Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Na světě je konečně ostrá verze pluginu. A upřímně, lepší vítězství pro Microsoft si člověk ani nemůže přát.
Odhlédneme-li od kvality převodu do ODF a funkčnosti (nedávno to neumělo uložit ani obrázek do dokumentu, a jsem zřejmě šťastný muž, že mi všechny verze pluginu bez problémů fungovaly), najdeme pár věcí, které člověka dokážou pořádně vytočit. Pokud totiž chcete plugin, musíte si ho stáhnout z netu - není (a asi ani nebude) součástí MS Office. A k němu ještě asi 3 instalačky (pro MSO 2003), o celkové velikosti cca. 35MB, aby ten plugin byl schopen provozu. A výsledek? Do menu Soubor se vám přidají položky Otevřít ODF a Uložit jako ODF.
Praxe: člověk si stáhne 35MB souborů, všechny je nainstaluje, otevře si Word a z menu, přes prohlížeč souborů si najde ten svůj .odt. Jestli ho nenasere instalace, tak tohle určitě. "Normální" člověk otevírá soubor klikáním, ne nějakým divným importem přes menu (i když znám i takové ). Samotné uložení do ODF trvá neuvěřitelných 15s (nejméně). No jestli Vás tohle nedonutí používat MS zavřené i "otevřené" formáty tak už nevím - otevření i uložení do 5s (menší soubory). A MS dal na vývoj pluginu peníze (pro jistotu nezávislé organizaci, aby to nebylo na něj), takže ten je z obliga. Chudáček, aby ho ten finanční dar nezruinoval. Neznám sice přesnou částku, ale vzhledem k prostředkům, kterými Microsoft disponuje, si asi chudák Steve "Opičák" Ballmer nedal párkrát svačinu, aby mohl vzniknout tento plugin. Politujme ho všichni společně.
Závěr á la Teletubbies: Je čas udělat Microsoftu pá pá. Ode dneška striktně OO a dokumenty posílám všem v ODF - ať si je luští jak chtějí. Jediné, co komukoliv v DOCu pošlu je, jak mám "rád" MS formáty - teda vysvětlím mu/jí o co jde a proč by měl/a používat ODF a OO a přestal/a krást MSO
Dodatek: Občas slýchám o nenažranosti OO. MSO 2003 mi startuje (první start, čistá stránka, základní instalace bez konfigurace) 15s, OO 2.1 pod 10s. Paměti si berou přibližně stejně - rozdíl pár MB... dokonce ve prospěch OO 5MB soubor, 1000 stránek, skoro samý obrázek - rozhodně vede OO v náročnosti na paměť a zatížení CPU (import z DOC byl ovšem nechutně pomalý, ale co se dá dělat
. Řekl bych, že každá větší aplikace velikosti/typu Office je nenažraná - a s OO to není zas tak špatný.
Tiskni
Sdílej: