Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Dnes jsem četl slashdotovaný článek o spolehlivosti disků od Google (Failure Trends in a Large Disk Drive Population).
Narazil jsem na to včera a nemohl jsem se dočkat, až to přelouskám. Ze tří důvodů:
Tak tedy, sledovali sto tisíc disků po dobu několika let. Shromažďovali provozní data: teplota, zatížení, rozličné údaje ze SMARTu. Pobavilo mě, jak měli zadefinovánu poruchu disku: prostě když ho museli při opravě serveru vyměnit, tak byl porouchaný.
Jestli jsem správně pochopil ten graf, tak poruchy jsou celkem rovnoměrně rozprostřeny do pěti let, ze kterých měli data. První rok je trochu lepší.
56% disků zkolabovalo aniž SMARTí diagnostika naznačila nějaký problém.
Pokud SMART nahlásil problém (přemapování sektoru/scan error), pak stoupla pravděpodobnost, že se disk porouchá v následujících dvou měsících dvacetkrát až čtyřicetkrát. Nějakou chybovou SMART událost nahlásila až pětina disků.
Nebyla prokázána souvislost mezi zatížením/teplotou a poruchami. Některé hodně zatížené disky měly tendenci odejít v prvních třech měsících, ale pokud to přežily, fungovaly spolehlivě několik let. Teprve teplota nad 45 °C se do poruchovosti promítla (nedramaticky).
Nepopírají, že poruchovost značně závisí na konkrétním modelu, nicméně tato data neposkytují.
Můj závěr je ten, že disky můžete pustit z hlavy. Je to loterie. Snad jen pokud SMART něco hlásí, tak trochu zpozornět.
Tiskni
Sdílej: