Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Rozhodl jsem se pro upgrade. 4-jádro se hodí, chybějící podpora CPU instrukcí pro virtualizaci včetně podpory pro I/O zařízení (vt-d/IOMMU) je v oblati virtualizace velmi limitující. Vzhledem ke katastrofě jménem AMD Bulldozer, padla volba na Core-i5 2400, což je nejlevnější Intel 4-jádro podporující vt-d. Intel sice zmiňuje podporu vt-d pouze u Q67 chipsetu (desktop) a C202/204/206 chipsetu (server), ale protože je northbridge kompletně v procesoru, není v principu problém rozjet vt-d i na ostatních chipsetech.
Na webu se dá zjistit, že Asrock a MSI mají funkční podporu vt-d v biosech (uefi) svých desek s chipsetem Z68. Protože vybrat něco z velmi omezené nabídky Q67 desek není sdnadné, zaradoval jsem se, a běžel pro MSI z68a-gd65 (G3). Položka vt-d v Uefi/biosu skutečně je, a jde zapnout. To ale předbíhám, protože mé nadšení velmi rychle opadlo.
BIOS, tedy vlastně UEFI desky vypadá takto:
Skutečně to nevypadá na první pohled tak strašně, jaké to ve skutečnosti je. Logo MSI na velkém tlačíku "settings" je vybaveno nějakým animovaným lesklým efektem tak trochu připomínajícím vysoce otravné blikající flashové reklamy na webu. Rozhraní je možno ovládat myší, ale je to celé pomalé, neohrabané, na některé položky aby člověk klikal 5x, než se dočká odezvy, jinde je lepší rovnou použít ENTER. Nastavit čas se mi povedlo snad až po 10 minutách laborování. Jde to ovládat i klávesnicí což je asi ta nejlepší možná varianta. Bohužel kýčovitého vzhledu se člověk nezbaví. Kde je staré dobré textové rozhaní? Ze spotřebního segmentu postupně mizí.
Legrace pokračovala v momentě, kdy jsem připojil disky a začal instalovat systém. Deska po rebootu minimálně v 30% případů nenajde některý z disků, o tom, že mají všechny disky ve výsledku poškozené tabulky oddílů ani nemluvím. Hlavně že design PCB to má jak z cirkusu, a spoustu OC srandiček ve formě tlačítek, svítících diod a přiloženého software. MSI ode dneška řadím mezi totální sračky na zasloužené místo hned vedle ASUSu.
Otázka je, co teď. Desku se pokusím vrátit (v obchodě se někdy lze rozumně domluvit), v horším případě ji prodám na internetu. Jak ale postupovat dál? Vzhledem k tomu, že v desktop segmentu důvěřuji snad pouze Gigabyte, který mě u žádné desky zatím nezklamal, a stále používá textový firmware uvažuju nad koupí nějakého Z68 modelu s tím, že se pokusím vyžádat si custom BIOS s implementovanou podporou vt-d (toto je skutečně možné, riziko, že nedodají podporu vt-d, je pro mě akceptovatelné), která u Gigabyte Z68 desek standardně chybí. Využiji tak koupený procesor i5-2400. Q67 od Gigabyte je bohužel ve formátu mATX, nemá USB 3.0 a poněkud mi nesedí rozložení slotů na desce. Intel Q67 desky jsou na tom se sloty poněkud lépe, ale také jsou bohužel mATX, a nevím jak je to s kvalitou Intel biosů. Alternativou je procesor prodat, a koupit Athlon X4 s AMD deskou série 900, která má podporu IOMMU (vt-d) automaticky u všech variant (AMD holt nevypíná různé funkce u různých variant produktů) a smířit se nižším výkonem a horšími provozními vlastnostmi.
Tiskni
Sdílej:
(i v případě, že jsi ji pak vyzvedl osobně)Opravdu?
V tom 2. pripade mas 14 na vratenie bez udania dovodu za podmienky, ze vyrobol nebol pouzivany, vracias ho uplne komplet a schopny dalsieho predaja.Nevím, jak v SR, ale v ČR nejsou žádné takové podmínky pro vrácení, prodejce to prostě vzít musí, rozbalením ani použitím nezaniká právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu.. Akorát veškeré vzniklé škody na vráceném zboží musíte zaplatit (nový obal, čištění ap.).
+1
Ten sem měl jenom jeden, ale com a lpt mam nejmíň deset (a ty snad neni potřeba přeletovávat, sou zapojený furt stejně).
treba moje gigabyte h61m-s2v.. akorát k ní nedali káble na com a lpt..
Ve srovnání s tím je USB naprosto krásné. Rychlost se nastaví sama, lze lehce připojit mnoho zařízení (až 127 na jeden port v PC), má v sobé napájení, konektor je celkem malý a o poznání pohodlnější (žádné šroubky).To je jen zdání fancy driverů operačního systému, kdybys tvořil ovladač USB hosta, tak bys mluvil jinak
To je jen zdání fancy driverů operačního systému, kdybys tvořil ovladač USB hosta, tak bys mluvil jinakAle o to právě jde. Musíš se na to dívat taky očima uživatele: Připojím kabel → je to připojené. Koho zajímá nějaká konfigurace? Že to je na implementaci složitější je vedlejší.
Osobně bych řekl, že by stačilo na začátku poslat rychlostí třeba 110baudů informaci o rychlosti a konfiguraci drátů a pak jet normálně.No, ono v tech jednodussich konfiguracich u toho serioveho portu nemas ani zacatek a konec komunikace.
já jsem za LPT i COM na nové desce sakra rád.. občas je potřeba obojí.. to jsem zjistil někdy v létě když jsem potřeboval implementovat usb hosta na prolific srackoidni redukce usb->lpt a usb->seriak.. fakt chuťovka naštěstí to tak nějak šlo opsat z kernelu linuxu kde to už někdo reverzně napsal
Sériák… na komunikaci se zařízeními se sériovým portem? Všechny možné routery a embedded krabičky, AVR procesory…No, vzhledem k tomu, ze jeden seriovy port zabere misto odhadem tak jako 4 USB porty, do kterych lze pripojit treba USB-serial adaptery, tak se pro tyto ucely pomalu vic hodi mit tam to USB. Me osobne prijde klasicky seriovy port na PC uzitecny tak pro dva ucely - seriova console pro headless stroje a pripojeni serioveho watchdogu.
Tak to zařízení obvykle už zdroj má.== Vede tam další kabel. A ty sériové myši jsou jen ošklivý hack, kdy kradou energii z datových linek.
A co takhle ... Gigabyte PH67-DS3-B3
to je blbost, pri zapnuti pocitace se neresi teplotaŘíkám, že to přeruší POST kvůli nízkým/žádným otáčkám. Nízká teplota cpu je jenom příčinou těch otáček. Normální "napětí" (pozor, tohle se dá řešit i přes PWM, takže napětí by pořád bylo plné; tuším že většina desek to dělá tak) by se tam při bootu, nebo i při detekci 0 otáček jistě pustit dalo, ale to by ten BIOS nesměl být blbej, že? Dalo by se taky třeba zbavit Afriku hladu a AIDS, kdybychom žili v ideálním světě.
viz nedavna kauza ohledne podpory LinuxuTo neni zadna kauza. Proste nejaka lama na telefonu doporucila pouzivat Widle. Prvni level podpory delaji technicky ne moc znali (o to lepe skoleni v asertivite apod.) lide. Co jako tam muzes cekat? Technik se nebude handrkovat s nevrlymi zakazniky za mizerny peniz.