plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Konečně jsem se dostal k výměně vypínače u koupelny. Jelikož jsou u ní plné dveře a nejde poznat, když je někdo vevnitř, tak jsem chtěl nějak vyřešit signalizaci stavu "obsazeno".
Americká centrální banka bude mít jiného bankéře. Jak jsem snad v Euru čet, tak odstupující Allan Greenspan provedl USA náročným obdobím a podařilo se mu vyhnout či značně dobře ustát krize.
Konečně jsem na "Audiovizuálním centru Silicon Hill" objevil i pro mne více zajímavé přednášky, konkrétně to bylo o používání Texu a psaní diplomek.
Jak poznávám více linux, objevuji, že něco zvládám více, jisté triviálnosti a pak se občas pěkně utnu v diskusi. Tak jsem se konečně vydal do čtení pdfek, zatím se babrám v "Linux Newbie Administrator Guide", má to 138 stránek, je to asi 5 let starý, ale zjišťuji, že jsem se vydal dobrou cestou, vyplňuji si mezery. (tolik pdfek zase nemám, abych si je strčil ... do iPaqa)
Z donucení jsem začal shánět JBuildera, na Borlandech jsem sehnal verzi 2005, po mailové registraci (zadal jsem ten samý mail, co pro Kylix) jsem stáhl cca 90MB balíček, instalace v pohodě z mc, skončil mi v /opt/Borland/JBuilder2005. Jelikož jsem zatim vždy psal v nějakém editoru (třeba Textpadu), tak na to koukám drobet divně, do virtuozity mi chybí čas. Klávesové zkratky jako kdysi v Borlandím GUI zůstávají. Zítra ještě projdu nastavení cest, zda není třeba (javac a java není zatím dostupné). P.S. to abych možná zved počet ploch ze 6 výš? Teď už je mám všechny přidělné.
Nějak se mi "rozpadala" Mozilla 1.7.8, dělá mi to náhodně, dnes už asi popáté, používám tak 6-10 tabů, občas mi slítne. Tak jsem ji spustil z konzole ... a vidím segmentation fault. Tak přece jen konečně následoval ugrade.
Díky xKeshovi jsem objevil web se starými filmy a jeden docela dlouhý konečně stáhl, Santa Claus conquers the Martians. Prý to je americká klasika, tak budu mít na čem pilovat anglinu a poznávat, čím jsou děti kojené . Na IMDB má ovšem 2.2 z 10, tak to asi žádná kvalita nebude
Tímto bych mu chtěl i skromně poděkovat.
To jako tento server a spamu tu přibývá. Ať už of topic témat nebo dokonce i reklam. No, kéž by to tak bylo a mělo to jen jednostranou tendenci (ten růst popularity).
Dělaj mi radost, mravenečci z Kitaje, pěkně vystrkujou růžky z pod ochranného příkrovu zemské atmosféry. Těším se na záběry z osidlování Měsíce, že se jich dožiju, pokud vše půjde dál takovým tempem.
Objevil jsem jeden článek o Španělské chřipce, sice jsem něco zaslechl v řečech během snad posledních čtrnácti dnů, ale nějak jsem to nevnímal. Teď podle tohodle článku to vypadá, že to asi bude pěkný "mazec"?
Byl jsem dnes na zápisu na ČVUT, velice mne potěšilo, že se prý nedokončené studium před 1.1.1999 nuluje - nebude se započítávat do Matriky studenta. Tj. za ony semestry nebudu muset dříve platit při překročení nynějšího studia.
Asi se rozhoupám a časem pořídím něco na čtení manuálů atd., našel jsem něco od Siemense a Aceru, tak dva koně mám. Ještě zjistit, jak by na tom fachal linux. Wifi chci zatím hlavně pro ověření signálu u našeho AP, časem se bude hodit ve škole. Na webu se časem kouknu, co je k dispozici a ověřené. Vzhledem k rozšiřování funkcí mobilů nehodlám do toho moc vrážet.
Zaslechl jsem na Radiožurnálu zprávu o dokončení železnice z Číny do Lhasy, hlavně mne dostalo, že stavba měla trvat do roku 2010, kdežto KS Číny rozhodla letos, že to musí být hotovo do dnešního dne a tak se i stalo. Pomocí Googlu jsem snad našel nějaký článek. Stavba vede převážně na věčně zmrzlé půdě přes 4000 m.n.m., vrchol je nad 5000 m.n.m.
Podruhé se vrhám do zprovoznění kernelu 2.6.13 u sebe. Na DigitalHermitu jsem našel schopný návod.
Pro sebe i další pokoušející zatím neznámé zde zapisuji všechny kroky.