abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1990 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)

    16.1.2008 20:33 | Přečteno: 1844× | Ostatní

    Pokud nevěříte, stačí si poslechnout úvodní seminář (O životě a díle Járy Cimrmana) Divadla Járy Cimrmana ke hře Akt. Poslouchám Cimrmana už pár let a vůbec jsem si nevšiml, že tento seminář obsahuje i text první svobodné licence.

    Licence ke hře Akt:

    "Kdokoli se rozhodneš tento můj dramatický štyk po mé smrti uvésti, nikterak mne nešanuj. Nebudu se zlobiti, změníš-li ku své potřebě některé věty, některou persónu, či celý děj. Mě o myšlénku se jedná, ta aby zůstala. Převedete-li si vše do vašich poměrů, které budou jistě neméně zajímavé než naše, já starý mrtvý klasik budu v hrobě jen rád. Pouze o jedno prosím, aby se věci nechopil břídil. Věřím, že ujme-li se hry nejlepší žijící spisovatel český, bude míti úspěch."

    Jak vidno, jedná se o základ budoucích svobodných licencí – Jára Cimrman zde předává budoucím autorům hru včetně zdrojů a povolení hru modifikovat. Dokonce se jedná o velmi svobodnou licenci – na rozdíl od GNU GPL nepřikazuje za jakých podmínek je nutno šířit upravené verze – je to taková obdoba dnešní BSD licence.

    Máme zde tedy jasný důkaz, že český génius téměř o století předstihl Richarda M. Stallmana, Bruce Perrense a další :-)

    Tento český unikát budiž nazván COLCimrmanova Otevřená Licence (Cimrman's Open Licence) :-)

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Michal Fecko avatar 16.1.2008 20:39 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Cimrman bol napol Rakúšan nie? :-D
    16.1.2008 21:41 Milan Horák | skóre: 24 | blog: strange blog | Havlíčkův Brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Ale vždy se cítil býti čechem.
    Každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán. Ale ten pocit ... ;o)
    17.1.2008 07:45 merlik | skóre: 13 | blog: merlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    V jeho deníku byla přece nalezena věta, že by rád navštívil svou vlast Boehmen.
    I cesta může být cíl.
    Ilfirin avatar 16.1.2008 21:14 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Zrovna jsem si dnes koupil DVD "Cimrman, ležící spící" (ale vyšlo už včera) :-)
    16.1.2008 21:41 Milan Horák | skóre: 24 | blog: strange blog | Havlíčkův Brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Já ho zrovna dokoukal :-)
    Každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán. Ale ten pocit ... ;o)
    17.1.2008 00:01 YYY | skóre: 29 | blog: martinek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Velice dobry film :) Skoda, ze ho na dvd nemam
    17.1.2008 09:47 Milan Horák | skóre: 24 | blog: strange blog | Havlíčkův Brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    To ještě určitě seženeš v trafice; vyšel u nějakých novin či co.
    Každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán. Ale ten pocit ... ;o)
    kotyz avatar 17.1.2008 16:17 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    ja ho mam jeste na VHS :-D

    a na druhy mam 'Rozpusteny a vypusteny' ;-)

    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    Ilfirin avatar 17.1.2008 16:21 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    To také vyšlo v trafice jako DVD.
    17.1.2008 00:37 tired joe | skóre: 17 | blog: rootlet | Trenčín/Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Stallman, teď tady byl :)
    Človek sa riadi zdravým rozumom, až keď už nezostáva žiadne iné riešenie.
    17.1.2008 08:17 iMHO | blog: iMHO
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Tak ted jsem vzal hlavou monitor, jak jsem se rozchechtal! :- ))))
    17.1.2008 22:39 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Já ho mám naštěstí dost daleko, ale moc nechybělo :-D
    Dalibor Smolík avatar 18.1.2008 08:49 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Ještě že Cimrman nepotkal na schodech patentového úřadu Billa Gatese. Co kdyby Cimrman zakopl a srazil Billa omylem ze schodů? :-)
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    Vojtěch Trefný avatar 17.1.2008 09:46 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    LOL :-D :-D :-D
    17.1.2008 09:48 kkaarreell | skóre: 6 | blog: perkele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    :-D
    Ilfirin avatar 17.1.2008 10:03 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    LOL!
    Dalibor Smolík avatar 17.1.2008 09:03 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Jak je známo, Cimrman je též vynálezce formátu mp3. Tenkrát se to jmenovalo mp1, což znamenalo "Mé písně - 1. vydání". Pak vydal Mé písně - 2 (mp2) a vydal to na Cimrmanově disku (CD) :-)
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    17.1.2008 14:39 VRtulnikk | skóre: 17 | blog: blogisek | Rokycany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    hhh :)
    satanatas avatar 18.1.2008 14:44 satanatas | skóre: 14 | blog: vše co můžete s klidem hodit za hlavu ze světa linuxu i jiných světů | Graveyard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    cimrman rulzz! :+) a vydáte teda někdo tu jeho licenci jako oficiální? aby ji uznalo i fsf?
    28.1.2008 15:35 Tom K | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Řekl bych naopak, že licence je daleko restriktivnější, než GPL, protože je zde povinnost počkat s úpravami na smrt původního autora, což může být v některých případech poněkud omezující.
    echo -n "u48" | sha1sum | head -c3; echo
    28.1.2008 19:21 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jára Cimrman vymyslel první svobodnou licenci :-)
    Ještě, že je zákon nad licencí, to by někteří úpravychtiví jedinci nemuseli chtít čekat... :-D

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.