Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jako uživatelé Linuxu jsme čím dál náročnější. Konstatuji to po prolítnutí dvou dílů výborné kritiky Ubuntu. Ten článek je skvělý v tom, jak je věcný. Autoři obyčejně říkají "jo, funguje to docela dobře" nebo "je to pomalé/rychlé", ale tady je vedle slov "GUI je nekonzistentní" screenshot, který to dokazuje.
No a náročnější jsme, protože vyčítáme tu nekonzistentnost GUI. A to ukazuje, že Linux jde kupředu. Pamatuju si doby, kdy byl úspěch, když člověku v Xkách chodilo kolečko na myši. Nebo když člověk mohl používat diakritiku, když si otevřel wordowský dokument a nebylo to úplně rozsypané.
I tomu Ubuntu se odpouští čím dál míň, a to je taky dobře. Jsme někde jinde a proto je potřeba neodpouštět, ale srovnávat. Ono ty Visty nejsou zas tak špatné (akcelerace GUI nepůsobí jako hack, ale součást systému) a ten MasOSX je možná příšerně uzavřený, ale zato konzistentní.
Mám tu dva desktopy na 7.04 a rozmýšlím, jestli už 7.10 odstálo a ty nejhorší bugy jsou fixlé. A opravdu bych byl rád, kdyby všechny releasy byly opravdu odladěné. Snad se podaří 8.04 LTS (6.06 LTS bylo IMO povedené a nakoplo Ubuntu hype).
Tiskni
Sdílej:
Omlouvám se za to, že můj komentář je spíš osobní a offtopicTak pro mě to naopak byl nejlepší komentář k tomuto tématu.Tahle politika přehlížení KUbuntu se mi nelíbí
Akorát Novell se s tímhle netají.Přesně to jsem chtě napsat. Nejen Novell. Podobný vývojový a ocbhodní vztah/model/strategii mají i Fedora - Red Hat, Freespire - Linspire, Mandriva - Mandriva Corporate... a další. Tyto si však na nic nehrají a dávají to nejlepší, co mohou zdarma, ale vůbec se netváří, že lidé dostanou to samé jako v těch profesionálních enterprise edicích, tak jako to maskuje Canonical s Ubuntu.
takže preferuji ta distra, která jsou stejně odladěná jak zdarma bez podpory, tak placeně s podporouNepřipadá ti to jako protimluv? Respektive, z čeho se tak asi platí vývoj té zadarmo verze a jak budou nastavené priority pro řešení problémů? Která verze dostane v libovolné společnosti přednost? I Canonical musí z něčeho žít a to, že se jim nechce do KDE je logické rozhodnutí, protože jim to nepřinese absolutně nic navíc v enterprise nasazení Ubuntu a to je pro ně alfa a omega. Mezi ním, RH a Novellem není rozdíl, snad až na to, že se tváří, že tomu tak není.
Výhodu vidím v tom, že Canonical prostě nemůže vydávat opravy chyb jen v Enterprise verzi za peníze, on je prostě musí dostat do toho samého Ubuntu, které si může Franta stáhnout a nainstalovat naprosto bez poplatku.Problém je v tom, že si uživatelé stěžují na to, že Canonical na řadu docela vážných chyb nevydává opravy vůbec nebo s velkým zpožděním. Nevšiml jsem si, že by třeba openSUSE, Fedora, Mandriva a další nezískávaly opravy, leckdy i po delší dobu a na vyšší počet balíků než v případě Ubuntu.
Takže v tomto případě je "free" verze naprosto stejná (ergo stejně odladěná) jako "Enterprise" verze. To u Red Hatu nebo SuSE nenastane.A to je moc dobře, když zvláště když ty bezplatné verze (Fedora, SUSE, Mandriva...) mývají poslední dobou vyšší kvalitu než Ubuntu a v případě placených variant ta dotaženost jde ještě dál.
Takže v tomto případě je "free" verze naprosto stejná (ergo stejně odladěná) jako "Enterprise" verze. To u Red Hatu nebo SuSE nenastane.Hlavní rozdíl mezi enterprise verzí a volně dostupnou je v testování a době podpory. Máš nějaký odkaz, který by mohl potvrdit, že se chyby v OpenSuse a Fedoře nějak ignorují? Ono to ani nedává smysl, protože pokud je chyba tam, bude pravděpodobně i v SLES, RHEL.
Pamatuju si doby, kdy byl úspěch, když člověku v Xkách chodilo kolečko na myši. Nebo když člověk mohl používat diakritiku, když si otevřel wordowský dokument a nebylo to úplně rozsypané.Já jsem se po instalaci MS Office 2007 v práci vrátil zase do bodu, kdy jsem spokojen, když se mi podaří wordovský dokument (ve Wordu 2007) otevřít. Nějak mi to GUI inspirované ovládáním automatické pračky připadá nepřehledné.
... moc oprav souvisejících s funkčností a stabilitou nepřinesly.Pekny link - neco takoveho jsem hledal - diky
>> Mám tu dva desktopy na 7.04 a rozmýšlím, jestli už 7.10 odstálo a ty nejhorší bugy jsou fixlé.Ja mam (mel) problemy dva Jeden je opraven - Fax utility not adding files to job. A druhy je natolik specificky, ze v Launchpadu ani neni uveden - podle hledani na internetu se vyskytuje velmi ojedinele nezavisle na distribuci. Jinak OK - na 3 PC