Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Existuje 10 druhů lidí - ti, kteří rozumí binárnímu kódu a ti, kteří ne.
Dnes jsem se poprvé v životě pustil do instalace nové řady jádra ve svém Slackwaru. Původně jsem měl jádro 2.4.29 a chtěl jsem přejít na 2.6.11. Jako vhodný způsob jsem zvolil instalaci balíčků.
Teprve dnes jsem se odvážil instalovat nový kernel do svého linuxu. Sice jsem za sebou měl upgrade jádra 2.4, ale na přechod na 2.6 jsem neměl odvadu. Říkejte mi třeba kernelový panic ;).
Používám distribuci Slackware, kterou průběžně aktualizuji přes slapt-get a swaret. Nové jádro jsem si však stáhl manuálně z českého mirroru slackware. Nijak jsem neřešil odstranění staršího kernelu - přeci jen jsem si chtěl nechat zadní vrátka :) Nainstaloval jsem tedy nový kernel (standartně přes installpkg) - a to moduly, headers a samotný generic kernel. Ještě jsem si v README přečetl, že pokud mám root v jiném fs než ext2, musím si vytvořit ext3. Zde jsem poprvé narazil.. Ale popřádku.
Na bootování linuxu používám grub (protože na počítači mám ještě Windows), tak jsem zvolil možnost bootovat jak kernel 2.4, tak i 2.6 pomocí nabídky. Připsal jsem tedy pár nových řádků do svého menu.lst dle vzoru původního bootování ( původně jsem neužívat initrd, a startoval jsem s ide-scsi mechanikami). Při prvním startu na mě linux bafl, že root je ext2, což jsem neakceptoval a zjistil jsem, že mi chybí initrd napsaný do menu.lst a také jsem přidal k novému kernelu ide-scsi mechaniky. Rebootoval jsem a doufal, že je vše v pořádku. A první náraz. Nabíhání skončilo na příkazové řádce, kde na začátku byl pouze # a každý povel hlásil, že nemůže najít /bin/sh! Nabootoval jsem tedy kernel 2.4 a vše v pořádku, domníval jsem se, že jsem špatně vytvořil initrd. Googloval jsem tedy, a něco našel, provedl jsem několik rebootů, několik nových vytvoření initrd a všechno marně. Vždy se načítání zaseklo na křížku.
Náhle v nějakédiskuzi vidím, že jakýsi člověk omylem napsal hdc=ide-scsi a přitom má hdc pevný disk s rootem - a hle, já se v menu.lst také překlepl! Dejte mi korunu, já se půl hodiny rejpu s initrd a ona chyba byla někde jinde. Achjo. Příští restart jsem měl zavřené oči, nemohl jsem se dívat - a vše bylo v pořádku. Huráá!!
Hned jsem spustil Xka. Naběhl fluxbox a startovaly se dockapplety.Mezi němi známá kačenka (bubblemon), která však stagnovala dole a ne a ne hladina jít nahoru. Mno tak jsem se přepl do terminálu a stáhl novou verzi bubblemon - vzpomněl jsem si totiž, že verze, kterou jsem měl, měla problémy s jádry řady 2.6. Provedl kompilaci, mezi tím odinstalaci staré verze, následně instalace nové verze a vše v pořádku. Řekl jsem si, zvládl jsem to!
Nebyl to však konec. Obrovské překvapení pro mě bylo, když jsem se snažil pustit terminál (rxvt). Pouze probliklo okno a nic se nestalo. Totéž xterm - zde však ani okno neprobliklo. Stejná situace nastala při povelu gnome-terminal. Opět googlování, první odkaz mě odvedl na abclinuxu, zde jsem pročetl diskuzi a moc chytrý jsem z ní nebyl. Opět půlhodinové hledání a poté návrat na původní diskuzi na abclinuxu. Podíval jsem se na (tehdy) předposlední příspěvek, který informoval, že udev může děla blbiny. Provedl jsem tedy chmod -x /etc/rc.d/rc.udev, rebootoval a konečně!!!
Nyní vše funguje jak má a děsím se dne, kdy zase objevím nějakou nefunkční funkci! Mnoho zdaru všem kernel panicům!
Viz. také: Diskuze na abclinuxu.cz, Jak na initrd v Slackware
Doplnění ze dne 2.května 2005
Tak mé nadšení opadlo skutečně rychle .. Nejprve nefungovaly terminály, na což pomohlo odstřelení udev, později mi ale nejela flash, která udev potřebovala :(( Rozjel jsem tedy pod udev jak terminály, tak flash, ale pouze jako /dev/uda, nikolik jako scsi a .. už mě to fakt nebavilo, takže downgrade byl rychlý a kupodivu zatím bezproblémů!
Tiskni
Sdílej:
Taky jsem nekde cetl ze 2.6 nema rado multimedialni klavesnice...Ja mam zkusenosti se dvema multimedialnima klavesnicema pod 2.6: Comapq Easy Access Keybord (asi
XkbModel compaqeak7
): Pod 2.4 chodila, pod 2.6 ne a pri kazdym zmacknuti nejakyho toho cudlu to zvraci chyby do messages.
Nejaky mutli-mega-cudlikovy noname (XkbModel cherryblue
): chodi perfektne jak pod 2.4 tak pod 2.6
Takze u me je uspesnost 50%