Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Mladí ještě nepřemýšlí a staří už nepřemýšlí ... o životě , anebo se to na nich tak neprojevuje. A ostatní maj zřejmě krizi středního věku. A někdo je mladý a někdo mladý duchem. Pozoruju, že mám nějaké lidi čím dál víc radši, pro to, čím jsou, akorát je mi blbé to přiznat
Přátelé přišli, zůstali či odešli. Na některé lze jen vzpomínat, další snad ještě potkám. I oni jsou těmi, v jejichž přítomnosti srdce poskočí. Občas mne to štve, kde že jsou, když slib zůstavá slibem. Dvakrát, třikrát lze uhánět. Víc krát se mi to nezdá. Prostě až bude příležitost, tak se třeba zadaří.
Pátrám, kde jsou meze mezi mojí a druhého svobodou, vůlí a chutí. Pozoruju, jak moc se liší pozorovaný svět od toho, jak byl v "dětství" líčen. To už pak i mívám chuť i vyprávět broučkovi Cimrmanovské pohádky, třeba "Jak ještě do větší bídy přišel". No, ještě to neni na pořadu dne, nejdřív bude nutno vytvořit nějakou důvěru ve svět u mimi a pak teprve případně ukazovat pochybnosti.
Napadlo mne napsat takovou koláž myšlenek mj. jako odpověď na některé moc pěkné zdejší zápisky. Krom toho, já na to přijdu, jak to těm potvorám dát najevo, že je s nima dobře Snad v Nezralých malinách jsem takové vyrovnávání se viděl poprvé.
EDIT Zapomněl jsem doplnit ještě jeden dojem ... McCartney hrál v Budapešti po Georgově smrti na ukulele pro něj Something ... a následující "jen" vyjadřuje mé pocity.
There are places I'll remember
All my life though some have changed
Some forever not for better
Some have gone and some remain
All these places have their moments
With lovers and friends I still can recall
Some are dead and some are living
In my life I've loved them all
(The Beatles, Rubber Soul, In My Life)
Tiskni
Sdílej:
V tom by mohlo bejt i to, že si už (ještě) nechceme nebo nedokážeme z nepřátel dělat přátele?
To je jako základ na dost dlouhou debatu. Zda je člověk dobrý či ne, jak nás ovlivňují chvilkové rozmary nálad, tedy třeba impulzivnost, jak moc si jde za svým, myslí na budoucnost a do hloubky.
Co třeba kdyby žili lidi 500 let, tak by se snad víc kladl důraz na pořádnou výchovu. zakotvení zásad a vytvoření nějakých základů pro život. Tedy tehdy by si snad více mohli vážit těch příjemných, vlastně všeho příjemného, trvalého, co je bude provázet. A proč by se vlastně nemohli chovat tak už teď? Snad je lepší milovat, než nenávidět? Nebo to dokáže strávit člověka úplně stejně?
Fakt si netroufám odhadnout rovnoměrnost rozožení optimističtějších a těch smutnějších a třeba horších. Nějak mi přijde, že na rozdíl od skepse poznávám čím dál víc fajn lidí. Třeba je to tim, že už rovnou a třeba nevědomky provádím jakýsi výběr.
Vždycky když si uvědomím, že mám kolem sebe hodně dobrých přátel, je mi dobře. Skepse mne přešla.
A co se týče mladistvosti ducha, mladší už být ani nemůžu. S malým dítětem to asi jinak nejde. Už se těším až bude mít šlapací auto
Jj, tohle si taky myslím a praktikuju.
No, pocit, že končim pubertu a že jsem jakž takž dospělý, ten jsem měl kolem 30.
A ta hravost, ta mi přijde vhodná proti stárnutí, dědkovatění, jako podpůrné chování pro užívání si života, realizování se. Pokud jsme tu fakt jen jednou, tak nevidím jiné východisko.
Dagu, dík za inspiraci, to je prostě žůžo
"Copak je to tady? Lidská bytost, nebo něco jí velmi velmi podobné. Kalendářní věk: tak pětadvacet, biologický věk čtyřicetsedm. Trpí nadváhou a je zbytečně ošklivý, jinak bych ho doporučil do muzea. Kromě toho nemá žádnou hodnotu."
Řekněme, že se takhle cítí momentálně moje duševno. No a samozřejmě také každé pondělí ráno.
Jinak samozřejmě chodim v dešti, brouzdam příbojem, čůrám proti větru a hrdě se dívám do hlavně, když jí na mě někdo míří.