plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zase jsem něco podnik v linuxu, konečně jsem se dokopal k aktualizování mojí deset jedničky, věděl jsem něco o importu klíčů, zatim jsem neuspěl - asi, jelikož rpm -qa gpg-key
mi nic nevypisuje. Ovšem pouze u jen jediného z asi 312 balíčků mi to zařvalo na chybějící/vadný podpis. Importoval jsem klíče v průběhu stahování balíčků, nějak jsem rozpačitý, že klíčy k FC mají formát GPG-... a k MDK jsem nic takového nenašel, jen pubkey
a pubkey2
. Budu pátrat dál.
Stáh jsem a spustil cd Ábíčka, docela jsem zíral, jaká je to pěkná grafika, přece jen je poznat vývoj, tak mam po čem šilhat. Už představování desktopů v jednom blogu bylo fajn na pokoukání. Dokonce i DVD B.B.Kinga mělo v xine menu .
Objevil jsem, že prý liché jádro v 2.6.* verzi je ostré, tak to zkusím brzo nainstalit svoje první, 2.6.13.
Tiskni
Sdílej:
Napadlo mne, že si mohu psát do blogu zajímavé postupy, jelikož stačí dát odložit a zůstane to jako moje privátní poznámka - než to nějak uzraje.
Teda, nestraš ... 100kB/s??? Dam vědět, zatim.
Jádro 2.6.13 konečně rozchozeno, rychlost u usb jsem zkoušel pomocí této konstrukce:
date && dd if=/dev/zero of=soubor6 count=400000 && date && ls s* -la výsledek je
Út říj 4 08:49:14 CEST 2005 400000+0 vstoupivších záznamů 400000+0 vystoupivších záznamů Út říj 4 08:49:42 CEST 2005 -rwxr--r-- 1 root root 119 dub 29 12:24 sitovka* -rwxr--r-- 1 root root 204800000 říj 4 08:49 soubor6* -rwxr--r-- 1 root root 47039 zář 22 11:59 sv.gif* [root@Kvach flashka]#Jádro se mi hlásí jako Linux Kvach 2.6.13 #1 Mon Oct 3 22:02:27 CEST 2005 i686 AMD Sempron(TM) 2300+ unknown GNU/Linux
Tak nevim, vychází mi to nějak vysoká rychlost? 200MB/28s
P.S. podle make file mám verzi kernelu:
VERSION = 2 PATCHLEVEL = 6 SUBLEVEL = 13 EXTRAVERSION = NAME=Woozy Numbat
Ten link jsem pěkně zpackal . Odkaz na diskusi je tento.
Na AVC na ČVUT jsem objevil - díky jednomu odkazu odsud - video s kompilováním kernelu, tak ho už stahuju.
Konečně jsem zkusil nějaké inteligentnější stahování, akorát mi v Kgetu chybí nastavení maximální rychlosti.
Tak jsem 2.6.13 zkusil, boot mi končí hláškou "Kernel panic - not syncing: VFS: unable to mount root fs on unknown block (3,7)", tak jdu kompilovat znova , mám dojem, že nemám v jádru podporu file systému - ReiserFS (musí být jako modul, jak se píše, nebo v jádře?)
Nechtěl jsem procházet celé menu a tak jsem to asi po 15 minutách "odbouch" a zkusil, co to udělá ... a vidím
Hledám na Ábíčku, co to jsou ty čísla v závorkách, našel jsem aspoň tohle, kde jsou podobná čísla.
Zjišťuji, že je to docela často řešená závada.
P.S. zase vidím, že levné a rychlé řešení je na nic