Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Tak jsem dnes ráno zapl svůj Ubuntu powered noťas a že jako udělám něco do práce. Přepnu se do adresáře s projektem a zadám magickou formulku svn up
a koukám co kolegové zmenili.
svn: Unrecognized URL scheme for 'http:.....'
Což mě tedy nepotěšilo, koukl jsem, zda mám konektivitu (a mám, Karneval je pohlcen UPC a zapomíná mi posílat faktury, ale taky mě neodpojil), koukám jestli funguje svn server, funguje.
Tak jsem mrskl tu hlášku do Googla a už čtu, že "asi nemám zaplou podporu WebDavu". Já nic nezapínám a Ubuntu ji ještě včera zapnutou mělo. Matně si vzpomínám, že včera se aktualizovalo svn-perl nebo kýho čerta, ono to snad na ostrově Man fakt podělali.
Koukám Launchpad.net a vidím, že už je to reportované (#152122 a #152094). Samozřejmě to přišlo těsně po vydání eRCéčka Gustyho, tak je Launchpad naprosto zdechlý.
Už je to jasné, knihovna /usr/lib/libsvn_ra_dav-1.so.1
najednou není a na mém druhém počítači, kde taky běží Feisty, ale update jsem ještě neodklikl, tam je. To je teda hotfix k...
No nic, osvědčená metoda pro takové případy je vybildit příslušný soft from scratch. Dokonce se mi v ~/src válí nějaké zdrojáky Subversion, verze skoro distribuční (aspoň mi nějaký bleeding edge checkout neupgraduje lokální checkout projektu). Tak pouštím configure a instaluju několik -dev balíků, co to chce. Bohužel jsem WebDav-capable svn vybildil až na druhý pokus; ono ty zdrojáky nespokojily s libneon26-dev
, ale chcou libneon25-dev
. Tyto dva balíky se samozřejmě vylučují, takže možná právě tady se jim to podělalo.
Omlouvám se mému oblíbenému ubuntu. Jednalo se o update z "neoficiálního" repozitáře feisty-proposed. Abych citoval nějakého typana z Launchpadu:
Randomly accepting updates from feisty-proposed is not a good idea as it is not rare for them to have problems (they are published there for testing before release).
Po odškrtnutí zmíněného repka a reinstalaci svn zase běží.
Tiskni
Sdílej:
hg
nebo git
se píšou asi tak třikrát rychleji než bzr