Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Dnes jsem četl slashdotovaný článek o spolehlivosti disků od Google (Failure Trends in a Large Disk Drive Population).
Narazil jsem na to včera a nemohl jsem se dočkat, až to přelouskám. Ze tří důvodů:
Tak tedy, sledovali sto tisíc disků po dobu několika let. Shromažďovali provozní data: teplota, zatížení, rozličné údaje ze SMARTu. Pobavilo mě, jak měli zadefinovánu poruchu disku: prostě když ho museli při opravě serveru vyměnit, tak byl porouchaný.
Jestli jsem správně pochopil ten graf, tak poruchy jsou celkem rovnoměrně rozprostřeny do pěti let, ze kterých měli data. První rok je trochu lepší.
56% disků zkolabovalo aniž SMARTí diagnostika naznačila nějaký problém.
Pokud SMART nahlásil problém (přemapování sektoru/scan error), pak stoupla pravděpodobnost, že se disk porouchá v následujících dvou měsících dvacetkrát až čtyřicetkrát. Nějakou chybovou SMART událost nahlásila až pětina disků.
Nebyla prokázána souvislost mezi zatížením/teplotou a poruchami. Některé hodně zatížené disky měly tendenci odejít v prvních třech měsících, ale pokud to přežily, fungovaly spolehlivě několik let. Teprve teplota nad 45 °C se do poruchovosti promítla (nedramaticky).
Nepopírají, že poruchovost značně závisí na konkrétním modelu, nicméně tato data neposkytují.
Můj závěr je ten, že disky můžete pustit z hlavy. Je to loterie. Snad jen pokud SMART něco hlásí, tak trochu zpozornět.
Tiskni
Sdílej: