klauncher.
Doporučuji Compiz nebo nějaký jiný kompozitní okenní manažer.
Už bys měl zahodit tu 286 a pořídit si nový hardware