Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Existuje 10 druhů lidí - ti, kteří rozumí binárnímu kódu a ti, kteří ne.
Dnes jsem se poprvé v životě pustil do instalace nové řady jádra ve svém Slackwaru. Původně jsem měl jádro 2.4.29 a chtěl jsem přejít na 2.6.11. Jako vhodný způsob jsem zvolil instalaci balíčků.
Teprve dnes jsem se odvážil instalovat nový kernel do svého linuxu. Sice jsem za sebou měl upgrade jádra 2.4, ale na přechod na 2.6 jsem neměl odvadu. Říkejte mi třeba kernelový panic ;).
Používám distribuci Slackware, kterou průběžně aktualizuji přes slapt-get a swaret. Nové jádro jsem si však stáhl manuálně z českého mirroru slackware. Nijak jsem neřešil odstranění staršího kernelu - přeci jen jsem si chtěl nechat zadní vrátka :) Nainstaloval jsem tedy nový kernel (standartně přes installpkg) - a to moduly, headers a samotný generic kernel. Ještě jsem si v README přečetl, že pokud mám root v jiném fs než ext2, musím si vytvořit ext3. Zde jsem poprvé narazil.. Ale popřádku.
Na bootování linuxu používám grub (protože na počítači mám ještě Windows), tak jsem zvolil možnost bootovat jak kernel 2.4, tak i 2.6 pomocí nabídky. Připsal jsem tedy pár nových řádků do svého menu.lst dle vzoru původního bootování ( původně jsem neužívat initrd, a startoval jsem s ide-scsi mechanikami). Při prvním startu na mě linux bafl, že root je ext2, což jsem neakceptoval a zjistil jsem, že mi chybí initrd napsaný do menu.lst a také jsem přidal k novému kernelu ide-scsi mechaniky. Rebootoval jsem a doufal, že je vše v pořádku. A první náraz. Nabíhání skončilo na příkazové řádce, kde na začátku byl pouze # a každý povel hlásil, že nemůže najít /bin/sh! Nabootoval jsem tedy kernel 2.4 a vše v pořádku, domníval jsem se, že jsem špatně vytvořil initrd. Googloval jsem tedy, a něco našel, provedl jsem několik rebootů, několik nových vytvoření initrd a všechno marně. Vždy se načítání zaseklo na křížku.
Náhle v nějakédiskuzi vidím, že jakýsi člověk omylem napsal hdc=ide-scsi a přitom má hdc pevný disk s rootem - a hle, já se v menu.lst také překlepl! Dejte mi korunu, já se půl hodiny rejpu s initrd a ona chyba byla někde jinde. Achjo. Příští restart jsem měl zavřené oči, nemohl jsem se dívat - a vše bylo v pořádku. Huráá!!
Hned jsem spustil Xka. Naběhl fluxbox a startovaly se dockapplety.Mezi němi známá kačenka (bubblemon), která však stagnovala dole a ne a ne hladina jít nahoru. Mno tak jsem se přepl do terminálu a stáhl novou verzi bubblemon - vzpomněl jsem si totiž, že verze, kterou jsem měl, měla problémy s jádry řady 2.6. Provedl kompilaci, mezi tím odinstalaci staré verze, následně instalace nové verze a vše v pořádku. Řekl jsem si, zvládl jsem to!
Nebyl to však konec. Obrovské překvapení pro mě bylo, když jsem se snažil pustit terminál (rxvt). Pouze probliklo okno a nic se nestalo. Totéž xterm - zde však ani okno neprobliklo. Stejná situace nastala při povelu gnome-terminal. Opět googlování, první odkaz mě odvedl na abclinuxu, zde jsem pročetl diskuzi a moc chytrý jsem z ní nebyl. Opět půlhodinové hledání a poté návrat na původní diskuzi na abclinuxu. Podíval jsem se na (tehdy) předposlední příspěvek, který informoval, že udev může děla blbiny. Provedl jsem tedy chmod -x /etc/rc.d/rc.udev, rebootoval a konečně!!!
Nyní vše funguje jak má a děsím se dne, kdy zase objevím nějakou nefunkční funkci! Mnoho zdaru všem kernel panicům!
Viz. také: Diskuze na abclinuxu.cz, Jak na initrd v Slackware
Doplnění ze dne 2.května 2005
Tak mé nadšení opadlo skutečně rychle .. Nejprve nefungovaly terminály, na což pomohlo odstřelení udev, později mi ale nejela flash, která udev potřebovala :(( Rozjel jsem tedy pod udev jak terminály, tak flash, ale pouze jako /dev/uda, nikolik jako scsi a .. už mě to fakt nebavilo, takže downgrade byl rychlý a kupodivu zatím bezproblémů!
Tiskni
Sdílej:
Taky jsem nekde cetl ze 2.6 nema rado multimedialni klavesnice...Ja mam zkusenosti se dvema multimedialnima klavesnicema pod 2.6: Comapq Easy Access Keybord (asi
XkbModel compaqeak7
): Pod 2.4 chodila, pod 2.6 ne a pri kazdym zmacknuti nejakyho toho cudlu to zvraci chyby do messages.
Nejaky mutli-mega-cudlikovy noname (XkbModel cherryblue
): chodi perfektne jak pod 2.4 tak pod 2.6
Takze u me je uspesnost 50%