plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Mladí ještě nepřemýšlí a staří už nepřemýšlí ... o životě , anebo se to na nich tak neprojevuje. A ostatní maj zřejmě krizi středního věku. A někdo je mladý a někdo mladý duchem. Pozoruju, že mám nějaké lidi čím dál víc radši, pro to, čím jsou, akorát je mi blbé to přiznat
Přátelé přišli, zůstali či odešli. Na některé lze jen vzpomínat, další snad ještě potkám. I oni jsou těmi, v jejichž přítomnosti srdce poskočí. Občas mne to štve, kde že jsou, když slib zůstavá slibem. Dvakrát, třikrát lze uhánět. Víc krát se mi to nezdá. Prostě až bude příležitost, tak se třeba zadaří.
Pátrám, kde jsou meze mezi mojí a druhého svobodou, vůlí a chutí. Pozoruju, jak moc se liší pozorovaný svět od toho, jak byl v "dětství" líčen. To už pak i mívám chuť i vyprávět broučkovi Cimrmanovské pohádky, třeba "Jak ještě do větší bídy přišel". No, ještě to neni na pořadu dne, nejdřív bude nutno vytvořit nějakou důvěru ve svět u mimi a pak teprve případně ukazovat pochybnosti.
Napadlo mne napsat takovou koláž myšlenek mj. jako odpověď na některé moc pěkné zdejší zápisky. Krom toho, já na to přijdu, jak to těm potvorám dát najevo, že je s nima dobře Snad v Nezralých malinách jsem takové vyrovnávání se viděl poprvé.
EDIT Zapomněl jsem doplnit ještě jeden dojem ... McCartney hrál v Budapešti po Georgově smrti na ukulele pro něj Something ... a následující "jen" vyjadřuje mé pocity.
There are places I'll remember
All my life though some have changed
Some forever not for better
Some have gone and some remain
All these places have their moments
With lovers and friends I still can recall
Some are dead and some are living
In my life I've loved them all
(The Beatles, Rubber Soul, In My Life)
Tiskni
Sdílej:
V tom by mohlo bejt i to, že si už (ještě) nechceme nebo nedokážeme z nepřátel dělat přátele?
To je jako základ na dost dlouhou debatu. Zda je člověk dobrý či ne, jak nás ovlivňují chvilkové rozmary nálad, tedy třeba impulzivnost, jak moc si jde za svým, myslí na budoucnost a do hloubky.
Co třeba kdyby žili lidi 500 let, tak by se snad víc kladl důraz na pořádnou výchovu. zakotvení zásad a vytvoření nějakých základů pro život. Tedy tehdy by si snad více mohli vážit těch příjemných, vlastně všeho příjemného, trvalého, co je bude provázet. A proč by se vlastně nemohli chovat tak už teď? Snad je lepší milovat, než nenávidět? Nebo to dokáže strávit člověka úplně stejně?
Fakt si netroufám odhadnout rovnoměrnost rozožení optimističtějších a těch smutnějších a třeba horších. Nějak mi přijde, že na rozdíl od skepse poznávám čím dál víc fajn lidí. Třeba je to tim, že už rovnou a třeba nevědomky provádím jakýsi výběr.
Vždycky když si uvědomím, že mám kolem sebe hodně dobrých přátel, je mi dobře. Skepse mne přešla.
A co se týče mladistvosti ducha, mladší už být ani nemůžu. S malým dítětem to asi jinak nejde. Už se těším až bude mít šlapací auto
Jj, tohle si taky myslím a praktikuju.
No, pocit, že končim pubertu a že jsem jakž takž dospělý, ten jsem měl kolem 30.
A ta hravost, ta mi přijde vhodná proti stárnutí, dědkovatění, jako podpůrné chování pro užívání si života, realizování se. Pokud jsme tu fakt jen jednou, tak nevidím jiné východisko.
Dagu, dík za inspiraci, to je prostě žůžo
"Copak je to tady? Lidská bytost, nebo něco jí velmi velmi podobné. Kalendářní věk: tak pětadvacet, biologický věk čtyřicetsedm. Trpí nadváhou a je zbytečně ošklivý, jinak bych ho doporučil do muzea. Kromě toho nemá žádnou hodnotu."
Řekněme, že se takhle cítí momentálně moje duševno. No a samozřejmě také každé pondělí ráno.
Jinak samozřejmě chodim v dešti, brouzdam příbojem, čůrám proti větru a hrdě se dívám do hlavně, když jí na mě někdo míří.