Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Které zápisky Jindry Plešingera se vám nelíbí?
Která jeho vlastnost kazí pověst tohoto webu a odrazuje další uživatele od jeho návštěv?
Jindřich Plešinger - vzhled
Jindřich Plešinger
Jindřich Plešinger - hromadné psaní nesmyslných provokativních blogů
Jindřich Plešinger
Jindřich Plešinger - využití počítače k takovým činnostem
Jindřich Plešinger
Jindřich Plešinger - připojení k internetu
Jindřich Plešinger
Jindřich Plešinger - chudé argumentační schopnosti
Jindřich Plešinger
Jindřich Plešinger - bohaté provokativní schopnosti
Jindřich Plešinger
P.S. Myslel jsem, že se bez blogu obejdu...
A trochu jsem se mírnil, co týče tagu <b>.
Tiskni
Sdílej:
2/ Linux nepovažuju za náboženství
Tak tak, já bych ho přirovnal k filozofii. Nekecam, makam a přispívam na společnou hromádku.
Kolik (moc) potkáte v životě nepříjemných záležitostí a těžko se s nimi poperete, stojí vám to za to? To JxP nemůžete ignorovat? Někdo mu to napsat asi musí ... a zdá se mi, že těch, co mu něco píšou, že jich přibývá. Ale nemám za to, že je to řešení.
Čas ukáže, kdo dostane rozum a kdo vydrží. Já osobně toho mam až až co dělat, čili i proto málo přispívam.