Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
... BFU vezme, co se mu dá...To není pravda, pokud BFU už dělal ve widlích. Potom totiž chce, aby bylo všechno jako v nich a nechápe, že to kolikrát prostě nejde. A nejhorší ze všeho pak jsou BFU, kteří si o osobě myslí, že BFU nejsou, protože umějí například změnit pozadí na ploše...
... Další nevýhoda, a vidím to na svých neteřích, jsou hry. Dostanou v Mekáči CD ...
Počkej, až dostanou v Mekáči cd s hezkým potiskem Tučňáka a na woknách si ho nepustí
... zase otázka marketinku.
(? V Mekáči? A co třeba v racionálce? )
valná většina z nich nechce řešit co v Linux funguje a co nefunguje. Chtějí to, co Windows nabízí a něco navíc. Prostě chtějí jen Linux vyzkoušet, něco si od toho slibují a pokud jim to Linux nedá, nevidí sebemenší důvod opustit Windows.Cili to vyplyva z toho, ze se k Windows bohuzel dostanou jako ke svemu prvnimu OS. Linux nabizi neco navic, a to prave moznost velmi individualni konfigurace - kterou ovsem musi provest pro laika odbornik. Linux taky nabizi lepsi beh na radove slabsim hardware (z cehoz momentalne vetsina jeste neprofituje, ale po nastupu a avizovanych narocich Windows Vista to bude jeste zretelnejsi). A v souvislosti s poslednimi udalostmi Linux take nabizi klid od otravovani BSA nebo dokonce vlastniho systemu varovanim o legalnosti, vyderacske podminky pouzivani vcetne.
Pro většinu uživatelů počítače je počítač multimediálním zařízením na kterém funguje kancelář, filmy, muzika, gamesy a nebude mít problémy se sofistikovaným komerčním software.Jenomze to je presne obecny trend i Microsoftu. Vetsina tzv. "uzivatelu" vubec nepotrebuje neco jako "pocitac", tj. vseobecny nastroj. Potrebuje pevne nakonfigurovanou bedynku. Protoze tady predbehlo IT vyvoj v zabavnim prumyslu, vznikla ta paradoxni situace, ze je multimedialni centrum stale univerzalni a komplexni "pocitac" s univerzalnim a komplexnim OS (tedy zarizeni zamyslene puvodne pro uplne jiny styl vyuzivani, totiz pro programatory a vyvojare reseni, nikoliv pro uzivatelskou praci). Podle me tedy neco jako OS Windows jak to zname dnes zmizi, protoze vetsina uzivatelu prejde na hotove zabavne boxy, kancelarske boxy, a operacni system jako takovy zustane opet jen pro specialni sortu uzivatelu. Nepujde tedy o pripadnou "slozitost konfigurace", ale o flexibilitu konkretnich optimalnich reseni, kde ma Linux a podobne systemy navrch. Zmineny trend je presne videt v serverech, ktere z principu nenastavuji laici, a tenhle trend bude pokracovat i v ostatnich oblastech vyuzivatni "pocitacu". Linux je naopak vhodny z vychovneho hlediska, protoze nenabizi zdanlive jednoducha (a pritom omezujici) reseni, proto by mel byt oficialne doporucenym OS pro vyuku "pocitacu" ve skolach. Pracovat nebo spis klikat ve "Windows" se muzou zaci ucit napr. v krouzku "Priprava cvicene kancelarske opice zavisle na software jedne firmy".
Celkový čas domácího počítače je asi 90 % Linux a 20 % Windows.A tech 10 % casu je to nerozhodne :PPP
Her pro Linux je docela dost, ale moje neteře chtějí hrát zrovna to co dostanou a je jim úplně jedno, že to je maximální hovadina.Ackoliv zastavam spise svobodnou volbu (kazdemu, co chce), nezastavam uz podporu primitivismu za kazdou cenu. Tohle chovani (hrat to, co zrovna dostanou, chlastat to, co zrovna dostanou, fetovat to, co zrovna dostanou, volim, koho mi v televizi reknou, spustim si kazdy virus, co mi prijde mailem) je primitivni a smutne. Z hlediska spolecnosti dokonce nezadouci, z hlediska manipulatoru zdimajicich z lidi penize ovsem zadouci. Z moji zkusenosti se tak chovaji deti (a lidi vubec), kdyz proste nemaji zadnou lepsi nahradu techto pitomosti, kdyz se tedy v zivote proste nudi a hledaji cim tu nudu ubijet. To jen jako poznamka na okraj, a nezavisle na tom, ze zlepsovani funkcnosti software je vzdy zadouci. Je ovsem treba uvazit pro a proti pri podbizeni se, tj. zajistovat slozite, aby bezela kazda programatorska prasecina, jejiz hlavnim cilem je stejne jen reklama. To pak najednou zjistime, ze se z tech sracek kolem nas taky jednou uz nemusime vyhrabat.
linux který je tady vlastně delší dobu než celé Windows,ooops?
Ne si s ním hrát a věčně ho ladit a nastavovat. Na to plno lidí nemá ani znalosti, ani čas, ani náladu. Počítače jsou dnes spotřebním zbožím jako třeba ledničky. Lednici používáme všichni, ale jen málokdo víme jak vlastně dělá lednice tu zimu která v ní je. Podobně to bude s počítačem.Spravne, proto si nebude kazdy spotrebitel doma lednicku sestavovat a nastavovat, takze mu muze byt naprosto ukradene, jestli je nejake nastaveni pro BFU nebo ne. Proto se tam, kde neni treba brat na BFU ohledy, napr. na serverech, pouziva Linux. Stejne tak to bude i v na miru konfigurovanych desktopech (Novell Desktop budiz vlastovkou) pro ruzne druhy zakazniku... tedy mozna. Protoze mozna se prosadi mamut jmenem Vista, diky cemuz si lidove masy budou hrat na samoadministratory pro jejich naroky naprosto zbytecne komplexniho systemu a libovat si, jak jim "ten Windows" jde pekne sam od sebe nainstalovat. Jeste znovu extra pro vas: Neexistuje neco jako "Linux" konkretne, co by se dalo stahnout nebo nainstalovat. Existuje pouze rada konkretnich operacnich systemu linuxoveho typu a ruzne urovne a zamereni. Zdaleka ne vsechny urcene programove k tomu, aby je uzivaly siroke masy. O "Linuxu" lze mluvit, pokud mate na mysli opravdu vsechny linuxove distribuce, jenomze tam uz casto pausalizujici argument (napr. roztristenosti, nesnadnym ovladanim apod.) neplati. Kdo aspon parkrat instaloval (ci preinstalovaval) nejaka Windows, tak ma s "hranim, nastavovanim a ladenim" (shanenim driveru, zakladni programove vybavy) sve zkusenosti... snad jen ze Windows opravdu nenabizeji ani zdaleka tolik moznosti individualniho nastaveni, o coz je to opravdu snazsi. Je to pouze jiny typ prace nez v Linuxu, rozhodne ji neni o hodne mene. Pro me osobne byly napr. nedavne zkusebni instalace Ubuntu, SUSE a treba Kanotixu sakra lehci a rychlejsi nez jakakoliv instalace Windows, na kterou si vzpominam. Posledne jmenovane distro napr. trva doslova 20 minut od vlozeni CD-ROM do kompletne programy nabyteho desktopu... Na jedne strane se tedy vyvijeji stale lepsi a kvalitnejsi distribuce Linuxu, na druhe strane Vista. Jsem opravdu zvedavy na pristi rok (bude-li opravdu k dispozici) a na to, jak se to v soutezi treba s KDE 4 nebo jiz zminenym Novell Desktopem ujme...
Myslím, že by ťa mohlo zaujať Linspire. Usudzujem tak podľa článku na slashdote o mýtoch okolo Linspire.
Omrknul jsem v rychlosti jejich web, o češtině ani vidu ani slechu, nejbližší lokalizace je polská.Kdyby se mozna naslo dost platicich ceskych zakazniku, mozna by byla i cestina (je to tusim puvodne Debian, takze jen administrativni zalezitost). Ale moc nechapu, proc by si mel clovek instalovat Linspire misto treba (K)Ubuntu... Az tolik te inzerovane vyladenosti pro BFU totiz neverim, soude i podle obsahu nekterych diskusnich for je to linuxova distribuce se stejnymi problematickymi misty jako kazda jina.
Kdyby se mozna naslo dost platicich ceskych zakazniku, mozna by byla i cestina
Takže klasický rébus slepice kontra vejce
Slashdot: They have a system called CNR (Click and Run) which costs $20/year, but it is well worth it. You get a icon on your desktop that you can click, then browse software categories. When you find something you like, just click the install button and voila, CNR downloads it, puts an entry in the Start menus and puts an icon on the desktop. No other distro that I know of does this with such ease.
Nie že by mi to osobne chýbalo . Ale komentovať by mali tí, čo to osobne vyskúšali.
Pacman -Sy neco
.... --> nainstaluje, ikona v menu, okamzite k pouziti... Je v tom nejakej rozdil? Nebo oproti jinym balickovacim systemum?
Ovšem do jaké míry ten web k něčemu bude, to nevím a mnoho lidí nad tím má pochybnosti.Protoze jsem jeden z tech, kdo pochybnosti vyjadrili, tak se vyjadrim i tady. Zatim z toho webu opravdu neni znat, pro koho je urcen. Ve strucnosti a na prvni pohled: Pokud pro poucene a premyslive, tak je tak trochu redundantni k existujicim linuxovym a OpenSource portalum. Proc ne, ale da to fusku nabidnout neco zajimaveho tak, aby byl ten web necim atraktivni. Pokud pro naproste BFU (coz nemusi byt "pitomec", ale je to clovek, co nema objektivni duvod o necem jako "OpenSource" nebo Linuxu premyslet), tak je zatim prilis strohy a technicky. Protoze tyhle lidi oslovi spis reklama nez argumenty - sam pisete, ze lidi neradi ctou, o teto skupine nejbeznejsich uzivatelu to plati dvojnasob. Ja osobne bych videl ucel takoveho webu v tak trochu cilenem zduraznovani alternativnich reseni, s pouzitim metod reklamy. Uprimne receno, samotny nazev Get the TRUE facts si o takovy "propagandisticky" styl primo rika. Kdokoliv mi bude nabizet "PRAVDU", vim a ocekavam, ze mi bude nabizet svuj podle nej nezpochybnitelny nazor. Slabsi povahy na to skoci (a to je ucel reklamy), racionalne uvazujici budou sice kriticky neco namitat a diskutovat (domena existujicich linuxovych portalu), ale takovi z principu nepotrebuji podobne podpurne projekty, ostatne je jich mensina, a jsou si vetsinou schopni najit potrebne informace sami.
Díky za některé reakce. Pracuji na vývoji aplikace pro BFU. Chci mít multiplatformní řešení, proto chci Linux do svého počítače, abych mohl vše vyzkoušet a říct: funguje to. Umožňuji svobodu mého BFU ve volbě OS, což mu konkurence nenabízí. Programátor může vyrobit cokoliv, ale BFU to vždy použije po svém a mnohdy úplně jinak, než autor zamýšlel. Chci sám na sobě simulovat BFU a pak doporučit neMaloMěkké řešení. Proto tento článek. Vše co se dozvím použiji, Linux na svém PC chci i na práci, takže vaše reakce nebyly zbytečné.
Z příspěvků jsem dostal dojem že:
- Linux nemá téměř žádnou marketingovou podporu směřovanou k BFU
- šikovné malé i velké týmy programátorů sice vyrobí použitelnou distribuci, ale jejich marketing směrem k BFU je poor až žádný (odstrašující loga, nicneříkající názvy, zkratky)
- BFU by fakt měl ještě nějaký čásek zůstat majetkem MaléhoMěkkého
Linux je zatím asi jediná funkční, zprovozněná a žijící alternativa k Widlím. MalýMěkký si preventivně vytvořil závislost na jejich OS, proto je velmi pravděpodobné, že BFU opravdu své těžce vydělané prachy opět narve Billovi do chřtánu za Visty. Billovu partičku právníků a nohsledů mám rád asi jako Telekom, ani jednomu nedám své kačky bez boje. Oba mě stáli desítky tisíc, ale kde se stala chyba, když jsem teď přesvědčen, že jsem jim ty prachy nemusel dávat? Proč z mých peněz platili nehorázné sumy za reklamní kampaně? Moh' sem je dát svému guru a společně jsme je mohli prochlastat.
Asi se vám to nebude líbit, ale náš ideální BFU nakupuje v supermarketu. Ať chci nebo ne, pokud se Linux nebude honosit názvem Home, SmallOffice, Multimedia, Digital entertainmnent centre nebo tak nějak, BFU Linux do košíku v supermarketu nevhodí, ani kdyby stál 100 Kč a byl ze zlata. Víme, že BFU je zvyklý platit za nevědomost, proč se nestát guru a vydělat na tom, že něco umím? Zanedlouho přijdou Visty s ještě větším pruzením, většími nároky na HW a dalšími zbytečnými a zcestnými funkcemi likvidující konkurenční vývojáře SW. Teď zbývá zodpovědět poslední otázku. Chce tedy Linux svého BFU?
Lidé bděte!
Tiskni
Sdílej: