Protože je už po aprílu, můžou strahováci opět zveřejnit program další Virtuální Bastlírny, aniž by připravená témata působila dojmem, že jde o žert. Vězte tedy, že již v úterý 7. dubna od 20:00 proběhne VB, kde se setkají bastlíři, technici, učitelé i nadšenci do techniky a kde i vy se můžete zapojit do družného hovoru, jako by všichni seděli u pomyslného piva. Co mají bastlíři tento měsíc na srdci? Pravděpodobně by nás musel zasáhnout meteorit
… více »Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.
VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.
Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Já IceWM používal taktéž, konkrétně na starém Pentiu 150 s pouhými 32 MB RAM
A pak také na starém sestřině počítači (Pentium 233, 96 MB RAM).
Ještě doporučuji ROX - poskytuje ikonky na ploše (jsou lidi co se bez nich neobejdou, já jsem jedním z nich
) a zároveň je to dobrý jednoduchý klikoidní filemanager (na jednoduché věci jak dělaný, na složitější věci mc v terminálu).
Byl bych moc rád, kdyby se to ve verzi 2.0 srovnalo, ale abych pravdu řek, bojim se vyzkoušet alfa verzi, abych nepřišel o sny.
.
například o tom Os ... na 64 MB RAM bych se snažil šetřit každým kilobytem paměti, "tradeoff" mezi spotřebou paměti a nepatrným zrychlením při použití optimalizací, které Os vypíná mi přijde jasný
free po bootu a přihlášení:
S O2:
total used free shared buffers cached
Mem: 61912 15572 46340 0 400 10088
-/+ buffers/cache: 5084 56828
S Os:
total used free shared buffers cached
Mem: 62256 15608 46648 0 400 10072
-/+ buffers/cache: 5136 57120
Pokud tomu správně rozumím (čímž si nejsem úplně jist), jedná se o 292 KB ve prospěch -Os za cenu nepoužití: -falign-functions -falign-jumps -falign-loops -falign-labels -freorder-blocks -fprefetch-loop-arrays. Pak je pochopitelně na místě zvažovat, zda za to tyto optimalizace stojí, ale rozhodně mi nepřijde "tradeoff" mezi spotřebou paměti a nepatrným zrychlením při použití optimalizací, které Os vypíná (..), jasný.
. Byl jsem pevně rozhodnutý, že přejdu na Gentoo, které mám i na desktopu, ale nějak se k té instalaci pořád nemám. A ten Archlinux se mi zdá jako docela pěkná distribuce, jenže na tom P133MMX by asi neběžel, že (nevím, jestli je to i686 nebo ne...)?
Tiskni
Sdílej: