Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tak jsem dnes ráno zapl svůj Ubuntu powered noťas a že jako udělám něco do práce. Přepnu se do adresáře s projektem a zadám magickou formulku svn up
a koukám co kolegové zmenili.
svn: Unrecognized URL scheme for 'http:.....'
Což mě tedy nepotěšilo, koukl jsem, zda mám konektivitu (a mám, Karneval je pohlcen UPC a zapomíná mi posílat faktury, ale taky mě neodpojil), koukám jestli funguje svn server, funguje.
Tak jsem mrskl tu hlášku do Googla a už čtu, že "asi nemám zaplou podporu WebDavu". Já nic nezapínám a Ubuntu ji ještě včera zapnutou mělo. Matně si vzpomínám, že včera se aktualizovalo svn-perl nebo kýho čerta, ono to snad na ostrově Man fakt podělali.
Koukám Launchpad.net a vidím, že už je to reportované (#152122 a #152094). Samozřejmě to přišlo těsně po vydání eRCéčka Gustyho, tak je Launchpad naprosto zdechlý.
Už je to jasné, knihovna /usr/lib/libsvn_ra_dav-1.so.1
najednou není a na mém druhém počítači, kde taky běží Feisty, ale update jsem ještě neodklikl, tam je. To je teda hotfix k...
No nic, osvědčená metoda pro takové případy je vybildit příslušný soft from scratch. Dokonce se mi v ~/src válí nějaké zdrojáky Subversion, verze skoro distribuční (aspoň mi nějaký bleeding edge checkout neupgraduje lokální checkout projektu). Tak pouštím configure a instaluju několik -dev balíků, co to chce. Bohužel jsem WebDav-capable svn vybildil až na druhý pokus; ono ty zdrojáky nespokojily s libneon26-dev
, ale chcou libneon25-dev
. Tyto dva balíky se samozřejmě vylučují, takže možná právě tady se jim to podělalo.
Omlouvám se mému oblíbenému ubuntu. Jednalo se o update z "neoficiálního" repozitáře feisty-proposed. Abych citoval nějakého typana z Launchpadu:
Randomly accepting updates from feisty-proposed is not a good idea as it is not rare for them to have problems (they are published there for testing before release).
Po odškrtnutí zmíněného repka a reinstalaci svn zase běží.
Tiskni
Sdílej:
hg
nebo git
se píšou asi tak třikrát rychleji než bzr