1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Onehdá jsem se koukal na Kvídovu přednášku o Pythonu 3000. Někdo se ho tam zeptal, jestli v Py3k bude transakční paměť. Ale nebude, je to experimentální záležitost, tudíž vhodná spíš pro Pypy. Stejně jako já, i Kvído o tom měl jen velmi povrchní informace.
Teď jsem narazil na skvělou kejnoutu nějakého typana z Microsoft Research, kde za patnáct minut transakční paměť vysvětlí. A je to jeden z těch vědců, co má nadhled, vtip a švih. Je to trochu rychlé, ale poslouchá se to dobře.
„mnoho programů používá zámky a některé z nich dokonce fungují (po většinu času)“
Též lze získat slajdy.
Asi se vrtnu na Haskell, protože tam transakční paměť prej mají...
Kdysi jsem někde v hospodě zaslechl o člověku jménem Tomeš a že přej je to jakýsi propagátor čehosi (Mozilly?). Věnoval jsem tomu pozornost jen omezenou pozornost, znám staršího bratra toho Tomeše a ten mi naopak přijde uměřený (neplést s odměřeným!).
Tak jsem dnes ráno zapl svůj Ubuntu powered noťas a že jako udělám něco do práce. Přepnu se do adresáře s projektem a zadám magickou formulku svn up
a koukám co kolegové zmenili.
svn: Unrecognized URL scheme for 'http:.....'
Což mě tedy nepotěšilo, koukl jsem, zda mám konektivitu (a mám, Karneval je pohlcen UPC a zapomíná mi posílat faktury, ale taky mě neodpojil), koukám jestli funguje svn server, funguje.