Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Omlouvám se za to, že můj komentář je spíš osobní a offtopicTak pro mě to naopak byl nejlepší komentář k tomuto tématu.Tahle politika přehlížení KUbuntu se mi nelíbí
Akorát Novell se s tímhle netají.Přesně to jsem chtě napsat. Nejen Novell. Podobný vývojový a ocbhodní vztah/model/strategii mají i Fedora - Red Hat, Freespire - Linspire, Mandriva - Mandriva Corporate... a další. Tyto si však na nic nehrají a dávají to nejlepší, co mohou zdarma, ale vůbec se netváří, že lidé dostanou to samé jako v těch profesionálních enterprise edicích, tak jako to maskuje Canonical s Ubuntu.
takže preferuji ta distra, která jsou stejně odladěná jak zdarma bez podpory, tak placeně s podporouNepřipadá ti to jako protimluv? Respektive, z čeho se tak asi platí vývoj té zadarmo verze a jak budou nastavené priority pro řešení problémů? Která verze dostane v libovolné společnosti přednost? I Canonical musí z něčeho žít a to, že se jim nechce do KDE je logické rozhodnutí, protože jim to nepřinese absolutně nic navíc v enterprise nasazení Ubuntu a to je pro ně alfa a omega. Mezi ním, RH a Novellem není rozdíl, snad až na to, že se tváří, že tomu tak není.
Výhodu vidím v tom, že Canonical prostě nemůže vydávat opravy chyb jen v Enterprise verzi za peníze, on je prostě musí dostat do toho samého Ubuntu, které si může Franta stáhnout a nainstalovat naprosto bez poplatku.Problém je v tom, že si uživatelé stěžují na to, že Canonical na řadu docela vážných chyb nevydává opravy vůbec nebo s velkým zpožděním. Nevšiml jsem si, že by třeba openSUSE, Fedora, Mandriva a další nezískávaly opravy, leckdy i po delší dobu a na vyšší počet balíků než v případě Ubuntu.
Takže v tomto případě je "free" verze naprosto stejná (ergo stejně odladěná) jako "Enterprise" verze. To u Red Hatu nebo SuSE nenastane.A to je moc dobře, když zvláště když ty bezplatné verze (Fedora, SUSE, Mandriva...) mývají poslední dobou vyšší kvalitu než Ubuntu a v případě placených variant ta dotaženost jde ještě dál.
Takže v tomto případě je "free" verze naprosto stejná (ergo stejně odladěná) jako "Enterprise" verze. To u Red Hatu nebo SuSE nenastane.Hlavní rozdíl mezi enterprise verzí a volně dostupnou je v testování a době podpory. Máš nějaký odkaz, který by mohl potvrdit, že se chyby v OpenSuse a Fedoře nějak ignorují? Ono to ani nedává smysl, protože pokud je chyba tam, bude pravděpodobně i v SLES, RHEL.
Pamatuju si doby, kdy byl úspěch, když člověku v Xkách chodilo kolečko na myši. Nebo když člověk mohl používat diakritiku, když si otevřel wordowský dokument a nebylo to úplně rozsypané.Já jsem se po instalaci MS Office 2007 v práci vrátil zase do bodu, kdy jsem spokojen, když se mi podaří wordovský dokument (ve Wordu 2007) otevřít. Nějak mi to GUI inspirované ovládáním automatické pračky připadá nepřehledné.
... moc oprav souvisejících s funkčností a stabilitou nepřinesly.Pekny link - neco takoveho jsem hledal - diky
>> Mám tu dva desktopy na 7.04 a rozmýšlím, jestli už 7.10 odstálo a ty nejhorší bugy jsou fixlé.Ja mam (mel) problemy dva Jeden je opraven - Fax utility not adding files to job. A druhy je natolik specificky, ze v Launchpadu ani neni uveden - podle hledani na internetu se vyskytuje velmi ojedinele nezavisle na distribuci. Jinak OK - na 3 PC
Tiskni
Sdílej: