Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V sobotu po poledni jsem poslouchal v autě jedinou posluchatelnou rozhlasovou stanici a to ČR 1. Ponechme stranou, proč je to pro mě jediná poslouchatelná stanice. Zachytil jsem tam zajímavý pořad, který se jmenuje "Děti vám to řeknou".
Pro někoho možná nic nového, ale já jsem byl nadšen jak z formátu pořadu, tak z jeho obsahu. Formát je ten, že redaktorka (Pavlína Wolfová) si pozve několik dětí ve věku 7 až 10 let (alespoň teď v sobotu tam bylo toto věkové rozmezí) a s nimi se seriózně baví o událostech vztahujících se k uplynulému týdnu. Přes dvacet minut jsem konsternovaně poslouchal, jak uvažují děti. První téma byly samozřejmě velikonoce. Uznávám, že já, zapřísáhlý ateista (až se bojím, že mě pánbůh potrestá ) bych na některé otázky neodpověděl, ale perly typu, že Ježíš odešel na nebe za papežem, nebo že se velikonoce slaví proto, že lidi byli rádi, že Ježíš zemřel, byly hodnotné. Další téma byla volba miss. Dozvěděl jsem se, že letošní miss je moc hubená, že by se hned zlomila (já jsem jí neviděl, tak nemůžu soudit, ale docela tomu věřím) a že kdyby byla chytrá, tak nejde do žádné miss, ale založí si firmu a úspěšná by byla v ní (s čímž musím jenom souhlasit). Dále se redaktorka ptala dětí, jestli ví, co jsou billboardy. Věděly všechny. Definice, že jsou to ty velké reklamní plochy u silnic, do kterých lidi vrážejí auty, byla asi nejlepší. Na otázku, jestli si myslí, že se na nich zobrazují jenom pěkné věci a pěkní lidé se všechny děti shodly, že ne. Jako příklad nehezkého člověka z billboardu uvedl jeden chlapec Paroubka. To už jsem se válel smíchy. Nutno dodat, že bych odpověděl stejně.
Z několika dalších témat si vzpomínám na otázky okolo starých lidí. Na otázku "Jak poznáš, že je člověk starý?" byly odpovědi velmi zajímavé. Za všechny uvedu dvě: "Má vrásky a roste do země." a úplně nejlepší "Neumí s počítačem a neví, co je to reboot."
Co říci závěrem? Je mi třicet, děti nemám, tudíž jsem jsem byl chvílemi dost překvapen, jak mají i takhle malé děti jasno ve spoustě věcí. Položil jsem si otázku, jestli jsem byl v jejich věku taky tak suverénní a nějak si nemohl vzpomenout. A rodičů se raději ptát nebudu...
Tiskni
Sdílej:
Mě se ten pořad jako jeden z mála na ČRo1 nelíbí a nevydržím ho poslouchat. Podobně je na tom např. Křesťanský magazín (..nebo se to jmenuje Doteky víry ?) a nedělní blábolení Ester Kočičkové.
Přijde mi to jako nezajímavé tlachání o všem a o ničem. A co se týká názoru na politiku 10-ti letého dítěte, je to podle mě průměr toho, co slyší denně v rádiu/televizi/doma, takže žádné převratné myšlenky nečekám ....
Škoda, že už nevysílají "Naruby" (...tj. pořad, který bežel ve stejném čase před "Děti vám to řeknou..."), to se mi líbilo neporovnatelně víc...
Z.H.