Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak jsem dnes ráno zapl svůj Ubuntu powered noťas a že jako udělám něco do práce. Přepnu se do adresáře s projektem a zadám magickou formulku svn up
a koukám co kolegové zmenili.
svn: Unrecognized URL scheme for 'http:.....'
Což mě tedy nepotěšilo, koukl jsem, zda mám konektivitu (a mám, Karneval je pohlcen UPC a zapomíná mi posílat faktury, ale taky mě neodpojil), koukám jestli funguje svn server, funguje.
Tak jsem mrskl tu hlášku do Googla a už čtu, že "asi nemám zaplou podporu WebDavu". Já nic nezapínám a Ubuntu ji ještě včera zapnutou mělo. Matně si vzpomínám, že včera se aktualizovalo svn-perl nebo kýho čerta, ono to snad na ostrově Man fakt podělali.
Koukám Launchpad.net a vidím, že už je to reportované (#152122 a #152094). Samozřejmě to přišlo těsně po vydání eRCéčka Gustyho, tak je Launchpad naprosto zdechlý.
Už je to jasné, knihovna /usr/lib/libsvn_ra_dav-1.so.1
najednou není a na mém druhém počítači, kde taky běží Feisty, ale update jsem ještě neodklikl, tam je. To je teda hotfix k...
No nic, osvědčená metoda pro takové případy je vybildit příslušný soft from scratch. Dokonce se mi v ~/src válí nějaké zdrojáky Subversion, verze skoro distribuční (aspoň mi nějaký bleeding edge checkout neupgraduje lokální checkout projektu). Tak pouštím configure a instaluju několik -dev balíků, co to chce. Bohužel jsem WebDav-capable svn vybildil až na druhý pokus; ono ty zdrojáky nespokojily s libneon26-dev
, ale chcou libneon25-dev
. Tyto dva balíky se samozřejmě vylučují, takže možná právě tady se jim to podělalo.
Omlouvám se mému oblíbenému ubuntu. Jednalo se o update z "neoficiálního" repozitáře feisty-proposed. Abych citoval nějakého typana z Launchpadu:
Randomly accepting updates from feisty-proposed is not a good idea as it is not rare for them to have problems (they are published there for testing before release).
Po odškrtnutí zmíněného repka a reinstalaci svn zase běží.
Tiskni
Sdílej:
hg
nebo git
se píšou asi tak třikrát rychleji než bzr