Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zase jsem něco podnik v linuxu, konečně jsem se dokopal k aktualizování mojí deset jedničky, věděl jsem něco o importu klíčů, zatim jsem neuspěl - asi, jelikož rpm -qa gpg-key
mi nic nevypisuje. Ovšem pouze u jen jediného z asi 312 balíčků mi to zařvalo na chybějící/vadný podpis. Importoval jsem klíče v průběhu stahování balíčků, nějak jsem rozpačitý, že klíčy k FC mají formát GPG-... a k MDK jsem nic takového nenašel, jen pubkey
a pubkey2
. Budu pátrat dál.
Stáh jsem a spustil cd Ábíčka, docela jsem zíral, jaká je to pěkná grafika, přece jen je poznat vývoj, tak mam po čem šilhat. Už představování desktopů v jednom blogu bylo fajn na pokoukání. Dokonce i DVD B.B.Kinga mělo v xine menu .
Objevil jsem, že prý liché jádro v 2.6.* verzi je ostré, tak to zkusím brzo nainstalit svoje první, 2.6.13.
Tiskni
Sdílej:
Napadlo mne, že si mohu psát do blogu zajímavé postupy, jelikož stačí dát odložit a zůstane to jako moje privátní poznámka - než to nějak uzraje.
Teda, nestraš ... 100kB/s??? Dam vědět, zatim.
Jádro 2.6.13 konečně rozchozeno, rychlost u usb jsem zkoušel pomocí této konstrukce:
date && dd if=/dev/zero of=soubor6 count=400000 && date && ls s* -la výsledek je
Út říj 4 08:49:14 CEST 2005 400000+0 vstoupivších záznamů 400000+0 vystoupivších záznamů Út říj 4 08:49:42 CEST 2005 -rwxr--r-- 1 root root 119 dub 29 12:24 sitovka* -rwxr--r-- 1 root root 204800000 říj 4 08:49 soubor6* -rwxr--r-- 1 root root 47039 zář 22 11:59 sv.gif* [root@Kvach flashka]#Jádro se mi hlásí jako Linux Kvach 2.6.13 #1 Mon Oct 3 22:02:27 CEST 2005 i686 AMD Sempron(TM) 2300+ unknown GNU/Linux
Tak nevim, vychází mi to nějak vysoká rychlost? 200MB/28s
P.S. podle make file mám verzi kernelu:
VERSION = 2 PATCHLEVEL = 6 SUBLEVEL = 13 EXTRAVERSION = NAME=Woozy Numbat
Ten link jsem pěkně zpackal . Odkaz na diskusi je tento.
Na AVC na ČVUT jsem objevil - díky jednomu odkazu odsud - video s kompilováním kernelu, tak ho už stahuju.
Konečně jsem zkusil nějaké inteligentnější stahování, akorát mi v Kgetu chybí nastavení maximální rychlosti.
Tak jsem 2.6.13 zkusil, boot mi končí hláškou "Kernel panic - not syncing: VFS: unable to mount root fs on unknown block (3,7)", tak jdu kompilovat znova , mám dojem, že nemám v jádru podporu file systému - ReiserFS (musí být jako modul, jak se píše, nebo v jádře?)
Nechtěl jsem procházet celé menu a tak jsem to asi po 15 minutách "odbouch" a zkusil, co to udělá ... a vidím
Hledám na Ábíčku, co to jsou ty čísla v závorkách, našel jsem aspoň tohle, kde jsou podobná čísla.
Zjišťuji, že je to docela často řešená závada.
P.S. zase vidím, že levné a rychlé řešení je na nic