Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tak jsem dnes ráno zapl svůj Ubuntu powered noťas a že jako udělám něco do práce. Přepnu se do adresáře s projektem a zadám magickou formulku svn up
a koukám co kolegové zmenili.
svn: Unrecognized URL scheme for 'http:.....'
Což mě tedy nepotěšilo, koukl jsem, zda mám konektivitu (a mám, Karneval je pohlcen UPC a zapomíná mi posílat faktury, ale taky mě neodpojil), koukám jestli funguje svn server, funguje.
Tak jsem mrskl tu hlášku do Googla a už čtu, že "asi nemám zaplou podporu WebDavu". Já nic nezapínám a Ubuntu ji ještě včera zapnutou mělo. Matně si vzpomínám, že včera se aktualizovalo svn-perl nebo kýho čerta, ono to snad na ostrově Man fakt podělali.
Koukám Launchpad.net a vidím, že už je to reportované (#152122 a #152094). Samozřejmě to přišlo těsně po vydání eRCéčka Gustyho, tak je Launchpad naprosto zdechlý.
Už je to jasné, knihovna /usr/lib/libsvn_ra_dav-1.so.1
najednou není a na mém druhém počítači, kde taky běží Feisty, ale update jsem ještě neodklikl, tam je. To je teda hotfix k...
No nic, osvědčená metoda pro takové případy je vybildit příslušný soft from scratch. Dokonce se mi v ~/src válí nějaké zdrojáky Subversion, verze skoro distribuční (aspoň mi nějaký bleeding edge checkout neupgraduje lokální checkout projektu). Tak pouštím configure a instaluju několik -dev balíků, co to chce. Bohužel jsem WebDav-capable svn vybildil až na druhý pokus; ono ty zdrojáky nespokojily s libneon26-dev
, ale chcou libneon25-dev
. Tyto dva balíky se samozřejmě vylučují, takže možná právě tady se jim to podělalo.
Omlouvám se mému oblíbenému ubuntu. Jednalo se o update z "neoficiálního" repozitáře feisty-proposed. Abych citoval nějakého typana z Launchpadu:
Randomly accepting updates from feisty-proposed is not a good idea as it is not rare for them to have problems (they are published there for testing before release).
Po odškrtnutí zmíněného repka a reinstalaci svn zase běží.
Tiskni
Sdílej:
hg
nebo git
se píšou asi tak třikrát rychleji než bzr