Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.
Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.
Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.
Tak mi dorazila nová hračka - Bluetooth klávesnice od Nokie (SU-8W). Tak se chci podělit o počáteční nadšení.
Je vážně docela malá, skládací, a vcelku těžká (200g). Kupodivu nepoužívá žádný z akumulátorů od Nokie, ale dvě obyčejné baterky typu AAA. Taky se nedá externě napájet nebo dobíjet. A vypadá hnusně (kombinace stříbrné s "počítačovou" šedou).
V levé polovině klávesnice je výsuvný stojan pro telefon, dokonce s možností nastavení sklonu (moc pěkné). Dosah Bluetoothu je dostatečný, takže PDA může klidně stát na vlastním stojanu opodál a nemusí se do toho cpát (pak se mi na to i líp kouká).
Chybí tomu horní řada kláves (číslice a spol.), ta se nahrazuje řadou pod ní (qwerty...) a přepínačem "Fn" - ergonomicky tedy nic moc... Dosti neergonomické je i vodorovné uložení klávesnice, protože (pochopitelně) nemá výklopné nožky. A podepřít se moc nedá - kloub uprostřed je absolutně netuhý (na stole to nevadí, ale pokud bych to nějak podpíral a nakláněl, tak to bude dost vadit). A celé se to při psaní trochu hýbe a vrže to a skřípe (OK, uznávám, že vzhledem k věku použitého kusu tohle není moc fér námitka).
Zatím testováno jen s linuxovou Nokií 770, kde jediná větší chybka je, že z toho nedovedu vykouzlit češtinu (ač jinde ji tam mám).
Závěr: konečně můžu na PDA začít rozumně používat Vim.
Úkol: zkusit i na normálnějším Linuxu (Familiar apod.) a udělat záznam do sekce hardware...
Tiskni
Sdílej: