Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dnes som po dlhšej dobe zablúdil na kerneltrap.org a dostal som nápad spraviť niečo podobné ako sú Jaderné noviny, ktoré tu pravideľne vychádzajú. Týmto zápisom chcem zistiť, či je o také niečo vôbec záujem...
Raz za týždeň by som možno aj bol ochotný spraviť preklad tých pár článkov (prípadne ak by toho bolo priveľa, tak len tých zaujímavých). Dôležité ale je, aby to niekto vôbec chcel čítať; totiž radšej, ako stráviť nad prekladom pol hodiny (alebo hodinu... neviem koľko to tak zaberie) a potom to prečítať iba sám po sebe, si to len prečítam v origináli
Prekladal by som teda len už na kerneltrape "vypracované" komentáre, na "výpisy" konferencie by nebol asi čas ani nálada :o) A "vychádzalo" by to teda približne raz za týždeň...
No a keby prípadne chcel niekto spolupracovať (kľudne v čestine), nebudem sa samozrejme brániť.
Jediné čo by možno mohol byť problém sú copyrightové práva... Nevie niekto, ako to majú vymyslené v jaderných novinách?
Takže - hlasovaniu zdar!
Tiskni
Sdílej:
Nebudu se bránit, když mi někdo s překlady pomůže...Jde o pomoc typu dodáš text v angličtině - očekáváš text v češtině, nebo se po pomocníkovi chce ještě nějaká úprava textu - např. zkrácení?
Hodne lidi odradi, ze si musi pohledat dost v anglictine...Lidem, kteří se nedopíší anglicky, je úplně zbytečné v Jaderných novinách vysvětlovat, jak pracovat s gitem, jak dělat s bugzillou a jak spolupracovat s vývojáři. Kdo neumí anglicky, tak se s většinou vývojářů jádra nedomluví a těžko jim nějak pomůže. Nicméně Robert ti určitě nebude bránit, když nějaký článek na výše zmíněná témata napíšeš.