Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Kreslíte (občas) UML diagramy? Většina softwaru pro UML-modelování jsou obrovští mološi, napsaní v javě, žraví a pomalí. Já občas potřebuju nakreslit jednoduchý class-diagram, žádné velké modelování. K tomuto účelu jsem objevil geniálně jednoduchý ale výkonný program UMLet.
Tento program má jeden geniální nápad. Ve většině softů se pro vytváření tříd v diagramech tříd používá mohutných GUI dialogů, na jednu třídu s pár atributy a metodami jsou potřeba desítky kliknutí myší. UMLet však používá wiki-like popis těchto tříd. Příklad:
<<Stereotype>> Package::FatClass {Some Properties} -- -id: Long _-ClassAttribute: Long_ -- #Operation(i: int): int /+AbstractOperation()/ -- Responsibilities -- Resp1 -- Resp2
Výsledkem je mnohem vyšší produktivita. Taky samotné ovládání je geniálně jednoduché. Ke klonování objektů v diagramu (třídy, asociace, ...) se používá dvojklik myšítkem. Když chcete někam přidat asociaci, poklikáte na nejbližší a klon pak přesunete na nové místo. Palety objektů jsou vlastně normální diagramy - poklikáním na objekt z palety ho naklonujete do svého diagramu. Takže vytváření vlastních palet s vlastními objekty je přímočaré.
UMLet umí velmi kvalitní export do SVG, takže můžete diagramy jednoduše obarvit v Inkscapu a udělat je marketingově přitažlivé pro nějaké manažerské hlavouny (nebo třeba vedoucího diplomky).
UMLet se umí integrovat do Eclipse, ale já ho spouštím jako standalone aplikaci. Ale je to opravdu jen kreslítko, žádné generování kódu tam zatím není. Už dlouho jsem nepotkal takhle elegantní program.
Tiskni
Sdílej: