Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Na světě je konečně ostrá verze pluginu. A upřímně, lepší vítězství pro Microsoft si člověk ani nemůže přát.
Odhlédneme-li od kvality převodu do ODF a funkčnosti (nedávno to neumělo uložit ani obrázek do dokumentu, a jsem zřejmě šťastný muž, že mi všechny verze pluginu bez problémů fungovaly), najdeme pár věcí, které člověka dokážou pořádně vytočit. Pokud totiž chcete plugin, musíte si ho stáhnout z netu - není (a asi ani nebude) součástí MS Office. A k němu ještě asi 3 instalačky (pro MSO 2003), o celkové velikosti cca. 35MB, aby ten plugin byl schopen provozu. A výsledek? Do menu Soubor se vám přidají položky Otevřít ODF a Uložit jako ODF.
Praxe: člověk si stáhne 35MB souborů, všechny je nainstaluje, otevře si Word a z menu, přes prohlížeč souborů si najde ten svůj .odt. Jestli ho nenasere instalace, tak tohle určitě. "Normální" člověk otevírá soubor klikáním, ne nějakým divným importem přes menu (i když znám i takové ). Samotné uložení do ODF trvá neuvěřitelných 15s (nejméně). No jestli Vás tohle nedonutí používat MS zavřené i "otevřené" formáty tak už nevím - otevření i uložení do 5s (menší soubory). A MS dal na vývoj pluginu peníze (pro jistotu nezávislé organizaci, aby to nebylo na něj), takže ten je z obliga. Chudáček, aby ho ten finanční dar nezruinoval. Neznám sice přesnou částku, ale vzhledem k prostředkům, kterými Microsoft disponuje, si asi chudák Steve "Opičák" Ballmer nedal párkrát svačinu, aby mohl vzniknout tento plugin. Politujme ho všichni společně.
Závěr á la Teletubbies: Je čas udělat Microsoftu pá pá. Ode dneška striktně OO a dokumenty posílám všem v ODF - ať si je luští jak chtějí. Jediné, co komukoliv v DOCu pošlu je, jak mám "rád" MS formáty - teda vysvětlím mu/jí o co jde a proč by měl/a používat ODF a OO a přestal/a krást MSO
Dodatek: Občas slýchám o nenažranosti OO. MSO 2003 mi startuje (první start, čistá stránka, základní instalace bez konfigurace) 15s, OO 2.1 pod 10s. Paměti si berou přibližně stejně - rozdíl pár MB... dokonce ve prospěch OO 5MB soubor, 1000 stránek, skoro samý obrázek - rozhodně vede OO v náročnosti na paměť a zatížení CPU (import z DOC byl ovšem nechutně pomalý, ale co se dá dělat
. Řekl bych, že každá větší aplikace velikosti/typu Office je nenažraná - a s OO to není zas tak špatný.
Tiskni
Sdílej: