Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
s/"mě"/"mně"w4rr10r, zaujímavé, toto selektívne vychytávanie blšiek, a keby po niektorých príspevkoch liezli aj rusi, deratizátori to blahosklonne prehliadnu - lebo tento má iba dysortografiu, ale inak je "náš"? :)) Mě - mně... už tisíckrát som si overovala, kedy sa to ako správne píše a vždy to zabudnem:). Okrem toho človek urobí neraz chybu z celkom nevysvetliteľných dôvodov, hoci pozná pravidlo a správnu formu ovláda. Ja sa nezdržím len vtedy, keď v jednej vete niekto urobí nad 5 hrúbok:)).
epic failčo to znamená? že niekto iba vydarene (presnejšie w4rr10r) srandoval?:)
epic failnebo wat?
Pokud vám internetové vtípky, takzvané memy, nic neříkají, pak utečte, dokud můžete. Zdroj: http://technet.idnes.cz/internetove-memy-0z1-/sw_internet.aspx?c=A120815_190010_sw_internet_pkaVětšina populárních memů a na nich založených vtípků je ... kaleidoskopem narážek na život jejich největších fanoušků: studentů, hráčů počítačových her, fanoušků IT, fanoušků populární kultury, čtenářů komiksů apod. Proto najdeme mezi memy takové archetypální postavy, jako líného studenta, příliš přítulnou/hysterickou přítelkyni, holku, co využívá důvěru zamilovaného chlapce, učitelku, která přidává zbytečné úkoly, správného chlapíka, prevíta, puberťáky, vyhulence a podobné postavičky, typické řekněme pro studentský život. .. Ovlivňuje to nicméně zastoupení různých typů vtípků, na memech založených. Pro to, aby je někdo mohl chápat nebo vytvářet, musí u počítače strávit nemalé množství času. A ten se dá strávit i jinak.
že to trápí zrovna vás, mne nechává slovenská gramatika úplně chladnýmTo je asi tým asymetrickým vzťahom medzi Č a S (mladí to majú možno už inak:). A potom tiež tým, že čítam tam v češtine ako v slovenčine, takže ma niektoré gramatické javy v češtine odlišné od slov. prirodzene zaujmú. Napr. minule ma zaujala tá hádka ohľadne presidenta a prezidenta, socializmu a socialismu... a jedna poznámka, že akási snobská pani učiteľka odporúčala archaickú formu ako vhodnú pre tých vzdelaných:). Tak to mi pripomenulo malíček distingvovane odtiahnutý od uška šálky.-). My sme sedliaci, tak máme jednoducho prezidenta (aj keď je to gašparko:)) a nad debilizmom, čo tu vládne, sa príliš nepozastavujeme.
Geek aspoň zřejmě nebude retardovaná afektovaná matka.je mi lito, ze jsi mel takove detstvi ...
Dcera dotyčné do svých šestnácti let například nejela sama vlakem, protože by tam mohl čekat pedofil.iná by sa v šestnástich už na to tešila:)
Setkávám se pravidelně s takovými, které nepustí svého syna v 17 nebo i 18 letech na FF cony a podobné akce.Pozor! Tohle ovšem nesouvisí se samostatností jedinců, nýbrž s takzvanou společenskou vhodností. Sám v něčem takovém žiju a měl jsem takového kamaráda. Pro takové rodiče je naprosto nepřípustné aby se jejich potomci v takovém věku věnovali činnosti jako je sdružování podivínů na Conech (lítat v hadrech jako má Jamis někde na veřejnosti = společenská sebevražda) a místo toho je nutí k jiným společenským činnostem, které jim přijdou mnohem vhodnější (rozuměj přívětivější k jejich veřejnému imidži) zahrnující třeba vesnické ožíračky, spářky, apod. Někdy bych přál vidět. Naprosto úžasné.
Zkus něco takového v běžné veřejnosti a uvidíš ten shitstorm.Tohle presne delam a beru to spise jako narocny vrcholovy sport (tzn. prakticky vyznam zadny, ale clovek se procvici, pobavi a nekdy se dokonce objevi vyjimka a opravdu to vyjde :-O).
To nemá nějaká kampaň (sebelepší) šanci změnit.V mem pripade se snazim udelat co nejvice jeste predtim nez emigruji (hodlam do 3 let byt nadobro pryc). Tedy alespon dobry pocit, ze jsem neco udelal narozdil od 99% populace CR, ktera rekne, ze to nema cenu, ze se stejne nic nezmeni (skoda, ze se takhle zachova tech 99% - pak maji skutecne pravdu, ze se nic nezmeni
Tohle presne delam a beru to spise jako narocny vrcholovy sportJednoduché vysvětlení: Si masochista.
V mem pripade se snazim udelat co nejvice jeste predtim nez emigruji (hodlam do 3 let byt nadobro pryc).Protože jinde je to o mnoho lepší. Ale co, říká se že člověk se učí dokud neumře, takže proč se nevyškolit o zajímavé zkušenosti.
Protože jinde je to o mnoho lepší.V tom, co ja pozaduji (to neni pouze skolstvi
Domyslel jsi to, co jsi napsal? Pokud mívaj chytrý lidi chytrý děti, proč by je měl vychovávat někdo jiný?Ok, tak prvně: Na nějaké IQ nevěřím. Dle mého názoru je to jen hodnota k porovnávání pro ty co při porovnání délky penisu propadli a aby se necítili ukřivděni, tak si také vymysleli něco k porovnávání. Zadruhé: Kde si přišel na to že si chytrý člověk? Nebo že jsou tvoje děti chytré? Ať to trošku rozvedu: Spousta rodičů vidí svoje děti jako svoje nesplněné sny. Když já měl rád knížky, moje dítě přece taky musí milovat knížky, když já miluju techniku nebo počítače… Prostě rodiče vytvářejí na své děti tlak v tom co by měli mít rádi, co by měli dělat, začnou mu organizovat život, atd. Většinou to způsobuje nenapravitelné škody v mozku, které si potom jedinec táhne celý život sebou (sám bych mohl vyprávět). No prostě výchova absolutních magorů. A tohle nejvíc právě sleduju u geeků (jako jste vy dva). Pak bývá většinou pro takové rodiče zklamáním když dítě vyroste do puberty a začne odmítat vše co mu rodiče tak vehementně celý život nutili včetně rodičů samotných. Měl by si rád klavír kdyby tě rodiče na něj nutili celý život hrát? A co když tvoje dítě bude blbé? Svrhnete ho společnými silami ze skály nebo jen pošlete do vyhnanství? Rodiče by měli naučit své děti správným morálním hodnotám, nějaké té zručnosti, měly by ho mít rádi a zbytek by měli nechat na dítěti samotném.
Mno a to ještě asi nevíš, z čeho ten recesisický článek vznikl. A to už taková sranda není
Tak ono se to už naštěstí řeší v novém občanském zákoniku....lebo nemám čo robiť:)), prečítala som si váš nový Občiansky zákonník, a nič podobného som v ňom nenašla... keby áno, tak už nadobudnem definitívne pocit, že svet sa načisto zbláznil a najlepšie by bolo emigrovať niekam z jeho dosahu:)
...a najlepšie by bolo emigrovať niekam z jeho dosahu:)Pokud dosah znamena par set km, pak lze na par tydnu/mesicu "emigrovat"
Zadruhé: Kde si přišel na to že si chytrý člověk? Nebo že jsou tvoje děti chytré? Ať to trošku rozvedu: Spousta rodičů vidí svoje děti jako svoje nesplněné sny. Když já měl rád knížky, moje dítě přece taky musí milovat knížky, když já miluju techniku nebo počítače… Prostě rodiče vytvářejí na své děti tlak v tom co by měli mít rádi, co by měli dělat, začnou mu organizovat život, atd. Většinou to způsobuje nenapravitelné škody v mozku, které si potom jedinec táhne celý život sebou (sám bych mohl vyprávět). No prostě výchova absolutních magorů.+1
A tohle nejvíc právě sleduju u geeků (jako jste vy dva).Nejsem si jisty, protoze neznam presnou definici geeka (stejne jako neznam definici chytreho, blbeho, atd. cloveka).
Pak bývá většinou pro takové rodiče zklamáním když dítě vyroste do puberty a začne odmítat vše co mu rodiče tak vehementně celý život nutili včetně rodičů samotných. Měl by si rád klavír kdyby tě rodiče na něj nutili celý život hrát? A co když tvoje dítě bude blbé? Svrhnete ho společnými silami ze skály nebo jen pošlete do vyhnanství? Rodiče by měli naučit své děti správným morálním hodnotám, nějaké té zručnosti, měly by ho mít rádi a zbytek by měli nechat na dítěti samotném.+1
Nevěříš na IQ nebo na to, že jde změřit nebo vyhodnotit?
IQ je jen berlička pro lidi, kteří mají rádi všechno jednoduché a převedené na jednu číselnou hodnotu, kterou lze snadno porovnávat, udělat podle ní žebříček a vytahovat se s ní. Ono je nakonec jedno, jestli někdo poměřuje lidi stavem konta, výší ročního příjmu nebo výsledkem jakéhosi pochybného testu. Je to úplně stejně snobské a omezené. Hodnotu člověka nemůžete vyjádřit jedním číslem, a to ani když budete hodnotit jen jeho inteligenci.
To máš těžký.Nevím jak Kubeček, ale já teda ani ne.
Když už se tu bavíme o nadání, tak něco bych zmínit mělIneligence nějak souvisí s nadáním k čemukoliv? No tak či tak se na to příliš upínáš a skončíš zklamán. Tolik říkají zákony přírody a schválnosti.
IQ je jen berlička pro lidi, kteří mají rádi všechno jednoduché a převedené na jednu číselnou hodnotu, kterou lze snadno porovnávat, udělat podle ní žebříček a vytahovat se s ní.Ono jde spíše o celospolečenský problém vnímání inteligence. Jakoby inteligentní a šikovní lidé měli být ti co nás všechny spasí (ještě doplním, že ve správných rukou, protože samozřejmě inteligentní a šikovní lidé nemají právo rozhodovat o svých činech nýbrž musí být integrování do procesu nárůstu celospolečenského blaha). To tu potom máme zástupy inteligentních, krásných a bohatých lidí (jako je Hulán nebo Kaluža). Akorát při té své inteligenci za celou historii lidstva ještě nikdo nevmyslel co s tou armádou blbých a škaredých jedinců. A ne že by se to už nezkoušelo. Bohudík, že nedovedeme efektivně vpravovat implantáty, protože to vim naprosto přesně jak by tady vypadalo.
Z toho pohledu mne zajímá, jak si takovou výhodu udržet, aby to pořád byla výhoda.Kdyby to slo, nerikame tomu procesu evoluce, ale stagnace.
Nevěříš na IQ nebo na to, že jde změřit nebo vyhodnotit?Ale jo. Změřit a vyhodnotit to půjde určitě. Spíš nevěřím, že by to číslo mělo jakoukoliv vypovídající hodnotu o čemkoliv.
vnímám, že lidé tomu hodnocení (=IQ) přisuzují jisté projevy a nacházím je u sebe.Však právě a to je druhá chyba.
že nějaké nadání umožňuje snadnější pochopení faktů, schopnosi vyvozovat i hezčeji se projevovat v čemkolivA kde bereš tu jistotu, že když toto nadání máš ty, že ho má i tvůj potomek?
Čekam, že malej si to svoje najde a já se mu hlavně snažim ukazovat, co mi přijde pěkné. Ukazovat mu, jaké pěkné základní kameny lze dát do sklenice životaJen říkám, že hranice mezi „snažim ukazovat“ a „cpu mu svůj světonázor od rána do večera“ není ostrá a jasně zřetelná. Já jen dle projevů na portále teda pozoruju něco jiného než jen snahu ukazovat. Ale suit yourself. Je to váš potomek, ne můj.
Noo, ohledně vzdělávání jsem narazil na Zpověď: Opravoval jsem přímačky na gympl...
Popravdě, nechápu, jak můžou nechat takového frustráta vůbec učit...
Jakkoli nemám o našem vzdělávacím systému valné mínění, kdybych si měl vybrat mezi jím a Mensou…Asi bych volil nějaký kompromis, od obojího něco. A musím říct, že začátky na normální základce, kde většina předmětů byla o tom nudit se, zatímco se ostatní patlají s něčím, co člověk buď už umí nebo pochopí za pár minut z knížky (typicky matematika, angličtina nebo cokoli ukrutně těžkého z češtiny jako je větná stavba). Jedna věc je, že by se člověk měl v brzkém věku naučit snážet opruz, protože v životě ho snášet prostě bude muset. Druhá věc je, že by mu to nemělo zabírat veškerý čas, což typicky způsobuje kolize odpoledky se zájmovou činností, která často vzniká během roku, kdy už s tím nejde nic dělat. To, že jsem zdrhnul po 5. třídě z normální základky byla celkem záchrana, protože tím jsem se dostal mezi lidi, se kterými jsem si měl aspoň, co říct. Zdrhutí v půlce osmiletého gymplu pomohlo ještě o kousek víc. A přístup na internet, škoda mluvit.
Zdrhutí v půlce osmiletého gymplu pomohlo ještě o kousek víc.Ty uz si sel v 15. na vejsku? Musel jsi delat nejake zvlastni zkousky, nebo si sedli na prdel z toho jak ses chytrej?
Ty uz si sel v 15. na vejsku?Bohové. Šel jsem na jiný (čtyřletý) gympl. Pomohlo vypadnout ze stereotypu. Najít nové lidi, bavit se s těmi starými jen když se mi chce, atd, není třeba v tom hledat nějakou velkou vědu. Každopádně ač mi tvrdili, že z osmiletého na čtyřletý je krok zpět, potkal jsem podle mě i některé zajímavější lidi než předtím, i když to se těžko hodnotí.
ukrutně těžkého z češtiny jako je větná stavbači to tak ú p l n e chápeš, tým by som si na Tvojom mieste nebola taká istá:), je dosť odvážne to vyhlásiť, napr. či dokážeš v ž d y určiť, kedy ide o polovetnú konštrukciu a kedy o vedľajšiu vetu, druh doplnku a pod., o tom si dovolím pochybovať - pretože je to niekedy fakt riadny boršč
Otázka znie, či má byť trieda zmiešaná, alebo majú byť žiaci do tried vyberaní a roztriedení na homogénnejšie skupiny podľa nadania a prospechu.Rozdělit děti podle nadání a prospěchu je zhola nemožné, protože nadání a prospěch neprojevují dostatečnou vzájemnou závislost.
A on teraz spätne hovorí, že by mu bolo vyhovovalo to, čo sa volá integrované vyučovanie.Docela věřím, že by mu to vyhovovalo :).
Rozdělit děti podle nadání a prospěchu je zhola nemožné, protože nadání a prospěch neprojevují dostatečnou vzájemnou závislost.To si ja samozrejme uvedomujem, že prospech neodráža schopnosti a nadanie a že hodnotenie je i pri najlepšej vôli subjektívne. Každý a každá škola bude mať aj napriek všetkému tomu uvedenému nižšie inak nastavenú latku - a ak by na ňu nedosiahol, tak si k nej pristaví vedro...a bude sa tváriť, že ak je všetko podložené bezchybnou dokumentáciou, všetko je ako má byť... (ale to by teda najmenej román, školstvo má všetky choroby, ktorými trpia ostatné spoločenské inštitúcie...). Nás ale vtedy do tých A-čiek, B-čiek delili asi hlavne podľa toho subjektívneho hodnotenia. Medzi tými v prospechu lepšími boli nadaní - aj len "bifľoši", ktorí sa drvili mechanicky. Niektorým nadaným sa v škole nepáčilo, a tak šli na učňovku, aby mali školu z krku. Niektorí nenadaní chceli mať titul a aj si svoje cieľ splnili. Tak ako to býva,len máloktorý talent sa uplatnil (dosť o tom rozhodujú všelijaké náhody a ľudia, ktorí vás niekam šťastnou náhodou posunú...). Niekto tu odkazoval na diskusiu o českom školstve, zbežne som sa na to pozrela, aj u nás zrejme nejaká "rádoby" diskusia akože prebehla, ale neviem, kde a s kým a kto taký neodtrhnutý od skutočnosti z nej urobil závery; všetky tie múdre veci, "tvorba kurikulárnych dokumentov a implementácia inovačných edukačných metód rozvíjajúcich tvorivosť žiakov", ktoré sú predmetom "okrúhlych stolov" u vás, celonárodné štandardy, štátny vzdel. program, školské vzdel. programy, cieľové požiadavky, kľúčové kompetencie, zäväzné metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu, ktorých dôsledkom je smiešna testománia a naháňanie známok, aby sa "zdokladovalo" skúšanie a učiteľ bol "krytý""maturity po novom, sú učene sformulované v neprehľadných haldách školských dokumentov, a je to, slušne povedané,na prd. Realita je drsnejšia, než si ktokoľvek zvonku dokáže predstaviť. To ITV nie je škola hrou... Nemáte klasické hodiny, môžete postupovať svojím tempom a podľa toho, čo vás práve zaujíma. Učiteľ je ten, čo podnieti, navedie, poradí...Ak je to "hra", tak preto, že to učenie nie je pociťované ako nepríjemná povinnosť, aby som dostal dobrú známku, ale ako zábava... učiť sa kvôli pôžitku z učenia som pokladala u toho syna za dôležitejšie ako 4 z matiky:).
nadanie a že hodnotenie je i pri najlepšej vôli subjektívne.Ani ty objektivnější formy hodnocení ve škole nemívají žádnou zvláštní paralelu s nadáním.
Nás ale vtedy do tých A-čiek, B-čiek delili asi hlavne podľa toho subjektívneho hodnotenia.To by mělo být trestné.
Realita je drsnejšia, než si ktokoľvek zvonku dokáže predstaviť.Nemám pocit, že bych měl mezi svými známými mnoho lidí, o kterých se dá říci, že jsou z hlediska vzdělávacího procesu „zvonku“.
Nemám pocit, že bych měl mezi svými známými mnoho lidí, o kterých se dá říci, že jsou z hlediska vzdělávacího procesu „zvonku“.treba skúsiť:)... vzdelávací proces prebieha aj mimo školského systému, ale to je niečo celkom iné
v tom smyslu, ze by neexistoval zadny limit, ktereho se dosahne a pak uz je to v poradku.aj o tom je to integrované vyučovanie, pretože tam môže postupovať podľa indiv. plánu a učiteľ mu môže tú latku posúvať podľa dosiahnutých výsledkov a možností, problém je iba ten, že málo učiteľov je na ITV stavaných, ani ich na to počas štúdia nepripravujú, nemajú ani kde sa to naučiť. Bu´d to majú v sebe - alebo nie ( čo poznám ľudí v školstve, tak to majú v sebe práve tí humanitní:), poznám jednu takú učiteľku RJ-SJL a výtvarnej a ešte jednu výtvarníčku... a ostatní by to nezvládli).
na dosazeni rozumne urovne v cemkoliv musite od jisteho okamziku prestat s "hrou" a zacit na sobe pracovat systematicky. Takze ty "skoly hrou" jsou sice hezke, ale je to jen dil skladacky, IMHO.naprosty souhlas. Kdyz jsme u te menzy, moje pozorovani je, ze hodne lidi s vysokym IQ ma prave se systematickou praci na nejakem problemu nebo pri studiu docela problem, takze v zivote pak nejsmysluplnejsi cinnost co delaji je sledovani mangy a cteni sci-fi. Mozna je to nejaka porucha, ktera doprovazi vysokou inteligenci (nebo spis vysoke IQ
- drtivá většina dětí nesnáší školu (kdybychom měli vězení rádi, nemělo by smysl) - po ukončení školní docházky jsou z krásných šťastných dětí pouze obyčejní dospělí (totéž dělají vězení – převychovávají lidi) V tomto bodě školství porušuje základní ústavní práva člověka. Jak nás může někdo do něčeho vůbec nutit? Kde zůstala naše svoboda?A v tomhle duchu se to nese cele. Navic tam autor vlastne nema ani jednu vec kterou by skolam vycital se kteryma se da neco delat. Nevadi mu, ze vzdelani probiha tak nebo onak, vadi mu, ze skoly vubec existuje.
1) Tvrzeni ze vsichni dospeli jsou nudni, nejsou zvedavi a nezajimaji je nove veci. WTF?Pro nadpolovicni cast rodicu v CR to 100% plati (viz. informace, clanky, videa atd. na strankach v postu 52).
2) Skola je od toho aby branila detem poznavat veci?V CR je skolsky system bohuzel presne takto nastaven (viz. linky vyse).
3) Deti se uci v cele tride to same proto, ze vam skolstvi chce rdelat prikori, ne z praktickych duvodu.Pokud budeme chapat skolstvi jako system, pak ano. Pokud jako implementaci (tedy ucitele, kteri prichazeji s detmi do styku, pak to pravda neni - plati to jenom u maleho procenta ucitelu, zejmena tech starsich, prezivajicich jeste z dob rezimu).
plati to jenom u maleho procenta ucitelu, zejmena tech starsich, prezivajicich jeste z dob rezimuJen bych si to tak neidealizoval, rodí se i noví.
Jen bych si to tak neidealizoval, rodí se i noví.Jiste, ale zatim je vice tech starsich
Muset chodit do práce znamená pobývat na předem určeném místě, předem určený čas s předem určenými lidmi, které si nevybíráme. Znamená to, že budeme dělat, co nám nadřízený káže a jak to on vyžaduje. Toto je přece definice vězení! Já vím, je to trochu přehnané, ale z pohledu dospělých je práce skutečně určitou formou vězení.
Nevěříte? Tak přidám ještě dva faktory:
V tomto bodě práce porušuje základní ústavní práva člověka. Jak nás může někdo do něčeho vůbec nutit? Kde zůstala naše svoboda?
Ani ne tak srandicky. Jen mi po tom Sajicove prispevku doslo, ze tech deset bodu je opravdu spis takove placani. Bohuzel i ty dalsi clanky na svobodauceni se nesou v podobnem duchu. Takove libive povidani, o tom, ze vlastne neni treba deti cokoliv ucit, ze se to nauci sami.
Ja nevim no. Priznam se, ze jsem se tim zas tak moc do hloubky neprokousaval, ale prijde mi, ze prave v tech clankach toho moc k dizkuzi neni. Ze to je stale stejna smes buzzwordu, ktera se opakuje uz od dob, co jsem chodil ja na gymnazium (cca. 1998-2007).
Bohuzel za tu dobu, se nic z toho nepretavilo do nejake ucelene koncepce. A ze by snad nekdo prisel i s tim, jak hodnotit uspesnost takove koncepce, jake ma mit vysledky, tak to mam pocit, ze uz vubec.
Z toho co pozoruji, tak je v podstate par "dogmat" okolo kterych se to furt toci: 1.] nemeritelnost, kazdej jsem jinej, nemuzeme srovnavat => zrusme jakekoliv srovnavaci metody od znamek po zkouseni, 2.] ucit se je drina - kazdej se uci, jen to co ho bavi => v podstate eliminace jakehokoliv systematickeho vzdelavani, 3.] zadne drceni dat, 4.] temova prace. A naslo by se spoustu dalsich.
Na zaver bych jen dodal, ze si myslim, ze ve vysledku na tom moc nesejde. Uspesnost (at uz platova, nebo merena treba zajimavosti zamestnani) nejak moc nekoreluje s navstevovanou ZS,SS,gymplem nebo VS. A uz vubecne ne s uspechy na techto skolach. Taktez treba bylo v me dobe v oblibe, ze "English is a must.", a kdo nebyl alespon mesic nekde v rodine v USA nebo GB, tak byl out. Opet z hlediska nejakych pozdejsich uspechu je to nezajimave.
Ono obecne se maji rodice tendenci koukat na ruzne instituce jako na zajistovatele uspechu, ale ony to jsou pouze prilezetosti. Takze klidne clovek muze chodit na super skolu, k super uciteli, na super kurzy, ale vubec nic to nezarucuje. Ale cim vice takovych prilezitosti dite dostane, tim vetsi sance, ze nejakou takovou premeni v budouci uspech.
A nakonec snad jedina vec, ktera alespon trochu koreluju se soucasnymi uspechy u mych vrstevniku, tak to bylo to, zda-li meli nejake vlastni zajmy. A je jedno jestli to bylo psani 3D enginu, nebo behani za micudou. Klicove spis bylo, ze to bylo dlouhodobe, a prevazne z vlastni vule.
PS: Nenchci se zastavat dnesniho stavu, ale pokud ho chce nekdo menit, tak ma rict jak, jaky ocekava vysledek, a jak overi, ze ho dosahl. A ze se stav zlepsil, nikoliv zhorsil. (Ano, jsem konzervativec.)
pokud ho chce nekdo menit, tak ma rict jak, jaky ocekava vysledek, a jak overi, ze ho dosahl. A ze se stav zlepsil, nikoliv zhorsil. (Ano, jsem konzervativec.)
Konzervativec? Řekl bych, že tohle je naopak velmi novátorská, možná až buřičská myšlenka. :-)
Ověřitelný a nějak popsatelný výsledek? No hodil by se, moc hodil.Ruzne, prevazne mensi vzdelavaci systemy ve svete (Montessori, Waldorf, atd.)? Dokonce i nektere statni systemy ve svete (severske zeme, Svycarsko atd.)? Overitelnych a popsatelnych vysledku je imho dost, staci hledat. V CR o nicem takovem bohuzel nevim
Ono obecne se maji rodice tendenci koukat na ruzne instituce jako na zajistovatele uspechu, ale ony to jsou pouze prilezetosti. Takze klidne clovek muze chodit na super skolu, k super uciteli, na super kurzy, ale vubec nic to nezarucuje. Ale cim vice takovych prilezitosti dite dostane, tim vetsi sance, ze nejakou takovou premeni v budouci uspech.Ano, mne z kazde diskuze na nize uvedenych strankach vzdy vyplyne, ze problem je v rodicich a ne ani tak ve skole nebo skolskem systemu. Rodice vsak nepredelate, protoze jsou zvykli byt beranky ve state. Proto se mi libi metoda, kdy skolsky system bude tlacit na rodice, aby neco delali a ne na deti. A to tak, aby dite obdrzice obcanku bylo schopno se ve svete jiz vyznat naprosto samo! Odstavec na ktery reaguji totiz popisuje nejpalcivejsi problem dneska. Pouze mizive procento deti prijde do styku s moznostmi sveta v mire odpovidajici normalnimu rozlozeni. Vetsina se setka pouze s naprosto minimalni podmnozinou moznosti a... ze skoly vyjde omezenec, jehoz rodice jsou taktez omezeni a... drtiva cast populace CR je tedy <doplnte si sami>.
PS: Nenchci se zastavat dnesniho stavu, ale pokud ho chce nekdo menit, tak ma rict jak, jaky ocekava vysledek, a jak overi, ze ho dosahl. A ze se stav zlepsil, nikoliv zhorsil. (Ano, jsem konzervativec.)Presne na tyto otazky se odpovida u kulatych stolu a v panelovych diskuzi na Cesko mluvi o vzdelani.
dite obdrzice obcanku
Co prosím?
Nač shazovat člověka, který se snaží příjit na to, co je dobré?s tým súhlasím
s tímhle přístupem se jeho dítě bude denně setkávat a bude jím do určité míry trpět.Kto je podľa teba na vine? Jednotlivci? Vyhádzať neschopných učiteľov - ako som tu už v náznakoch neraz čítala - namiesto nich zamestnať v školstve takom, aké je, tých schopných? Kde ich vziať? A oni ho už zmenia? Kto ich vyberie, podľa akých kritérií, kto tie kritériá bude určovať, kto ich objektívne zhodnotí? Bude môcť dokonalý učiteľ v systéme takom ako je (a jeho súčasťou sú aj žiaci, ktorí nie sú izolovaní od rodiny a rodina od spoločnosti takej aká je ) niečo zmeniť? Budú môcť tieto ozajstné pedagogické osobnosti určovať, čo je dôležité a nekompromisne sa toho držať? Možno v americkom filme:).Mne by sa uveriteľnejšie stotožňovalo skôr so Šťastným Jimom než s Thackerayom:)).
Jde jen o to, jestli může pomoct nastavit tu správnou míru.Ja už neviem, kto to tu napísal... asi grunt... čo je naozaj dôležité. Týkalo sa to takej obyčajnej ľudskej múdrosti, ktorú, keby sa ju podarilo u toho dieťaťa vychovať, nenahradí IQ 150.
Kto je podľa teba na vine?Blog je spíše o hledání možností a rizik než hledání viníků, takže bych se toho rád držel.
Či případně držet se nějaké pozitivní vize a nenechat si ji kýmkoliv zkazit.Nenechat zkazit. Ale občas ti to přinese aspoň to setkání s realitou.
Ono je velmi zajímavé, kolik lidí se na tebe najednou sesype jak řekneš cokoli nekonformního, i když je to třeba jen ve fázi zvědavosti nebo uvažování.svätá pravda:)
Jenže nejdéle v 18 letech nadané dítě "vyjde ze školy" a najednou se musí potýkat s těmi hloupějšími (nejen) vrstevníky, které nepoznal a se kterými neumí žít...A právě v tu dobu záleží na tom, jestli je zadupané do země, nejisté, nesmělé, opatrné a stále se snaží nějak zapadnout, nebo jestli získá určité sebevědomí, nadhled, schopnost rozlišovat věci a třeba si i vybírat přátele, zaměstnání a způsob života.
A nepřestávat podporovat optimistický a pozitivní pohled na svět.Celkem obtížné v dnešní době... Dneska jsem např. jel autobusem do práce a kolem proletělo policejní auto se zapnutým majáčkem. Tak si říkám, že asi zase spěchají dát někomu pokutu za špatné parkování. Ale nebylo tomu tak. Auto akčně zastavilo, z něj vyskočila nějaká tlustá holka v civilních hadrech a běžela na metro. Auto s majáčkem zase odhoukalo pryč.
am sli lidi, co neumeli nic ale meli zajem se to naucit. Ven sli lidi, kteri neumeli nic a zajem za ty 4 roky naprosto ztratili, spise si vypestovali nechut a odpor ke vsemu elektrickemu. Tak k cemu to je?A to počkej až se takový lidé zařadí do pracovního procesu. To už budou jen odpočítavat od dvaceti let dny do důchodu.
Jo jo, člověk zpravidla soutěží s ostatními. A v porovnání s takovými zoufalci snad syn vždy bude lepší.Chce to. Mě to hodně pomohlo mít kolem sebe pár lidí, kteří byli schopní občas něco vyřešit líp třeba i v těch logičtějších školních předmětech.
Mnoho inovativních společností získalo své nejlepší nápady na výrobky od zákazníků. Vyžaduje to ovšem soustředěné a pravidelné naslouchání... Inovativní společnosti si v celé organizaci pěstují mnoho vůdců a mnoho inovátorů. Jsou doslova úlem toho, čemu jsme začali říkat šampióni... Nepokoušejí se nikoho držet tak zkrátka, aby nemohl být tvořivý. Povzbuzují praktické riskování a podporují dobré pokusy.
-- Peters, Waterman
Zjišťujeme, že většina organizací na své lidi pohlíží negativně. Doslova svým zaměstnancům spílají za špatný výkon. (Většina ve skutečnosti tvrději mluví, než jedná, nicméně tvrdá mluva lidi zastrašuje). Volají po riskování, ale trestají i malý neúspěch. Chtějí inovace, ale ubíjejí ducha šampiónů. S naraženými klobouky racionalismu konstruují systémy, jež jako by měly rozbít sebevědomí jejich pracovníků. Možná to není jejich záměrem, ale ve skutečnosti tak působí. (str. 70)
-- Peters, Waterman
Jestli jsem neco v zivote vypozoroval, tak ze ty vsechny waldorfske skolyZrovna na Waldorfa tak úplně nevěřím. A k tomu mi stačilo si popovídat s pár učitelkami. Přišlo mi to jak kdyby někdo přišel za mnou a zeptal se, co je lepší, jestli (a) a nebo (b), vždy vyžadoval jednoznačnou odpověď, a na základě těch odpovědí pak vyrobil školský systém. Prostě rozhodnutí vytažená z paty proměněná ve svaté slovo. V tom, že je škola církevní, žádnou výhodou nevidím. Tak snad jedině ta mensa, na tu nemám jasný názor. Ale třeba bych si ho udělal, kdybych tam mohl nějaký čas strávit.
Zrovna na Waldorfa tak úplně nevěřím. A k tomu mi stačilo si popovídat s pár učitelkami. Přišlo mi to jak kdyby někdo přišel za mnou a zeptal se, co je lepší, jestli (a) a nebo (b), vždy vyžadoval jednoznačnou odpověď, a na základě těch odpovědí pak vyrobil školský systém. Prostě rozhodnutí vytažená z paty proměněná ve svaté slovo.Tak zrovna pani Zejdova z Waldorfske skoly, ktera se ucastnila panelove diskuze na tema Jak máme ověřovat, co se děti ve školách naučily? (viz. video) v teto diskuzi takrka "strcila vsechny do kapsy" (a to jak projevem, tak myslenkami). Pokud obdobne lidi vyrostou i z jejich chovancu (coz predpokladam), tak neni duvod se Waldorfu obavat, ba naopak. Kdy ses bavil s temi ucitelkami? Waldorf se take vyviji.
Tak zrovna pani Zejdova z Waldorfske skoly, ktera se ucastnila panelove diskuze na tema Jak máme ověřovat, co se děti ve školách naučily? (viz. video) v teto diskuzi takrka "strcila vsechny do kapsy" (a to jak projevem, tak myslenkami).Paní Zejdové gratuluju, nicméně pro naši diskuzi má její řečnický úspěch takřka nulový význam.
Pokud obdobne lidi vyrostou i z jejich chovancu (coz predpokladam), tak neni duvod se Waldorfu obavat, ba naopak.Non sequitur.
Kdy ses bavil s temi ucitelkami?Před rokem? Dvěma?
Waldorf se take vyviji.Proč mám z tvého příspěvku pocit, jako když se bavím s knězem na misii?
Paní Zejdové gratuluju, nicméně pro naši diskuzi má její řečnický úspěch takřka nulový význam.Asi jsem to spatne napsal - byli tam i lepsi recnici, ale ona zaujala me (ostatni doufam take, i kdyz to explicitne nedavali najevo) prave tim vsestrannym pristupem k vyuce.
Non sequitur.Proto jsem psal, ze predpokladam (tedy se jedna o muj subjektivni nazor) a ne, ze to z toho plyne. Jinak se mrkni na uspesnost studentu Waldorfskych skol u prijimacek na VS (bohuzel dalsi statistiky "jak dlouho tam vydrzeli" nebo "jaky meli prospech" uz neznam) - zjistis, ze vsichni patri do nejlepsi tretiny, takze to asi tak spatne nebude.
Proč mám z tvého příspěvku pocit, jako když se bavím s knězem na misii?
Jinak se mrkni na uspesnost studentu Waldorfskych skol u prijimacek na VS (bohuzel dalsi statistiky "jak dlouho tam vydrzeli" nebo "jaky meli prospech" uz neznam) - zjistis, ze vsichni patri do nejlepsi tretiny, takze to asi tak spatne nebude.Selection bias? Nehledě na to, že na celou řadu škol, které je skutečně náročné úspěšně dokončit, se žádné přijímačky nedělají nebo berou "každého".
dnesnim divnem skolskem systemujen pro upřesnění - byl český systém stejně, nebo snad ještě víc, divný před 10, 20, 50 lety?
at uz vypovidaji ty testy cokoliv, patrili vsichni Waldorfsti zaci mezi nejlepsiNějaký zdroj? Že by všichni, to je nějaké podezřelé.
OK, ale nejsem si tím tak jistý. Na alternativní školy se teda dávají hlavně děti, do by neobstály v dnešním systému? Myslím, že částečně ano, ale z velké části to jsou děti, co by obstály úplně v pohodě, akorát mají alternativně smýšlející rodiče.Coz uz se pomalu blizi normalnimu rozlozeni (tedy tomu, ceho chceme dosahnout).
jen pro upřesnění - byl český systém stejně, nebo snad ještě víc, divný před 10, 20, 50 lety?Vyrazem "divny" jsem mel na mysli miru nevhodnosti vazenou tehdejsim celoevropskym prumerem. Tedy byl imho mene divny nez je dnes.
Nějaký zdroj? Že by všichni, to je nějaké podezřelé.Hledam hledam - tusim, ze na to byl link v jednom ze starsich Beduinu. Mne to tak divne neprijde vzhledem k tomu, ze se opravdu na VS z Waldorfu hlasi podle jejich vlastniho uvazeni opravdu ti "nejlepsi".
Coz uz se pomalu blizi normalnimu rozlozeni (tedy tomu, ceho chceme dosahnout).To IMHO není vůbec jisté, ale viz dále.
Mne to tak divne neprijde vzhledem k tomu, ze se opravdu na VS z Waldorfu hlasi podle jejich vlastniho uvazeni opravdu ti "nejlepsi".Jestli je to tak, jsme u toho -- z běžných škol se na VŠ zkusí přihlásit skoro všichni, pokud z Waldorfu jen po nějaké self-selekci, nechápu, co má argumentace úspěšností u přijímaček ukázat. Že to ani nezkusí, když tuší, že by na to neměli? Tj. ten selection bias může být i tady v tom bodě.
Jestli je to tak, jsme u toho -- z běžných škol se na VŠ zkusí přihlásit skoro všichni, pokud z Waldorfu jen po nějaké self-selekci, nechápu, co má argumentace úspěšností u přijímaček ukázat. Že to ani nezkusí, když tuší, že by na to neměli? Tj. ten selection bias může být i tady v tom bodě.Hm, zajimave. Kazdy to chapeme jinak. Ja mam dojem, ze dnes se hlasi na VS uplne kazdy - vetsina naprosto zbytecne (polovina VS vzda jiz v prvaku a ani jinam neprestoupi) a to z duvodu, ze tady bez blbeho titulu (ktery casto nic nerika) bude mit mnohem tezsi zivot. Tedy jinak receno, lide nejsou schopni sami sebe odhadnout a uz vubec to, ze se dlouhodobe zabyvaji odhadovanim, zdali jo ci ne je spatne. Vzdelani by melo vest cloveka k prirozenemu zpusobu "ziti". V porad dokola omilanem Finsku je bezne, ze vice nez polovina zaku jde po stredni skole sama od sebe (tedy bez jedineho pokusu dostat se na VS) do zamestnani a az casem se vraceji a jdou na VS s cilem rozsirit si obzory apod. - je tam obrovske mnozstvi "starsich" studentu. A ano, tento pristup mi prijde prirozeny. Ten v CR nikoliv. Tedy mi ten Waldorfsky pristup je mnohem blizsi, kdyz to dite se rozhodne, ze nejprve pujde zit zivot a pak se uvidi - tzn. zadne "musim" nebo "je potreba" apod.
Ja mam dojem, ze dnes se hlasi na VS uplne kazdy - vetsina naprosto zbytecne (polovina VS vzda jiz v prvaku a ani jinam neprestoupi) a to z duvodu, ze tady bez blbeho titulu (ktery casto nic nerika) bude mit mnohem tezsi zivotZas naprosto zbytečně to není - je to prostě zkušenost, že na něco takového nemám, že jsem to aspoň zkusil. Dneska je fakt velký rozdíl dostat se na školu (i přes přijímačky), a udržet se. 60 % úspěchu je ve snaze a motivaci, kvůli tomu vypadnou často lidi co na to studium mají, jen se jim nechce. Zkušenost říká, že podle výsledku u přijímaček v podstatě nejde odhadnout, kdo dostuduje, a kdo ne. Titul sám o sobě již nějakou dobu neříká vůbec nic. V kombinaci s tím, ze které je školy něco říkat může, ale většina zaměstnavatelů už myslím ví, že na to spoleh není. Že by měl někdo bez (nic neříkajícího) titulu nutně těžší život, a že by to bylo zrovna lokální specifikum, s tím nesouhlasím. Vždycky říkám, že když by ke mě někdo přišel žádat o místo, tak ve většině případů bude lepší člověk s 5 lety relevantní praxe než s 5 lety "odchozené" libovolné VŠ. Někdo říká, že je jako absolvent těžké praxi získat - můžete se na to dívat tak, že místo školy budete někde dělat ze začátku zadarmo nebo za minimální mzdu, a dá vám to víc než ta škola. VŠ jsem dokončil v podstatě "teď", a lidí, co tam jsou zbytečně je tam fakt hodně. Důvod ke studiu - že by to měli bez titulu těžší, to je spíš taková výmluva. Většinou platí "bez titulu a bez praxe" < "s titulem a bez praxe" < "bez titulu a s praxí". Majoritní motivace je "prodloužit si mládí" / "ještě se nechce do práce" / a pak taky doznívající dojem, že ten titul něco znamená (z dob, kdy titul mělo 10 % lidí). Samozřejmě některé situace mohou vést k dojmu, že titul je nutný - když se vám na místo sekretářky hlásí 50 lidí, a z toho 30 má Bc, tak to Bc můžete vzít jako nějaký indikátor, že to není úplný trotl. Ale je blbost říkat, že bez titulu je to obecně těžší. Nesmíte koukat na státní správu, tak je to úplně zdeformované prostředí. V normální firmě často formální vzdělání nikoho moc nezajímá. A hlavně si myslím, že v tomhle by měla mít hlavní vliv rodina, že škola s tím těžko pohne. Rodiče si toho po letech ignorace pomalu začínají všímat, začínají slyšet na to, že po základní škole nemusí jít každý na studia. Vidí, že na instalatéra čekají 14 dnů, a pak si řekne 350 na hodinu. Doslechnou se, že kluk co je ve druháku na učňáku za víkendy u soustruhu dostává 100 / hodinu. Snad tohle lidi časem zjistí i s vysokými školami. Pohled na neuvěřitelnou ziskovost UJAKu mě v tom ale moc nepřesvědčují.
V porad dokola omilanem Finsku je bezne, ze vice nez polovina zaku jde po stredni skole sama od sebe (tedy bez jedineho pokusu dostat se na VS) do zamestnani a az casem se vraceji a jdou na VS s cilem rozsirit si obzory apod... A ano, tento pristup mi prijde prirozeny. Ten v CR nikoliv.Tohle není skoro vůbec věc vzdělávacího systému. Takhle to v ČR může udělat klidně taky. Jen to z historických, společenských, a možná ekonomických důvodů není zvykem. Studovat později zároveň s prací jakoukoliv rozumnou školu je extrémně obtížné. Když se budete později věnovat jen studiu, životní náklady už za vás rodiče většinou nezatáhnou, a taky budete pravděpodobně mít poněkud vyšší nároky na životní standard. Jak dlouho by normální člověk po střední škole ze mzdy v ČR šetřil na to, aby pak mohl 5 let studovat? Nehledě na omezení nebo ztrátu kontaktu s praxí během té doby. Mě většinový přístup v ČR přijde dobrý s tím, že by školy mohly být trochu víc propojené s praxí. Na druhou stranu na technických školách není vůbec výjimkou, že studenti během studia mají nějaký part-time v oboru.
Titul sám o sobě již nějakou dobu neříká vůbec nic. V kombinaci s tím, ze které je školy něco říkat může, ale většina zaměstnavatelů už myslím ví, že na to spoleh není.Vetsina (90%+) zamestnavatelu v CR, ktere znam davaji cca v prvnich deseti letech nove nastupujicim lidem s titulem proste o cca fixni procento vyssi plat. Vetsina si vybere radeji nekoho s VS titulem nez bez nej. Sam vim, ze kdybych nabiral, naberu jednoznacne stredoskolaky, protoze ti se zapracuji v radech jednotek mesicu, kdezto vysokoskolaci v radech nekolika pulroku az roku (to jsou statistiky z velkych firem). Bohuzel v CR vidim presne opacnou praxi
Majoritní motivace je "prodloužit si mládí" / "ještě se nechce do práce"Coz je jednoznacny ukazatel, ze skolsky system je spatny - jinak by vsichni radi chodily do skoly a ucili se (vim o cem mluvim
Studovat později zároveň s prací jakoukoliv rozumnou školu je extrémně obtížné. Když se budete později věnovat jen studiu, životní náklady už za vás rodiče většinou nezatáhnou, a taky budete pravděpodobně mít poněkud vyšší nároky na životní standard. Jak dlouho by normální člověk po střední škole ze mzdy v ČR šetřil na to, aby pak mohl 5 let studovat? Nehledě na omezení nebo ztrátu kontaktu s praxí během té doby.Ano, v tom Finsku je skolstvi hrazene vsem nehlede na vek. A za dalsi je tam vysoke skolstvi velice uzce provazane s praxi, tedy takovy clovek by se musel hodne snazit, aby ztratil ten kontakt. Jak pisete, v CR to je z ruznych neopodstatnenych, avsak pochopitelnych duvodu jinak. Rad bych to s mnohymi dalsimi zmenil. Mate lepsi tip nez poradani verejnych panelovych diskuzi s predstaviteli MSMT, kulatych stolu, kampani apod.? Problem je opravdu predevsim v rodicich jak jste tez zminil. Jak takove lidi ale informovat/pritahnout, kdyz cely den drou v praci, ktera je moc nebavi, doma alespon 2 decka, penize akorat na vyziti a temer nic vic, a tedy nejvetsi oddech pro ne je sednout si k televizi nebo neco obdobneho, velice vzdaleneho od dalsi namahy jak se vzdelavat kvuli budoucnosti jejich deti?
Vetsina (90%+) zamestnavatelu v CR, ktere znam davaji cca v prvnich deseti letech nove nastupujicim lidem s titulem proste o cca fixni procento vyssi plat.Nemůžu říct, že bych měl nějaký ucelený přehled v této oblasti. Vycházím z informací od lidí, se kterými se bavím, od lidí ve vedení malých a středních průmyslových výrobních firem nebo obecně firem v oblasti techniky, informačních technologií (to je pravda trochu specifikum), marketingu, grafiky. Situace je trochu zdeformovaná tím, že schopní mladí lidé jsou v podstatě vždy na tu VŠ a dodělají ji. Takže nemáte moc příkladů, kdy by přišel někdo mladý a schopný bez VŠ. Ale řekl bych, že na období 10 let je už mzda na stejné pozici víc diferencovaná podle délky praxe než podle titulu. Samozřejmě pokud přijde člověk z VŠ bez praxe, a ze SŠ též bez praxe, tak ten vysokoškolák si řekne o víc, a musím mu to dát. Na druhou stranu středoškolák, co už je u mě na stejné pozici 5 let, je +- schopný, bude mít víc -- akorát takových se zrovna moc nenajde, viz výše. Samostatná kapitola jsou korporace, kde je to v tomto směru trochu podobné té státní správě. Na začátku o vás rozhodují na HR oddělení lidi, co by jinak museli žrát trávu u cesty...
Uz jenom jak zminujete statni spravu - tam preci pracuje vice nez polovina (zhruba 52% to tusim je) vydelecne cinnych obyvatelu CRTak hrozně na tom snad nemůžeme být, kde by se na mzdy těch lidí bralo - by každý člověk v produktivní sféře musel vydělat na jednoho dalšího ve státní a ještě na důchodce? Našel jsem nějaká čísla z roku 2010: Pokud vezmeme všechny státní úředníky, zaměstnance ve státních podnicích, lékaře a ostatní zaměstnance nemocnic, učitele od základních škol až po univerzity, policisty a a hasiče, dostaneme se k číslu kolem 1 100 000 státních zaměstnanců. Samotných úředníků je necelých 250 tisíc. V zemi vydělává celkem jen 4,8 milionu lidí. Takže je to hodně, ale jsou v tom třeba i doktoři a učitelé, kde je potřeba toho titulu dost jasná.
Ano, v tom Finsku je skolstvi hrazene vsem nehlede na vek.U nás taky. Od 26 si platíte jen zdravotní pojištění, což už vzhledem k ostatním nákladům není zásadní překážka. O to nejde. Ale musíte něco jíst, někde bydlet, a ve 30 se vám asi nebude chtít na studentské koleji... A to něco stojí. Studium při práci rozhodně nemůže být plnohodnotné, může to být tak nějaké "rozšíření obzorů", ale asi si nemůžete dovolit se dvakrát za rok na měsíc až dva někam zavřít a učit se. Možná při práci na half-time, ale to už vám nezbyde moc času na rodinu, nehledě na to, že ta bude mít taky nějaké nároky na materiální zabezpečení. Prostě v pozdějším věku při práci už si "pořádné" studium neumím představit. Jak tohle jako chcete změnit?
Mate lepsi tip nez poradani verejnych panelovych diskuzi s predstaviteli MSMT, kulatych stolu, kampani apod.?Nevím. Já největší problém vidím v tom, že studenti dneska z většiny nemají pořádnou motivaci něco dělat, pracovat, být dobří. Kdyby tohle měli nebo to do nich dostali rodiče, budeme úplně jinde i se stávajícím (neříkám že dobrým) systémem škol. Z toho co vím, tak příčiny jsou spíš v tom, jaká je situace v celé společnosti a v Evropě, než v tom, že škola dělá něco špatně. Školy dělají proti minulosti podle mě věci ve většině lépe, ale tlak "z druhé strany" je větší.
Tak hrozně na tom snad nemůžeme být, kde by se na mzdy těch lidí bralo - by každý člověk v produktivní sféře musel vydělat na jednoho dalšího ve státní a ještě na důchodce? Našel jsem nějaká čísla z roku 2010:...Zapocital bych do toho vsechny firmy, ktere se prevazne zivi statnimi zakazkami (jinak receno firmy, bez kterych by stat nefungoval). Pak se dostaneme na uplne jina cisla - musim najit zpusob kde to vycist, aby to bylo relevantni. Asi nejak automatizovane zpracuji mnohe bakalarske a magisterske prace z ruznych skol.
U nás taky. Od 26 si platíte jen zdravotní pojištění, což už vzhledem k ostatním nákladům není zásadní překážka. O to nejde. Ale musíte něco jíst, někde bydlet, a ve 30 se vám asi nebude chtít na studentské koleji... A to něco stojí. Studium při práci rozhodně nemůže být plnohodnotné, může to být tak nějaké "rozšíření obzorů", ale asi si nemůžete dovolit se dvakrát za rok na měsíc až dva někam zavřít a učit se. Možná při práci na half-time, ale to už vám nezbyde moc času na rodinu, nehledě na to, že ta bude mít taky nějaké nároky na materiální zabezpečení. Prostě v pozdějším věku při práci už si "pořádné" studium neumím představit. Jak tohle jako chcete změnit?Od 26 nemate nikde slevy (nejsem si ani jisty jestli napr. ISIC nad 26 se vubec vyplati), ktere tvori casto podstatnou castku kvuli dojizdeni, stravovani apod. Kazdopadne v tom Finsku se bere VS opravdu jako specializace a ne jako nabiflovani co nejvice informaci v co nejkratsim case. Ano, je pravdou, ze tamejsi technici nemaji takovy rozhled jako nasi cesti technici, ale ja si pokladam otazku, zdali je pro zivot jako takovy nutne si ho znechutit rychlym sprcenim mnoha faktu, ktere temer nikdy nevyuziji (kdyz je potrebuji, tak je velice rychle dohledam) a nebo spise proniknutim do oblasti, ktera me opravdu zajima? V tom Finsku maji mnohem vyssi zivotni uroven nez u nas a nikdo si z te z naseho pohledu detailni neznalosti mnoheho uciva nic nedela, protoze vsichni vi, ze zalezi na jedinci - kdyz to bude potrebovat, bud si to sam najde a nauci se to, nebo si sezene kurz a nebo na to rovnou pujde vystudovat VS (ve Finsku je take docela mnoho pripadu, kdy lide sli po stredni treba na technickou VS, pak na 8 let do praxe a pak sli na uplne jinou VS - nejcasteji umeleckou). Mne tento pristup prijde opravdu prirozenejsi, nenuceny a v dusledku prinosnejsi.
Zapocital bych do toho vsechny firmy, ktere se prevazne zivi statnimi zakazkami (jinak receno firmy, bez kterych by stat nefungoval). Pak se dostaneme na uplne jina cislaS tím opatrně. Nějaké státní zakázky nebo zakázky pro státní organizace (školy, de-facto zdravotnictví, úřady) dělá "každá druhá" firma. Firmy, co dělají pomalu jen pro stát zaměstnávají málo lidí, i když přes ně třeba teče hodně - jede se to jako subdodávky přes normální firmy. Myslíte, že když někde něco třeba "staví Metrostav", že to dělají celé lidi z té firmy? Je jich tam obvykle pár, a kromě toho desítky dalších normálních malých firem.
Od 26 nemate nikde slevy (nejsem si ani jisty jestli napr. ISIC nad 26 se vubec vyplati), ktere tvori casto podstatnou castku kvuli dojizdeni, stravovani apod.Nevím, kde žijete. Nějak zlevněné stravování máte maximálně ve VŠ menze, a tam je to navázáno na studium a ne na ISIC. Koleje jsou za tržní ceny, dostáváte ubytovací stipendium v řádu stovek měsíčně, to není limitováno věkem. Doprava tak možná MHD, jinde máte slevu 25 % nebo kolik, to vás nevytrhne. Stejnak třetina studentů jezdí autem (svým nebo s někým), ale to asi jak kde. ISIC jsem nikdy nevyužil, a stejně tak většina mých spolužáků.
Ano, je pravdou, ze tamejsi technici nemaji takovy rozhled jako nasi cesti technici, ale ja si pokladam otazku, zdali je pro zivot jako takovy nutne si ho znechutit rychlym sprcenim mnoha faktu, ktere temer nikdy nevyuziji (kdyz je potrebuji, tak je velice rychle dohledam) a nebo spise proniknutim do oblasti, ktera me opravdu zajima? kdyz to bude potrebovat, bud si to sam najde a nauci se to, nebo si sezene kurz a nebo na to rovnou pujde vystudovat VSTohle mělo řešit rozdělení studia na Bc a Ing, ale moc se to nepovedlo. Je pravda, že pojetí inženýrského studia v ČR není optimální pro současný počet studentů, možná pro půlku, a ostatním by stačilo něco lehčího. Jenže i po tom Ing studiu toho vlastně moc neumíte, tak to nejde postavit "co z toho vyhodit", ale muselo by se to úplně překopat. Na druhé straně zaměstnavatelé pořád očekávají "klasické" inženýry, neboť to má skutečně něco do sebe. Za další, nikdo ze studentů nechce být "ten horší" inženýr nebo bakalář - jsou obory nazvané profesní bakalář, a říká se tomu "učňák s titulem", ale to spíš pro to, že o techniku je fakt malý zájem, tak na toho profesního bc jdou lidi, co neumí sčítat zlomky.
ale ja si pokladam otazku, zdali je pro zivot jako takovy nutne si ho znechutit rychlym sprcenim mnoha faktu, ktere temer nikdy nevyuziji (kdyz je potrebuji, tak je velice rychle dohledam)Tohle považuju za obrovský omyl. To může fungovat na úrovni střední školy. Ale ne na úrovni věcí, pro jejichž pochopení potřebujete desítky až stovky hodin intenzivní práce. Takové věci si možná rychle dohledáte, ale absolutně tomu nebudete rozumět. Nehledě na to, že jeden z hlavních přínosů "těžké" vysoké školy je, že se naučíte řešit neřešitelné problémy a pracovat ve stresu a pod tlakem. V praxi nic nebude sluníčkový, ale pokud na vás bude nějaká zodpovědnost, bude třeba řešit i věci co vás nebaví a různé krizové situace. Abych nebyl jen proti - tenhle princip může fungovat, OK, ale výsledek neodpovídá tomu, jak v českém (nebo rakousko-uherském) kontextu vnímáme slovo inženýr. To odpovídá dřívějšímu lepšímu středoškolskému vzdělání. No a nikomu ze "staré školy" se nelíbí, že najednou inženýr bude znamenat "nic" a "použitelný člověk" bude muset mít PhD a strávit ve škole o 4 roky déle. Často jsem viděl lidi brečet, že se na VŠ musí biflovat - kecy, byla to pro ně jen jednodušší cesta - naučit se 200 příkladů, než pochopit principy, bo "to je moc těžký".
kdyz to bude potrebovat, bud si to sam najde a nauci se to, nebo si sezene kurz a nebo na to rovnou pujde vystudovat VSV inženýrské praxi potřebuje řešit problémy efektivně když nastanou. Pokud nejde o triviální věci, tak nikdo nebude čekat až si uděláte kurz nebo si to za rok nastudujete. Rychle můžete získat povrchní znalost, a to je cesta do pekla. Já právě v kvalitě a šíři našeho technického vzdělávání vidím konkurenční výhodu, díky tomu jsme tady byli před 60 lety na světové technologické špičce. A pořád to nějak funguje. O tohle bysme neměli přijít Možná proto Evropu v technologiích začínají válcovat Asijské země, tam tyhle novinky ještě nepřišly.
(ve Finsku je take docela mnoho pripadu, kdy lide sli po stredni treba na technickou VS, pak na 8 let do praxe a pak sli na uplne jinou VS - nejcasteji umeleckou)Jestli to není spíš proto, že když se v nich později projeví zájem třeba o to umění, tak si to ekonomicky mohou dovolit - jít studovat, vypadnout z práce, přerušit rozjetou kariéru...
V tom Finsku maji mnohem vyssi zivotni uroven nez u nas a nikdo si z te z naseho pohledu detailni neznalosti mnoheho uciva nic nedela, protoze vsichni vi, ze zalezi na jedinciTo sem netahejte, životní úroveň tak je ovlivněna řadou jiných věcí, a čím to je způsobeno, to není vůbec jednoduché diskutovat. Přesně na tohle jsem dole upozorňoval - oni si z nějakého důvodu mohou dovolit to mít takto nastaveno, což vůbec ale vůbec neznamená, že kdybychom se z naší pozice vydali tím směrem, tak to tady nějak zlepšíme.
S tím opatrně. Nějaké státní zakázky nebo zakázky pro státní organizace (školy, de-facto zdravotnictví, úřady) dělá "každá druhá" firma. Firmy, co dělají pomalu jen pro stát zaměstnávají málo lidí, i když přes ně třeba teče hodně - jede se to jako subdodávky přes normální firmy. Myslíte, že když někde něco třeba "staví Metrostav", že to dělají celé lidi z té firmy? Je jich tam obvykle pár, a kromě toho desítky dalších normálních malých firem.Jiste, ze ne. Spatne jsem se vyjadril. Mel jsem na mysli statni zakazky potrebne pro chod samotneho statu (tedy napr. slavny registr vozidel) a ne pro stavbu dalnic, ktere by firmy stavely i presto, ze stat by nehnul prstem.
Nevím, kde žijete.V CR. Bez studentskych slev bych se ja a mnoho mych spoluzaku (30% minimalne) neuzivilo, protoze na to rodice nemaji.
Stejnak třetina studentů jezdí autem (svým nebo s někým), ale to asi jak kde.Tohle jsem netusil - uz jenom vzhledem k tomu, co je videt v Brne, kde to je naopak (autem jezdi mnohe mene nez verejnou dopravou).
ale muselo by se to úplně překopat. Na druhé straně zaměstnavatelé pořád očekávají "klasické" inženýry, neboť to má skutečně něco do sebe.Zamerne jsem nepsal lehciho, ale mel jsem na mysli zajimavejsiho - tedy v dusledku asi lehciho, i kdyz objem latky by byl stejny, tak skladba ruzna.
Za další, nikdo ze studentů nechce být "ten horší" inženýr nebo bakalář - jsou obory nazvané profesní bakalář, a říká se tomu "učňák s titulem", ale to spíš pro to, že o techniku je fakt malý zájem, tak na toho profesního bc jdou lidi, co neumí sčítat zlomky.Cely tenhle pristup prilisneho deleni skol na mensi a vytvareni novych takovych a k tomu novych titulu mi prijde principialne nevhodny. Ukazuje se, ze to tak i je.
Tohle považuju za obrovský omyl. To může fungovat na úrovni střední školy. Ale ne na úrovni věcí, pro jejichž pochopení potřebujete desítky až stovky hodin intenzivní práce. Takové věci si možná rychle dohledáte, ale absolutně tomu nebudete rozumět. Nehledě na to, že jeden z hlavních přínosů "těžké" vysoké školy je, že se naučíte řešit neřešitelné problémy a pracovat ve stresu a pod tlakem. V praxi nic nebude sluníčkový, ale pokud na vás bude nějaká zodpovědnost, bude třeba řešit i věci co vás nebaví a různé krizové situace.Vychazim z mnohaletych pozorovani, ze lide, kteri se narodi se schopnosti ustat velky stres se v zivote v drtive vetsine pripadu dostanou na mista, kde je potreba ustat velky stres. Tedy pada argument "naucit vsechny vzdelance ustat velky stres". Dalsi veci je, ze v CR se odjakziva predpokladalo, ze kazdy si vsechno udela sam. Kdyz budu programovat a najednou budu potrebovat vymyslet naprosto novy algoritmus pro reseni specialni parcialni diferencialni rovnice, tak holt budu muset byt borec a venovat v mych 20 letech stovky hodin studia teto vyssi matematice a mozna i fyzice. Prijde mi vsak mnohem prirozenejsi prijit za matematikem, ktery zase nevi moc o programovani, vysvetlit mu za 2 hodiny problem, on ho za 24 hodin vyresi, dostane hodne dobre zaplaceno, ja do 1 hodiny pochopim jeho reseni (ale jiz nemusim dokazovat, ze je spravne apod.) a implementuji ho. Toto je vlastne agilni pristup, ktery se da aplikovat na 99% problemu, kde to 1% jsou problemy zpusobene samotnym systemem (napr. pseudo veda ekonomie). Tedy se mi vubec nezamlouva argument, ze kazdy ma umet "vsechno" v danem oboru, protoze to zvlada jenom mizive procento lidi a ostatni jak pisete se to pouze nasprti (bo to je jednodussi) a v zivote nevi ani ranu. Vubec mi to tedy nepripada jako nejaky nizsi zpusob vzdelani. Ba naopak se ukazuje, ze tento pristup je pro firmy rychlejsi a mnohem mene chybovy (napr. v Nemecku tohle maji dovedene do docela velkych extremu az se mi to u nich skoro nelibi
ale výsledek neodpovídá tomu, jak v českém (nebo rakousko-uherském) kontextu vnímáme slovo inženýr.Souhlasim. Nemam vsak dojem, ze je dobre neco delat z duvodu, ze to tak bylo v historii.
V inženýrské praxi potřebuje řešit problémy efektivně když nastanou. Pokud nejde o triviální věci, tak nikdo nebude čekat až si uděláte kurz nebo si to za rok nastudujete. Rychle můžete získat povrchní znalost, a to je cesta do pekla.Vubec jsem nemel na mysli povrchni znalost. Pokud prijde problem, ktery musim resit hned a nejsem pripraven, zadam ho nekomu jinemu - neexistuje situace v civilizovanem svete, kde by se nekdo takovy nenasel. Pokud ho mam resit po pristich par mesicu/let, pak si pujdu rozsirit vzdelani (kurz, VS, atd.). V CR kolem slycham temer vyhradne nazor, ze po skole uz mas vsechno za sebou a jsi do konce zivota vysmaty. Tahle predstava me desi! Dokonce ani nechci s takto smyslejicimi lidmi pracovat.
Já právě v kvalitě a šíři našeho technického vzdělávání vidím konkurenční výhodu, díky tomu jsme tady byli před 60 lety na světové technologické špičce. A pořád to nějak funguje. O tohle bysme neměli přijítTo souhlasim, ale to platilo i kdysi, kdy na VS slo 10% opravdu nejlepsich. Tedy vidim zde dneska problem, ackoliv pocet "tech nejlepsich" v porovnani se svetem nijak neklesl, pocet tech neznechucenych, kteri nejsou ochotni pracovat/neco_delat vyznamne vzrostl
Možná proto Evropu v technologiích začínají válcovat Asijské země, tam tyhle novinky ještě nepřišly.Podle mne dostupnych zprav to Asie dela skoro presne tak, jak jsem popsal vyse - tedy, ze ma odborniky vzdy na jednu oblast a mezi nimi problem spravne rozdeluje, preposila a takto ho velice rychle a kvalitne (i kdyz to nekdy jeste pokulhava
Jestli to není spíš proto, že když se v nich později projeví zájem třeba o to umění, tak si to ekonomicky mohou dovolit - jít studovat, vypadnout z práce, přerušit rozjetou kariéru...To uz bohuzel nevim, ale zkusim zjistit (slysel predevsim o vnitrni motivaci - rozsirit obzory, delat neco jinak apod. a ne vnejsi motivaci jako otocit zivot naruby). Tedy to preruseni kariery se mi moc nezda
To sem netahejte, životní úroveň tak je ovlivněna řadou jiných věcí, a čím to je způsobeno, to není vůbec jednoduché diskutovat. Přesně na tohle jsem dole upozorňoval - oni si z nějakého důvodu mohou dovolit to mít takto nastaveno, což vůbec ale vůbec neznamená, že kdybychom se z naší pozice vydali tím směrem, tak to tady nějak zlepšíme.Nemel jsem na mysli prime porovnani. Tady si ve skolskem systemu MSMT casto dovoluje neskutecne veci, tak by mi vubec neprislo, kdyby si nekdo dovolil pritahnout i tyhle pro nas v aktualnim case nevhodne praktiky (ackoliv je povazuji za velice zajimave a minimalne zamysleni hodne).
Spatne jsem se vyjadril. Mel jsem na mysli statni zakazky potrebne pro chod samotneho statu (tedy napr. slavny registr vozidel) a ne pro stavbu dalnicVy jste napsal, že ve státní správě pracuje 52 % lidí. To se mi už podle jednoduché ekonomické úvahy zdálo nereálné, tak jsem dodal nějaká čísla že se započtením všeho možného včetně učitelů a doktorů to je tak 20 %. Na to jste mi napsal, že bych měl započítat i lidi ve firmách, co dělají státní zakázky. Proč to vlastně řešíme - šlo o velikost sektoru pracovního trhu, který je deformován nesmyslnými požadavky na titul - papír. Tohle platí na těch úřadech, u policie, ale vůbec nevím, proč by to mělo nějak víc platit v těch firmách (i kdyby dělali skoro jen pro stát). Jinak - objem státních zakázek je asi 8 % HDP (přibližně), a velká část z toho budou úplně normálně fungující firmy. Co chcete ukázat na registru vozidel? Stát takové věci často neumí zprocesovat, a dopadne to blbě, ale tu práci na tom odvedli lidi v nějaké firmě, kde na jejich titulu záleželo tak jako všude jinde v komerční sféře. Státní zakázky zadané soukromým firmám jsou úplně normální zakázky, kde je akorát obrovský prostor pro vatu a ojebání kvality, aniž by to vadilo.
V CR. Bez studentskych slev bych se ja a mnoho mych spoluzaku (30% minimalne) neuzivilo, protoze na to rodice nemaji.To mi tedy orientačně řekněte, kolik na těch slevách za měsíc ušetříte a na čem. Já vidím jen MHD a veřejnou linkovou dopravu. Opět - proč to řešíme. Vy říkáte, že je škoda, že v ČR není moc zvykem po třeba 8 letech v práci začít něco studovat. Já tvrdím, že to naprosto není systémový problém, ale problém převážně ekonomický. Pořád nevím, jak si to představujete. Po střední půjdu pracovat, všechno funguje, budu mít nějakou rodinu (děti třeba zatím ne), a po 8 letech v práci ucítím nějakou vnitřní motivaci rozšířit si obzory. Fajn, tohle si myslím že i v ČR cítí dost, lidí, že by je něco ještě zajímalo. Ta vnitřní motivace tady je. Ale co teď? To budu studovat při práci? Nebo mi v práci dají half-time, a ve zbytku budu stíhat školu? Nebo ta škola nebude žádný hardcore, a dám to s prstem v nose při práci?
Tedy se mi vubec nezamlouva argument, ze kazdy ma umet "vsechno" v danem oboru, protoze to zvlada jenom mizive procento lidi a ostatni jak pisete se to pouze nasprti (bo to je jednodussi) a v zivote nevi ani ranu.Není to jednoduché. Máte pravdu, a taky jsem to psal, že tenhle typ vzdělání není pro takové množství lidí, které tam teď máme, že to je pro 10 - 20 %, a pro ty ostatní to je skoro zbytečné. Co s těmi ostatními - buď můžeme jít cestou specializace, jak navrhujete, nebo je zastavíme někde v půlce, což se děje teď když někdo skončí jen s Bc, a nemá to většinou moc smysl, nebo to dělat ještě jinak.
To souhlasim, ale to platilo i kdysi, kdy na VS slo 10% opravdu nejlepsich. Tedy vidim zde dneska problem, ackoliv pocet "tech nejlepsich" v porovnani se svetem nijak neklesl, pocet tech neznechucenych, kteri nejsou ochotni pracovat/neco_delat vyznamne vzrostl.OK, co navrhujete? 1a) Tam, kde byl dřív potřeba inženýr, budu dneska shánět PhD, protože jsme si řekli, že Ing studium je třeba změnit, je jiné, aby tam mohlo být ne 10 % lidí, ale 40 %? Inženýr pak bude něco nějak více specializovaného, takže to bude zvládnutelné i méně schopnými... 1b) Nebo uděláte 2 kategorie Ing studia - specializovanou "lehčí" a "klasickou" - jak přesvědčíte lidi, aby šli na tu "lehčí" a zaměstnavatele, aby je brali jako plnohodnotně vzdělané? 2) Těm, co nespadají do těch 10 % řeknete - sorry, ty na Ing nemáš, studuj radši jen 3 roky něco více specializovaného, takže ve výsledku lehčího.
V CR kolem slycham temer vyhradne nazor, ze po skole uz mas vsechno za sebou a jsi do konce zivota vysmatyJe to možná rozšířený názor, ale je to blbost, a rozhodně nemůžu říct, že by téměř výhradně převládal. Souvisí to i s tou specializací. Já jsem spíš proti přílišné specializaci VŠ studia, a myslím že to je i převládající názor mezi vyučujícími. Na některý typ problémů je to dobré. Ale často se hodí mít širší background, máte větší nadhled, pomáhá to řešení neznámých problémů. Občas vidím v praxi lidi úzce specializované, a dělají zbytečné chyby nebo znovu vynalézají vynalezené. Můžete se s někým poradit, ale i zeptat se musíte umět, aby to dávalo smysl a šlo odpovědět, a u složitých problémů je problém poznat co vlastně řešíte a koho se ptát... A pak máte obory, kde ty specializace fungují, třeba strojírenství nebo projektování staveb - ale abyste se mohl specializovat, musíte do sebe nejdřív nacpat ty základní nutné věci, a to 3 - 4 roky trvá.
To uz bohuzel nevim, ale zkusim zjistit (slysel predevsim o vnitrni motivaci - rozsirit obzory, delat neco jinak apod. a ne vnejsi motivaci jako otocit zivot naruby). Tedy to preruseni kariery se mi moc nezda.Viz výše, já rozumím té motivaci, ta je fajn, a dost lidí ji tady bude mít taky. Ale neumím si představit tu realizační část. Buď to bude studium na úrovni večerního kurzu šití, a budete to stíhat při práci, a nebo budete muset práci na úkor studia omezit, a z čeho zatáhnete životní náklady? Až si v ČR za 8 let práce našetřím na další 3 roky života s velmi omezeným příjmem, tak to tu lidi budou dělat možná taky.
2) Těm, co nespadají do těch 10 % řeknete - sorry, ty na Ing nemáš, studuj radši jen 3 roky něco více specializovaného, takže ve výsledku lehčího.Tohle je stavajici plan MSMT, mimochodem. Podle jejich smernice ma na magistersky stupen po dodelani bakalare jit ne vic nez 30 % lidi. Proto vezmou pocet bakalaru, vynasobi ho 0.3, a tolik magisterskych studentu skolam zaplati, a pokud jich skoly naberou vic, muzou si je zaplatit z ceho chteji. Jinak je tu videt velky kontrast, mam pocit ze ty mluvis o skolach jako o vzdelani, zatimco kolega mluvi o skolach jako o skolicich strediscich pro zamestnavatele. A takove skoly uz prece mame -- Unicorn College je dobry priklad, a nemam pocit, ze by se o jeji absolventy zamestnavatele nejak pretahovali, v porovnani s lidmi co maji "papir" z FEL CVUT nebo matfyzu, i kdyz pochopitelne nevidim do jinych oboru.
...a nemam pocit, ze by se o jeji absolventy zamestnavatele nejak pretahovali, v porovnani s lidmi co maji "papir" z FEL CVUT nebo matfyzu, i kdyz pochopitelne nevidim do jinych oboru.Netesi me, ze mam s temi tituly pravdu
Jsou jimi pamet naroda a mnozstvi dostudovanych s co nejvyssim titulem a s nejvetsim mnozstvim paperu (nehlede na kvalitu)Tohle má vliv tak na reputaci u orgánů, kde se rozdělují státní peníze - tam se teď hraje hodně na počty profesorů a publikací. Všem ostatním skupinám si myslím, že je tohle úplně jedno. U zaměstnavatelů, pokud už konkrétní školy rozlišují, má hlavní vliv na reputaci vlastní zkušenost s těmi absolventy. Budoucí studenti taky asi nebudou koukat na to, kolik škola vykazuje publikací - a když jo, a bude to pro ně hlavní ukazatel, tak jejich blbost, že. Ty zmíněné ostatní znaky se velmi těžko spolehlivě měří, ale věřte, že školy se jimi ve vhodných případech (třeba při náboru), také chlubí. Paměť národa? Máme tu celou řadu škol, co vznikly za posledních 20 let, a u nich se reputace velmi výrazně liší. Kde se jako projevuje ta paměť národa?
takze vyvazena debata na tohle tema je obtizna.Jiste. Ale jde mi o princip, kdy v kratkem case musis udelat kupu naprosto rozdilnych veci - napr. u nas na fakulte neznam nikoho z prednasejicich, ktery by ovladal bakalarske znalosti natolik, aby dostal nejhur za B z tech predmetu, ktere sam neprednasi. Tedy chci rict, ze mozna to nepriznaji, ale ty informace jim opravdu jsou k nicemu. Je vsak pravda, ze pokud je uz nekdy slyseli nebo dokonce na par dnu/tydnu/mesicu umeli, staci mrknout do_knizky/na_web/whatever a do minuty je vis znovu.
Proč to vlastně řešíme - šlo o velikost sektoru pracovního trhu, který je deformován nesmyslnými požadavky na titul - papír. Tohle platí na těch úřadech, u policie, ale vůbec nevím, proč by to mělo nějak víc platit v těch firmách (i kdyby dělali skoro jen pro stát).Zrejme se pohybuji ve spatnem prostredi, ze to na me takto pusobi a hlavne jsem nekde musel precist nejakou boudu s temi 52% - to me moc mrzi, ze jsem si zdroj neulozil
Jinak - objem státních zakázek je asi 8 % HDP (přibližně), a velká část z toho budou úplně normálně fungující firmy.Velice rad bych tomu uveril a budu se snazit tohle nekde overit.
...tu práci na tom odvedli lidi v nějaké firmě, kde na jejich titulu záleželo tak jako všude jinde v komerční sféře.Budiz, ale proc se nam tedy tak vyrazne lisi median od prumeru v platech. Ja to pricitam prave te potrebe mit titul i pro obycejna zamestnani
To mi tedy orientačně řekněte, kolik na těch slevách za měsíc ušetříte a na čem. Já vidím jen MHD a veřejnou linkovou dopravu.Cca 1000Kc mesicne. Predevsim ta doprava, neco malo ruzne malickosti jako studentske ucty apod. U ubytovani opravdu na nasich kolejich nerozhoduje vek ani v menze nerozhoduje. Ta castka tvori cca 1/5 meho prijmu. Pro me tedy nezanedbatelna.
Pořád nevím, jak si to představujete. Po střední půjdu pracovat, všechno funguje, budu mít nějakou rodinu (děti třeba zatím ne), a po 8 letech v práci ucítím nějakou vnitřní motivaci rozšířit si obzory. Fajn, tohle si myslím že i v ČR cítí dost, lidí, že by je něco ještě zajímalo. Ta vnitřní motivace tady je. Ale co teď? To budu studovat při práci? Nebo mi v práci dají half-time, a ve zbytku budu stíhat školu? Nebo ta škola nebude žádný hardcore, a dám to s prstem v nose při práci?Predstavu mam nasledujici. Z nejakeho duvodu (vnitrni motivace, zamestnavatel si to preje, atd.) pujdu na VS, se zamestnavatelem se dohodnu na polovicnim poctu hodin a nebo primo u neho zacnu pracovat na dohodu. Zamestnavatel ma zajem na tom, aby se jeho zamestnanci citili dobre a byli vzdelani (protoze z toho akorat vysoce profituje) a tak mu vyjde vstric. Vubec bych se take nebranil stylu (dokonce se mi to libi), ze si za 8 let v pohode vydelam na 3 roky jakehosi minimalniho vyziti rodiny bez deti. Pokud toto neni mozne, povazuji ekonomicky system v dane lokalite/state za nevhodny pro dustojny zivot. Verim, ze toto je v CR mozne, ackoliv to neni na prvni pohled zrejme (jsem si jisty, ze vam budou cesi podtrhavat nohy
Co s těmi ostatními - buď můžeme jít cestou specializace, jak navrhujete, nebo je zastavíme někde v půlce, což se děje teď když někdo skončí jen s Bc, a nemá to většinou moc smysl, nebo to dělat ještě jinak.Navrhuji zmenit stredni skoly - VS imho opravdu nemaji davat ani na Bc studiu vseobecny prehled jako gymnazia, nybrz naucit cloveka detailneji delat jisty obor. Napr. me trochu prekvapilo, ze jsme meli povinnou fyziku na fakulte informacnich technologii - brala se tam stredoskolska latka (ok, malilinko vic, ale ne tak moc). Na stredni skole me nic nebavilo a moc jsem si toho neodnesl - to, co jsem si odnesl bych se naucil za polovicni a mozna jeste mensi cas. A to jsem patril mezi horsi zaky - chci rict, ze uplne vsichni by stredni skolu zvladli za polovicni cas a vyhodou by bylo, ze by se nenudili a na VS by konecne mohli delat to, co je bavi a ne znovu stredoskolskou latku. Dnes se VS prizpusobuji zakum, kteri se k nim hlasi a pokud se tam hlasi znudeni, a tedy castecne neschopni zaci, pak to nemuze dopadnout dobre. Tedy ve VS takovy problem nevidim - kdyz k prijdou zaci se znalostmi, neni nutne do nich rvat znovu stejnou latku a muzou rovnou pristoupit k te specializaci. Mam dojem, ze obdobne to funguje ve Svycarsku (to jen tak na okraj).
OK, co navrhujete?Viz. vyse.
2) Těm, co nespadají do těch 10 % řeknete - sorry, ty na Ing nemáš, studuj radši jen 3 roky něco více specializovaného, takže ve výsledku lehčího.Ano, takhle drsne bych se zachoval u prijimacek s tim vedomim, ze se dotycny treba za 8 let vrati s nabytymi znalostmi v praxi a projde prijimackami.
...rozhodně nemůžu říct, že by téměř výhradně převládal.Asi posloucham na spatnych, prilis zkazenych mistech
Souvisí to i s tou specializací. Já jsem spíš proti přílišné specializaci VŠ studia, a myslím že to je i převládající názor mezi vyučujícími. Na některý typ problémů je to dobré. Ale často se hodí mít širší background, máte větší nadhled, pomáhá to řešení neznámých problémů. Občas vidím v praxi lidi úzce specializované, a dělají zbytečné chyby nebo znovu vynalézají vynalezené. Můžete se s někým poradit, ale i zeptat se musíte umět, aby to dávalo smysl a šlo odpovědět, a u složitých problémů je problém poznat co vlastně řešíte a koho se ptát...Tohle mi prijde zajimave, protoze kazdy pozorujeme naprosto rozdilnou vec. Zrejme nase mnoziny pozorovanych objektu nemaji spolecny prunik a nebo pouze nepatrny. Mozna to je tim, ze moje mnoziny obsahuji sice specialisty, avsak takove, kteri jsou schopni se velice dobre domluvit mezi sebou a uzce spolupracuji.
A pak máte obory, kde ty specializace fungují, třeba strojírenství nebo projektování staveb - ale abyste se mohl specializovat, musíte do sebe nejdřív nacpat ty základní nutné věci, a to 3 - 4 roky trvá.Ano, ale tyto obory tady bohuzel dlouhodobe upadaji
Zrejme se pohybuji ve spatnem prostredi, ze to na me takto pusobi a hlavne jsem nekde musel precist nejakou boudu s temi 52% - to me moc mrzi, ze jsem si zdroj neulozilZamyslete se - je tu ~5M vydělávajících, z toho podle vás stát financuje 52%, takže 2.5M lidí by muselo vydělat na svojí mzdu + na: 2.5M státem placených (stát nemá žádné peníze, jen ty co vezme těm prvním 2.5M) + 2.3M starobních důchodců + 0.5M nezaměstnaných. Je to reálné? Nebo těch 52% myslíte jinak?
Budiz, ale proc se nam tedy tak vyrazne lisi median od prumeru v platech. Ja to pricitam prave te potrebe mit titul i pro obycejna zamestnaniNechápu, proč by tam měla být souvislost nebo snad hlavní příčina.
Predstavu mam nasledujici. Z nejakeho duvodu (vnitrni motivace, zamestnavatel si to preje, atd.) pujdu na VS, se zamestnavatelem se dohodnu na polovicnim poctu hodin a nebo primo u neho zacnu pracovat na dohodu. Zamestnavatel ma zajem na tom, aby se jeho zamestnanci citili dobre a byli vzdelani (protoze z toho akorat vysoce profituje) a tak mu vyjde vstric.Může být. Zaměstnavatel z toho ale nebude mít moc radost, protože náklady na poloviční počet hodin nejsou zdaleka poloviční, a vůbec je takový zaměstnanec míň efektivní. Nakolik z toho bude zaměstnavatel profitovat, to je velká otázka. I tak ale tomu člověku padne příjem na cca polovinu. Z toho se dá přežít, ale v ekonomické realitě ČR, pokud to není velmi nadprůměrně placená pozice, to bude fakt jen na přežití. To si člověk musí obhájit před sebou, a často ještě obtížněji před partnerkou...
Vubec bych se take nebranil stylu (dokonce se mi to libi), ze si za 8 let v pohode vydelam na 3 roky jakehosi minimalniho vyziti rodiny bez deti. Pokud toto neni mozne, povazuji ekonomicky system v dane lokalite/state za nevhodny pro dustojny zivot. Verim, ze toto je v CR mozne, ackoliv to neni na prvni pohled zrejmeJe to možné, ale platí, co jsem napsal výše. Bude to minimální vyžití rodiny bez dětí. Mate tu tradeoff jestli jít studovat a mít se po tu dobu blbě, nebo normálně pracovat a mít se materiálně dobře. Tady je podle mě ten bod, proč tohle v ČR nikdo nedělá. Až budeme ekonomicky na úrovni takové, že z půl úvazku + rezervy za předchozí roky půjde žít velmi slušně, tak se to změní.
Ano, takhle drsne bych se zachoval u prijimacek s tim vedomim, ze se dotycny treba za 8 let vrati s nabytymi znalostmi v praxi a projde prijimackami.Dokud se zásadně nezmění fungování středních škol, nejste přijímačkami schopen rozlišit těch 10 %, co na to mají. A taky platí, že dokončení studia vyžaduje mnoho schopností, které jednou přijímací zkouškou nelze vůbec změřit. BTW, zásadní problém vidím jinde - v silně neoptimální alokaci uchazečů mezi obory. Kvalitní lidi, co mají potenciál být dobrými inženýry, chodí z určitých důvodů na pseudoškoly. A techniky pak musí brát "kde koho", pokud nechtějí mít 20 lidí v ročníku.
Mozna to je tim, ze moje mnoziny obsahuji sice specialisty, avsak takove, kteri jsou schopni se velice dobre domluvit mezi sebou a uzce spolupracuji.A mají tihle specialisté za sebou naše klasické široké inženýrské vzdělání + navrch specializaci, nebo byli vzděláni tím vaším navrhovaným způsobem?
Mnozi namitnou, ze se na stredni vse nestihne a ja budu souhlasit. Ale musime opravdu probrat detailne pravek, dejiny literatury uz od Li-Poa, rimske pravo apod. a to vse plne presnych datumu, cisel apod. ...Střední školy jsou jiný problém, ale souvisí to. Tohle co jste napsal je specifikum gymnázií, a problém je, že tam chodí lidé, pro které to není vhodné. Bohužel se u nás nějak vytvořil dojem, že jedině gymnázium dá kvalitní vzdělání a je cestou k úspěchu. Gymnázií je aktuálně moc, ale kdo chce nějaké zavřít, ten to politicky neustojí, protože "chce lidem brát možnost kvalitního vzdělání". Na odborné škole máte 1 rok dějepisu, a obecně bych fakt neřekl, že tam jsou 2 roky zbytečné - pokud by se tam učilo to, co před 10 - 20 lety, a ne to co teď, protože ze základních škol tam posílají takový materiál, že v 1. ročníku je třeba doučovat věci ze základní školy. Souhlasím, že odborné - tj. podle vás specializované - středoškolské vzdělání je lepší, než zcela obecné typu gymnázia. Ale tomu bych neříkal úzká specializace. Takto specializované jsou vysoké školy teď taky. Problém taky je, že v 15 letech se člověk těžko může rozhodnout pro nějakou úzkou specializaci, a proto lidi často volí gymnázium, aby si "nezavřeli dveře" nikam dál.
Zamyslete se - je tu ~5M vydělávajících, z toho podle vás stát financuje 52%, takže 2.5M lidí by muselo vydělat na svojí mzdu + na: 2.5M státem placených (stát nemá žádné peníze, jen ty co vezme těm prvním 2.5M) + 2.3M starobních důchodců + 0.5M nezaměstnaných. Je to reálné? Nebo těch 52% myslíte jinak?Sypu si popel nahladu dokud nenajdu ten zdroj. Btw bych tomu klidne veril v nasem bananistanu.
Nechápu, proč by tam měla být souvislost nebo snad hlavní příčina.Nemas titul -> nemas dobre placenou praci -> mas nizky prijem. Mas mrte titulu -> mas extremne dobre placenou praci, aniz by to odpovidalo tve pridane hodnote -> mas vysoky prijem. Prumer se zvedne (vysoky rozdil v platech a v poctech zamestnancu), median zustane nizky
Může být. Zaměstnavatel z toho ale nebude mít moc radost, protože náklady na poloviční počet hodin nejsou zdaleka poloviční, a vůbec je takový zaměstnanec míň efektivní. Nakolik z toho bude zaměstnavatel profitovat, to je velká otázka. I tak ale tomu člověku padne příjem na cca polovinu. Z toho se dá přežít, ale v ekonomické realitě ČR, pokud to není velmi nadprůměrně placená pozice, to bude fakt jen na přežití. To si člověk musí obhájit před sebou, a často ještě obtížněji před partnerkou...Neziji tady pro zamestnavatele, ale abych neco udelal, pomohl a neutrpel psychicke zraneni, ktere by ze me udelalo naprosto nezaujateho stareho morouse.
Je to možné, ale platí, co jsem napsal výše. Bude to minimální vyžití rodiny bez dětí. Mate tu tradeoff jestli jít studovat a mít se po tu dobu blbě, nebo normálně pracovat a mít se materiálně dobře. Tady je podle mě ten bod, proč tohle v ČR nikdo nedělá. Až budeme ekonomicky na úrovni takové, že z půl úvazku + rezervy za předchozí roky půjde žít velmi slušně, tak se to změní.Tenhle pristup mi krajne nevyhovuje a povazuji ho za scestny/zhoubny.
A taky platí, že dokončení studia vyžaduje mnoho schopností, které jednou přijímací zkouškou nelze vůbec změřit.Jiste, ale jiz ten pocatecni filtr by tomu mel odpovidat.
BTW, zásadní problém vidím jinde - v silně neoptimální alokaci uchazečů mezi obory. Kvalitní lidi, co mají potenciál být dobrými inženýry, chodí z určitých důvodů na pseudoškoly. A techniky pak musí brát "kde koho", pokud nechtějí mít 20 lidí v ročníku.+1
A mají tihle specialisté za sebou naše klasické široké inženýrské vzdělání + navrch specializaci, nebo byli vzděláni tím vaším navrhovaným způsobem?Hodne poruznu, ruzne kombinace obou pristupu. Nevybavuji si zadneho, ktery by prosel tim rigoroznim, "idealnim" vzdelanim presne podle MSMT. Tedy priznavam, ze muj vzorek je trochu mimo prumer, presto bych ho nepovazoval za nerelevantni.
Gymnázií je aktuálně moc, ale kdo chce nějaké zavřít, ten to politicky neustojí, protože "chce lidem brát možnost kvalitního vzdělání".+1
...protože ze základních škol tam posílají takový materiál, že v 1. ročníku je třeba doučovat věci ze základní školy.Jiste chapete, proc se tedy tak vyrazne navazim do skolstvi.
Souhlasím, že odborné - tj. podle vás specializované - středoškolské vzdělání je lepší, než zcela obecné typu gymnázia. Ale tomu bych neříkal úzká specializace. Takto specializované jsou vysoké školy teď taky.Presne takto jsem to myslel.
Problém taky je, že v 15 letech se člověk těžko může rozhodnout pro nějakou úzkou specializaci, a proto lidi často volí gymnázium, aby si "nezavřeli dveře" nikam dál.Tohle prameni z toho ceskeho nesmyslu, ze se "jednou navzdy" musis v 15 rozhodnout, protoze pak uz nikdy nebudes mit penize, cas a bohuzel ani chut jit studovat neco jineho. To je ten klicovy problem. Vetsi nesmysl se z minulych dob dochovat nemohl. Bohuzel se dela vse pro to, aby to presne takhle spatne bylo i nadale - aby jsi vystudoval, sel makat a se zavrenou pusou uz nikdy ani nevystrcil ruzky jak to nebudes zvladat, protoze rodinu a nejaky minimalni standard ziti chces a hlavne jako clovek i psychologicky potrebujes.
Zamyslete se - je tu ~5M vydělávajících, z toho podle vás stát financuje 52%, takže 2.5M lidí by muselo vydělat na svojí mzdu + na: 2.5M státem placených (stát nemá žádné peníze, jen ty co vezme těm prvním 2.5M) + 2.3M starobních důchodců + 0.5M nezaměstnaných. Je to reálné? Nebo těch 52% myslíte jinak? Sypu si popel nahladu dokud nenajdu ten zdroj. Btw bych tomu klidne veril v nasem bananistanuSypat nic nemusite. Jenom si podle me ale stejne neuvedomujete, ze problem je v tom 'vydelat'. Bohuzel vetsina lidi si mysli, ze ten kdo dela ve Skodovce na pasu je ten, ktery pro spolecnost neco 'vydelava' a ti ostatni to 'spotrebovavaji'. To je nesmysl a duvod, proc lide tento nesmysl neustale opakuji a dokonce mu i veri je ten, ze (a zde se kruh uzavira) vzdelani je _mizerne_. Kdyby se dnes ucila na skolach poradne ta politicka ekonomie, tak by vetsina tech normalne inteligentnich vedela, ze _nutna prace_, kterou musi nejaka spolecenska formace vynalozit na svoji reprodukci, je jen zlomkem te celkove vykonane prace. A proto muze nejaka takova spolecenska formace delat 2/3 dne nesmysly (kopat se v kancelari patou do zadku) a presto bude tato spolecenska formace nornale moci existovat.
To je nesmysl a duvod, proc lide tento nesmysl neustale opakuji a dokonce mu i veri je ten, ze (a zde se kruh uzavira) vzdelani je _mizerne_.+1
Nemas titul -> nemas dobre placenou praci -> mas nizky prijem. Mas mrte titulu -> mas extremne dobre placenou praci, aniz by to odpovidalo tve pridane hodnote -> mas vysoky prijem. Prumer se zvedne (vysoky rozdil v platech a v poctech zamestnancu), median zustane nizky.To je hodně odvážná konstrukce. Velký rozdíl mediánu a průměru je způsoben nerovnoměrností - šikmostí - ve statistickém souboru. Tedy že v oblasti nadprůměrných příjmů je jen relativně málo lidí, zato ty příjmy jsou velmi výrazně nadprůměrné. Furt nechápu, co s tím nají co dělat tituly. Nedávno třeba s průměrnou mzdou zahýbal fakt, že díky stropům na zdravotní a sociální se vyplatilo majitelům firem si zisk vyplatit jako mzdu (a zdanit jen 15 procenty). S tou vaší první implikací bych snad i souhlasil - že taková korelace (!) existuje. Ale příčinu nemožnosti sehnat dobře placenou práci bych neviděl v samotné absenci titulu, ale v absenci schopností. Jak už jsem psal, tak v podstatě všichni schopní lidé nějaký ten titul mají, je tedy relativně málo schopných lidí bez titulu (v mladší generaci), a proto takového člověka málo kdy vidíte na dobře placené pozici. Což nutně neznamená, že když by se někdo takový, kdo je schopný a získal potřebné schopnosti neformálně, našel, tak že by dobrou práci nesehnal. Ale souhlasím s tím proto, že skutečně existuje "síto" že bez titulu vás na mnoho pozic nevezmou ani na pohovor (což je ovšem k jejich škodě). Tu druhou implikaci:
Mas mrte titulu -> mas extremne dobre placenou praci, aniz by to odpovidalo tve pridane hodnote -> mas vysoky prijemWTF? To mi tedy vysvětlete - skutečně bych rád viděl nějaké reálné příklady. Podle mě to vůbec neplatí. Pokud se bavíme o "titulech" ve smyslu takových, které neznamenají zásadní zvýšení přidané hodnoty toho člověka, tak fakt nevím, kde to takhle funguje. Na některé dobré pozice může být titul nutnou, ale zdaleka ne postačující podmínkou. Jako absolvent, a s jakýmkoliv počtem titulů, má člověk velmi malou šanci získat extra dobře placenou práci, pomineme-li IT sféru, kde ale stejně nejde primárně o ty tituly, ale o schopnosti. Na dobře placené pozice se lidé zpravidla vypracují časem, a to mnoha různými způsoby, a někdy v podstatě nesmyslně, ale fakt nevím kde to funguje na základě počtu nebo kvality VŠ titulů. To může být často i na škodu (člověk je překvalifikovaný a "divný").
Tenhle pristup mi krajne nevyhovuje a povazuji ho za scestny/zhoubny.To ovšem záleží na vkusu každého soudruha, ne? Pokud vám nevyhovuje, dělejte to jinak. Pokud máte pocit, že vám v tom školský systém brání, můžeme se snažit ho změnit. Ale zatím se mi zdá, že jsme došli k tomu, že systém nebrání, ale lidi akorát prostě nechtějí. Nevím, jestli je úlohou systému je v tomto směru přesvědčovat, co je správné.
Bohuzel se dela vse pro to, aby to presne takhle spatne bylo i nadale - aby jsi vystudoval, sel makat a se zavrenou pusou uz nikdy ani nevystrcil ruzky jak to nebudes zvladat, protoze rodinu a nejaky minimalni standard ziti chces a hlavne jako clovek i psychologicky potrebujes.Tohle se může změnit, až budeme ekonomicky na úrovni Německa nebo Finska. Že by "se dělalo vše proto", to je hodně posunutý výklad. Je to prostě vedlejší vlastnost systému, jak je nastaven. Například v UK je taky celkem běžné, že chodí studovat i starší lidé, ovšem musí se na to dosti krvavě zadlužit...
Tohle se může změnit, až budeme ekonomicky na úrovni Německa nebo Finska. Že by "se dělalo vše proto", to je hodně posunutý výklad. Je to prostě vedlejší vlastnost systému, jak je nastaven. Například v UK je taky celkem běžné, že chodí studovat i starší lidé, ovšem musí se na to dosti krvavě zadlužit...Problem slepice/vejce se resi tak, ze se proste skupinka schopnych trhne a vytvori prostredi pro rozvoj i toho zbytku skupiny, ktery smysli "do kruhu" ("nechme to tak, jak to je nyni, vzdyt jiz dneska mame moznost toho a tamtoho - podivej na Frantu, ten to dokazal..."). Z toho duvodu navrhuji, abyste vy, ti schopnejsi neco udelali i pro ostatni
. Jaktoze vse, co jste popsal (napr., ze v CR tituly hraji roli pouze pri pohovoru, ale jinak pouze dovednosti apod.) je pravda, ale zaroven nejsme na urovni toho Nemecka/Finska/whatever jak zminujete nize?Jaktoze??? Jako by to snad mělo příčinnou souvislost...
Plati totiz vztah, ze pokud vami uvedene je pravda, pak implikaci na tom budeme obdobne jako uvedene zeme, ale my nejsme...Oooo. Já tedy nejsem v tomto směru vůbec vzdělán, to se musím pokorně přiznat. A nechám zde prostor pánům JS a dadovi, v tomto si jich fakt vážím -- hlavně poslední dobou. Nečekám, že by snad šlo tuto implikaci dokázat, ale mohl byste argumentaci více rozvinout. Já to v tom nevidím, proč by to mělo platit. Ale prostým rozumem tam tu implikaci tedy zdaleka nejsem schopen vidět. Co mi uniká? Často přemýšlím, proč "na tom nejsme stejně". Je to dosti složité, a netroufám si to vysvětlovat. Ovšem redukovat to na to, jestli platí vaše fantastické implikace typu "hodně titulů --> hodně peněz", to si myslím, že je blbost. Podle mě to má co dělat s produktivitou práce, a s tím, jak jsou výsledky této rozděleny mezi pracovníky a majitele -- vlastníky "kapitálu". Pokud bych to měl "pro sebe" zjednodušit, tak problém je stále znatelná "socialistická" pracovní morálka, což ovšem není zdaleka jen problém vohnoutů -- neznáte-li: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2002112901 -- ale zejména jejich managementu. Vše je dědictvím desítek let socializmu, a jen tak to dohromady nedáme. A v souvislosti s tím (nevím ovšem nakolik) to, že řada z nich považuje za své svaté právo kupříkladu krást v práci materiál. Ještě nedávno jsem to považoval na blbost, ovšem poznáte-li se blíže např. s lidmi ze severu čech, pak každý zná někoho, kdo si svou situaci zlepšuje typicky krádežemi nafty "z práce" a přijde mu to naprosto OK... Na vyšších úrovních to pak už znáte... Samozřejmě toto nejsou jediné příčiny, ale na druhou stranu jsou to jevy, co ideálnímu stavu jistě nepomáhají.
Často přemýšlím, proč "na tom nejsme stejně". Je to dosti složité, a netroufám si to vysvětlovat. Ovšem redukovat to na to, jestli platí vaše fantastické implikace typu "hodně titulů --> hodně peněz", to si myslím, že je blbost.Pokud neplati dusledek implikace, neznamena to, ze neplati predsudek, a proto jsem polozil otazku jaktoze v pripade platnosti "vasi" implikace je vysledek neocekavany - opacny. Nelze z ni dokazat, ze vase predpoklady jsou chybne, ale domnivam se, ze pravdive nemohou byt, protoze to co kolem sebe vsichni vidime neodpovida dusledku "vasi" implikace
...vse co jste napsal...Ackoliv s vami do puntiku souhlasim, vratme se k meritu veci. Vami popsani lide se tak chovaji (btw jsem ze severu Cech a presne vim o cem mluvite), ale zaroven mam z vasich prispevku dojem, ze jim odmitate podat jedinou pomocnou ruku - tedy vzdelani. Za rouskami vymluv, ze oni jsou lini apod. skryvame to, ze my jsme neochotni jako "ti schopnejsi" jim podat ruku. Proc tomu tak je? Cechacstvi? Uz mam "nakradeno" od narozeni - jsem nadanejsi, lepsi apod., proc bych tedy pomahal tem, co nemaji "nakradeno" a nekritizoval je za skutecne kradeze? Ti "mene nadani" jsou v platonove jeskyni - sami si nepomuzou a jsou tam zavreni o to vice, cim silnejsi meli jejich rodice/prarodice zazitky ze socializmu nebo dokonce valky! Tohle se mi vybavi a neni mi to prijemne. Proto tlacim na to vzdelavani vsemi smery. Zrejme je ve vetsine z nas jakysi blok zajistujici odtazitost lidi, nechut pomahat, nechut rozvijet vsechno co muzu a ne jenom mou dceru/syna a po ostatnich vlastni pasivitou slapat a tuto pasivitu tvrde hajit tim, ze makam jak pes - ano, ale k cemu to makani je, kdyz to "vetsine" nepomuze a profit z toho mam pouze ja nebo velice uzka skupinka jedincu, ve ktere se pohybuji? A co to je vubec za profit, kdyz se pak na abicku objevi nejaky dumblob, ktery mi verejne ztrpcuje zivot? Kazdopadne dekuji za clanek, jeste uplne celeho D-FENSE prolezleho nemam
Jaktoze vse, co jste popsal (napr., ze v CR tituly hraji roli pouze pri pohovoru, ale jinak pouze dovednosti apod.) je pravda, ale zaroven nejsme na urovni toho Nemecka/Finska/whatever jak zminujete nize? Plati totiz vztah, ze pokud vami uvedene je pravda, pak implikaci na tom budeme obdobne jako uvedene zeme, ale my nejsme...Takže tvrdíte, že pokud by mnou popsané věci platily, pak bychom měli očekávat lepší ekonomickou úroveň, než na jaké jsme. Rozumím tomu správně? Já nechápu, jakou to má souvislost. Tedy nějaká tam jistě bude, ale podle mě okrajová, a bude to nějaká korelace s jinými jevy, které jsou příčinou té ekonomické úrovně. Můžete nějak vysvětlit, jak jste to myslel? Z čeho soudíte, že Plati totiz vztah ...?
Mas mrte titulu -> mas extremne dobre placenou praci, aniz by to odpovidalo tve pridane hodnote -> mas vysoky prijemTvrdíte, že tohle v ČR nějak obecně platí? Pokud ano, na základě čeho?
Za rouskami vymluv, ze oni jsou lini apod. skryvame to, ze my jsme neochotni jako "ti schopnejsi" jim podat ruku. Proc tomu tak je? Cechacstvi?Myslím, že o tomhle jsme původně nediskutovali, a zdá se mi, že co se týče cílů nejsme ve sporu. Mě se nezdá, že bychom někomu bránili ve vzdělání, a u vás je to o level výš - že jim málo pomáháme, nevytváříme takové prostředí co by lidi "nutilo" do vzdělání i když o to z nevědomosti nestojí. Možná na tom něco je, já to neodmítám, akorát si neumím představit ty cesty, jak toho dosáhnout. Co bysme pro to "my schopnější" měli reálně dělat? Zdají se mi některé navrhované postupy jako nereálné, nebo je často zakládáte na předpokladech, které se mi nezdají pravdivé -- viz výše.
Nějak jsem se v tom ztratil, ale skutečně mě zajímá, jak jste tohle myslel: ... Takže tvrdíte, že pokud by mnou popsané věci platily, pak bychom měli očekávat lepší ekonomickou úroveň, než na jaké jsme. Rozumím tomu správně?Ne, mel jsem na mysli uroven ziti - ta s ekonomickou urovni imho moc nesouvisi (i kdyz se to zda naopak).
Já nechápu, jakou to má souvislost. Tedy nějaká tam jistě bude, ale podle mě okrajová, a bude to nějaká korelace s jinými jevy, které jsou příčinou té ekonomické úrovně.Ekonomiku nevidim jako smerodatnou - ta mi nezajisti, abych si rozumel se sousedem jak u piva, tak v matematice nebo znalosti Krebsova cyklu.
Můžete nějak vysvětlit, jak jste to myslel? Z čeho soudíte, že Plati totiz vztah ...? ...Soudim z informaci ze zajetych netechnickych firem. Nove firmy to delaji "spravne" a v technicky zamerenych firmach se brzy pozna, zdali clovek neco umi ci ne. Nezapomenme, ze do techniky vsak nepatri cely establishment, stat a vubec vsechny humanitni smery, ktere tvori nedilnou, jiste silne nadpolovicni soucast veskerych zamestnani. A v techto oblastech jsem jeste nevidel ani neslysel (!), ze by to fungovalo jinak nez mnou popsanou implikaci.
Možná na tom něco je, já to neodmítám, akorát si neumím představit ty cesty, jak toho dosáhnout. Co bysme pro to "my schopnější" měli reálně dělat?Ja sice predstavy mam (mnoho z nich zde jeste neventilovanych), ale prave proto o tom diskutujeme, abych si ja zkulturnil me predstavy a ostatni napr. ziskali nove podnety. Prvni cim bych zacal to "meli realne udelat" je neodmitani techto zdanlive nedosazitelnych cilu jiz v zarodku - v diskuzi
To mi tedy orientačně řekněte, kolik na těch slevách za měsíc ušetříte a na čem. Já vidím jen MHD a veřejnou linkovou dopravu.Jen pro zajímavost. Nejlepší je to při živnosti, ideálně nějaké, kde se pracuje hlavou s takřka nulovými náklady... 1) MHD v Praze samo o sobě ~2000 Kč (přesně si nepamatuju) 2) Možnost se denně slušně najíst za rozumné peníze a neztrácet čas vařením (za mě to stálo na karlovce 30 Kč) ~5000 Kč (kdyby člověk chtěl jíst denně teplé jídlo venku) 2) Možnost jednoduše sehnat přijatelné ubytování (to jsem nevyužil) ~15000 Kč (cucám si z prstu) 3) Možnost různých stipendií (u nás dostal ubytovací, kdo si řekl, žádné nesmyslné stěhování k tetičkám na moravu) ? 4) Při nízkém výdělku na živnost odpuštění spodních limitů zdravotního a sociálního Až ~30000 Kč (platí se jen ze skutečného výdělku, což je nesmírně pohodlné) Možná jsem na něco zapomněl, ale pokud by se využilo výše uvedené, je to roční úspora v řádu slušných desítek tisíc. V některých jiných zemích budou podmínky dost lepší.
Chtěl jsem ukázat, že z pohledu "studentských výhod" je i v současném českém systému v podstatě jedno, jestli jdete studovat ve 20 nebo 35 letech. Že ten systém nikomu staršímu nějak nebrání jít studovat.Ani mu ale nevychazi vstric
Tesne vedle, ja razim Montessori.+1 riešenie - dať dieťa do Montessori škôlky a prípadne ak je poruke taká škola, kde sa naozaj uplatňuje montessori pedagogika a človek má na školné na súkromnej:), dať do takej dieťa - ak je ozaj zvlášť zvedavé, nech potom pokračuje v škole pre nadané deti - ale, viete, nerobím si ilúzie, že tie školy ozaj fungujú( sestra je totiž zameraná na montessori pdg., absolvovala viacero kurzov, + arteterapi, má viacročnú prax a časom sa to všade v tých súkromných škôlkach a školách, kde sa proklamovala tá alternatíva, zopsulo( len čo sa majiteľkám začalo finančne dariť)
...a časom sa to všade v tých súkromných škôlkach a školách, kde sa proklamovala tá alternatíva, zopsulo( len čo sa majiteľkám začalo finančne dariť)Skoda
Jinak se mrkni na uspesnost studentu Waldorfskych skol u prijimacek na VSUkazatel jak vystřižený ze dne otevřených dveří.
Btw by me zajimalo o cem ty ses bavil s knezem na misiiNevnímám už probíhající diskuzi jako přínosnou. Nevidím tedy důvod na ni navazovat na jabberu či mailu.. Napis mi to na jabber nebo mail, protoze tady to je off-topic.
1. Šestileté děti nastupují do škol jako duté prázdné nádobky, do kterých je třeba natlačit co nejvíce informací, aby se z nich stali „kompletní“ dospělí.
A to tvrdí, probůh, kdo? Já myslel, že dnes už se dbá na to, aby si děti ve škole osvojili „kompetence“ (od základních jako je spolupracovat s ostatními a učit se až po specifické pro určitý předmět).
2. Každé dítě je stejné a děti se musí ve stejném věku naučit identické věci.
E? To tvrdí kdo?
3. Děti se nerady učí. Musíme je k tomu nutit a pak testovat „naučené“.
To samé, kdo tohle tvrdí? Nejčastější věta od jednoho člověka, co vyučuje budoucí učitele byla: „Děti se učí rády, největší překážkou k tomu, aby se děti něco naučili bývá učitel...“ (Pravda, ten člověk je Němec, ale nechce se mi věřit, že by to u nás bylo jinak)
4. Děti nevědí, co se mají učit.
Děti jsou jistě zvídavé a spoustu věcí odhalí sami, ale je na škole, aby dětem zprostředkovala věci, o kterých se má za to, že jim budou v životě prospěšné.
5. Namísto záživného objevování „proč?“ stačí dětem pouze normalizované „protože!“.
Znova: kdo tohle tvrdí?
6. Život není hra, ale práce a povinnosti.
Aha, takže ty jako dospělý si můžeš kdykoliv dělat, co se ti zachce, nebo existují i věci, které udělat musíš a jsou tvojí povinností? A teď přemýšlej, jak chceš dítě vychovat, aby se naučilo zvládat i povinnosti! (Což se samozřejmě nevylučuje, že se dá vyučování ztvárnit hravě...)
7. Instinktivní hru a nezastavitelnou touhu zkoumat u dětí potlačujeme.
Věta k ničemu, když není řečeno proč se tak děje a co se proti tomu dá dělat.
8. Aktivní pohyb je zbytečný, stačí sedět v lavici.
He? Kdo tohle tvrdí?
9. Děti se nejlépe učí, když jsou rozděleny do skupin podle věku.
To je pravda. Čistě z hlediska vývojové psychologie myslí prvňák jinak, než třeťák-čtvrťák a ten zase jinak, než dítě na druhém stupni...
10. Děti musí chodit do školy!
Ano, musí.
1)...Tvrdi to nas skolsky system. Take se podle toho v nadpolovicni vetsine pripadu ve skolach uci. Tedy vas predpoklad plati pro tu "mensinu" (a zavidim vam, ze jste nenarazil na tu "vetsinu", asi jste byl skolskym systemem prilis izolovan od okolniho sveta).
A to tvrdí, probůh, kdo? Já myslel, že dnes už se dbá na to, aby si děti ve škole osvojili „kompetence“ (od základních jako je spolupracovat s ostatními a učit se až po specifické pro určitý předmět).
2)...Skolsky system.
E? To tvrdí kdo?
3)...To same, tvrdi to nas skolsky system a vetsinova cast jeho implementace. Tento mylny predpoklad pak tvori to, co uz tady nekolikrat padlo - nechut myslet, ucit se, pracovat, zit...
To samé, kdo tohle tvrdí? Nejčastější věta od jednoho člověka, co vyučuje budoucí učitele byla: „Děti se učí rády, největší překážkou k tomu, aby se děti něco naučili bývá učitel...“ (Pravda, ten člověk je Němec, ale nechce se mi věřit, že by to u nás bylo jinak)
5)...Znova: nas skolsky system tohle bere jako postulat. Bohuzel mylny.
Znova: kdo tohle tvrdí?
6)...Tohle je filozoficky problem - teoreticky clen lidske populace nema povinnosti, ty jsou vymyslem naseho systemu (civilizace). Nektere tyto vymysly jsou prospesne, ale velka cast (obavam se, ze ta vetsi) z nich neni. Je tedy nutne dite naucit pouze tem prospesnym, o ostatnich by melo vedet, ale nemelo by je "umet", protoze kdyz to nebude "nikdo" umet, prestane se to pouzivat a delat. Skolsky system a rodice bohuzel vedou predevsim k tem mene prospesnym povinnostem a az v druhe rade tem prospesnejsim (miru prospesnosti hodnotim z hlediska dalsiho rozvoje lidstva - at uz po psychologicke nebo technicke strance).
Aha, takže ty jako dospělý si můžeš kdykoliv dělat, co se ti zachce, nebo existují i věci, které udělat musíš a jsou tvojí povinností? A teď přemýšlej, jak chceš dítě vychovat, aby se naučilo zvládat i povinnosti! (Což se samozřejmě nevylučuje, že se dá vyučování ztvárnit hravě...)
9)...Predpokladam, ze pravda je spojita (nikoliv diskretni) a ze jsi myslel 0.01 z "absolutni pravdy". Jedna se o vysoce hrube rozdeleni, ktere v heterogennim vzdelavacim systemu nema co delat. Existuje mnoho protiargumentu (viz. Eduin, Cesko mluvi o vzdelani, Ceska skola atd.), uvedu jeden - deti vyrazne lepe, rychleji, presneji apod. prijimaji informace od deti narozdil od dospelych.
To je pravda. Čistě z hlediska vývojové psychologie myslí prvňák jinak, než třeťák-čtvrťák a ten zase jinak, než dítě na druhém stupni...
Ale houby, co je tohle za nesmysl? Proč se schováváš za nějaký smyšlený „školský systém“? Buď to někdo konkrétní tvrdí, nebo ne...2)... E? To tvrdí kdo?Skolsky system.
A to tvrdí, probůh, kdo?
Autor článku. :-)
Pestovat vedomi vlastni vyjimecnosti v detech uz od mala je velmi dulezite.Veľmi sa mýlite. Keď budete svojmu, i keď nadanému dieťaťu, neustále dávať najavo, že je výnimočné, čo ani nedokážete objektívne posúdiť, pretože väčšine ľudí sa to jeho vlastné dieťa zdá výnimočné, najmä do dieťaťa vložia vlastné nenaplnené ambície. Za zdôrazňovaním výnimočnosti svojho dieťaťa je často nenaplnená túžba človeka, aby jeho samotného okolie pokladalo za výnimočného. Vaše dieťa bude presvedčené, že prevyšuje ostatných a možno - kým sa nedostane medzi schopnejších ako je samo - si začne na to nárokovať. Potom tie pády bývajú veľmi bolestivé. Dieťa zvyknuté súperiť a v súperení víťaziť neznesie "porážku" a urazená pýcha v ňom len posilní tie "ľudské" vlastnosti, ako je závisť, neprajnosť a i nenávisť...Ak neschytá riadne komplexy menejcennosti pri prvých porážkach. To sebavedomie netreba udupávať neustálou kritikou, porovnávaním s lepšími, schopnejšími - ale zase ani neprechváliť v snahe povzbudzovať k úspechom... Chuť vyhrávať? Aby boli pripravení na tvrdú konkurenciu - kto z koho? Prehrávať a to aj sám so sebou je v živote dosť bežná vec. Neexistuje človek, ktorý by bol iba víťazom. Potom vaše dieťa raz prehrá - a čo spraví, ak sa s tým nedokáže zmieriť? Dá sa na alkohol? Alebo v snahe vyhrať bude ochotné niekoho hoci aj šikovne podraziť? Život je neustále zmierovanie sa rozdielom medzi predstavami, túžbami a ich skutočným (ne)napĺňaním. Je to neustále hľadanie zmyslu aj napriek tým čiastkovým "prehrám". Túžba tých druhých v poli porazených- čo je to za zmysel?
Nechci vychovat potlaceneho ustraseneho cloveka, chci vychovat cloveka, ktery je hrdy sam na sebe a neboji se promluvit.Hrdosť človeka na seba môže vyplývať a mala by z toho, že napriek rôznym tlakom a lákadlám neurobil , za čo by sa musel hanbiť, že sa nezúčastnil niečoho, čo by ho síce za daných okolností zachránilo pred porážkou, zaručilo by mu úspech, spoločenskú pozíciu, životnú úroveň, ale čo je v rozpore s tými mravnými zásadami. To je skoro každodenné rozhodovanie a nie vždy človek mad sebou vyhráva:)... niekedy podľahne slabosti a zláka ho ten "úspech". Úspešní" ľudia, aj keď sú namyslení blbi, často uveria vo svoju výnimočnosť. Sú ich plné televízne noviny:). Neviem ako vy, ja mám skúsenosť, že výnimočným ľuďom ani nenapadne, že by boli výnimoční. Nie sú pyšní - ale nie sú ani servilní, ani konformní. Sú sami sebou. I keď by z Vášho hľadiska možno ako víťazi nevyzerali.
Ve Finsku ve školách aplikují princip X (např. integrace nevzdělatelných žáků nebo tak něco). A ve Finsku podle nějakých měřítek mají výborné výsledky vzdělávání. => X pomáhá těm dobrým výsledkům, měli bysme to u nás zavést taky, a bude líp.Možná to bylo trochu jinak, ale klasický blud korelace × kauzalita, aneb jestli ono to není způsobené něčím úplně jiným a jestli by třeba bez X nebylo ještě líp... Aneb nevěřím, že jakékoliv takhle diskutované změny uvnitř vzdělávacího systému můžou něco zásadně zlepšit.
Vypadalo to hezky, ale fakt nemám sílu argumentovat proti lidem, co uvažují ve stylu:Jestli se tohle objevilo v diskuzi na ceskomluvi.cz, tak je to preci v poradku - je to otevrena diskuze stejne jako tady na abicku. Pokud jsi to vsak zahledl na videich z panelovych diskuzi a kulatych stolu, tak je to spatne - ja to tam nikde nevidel a rad se necham poucit. V opacnem pripade te prosim, aby ses nejprve mrknul na ty "vysledky" (coz jsou prave ty panelove diskuze, kulate stoly a jejich zavery) a az pote kritizoval prebranou informaci z casopisu (a obzvlast kdyz to muzes mit z prvni rukyVe Finsku ve školách aplikují princip X (např. integrace nevzdělatelných žáků nebo tak něco). A ve Finsku podle nějakých měřítek mají výborné výsledky vzdělávání. => X pomáhá těm dobrým výsledkům, měli bysme to u nás zavést taky, a bude líp.Možná to bylo trochu jinak, ale klasický blud korelace × kauzalita, aneb jestli ono to není způsobené něčím úplně jiným a jestli by třeba bez X nebylo ještě líp...
Aneb nevěřím, že jakékoliv takhle diskutované změny uvnitř vzdělávacího systému můžou něco zásadně zlepšit.Viz. post #122 (cechacstvi
že cílem je udělat co nejvíc ekonomů a obchodníků ze šprtů teoretické matiky.ja si myslim, ze k tomu mohou tihnout leckde, casto jsem zazil, ze se nejaka problematika oblekne do 'vedeckeho kabatu', ono to na tech vysokych skolach taky vypada tak divne, ze by se melo vystacit s kupeckymi pocty. Co se tyce mnozin, tak to me minulo. Tenkrat to nejakeho lempla na ministerstvu skolstvi napadlo, ze pro deti bude vyhodne, kdyz budou mit ty 'mnoziny' a na devitce se u nas vytvorila tzv. 'mnozinova' trida. Jak ti ucitele, tak rodice a zaci v tom plavali, nikdo nechapal proc se furt kresli ta prekryvajici se kolecka a deti maji vymalovat pastelkou ten prunik.
Jinak ti Nemci rikali se smichem, ze Waldorfske skoly existuji proto, aby se i zaci pomocnych skol meli komu posmivat.Žiadna ortodoxná alternatívna škola asi nebude celkom v poriadku. Isté však je, že to, k čomu dospelo školstvo po nespočetných reformách, zameraných hlavne na to, aby ich "príprava a realizácia" vytvorila množstvo dobre platených teplých miest na všelijakých statpedu, núcemoch, šiovoch a pod., je totálny marazmus. Dnes niekoľko žiakov v III. roč. učňovky malo čítať nahlas - za nás čítali lepšie tretiaci na ZŠ, o slovnej zásobe a chápaní toho, čo čítajú, sa hovoriť ani nedá. Na otázku, ako sa potom môžu učiť z odborných učebníc, znie odpoveď, že nijak, lebo sa neučia. To isté je aj s matematikou, nielen s jazykovými spôsobilosťami ("chlapy" - citujem z diskusií na abc linuxu:)). Tak neviem, či sa žiaci z Waldorfskej školy nakoniec nesmejú tým z tých normálnych... I. stupeň ZŠ musí byť aj o mechanickom pamäťovom učení, o neustálom precvičovaní, opakovaní, drile, o upevňovaní základných návykov a zručností... inak to jednoducho nejde. Nie je to celkom bezbolestné, ale prah bolesti by nemal ostať príliš nízko:). Dobrý, pevný základ, potom dostatočne široký prehľad, všestranný rozvoj osobnosti a nakoniec špecializácia podľa toho, k čomu človek najviac inklinuje a v čom je lepší ako ostatní.Na čo je niekto napr. dobrý programátor, keď je to aj tak arogantný tupec.
jestli je skolstvi jen obrazem spolecnostiobrazom a obávam sa, že aj predobrazom
Otazka je, proc to tak je a proc je tomu tak VSUDE!!!!Finsko budiz vyjimka potvrzujici pravidlo.
v Nemecku vydelavaji ucitele naprumerne??Ano, je to jedno z nejlepe placenych zamestnani v celem Nemecku nehlede na spolkovou zemi. A ano, nemecti ucitele jsou divni a ze zkusenosti znamych, kteri ziji v Nemecku uz par desetileti a mych zkusenosti taktez jsou dokonce divnejsi nezli Cesti ucitele.
Škola je však vzdelávacia inštitúcia a preto by si tú funkciu mala plniť, a to aj voči tým, ktorí doma až také podnetné prostredie nemajú - v záujme všetkých. Blbý národ = ľahko ovládateľný - okrem iného. Nestačí uspokojiť sa s tým, že moje deti budú súčasťou úzkej elity, ktorá vyhrá v tom konkurenčnom boji a "dokáže sa o seba postarať."+1
No, mohli by sa ešte niekam vysťahovať, keď to s blbým národom v tejto krajine pôjde dolu vodou...Hm, napadne mi to pripomina CR - uz jenom jak v poslednim Beduinovi byla informace z pruzkumu mezi stredoskolaky, ze jich 1/6 chce nadobro pryc z CR. Mimochodem to odriznuti SK studentu od stredniho a vlastne jakehokoliv dalsiho vzdelani na zaklade prumeru ze ZS me totalne odrovnalo
byla informace z pruzkumu mezi stredoskolaky, ze jich 1/6 chce nadobro pryc z CROooh - bEDUin: "každý 6. středoškolák chce odejít ze země" - k Blesku nemáme daleko... Jedná se nám tu pravděpodobně o 1/6 těch, co "Z projektu MF DNES - Studenti čtou a píší noviny" - selection bias "jak sviň". Nebo ne? Jsem si téměř jist, že se tu nebavíme o reprezentativním vzorku, značně i z vlastní zkušenosti... A nakonec i kdyby náhodou ano, tak po střední škole se většině lidí uvažování ještě silně mění - sám jsem si toho vědom, není to zas tak dávno, tak bych z toho nedělal závěry. Nakonec i z toho článku je patrno, že středoškoláci si tak úplně neuvědomují, co to reálně znamená "odejít ze země".
... "Nehraje se tu fér. Nechci být ve zkorumpované zemi, kde rozhodují lidé s penězi," napsal středoškolský student Ondřej Foltán z Orlové a vyjádřil tak názor velké části svých vrstevníkůJakou on s tím má reálnou zkušenost, a nakolik o tom "slyšel v televizi" a nakolik to pak byl schopen kriticky zhodnotit, co?
A další podobné věci typu "Sázíme na vzdělání a pak se ukáže, že mnoho lidí si titul koupilo. Sledujeme korupční aféry. Člověk nemůže zjistit, kde je pravda, komu má věřit a komu ne"Hmmmm. No a co jako, že si někdo nějaký titul koupil? Znám až moc těch, co si ho nekoupili, a přesto bych je v životě nezaměstnal... Podívejte, jednak to není vůbec dávno, co jsem byl v jejich věku, a jednak jsem s nimi měl aktuálně tu čest coby učitel. Kecy v kleci - tohle se sice zakládá na realitě, ale jsou to povětšinou výmluvy, aneb jak si sám před sebou obhájit vlastní lenost. Když se budu skutečně snažit, a budu schopen prokázat své schopnosti, může mi být i v české realitě tohle u zadku. Ale ono je snazší se odvolat na to, že to "nemá smysl", protože "zkorumpovaná země" i když to platí v relativně velmi úzkém spektru ekonomiky, o kterém se ovšem mluví až moc, takže to vypadá takto.
Mimochodem to odriznuti SK studentu od stredniho a vlastne jakehokoliv dalsiho vzdelani na zaklade prumeru ze ZS me totalne odrovnalo.Samozrejme chyba, protoze ten prumer je nicnerikajici, neporovnateleny. Na druhou stranu pokud je tu u nas snaha zavest alespon nejake jednotne a ZAKLADNI mereni vysledku toho, co danovy poplatnik financuje, a presto je proti tomu principielni (!) odpor, pak je to tez chyba. Aneb velmi slozita problematika, a pokud do ni "keca" kazdy, tak si vubec nejsem jist, nakolik je to k dobru veci.
zkorumpovaná země" i když to platí v relativně velmi úzkém spektru ekonomiky, o kterém se ovšem mluví až moc...žeby?
...vse krome nize uvedeneho...Clanek to je jak pisete silne tendencni, ale najdete mi jinou nerozvojovou zemi (vyjma SK
co danovy poplatnik financuje, a presto je proti tomu principielni (!) odpor, pak je to tez chybaA jsme u jadra veci. Lide v CR musi vse kontrolovat - tzn. nikdo nikomu neveri ani nos mezi ocima. Na kontrolach jsou zalozene vyhradne totalitni rezimy. Takhle nikdy nikoho nevzdelame a nikam se nepohneme. Howk!
Aneb velmi slozita problematika, a pokud do ni "keca" kazdy, tak si vubec nejsem jist, nakolik je to k dobru veci.Verim, ze me kecani k necemu bude a omlouvam se, pokud jsem vas rozhorcil.
ale najdete mi jinou nerozvojovou zemi (vyjma SK), kde by tohle stredoskolaky jen tak casto napadalo.Můj názor je, že středoškoláky obecně tohle zdaleka nenapadá tak často, jak říká ten článek. Vždyť jsem to psal - napadá to často skupinu studentů, co psala někam nějaké články - víc nevím - jak byli vybráni, jaké měli zadání, tak jsem k nějakým závěrům opatrný. Protože závěry z článku se silně neshodují s mým pozorováním. Určitý vliv bude mít i nějaká společenská atmosféra a vliv médií, kde to vypadá, jak jsme na tom u nás zrovna strasně špatně, třeba s tou korupcí a podobně. I když reálně to jinde je lepší, ale ne o moc, a zásadní problémy jsou jiné.
A jsme u jadra veci. Lide v CR musi vse kontrolovat - tzn. nikdo nikomu neveri ani nos mezi ocima. Na kontrolach jsou zalozene vyhradne totalitni rezimy. Takhle nikdy nikoho nevzdelame a nikam se nepohneme. Howk!Nesouhlasím. Hlavně si to vysvětlujete úplně jinak, než já. Tohle není o důvěře, a není to specifické pro ČR. Ale u čehokoliv, co děláte chcete mít nějakou zpětnou vazbu. Potřebujete mít alespoň nějaké informace, jestli se ten systém někde nebortí nebo nefunguje nápadně špatně. Nějaké testy jsou jedna z takových informací. Nemusí a neměla by být hlavní, ale čemu uškodí, pokud takovou informaci budeme mít? Argumenty proti, co jsem zatím slyšel stály vždy na tom, že tu informaci někdo nebude umět vyhodnotit a bude z ní dělat neplatné závěry. Takže je teda lepší ji nemít, nevědět. Nějakým způsobem je třeba kontrolovat úplně všechno - ne pro nedůvěru, ale třeba i pro užitek toho kontrolovaného, aby věděl, jestli dělá věci tak, aby to směřovalo k požadovanému výsledku.
Verim, ze me kecani k necemu bude a omlouvam se, pokud jsem vas rozhorcil.Vy ne, a věřím, že vaše úvahy a nápady mohou být přínosné. Byť se mi často zdá, že jsou založeny na nereálných předpokladech. Ovšem je to tak, že k některým tématům je široká diskuse všech možných lidí přínosná, ale u jiných o tom vážně pochybuji. A tyhle diskuse o státním školství jsou takový případ.
Nesouhlasím. Hlavně si to vysvětlujete úplně jinak, než já. Tohle není o důvěře, a není to specifické pro ČR. Ale u čehokoliv, co děláte chcete mít nějakou zpětnou vazbu. Potřebujete mít alespoň nějaké informace, jestli se ten systém někde nebortí nebo nefunguje nápadně špatně. Nějaké testy jsou jedna z takových informací. Nemusí a neměla by být hlavní, ale čemu uškodí, pokud takovou informaci budeme mít? Argumenty proti, co jsem zatím slyšel stály vždy na tom, že tu informaci někdo nebude umět vyhodnotit a bude z ní dělat neplatné závěry. Takže je teda lepší ji nemít, nevědět. Nějakým způsobem je třeba kontrolovat úplně všechno - ne pro nedůvěru, ale třeba i pro užitek toho kontrolovaného, aby věděl, jestli dělá věci tak, aby to směřovalo k požadovanému výsledku.Tady se neshodneme, ale to je dobre - diverzifikovanost drzi evolucni vyvoj pri zivote. Kazdopadne ja su proti veskerym kontrolam, osobne uznavam pouze feedback ze strany "kontrolovaneho" a pouze se snazim vzbuzovat samostatnou potrebu u "kontrolovanych", aby mi/komukoliv podavali informace sami a hledam cesty jak je naucit, aby jimi podavane informace byly uzitecne, presne a proste "tak akorat". Kontrolu z druhe strany nesnasim a jsem zasadne proti. Pokud vsak definujete kontrolu jako feedback, pak se shodneme
Vy ne, a věřím, že vaše úvahy a nápady mohou být přínosné. Byť se mi často zdá, že jsou založeny na nereálných předpokladech. Ovšem je to tak, že k některým tématům je široká diskuse všech možných lidí přínosná, ale u jiných o tom vážně pochybuji. A tyhle diskuse o státním školství jsou takový případ.Ok, uvidime za par let, zdali se zdejsi skolstvi zbori (tzn. preklene unosnou hranici i tech schopnejsich a zasahne i je) nebo ne a budeme zde vydrzovat vohnoutismus uz od malicka prostrednictvim skolstvi (od 8:00 do 14:00, pak flakarna a druhy den nanovo; pokud udelas co ti prikazeme, tak budes mit od nas navzdy klid).
osobne uznavam pouze feedback ze strany "kontrolovaneho" a pouze se snazim vzbuzovat samostatnou potrebu u "kontrolovanych", aby mi/komukoliv podavali informace sami a hledam cesty jak je naucit, aby jimi podavane informace byly uzitecneTo je určitě lepší cesta. Akorát si neumím představit, jak toho dosáhnout. Konkrétní příklad z aktuálních poměrů - že stála základní škola kvalitativně úplně za hovno, to se zpravidla spolehlivě zjistí, až když je z ní člověk pryč - podle výsledků na střední škole, kde spolužáci z jiných základních škol problémy nemají, a já ano, přestože jsem na své škole byl mezi nejlepšími. V tomto bodě došlo k tomu srovnání, klidně bych tomu říkal i "kontrola" - ta vaše, ze strany "kontrolovaného". Akorát ten feedback už se moc nedostane tam, kam by měl - tedy k zájemcům o studium té mizerné školy, k jejímu vedení, a zřizovateli. Teoreticky by mohl, ale nějak to nefunguje, a moc nevím, jak to zlepšit, aby to bylo objektivní. Problém vidím v tom, že chybu volby zjistíte pozdě, volbu už nejde opakovat, a nemáte motivaci to nějak dál "pro další generace" řešit... Pokud by v tomto příkladě rodiče byli všeobecně "aktivnější", tak by samozřejmě zjistili včas, že ta škola nestojí za nic, a snažili by se nějak tlačit na zlepšení. Teď to vypadá tak, že takových je málo, a řeší to tak, že si vyberou jinou, lepší, školu. Ti ostatní jsou spokojeni s tím, že děti "mají dobré známky" (nemusí to být známky, prostě dobré hodnocení od učitelů). Nefunguje tam zpětná vazba, že by to školu nějak nutilo kvalitu zlepšovat. Protože většina ji nevyžaduje a někdy nechce - že to byla chyba zjistí až pozdě - v situaci popsané nahoře. Vlastně takové vohnoutství rodičů - můj názor je, že nějaká zlepšení ve školském systému proti aktuálnímu stavu s tím moc nepohnou. Nebudou jistě ke škodě, ale tohle to primárně nevyřeší.
Vsichni z toho maji profit a staci tak malo - jenom chtit!Bohužel v současné situaci z toho všichni profit nemají, proto tohle nedělají, ač jak jste psal - klidně by mohli. Školy - resp. jejich vedení a učitelé - toho typu, který jsem popsal, obvykle vědí, jak se to s jejich kvalitou má. Ale nemají vůbec motivaci s tím něco dělat, protože jen plní poptávku určité skupiny rodičů. Pak máte školy, které se snaží držet kvalitu, a ty mají problém s migrací žáků na mizerné školy - rodič přijde, a řekne "U vás ten můj propadá, ho to nejste schopní naučit a chcete toho po něm moc, to kluk od Franty přešel na školu X a jak mu to tam jde!". Na škole X ředitel zakazuje učitelům dávat horší známky než za 3, a podobně. Dochází běžně k situacím, že tenhle přecházející žák na propadnutí je na nové škole nejlepší. Takže oni to tam vědí... Samozřejmě některé učitele tohle štve, vědí, že to je špatně, ale nemají moc možností něž jít učit jinam, což vede k tomu, že škola X pak na posty učitelů nasává tragédy, co by jinde učit nemohli.
Staci, aby skola mela zajem a takto "predaneho" zaka na schuzce po pul roce nastupu na stredni skolu vyzpovidali spolu s dalsimi zaky, kteri take v devitce odesli. Kulaty stul, zaci + ucitele.Z toho, co jsem napsal, je už asi jasné, že zájem o něco takového ze strany školy X v dané situaci není. Tenhle kruh můžete přetnout změnou přístupu té části rodičů, na jejichž objednávku tyhle školy jednají. To je dlouhodobý úkol, a dá se říct, že postupně se to zlepšuje. Totiž dříve díky totální kontrole vlastně extrémně špatné školy neexistovaly. Takže rodiče na něco takového nebyli připraveni, že by se měli extra zajímat o kvalitu té které školy. Ale už se to učí. Protože po nějaké době od toho Franty uslyší (pokud se za to nebude stydět), že jeho kluka ze střední vyhodili nebo mu musí platit doučování. Druhá možnost je, že zřizovatel školy, potažmo stát jako ten kdo to platí, má na nějaké elementární kvalitě silný zájem -- na rozdíl od samotného vedení školy v ilustračním případě. Tak ten feedback půjde přes něj. Ale na to je potřeba mít nějaké měření - kontrolu - proto ty testy. Díl viny je i na systému, že škola je financována podle počtu žáků nezávisle na kvalitě. No, čekalo se, že ta self-regulace bude fungovat, a kvalitní školy budou mít přetlak. Nefunguje to. Na jiný systém financování ovšem potřebujete mít nějaké ty měřicí - kontrolní - mechanismy, u nichž je zas problém s objektivitou. Snahy o zavedení těch testů jsou v první řadě reakcí na stav, kdy ten původně očekávaný sebe-kontrolní mechanismus v některých případech naprosto selhává. Tu přímou zpětnou vazbu ze strany rodičů to jistě nemůže nahradit, ale co s tím "rychle" dělat, když evidentně selhává?
takže navzájem by měli, každý jednotlivě, posoudit, jak dobrá je škola v jednotlivém předmětu i jejich dítko. Nepletu se?Zadne takove rodice neznam
A ve výsledku by mělo jít zjistit, zda je škola špatná nebo dobrá, případně ten jeden konkrétní učitel jednoho konkrétního předmětu?Zjistit to jde uz nyni a to pomerne bezproblemove - mne staci jedna, dve schuzky s ucitelem a mam jasno (pochopitelne na me musi mit cas, protoze se prilis vyptavam
Ja si myslím- ale možno sa mýlim - že tá nonkonformita sa zocelí práve počas problematického detstva a dospievania, v duchu " čo ťa nezabije, to ťa posilní". Ak sa to prežije, tak tieto deti potom len tak ľahko niečo nepoloží.Ano i ne. Pokud to dite zazije přehnaně, dopadne to spatne (osobni zkusenost s par jedinci) a misto zdraveho zoceleni vznikne neco jako psychopat.
Tu přímou zpětnou vazbu ze strany rodičů to jistě nemůže nahradit, ale co s tím "rychle" dělat, když evidentně selhává?Delat se da mnoho (uz jenom v teto diskuzi toho bylo mnoho zmineno
hlavně děti jsou velkou část dne pryč, ve škole, na cestě, hřištiJo, děti jsou podstatnou část dne pryč. Jo…
Tiskni
Sdílej: