Na letošním DEF CONu byl mimo jiné prezentován rootnutý displej z traktoru John Deere. Sick.Codes na něm pařil agro Dooma. Uvnitř displeje běží Linux.
ChimeraOS byla vydána ve verzi 34. Jedná se o linuxovou distribuci vycházející z Arch Linuxu zaměřenou na hráče počítačových her.
Byla vydána beta verze GNOME 43. Přehled novinek v souboru NEWS. Vyzkoušet lze instalační obraz GNOME OS.
Oficiálně byl vydán Android 13. Více na blogu věnovaném vývojářům a samozřejmě v poznámkách k vydání na AOSP (Android Open Source Project).
GNOME slaví 25 let. Přesně před pětadvaceti lety odeslal Miguel de Icaza do diskusního listu GTK+ email, který je považován za zahájení projektu GNOME, jehož cílem bylo vyvinout prostředí podobné CDE a KDE, ale založené výhradně na svobodném softwaru.
Kamera Intel MIPI IPU6 v noteboocích Lenovo ThinkPad X1 Carbon nebo Dell XPS 13 9315/9320 potřebuje na Linuxu proprietární firmware. Navíc aktuálně běží pouze na opatchovaném Linuxu 5.15. Nejenom Greg Kroah-Hartman z těchto důvodů koupi těchto notebooků nedoporučuje. Zajímavé je, že Dell XPS 9315 získal certifikaci pro Ubuntu.
Nejnovější glibc rozbíjí Easy Anti-Cheat. Řada her tak přestala fungovat. V glibc 2.36 byla odstraněna podpora DT_HASH, jež je právě v Easy Anti-Cheat od Epic Games používána. Nejnovější glibc se již dostala například do Arch Linuxu. Tam je problém řešen balíčkem glibc 2.36-2 s vrácenou podporou DT_HASH.
V knihovně pro kompresi dat zlib (Wikipedie) byla objevena bezpečnostní chyba CVE-2022-37434 s vážností CVSS 9.8. Opravená upstream verze zatím nevyšla. Chyba se samozřejmě týká i softwarů s bundlovanou zlib, viz například vydání rsync 3.2.5.
Linus Torvalds vydal Linux 6.0-rc1. Podpora programovacího jazyka Rust se tam nedostala. Kódové jméno bylo změněno ze "Superb Owl" na "Hurr durr I'ma ninja sloth".
JuiceFS dospěl do verze 1.0. Jedná se o distribuovaný souborový systém kompatibilní s POSIX, HDFS a S3. Architektura JuiceFS sestává ze 3 částí: JuiceFS Client, Data Storage (S3, Azure Blob, OpenStack Swift, Ceph, MinIO, …) a Metadata Engine (Redis, TiKV, MySQL/MariaDB, PostgreSQL, SQLite, …). Zdrojové kódy JuiceFS jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Na světě je konečně ostrá verze pluginu. A upřímně, lepší vítězství pro Microsoft si člověk ani nemůže přát.
Odhlédneme-li od kvality převodu do ODF a funkčnosti (nedávno to neumělo uložit ani obrázek do dokumentu, a jsem zřejmě šťastný muž, že mi všechny verze pluginu bez problémů fungovaly), najdeme pár věcí, které člověka dokážou pořádně vytočit. Pokud totiž chcete plugin, musíte si ho stáhnout z netu - není (a asi ani nebude) součástí MS Office. A k němu ještě asi 3 instalačky (pro MSO 2003), o celkové velikosti cca. 35MB, aby ten plugin byl schopen provozu. A výsledek? Do menu Soubor se vám přidají položky Otevřít ODF a Uložit jako ODF.
Praxe: člověk si stáhne 35MB souborů, všechny je nainstaluje, otevře si Word a z menu, přes prohlížeč souborů si najde ten svůj .odt. Jestli ho nenasere instalace, tak tohle určitě. "Normální" člověk otevírá soubor klikáním, ne nějakým divným importem přes menu (i když znám i takové ). Samotné uložení do ODF trvá neuvěřitelných 15s (nejméně). No jestli Vás tohle nedonutí používat MS zavřené i "otevřené" formáty tak už nevím - otevření i uložení do 5s (menší soubory). A MS dal na vývoj pluginu peníze (pro jistotu nezávislé organizaci, aby to nebylo na něj), takže ten je z obliga. Chudáček, aby ho ten finanční dar nezruinoval. Neznám sice přesnou částku, ale vzhledem k prostředkům, kterými Microsoft disponuje, si asi chudák Steve "Opičák" Ballmer nedal párkrát svačinu, aby mohl vzniknout tento plugin. Politujme ho všichni společně.
Závěr á la Teletubbies: Je čas udělat Microsoftu pá pá. Ode dneška striktně OO a dokumenty posílám všem v ODF - ať si je luští jak chtějí. Jediné, co komukoliv v DOCu pošlu je, jak mám "rád" MS formáty - teda vysvětlím mu/jí o co jde a proč by měl/a používat ODF a OO a přestal/a krást MSO
Dodatek: Občas slýchám o nenažranosti OO. MSO 2003 mi startuje (první start, čistá stránka, základní instalace bez konfigurace) 15s, OO 2.1 pod 10s. Paměti si berou přibližně stejně - rozdíl pár MB... dokonce ve prospěch OO 5MB soubor, 1000 stránek, skoro samý obrázek - rozhodně vede OO v náročnosti na paměť a zatížení CPU (import z DOC byl ovšem nechutně pomalý, ale co se dá dělat
. Řekl bych, že každá větší aplikace velikosti/typu Office je nenažraná - a s OO to není zas tak špatný.
Tiskni
Sdílej: